Banánovník

zde můžete probrat vše o pěstování banánovníků

Moderátor: Stanley_51

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 11 říj 2020, 14:15

Čím víc druhů kytek, tím je větší šance že něco pokvete :D . Začátkem léta jsem je párkrát vzal kravincema, ale v tom sadu to bude mít efekt minimální, je tam velmi úrodná a kyprá tmavozem. A ty nejstarší kmeny mají už kolem 7 let, a ten druhý květ tam fakt je.
Tady ještě nějaké aktuální fotky, než to zase zmrzne :lol: . (na druhé fotce kmen vpravo, poslední list před květem, květ nestihne pravděpodobně do mrazů ani vylézt)
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 17 říj 2020, 22:33

Opravdu moc pěkné S6 S6
(a do jaké velikosti narostli plody banánků?)
(a jak to letos vidíš s prvníma mrazíkama? )
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 18 říj 2020, 01:33

Plody jsou takové, jako na fotce ze 4.10. Tedy nic moc, nic z nich nebude.

Mrazíky jak kde, u nás reálně hrozí v pondělí a v úterý ráno, ale zároveň hlásí oblačnost, tak to asi bude s chlupem. A další mrazíky ve výhledech zatím nejsou, takže tam kde to nezmrzne teď, bude velmi příjemně dlouhá sezóna, dost možná až do listopadu :) .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 10 lis 2020, 18:01

Ještě se drží, zatím nemrzne S6
Obrázek
Naposledy upravil MonikaV dne 22 úno 2021, 18:46, celkově upraveno 1
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod Stanley_51 » 10 lis 2020, 22:27

Rudolf M píše: Mrazíky jak kde

Moje mrzáčky už mráz skosil, takže mají po sezoně. -5,7°C už bylo na ně moc.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 02 pro 2020, 11:47

Banánovníky jsou zazimované, dnes -6, a na víkend hlásí 8 nad nulou, (opět výkyvy teplot- takže o víkendu asi něco odbalím :D )
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod nene » 02 pro 2020, 13:50

Paráda (ještě dát dětem do ruky bílý fix a ten maltovník k dispozici :-)..)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 04 pro 2020, 21:11

Nám je skolil mráz 5.11. kdy bylo pod -5°C a pak ještě pro jistotu 2x -3°C. No ale zazimovali jsme je až koncem listopadu, když už několik dní v kuse mrzlo :D . Přes den 0 v noci -3°C. Vršky kmenů byly už prasklé a plné ledu.
Udělali jsme kryt vyšší, skoro 2 metry, ale zima tedy začala dost mrazivě, už máme 9 ledových dní s minimem -8,2°C bez jediné vločky (ledový den= teplota vůbec nevystoupila nad nulu), o proti jiným zimám je to velký rozdíl. Možná letos kryt promrzne.

A malé upozornění na ty černé krycí materiály. Pokud na něj svítí sluníčko (hlavně druhá půlka zimy), může se uvnitř velice nepříjemně přehřívat. Proto je lepší volit zastíněné stanoviště přes celou zimu, nebo zakrývat světlými materiály. V tuto dobu je to jedno, slunce nesvítí a když, má prd sílu, ale únor umí kryty zapařit jako blázen.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod Hofis » 07 pro 2020, 14:19

Rudolf M píše:...zima tedy začala dost mrazