Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 29 črc 2020, 15:18

Botanika zatím vypadá, že mě přežije. Ono je takových držáků víc, ale tato má zároveň velké plody, které se dobře trhají, málo trnů, je velmi úrodná a chuťově přijatelná. Pokud bych si měl vybrat jeden rakytník sebou na pustý ostrov, tak to bude Botanika (plus samec samozřejmě).
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod milanek » 29 črc 2020, 21:10

pavell píše:Otázka pro rakytníkové odborníky, které odrůdy rakytníku jsou nejvíc odolné? Nejde mi o sladkost ani o velikost plodů, ale o to aby keře dlouho vydržely, nasadil jsem sladké odrůdy a po první sklizni vypadají že to nedají.

Držáky jsou německé odrůdy.Ono to souvisí s tím, že jsou původem od Baltu, tedy nedaleko. Nejstabilnější ve výnosech je stará známá Leikora.
A z těch ruských jsou odolnější ty původem evropské, z nich je jedničkou Botanika. Tedy ne pro svou odolnost, spíš pro úžasnou regeneraci. Takový nezmar, v příznivých podmínkách až moc expanduje.
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod sato » 10 srp 2020, 18:54

V tomto vlakne ( http://www.kiwiforum.cz/forum/viewtopic.php?f=46&t=149&start=720 ) ste sa minuly rok bavili o vrtuli rakytnikovej - http://eagri.cz/public/app/srs_pub/fytoportal/public/?key=%22c197a984fb546be8039cf3be4d7bf867%22#rlp|so|skudci|detail:c197a984fb546be8039cf3be4d7bf867|popis

Mohli by ste mi prosim ti, co ste z postihnutej oblasti napisat, ci vas tato pliaga muci aj tento rok? Chystam sa totiz zakupit zopar druhov rakytnika z Adavo od Kolina a nerad by som si zamoril svoju zahradu, kde uz 2 roky mam novozalozeny sad s odrodami Baltik, Leikora, Frugana, Botaniceskaja, Pantalejevska a 1ks opelovaca. Na zopar z nich som uz mal tento rok prve plody, tak moje obavy su opodstatnene.

Napisal som aj do Adava, ci vedia nejako zarucit "ciste" sadenice, tak som zvedavy na odpoved, kedze tento predajca je na forach dost chvaleny a pravdupovediac ako u jedineho som nasiel vsetky druhy rakytnika, ktore este chcem dosadit - Altajska, Nela, Zemcuzina a Botanika.
Som z vychodu SK (Michalovce) a tu zatial tuto pliagu nemame.

Budem povdacny za kazdy podnet ci informaciu.
Uživatelský avatar
sato
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 09 srp 2020, 19:10
Bydliště: Michalovce, Nadmorská výška: 107 m n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod svazenka » 06 zář 2020, 08:20

Tak jsem vůbec netušila, že jsou v našem regionu rakytníkové sady. Včera jsme ve dvou lidech natrhali za 2 hodiny 5 kg. A to jsme opravdu trhali bobulku po bobulce :D
Šlo to celkem dobře, jen pár pichanců :lol: .
Kdyby měl někdo zájem si ještě natrhat má možnost.
http://www.rakytnikovesady.eu/cs/
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Rakytník

Příspěvekod kaossik » 28 zář 2020, 21:44

Zdravím, chtěl jsem se zeptat, jestli se u rakytníku dělá to, že se přiroubuje samec na samici? Chceme ho na zahradu, ale je místo jen na jednu rostlinu. Takže samec půjde asi do velkého květináče, nebo ideálně to přiroubování. Máte to tak někdo?
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 29 zář 2020, 07:58

Normálně se to nedělá, ale mělo by to jít. Kdysi jsem to zkoušel jen tak ze zajímavosti (samičí rouby na samce), nějakou dobu živořily a pak zašly, ale když tomu dáš víc pokusů v různém období a použiješ různé metody (já dělal jen rozštěp), tak si myslím, že nakonec uspěješ.
Jakou chceš použít samici? Ty sladší choulostivější, kterým často odchází celé větve, nebudou moc vhodné, spíš bych si to dovedl představit na Botanice apod.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod kaossik » 29 zář 2020, 08:25

Samice bude Habego.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Rakytník

Příspěvekod pavell » 02 říj 2020, 22:13

A proč nenasadíš samce k samici a pak samce neusměrňuješ řezem?
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Rakytník

Příspěvekod robo » 23 říj 2020, 19:11

kaossik píše:Zdravím, chtěl jsem se zeptat, jestli se u rakytníku dělá to, že se přiroubuje samec na samici? Chceme ho na zahradu, ale je místo jen na jednu rostlinu. Takže samec půjde asi do velkého květináče, nebo ideálně to přiroubování. Máte to tak někdo?

K vůli místu mám dva samce v květináčích. Mám je chudáky schované ve stínu na konci zahrady a na jaře je dávám k samicím, ať si trochu užijou. :wink:
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Rakytník

Příspěvekod fahrweed » 28 říj 2020, 21:33

Sousedím s garážovým areálem a mám přístup za plot, kam jinak nikdo nechodí a nikdo tam ani nedělá údržbu. Je tam pruh hlíny cca 1,5 x 6 m u zdi orientované na jih. Hlína není zlá, v létě úplně nevysychá... Přemýšlím, že bych tam vysadil něco, o co se nebudu muset téměř starat a navíc se na tom něco pokud možno urodí.
Napadly mě rakytníky. Jaké byste vybrali odrůdy? Když narostou do výšky kolem 2m, bylo by to fajn. Jak dlouho by rostly?
Díky.
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 29 říj 2020, 08:41

No, potřebuješ samce a na 6m vtlačíš ještě tak 2-3 samice. Nic ale není zcela bezúdržbové - ty bujně rostoucí a odolné typu Botanika/Baltik ti za 3 roky 2m překonají a budeš je muset zakracovat, méně vzrůstné sibiřské sladkoplodé odrůdy Altajská, Inja, Žemčužina apod. zas budou potřebovat pravidelnou probírku výhonů uschlých kvůli napadení houbami. Hlínu moc řešit nemusíš. Jo a je potřeba počítat s odnožováním pár metrů do okolí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod fahrweed » 29 říj 2020, 11:31

Rozhodně ty bujnější a odolnější. Odnožování tady nevadí a výška přes 2m taky ne. Ničemu to nestíní a aspoň to zakryje pohledově garáže.
Ze kterých odrůd tedy mám na výběr? Resp jaké kombinace se samcem byste mi doporučili? Aby se nemíjeli dobou kvetení atd. Samec potřebuje stejné množství světla?
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Rakytník

Příspěvekod nene » 29 říj 2020, 12:46

Zeď u Olomouce, orientovaná na jih....není jí na rakytník škoda? To zní pomalu jako subtropický ráj :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Rakytník

Příspěvekod Tibor » 04 zář 2021, 12:46

Začínam uvažovať nad rakytníkom. Dlho som sa mu vyhýbal(chuť plodov, tŕne, obtiažny zber, výmladky, potreba samčej rastliny), ale nutričné a zdravotné vlastnosti ma nakoniec asi donútia tie dve rastliny vysadiť.
Prečítal som celú tému, ale chcem sa aj tak upevniť.
Rozmýšľam nad odrodou Krasavica. Veľa vit. C+ Rutínu a korotenoidov. + majú ju u nás v záhradníctve s ktorým mám dobré skúsenosti.
Chuť pre mňa nieje dôležitá. Pôjde na spracovanie a za čerstva to jesť nebudem.
Čo ma zaujíma u tejto odrody:

Ako je odolná proti hubovým chorobám?
Či tvorí veľa výmladkov?
Nakoľko je otŕnená?
Prípadne akú inú odrodu namiesto nej(zdravú, nenáročnú. do 2,5m vysokú, alebo skôr nie extrémne rastúcu do šírky)?

Odrodám háklivým na choroby sa chcem oblúkom vyhnúť.
Pre nedostatok miesta nemôžem vysadiť bujne rastúce odrody ako Leikora alebo Botanika.
Najviac sa bojím odnožovania. Rastlina pôjde asi meter od plotu a určite nechcem obťažovať susedov malými rakytníkmi v ich "krásnom" udržiavanom trávniku.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 05 zář 2021, 07:34

Tak s odnožováním je potřeba počítat, rakytník není úplně nejvhodnější plodina do malých zahrádek, potřebuje svůj prostor. Některé odrůdy odnožují méně, ale potřebuješ tam i samce a ti bývají zpravidla hodně rozpínaví. Musel bys udělat u plotu hlubokou zábranu (20cm je málo, tak 50 bych tipnul jako minimum).
Krasavice je stručně popsaná např. zde: https://eshop.rakytnik.com/katalog/zboz ... esetlakovy
Ale informace ohledně vzrůstnosti nebo míry odnožování budeš asi hledat obtížně. Já bych si třeba takovou odrůdu nevybral, jednu "krasavici" jsem shodou okolností před pár dny likvidoval, abych udělal místo pro něco novějšího s většími bobulemi, ale pokud ti jde o maximální obsah karotenoidů, tak těch hodně červených odrůd zase na výběr tolik není, možná ještě Perčik, Krasnyj fakel (Červená pochodeň) nebo Aromat - u té se uvádí střední růst a má docela rozumnou velikost bobulí: https://eshop.rakytnik.com/katalog/zboz ... esetlakovy
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník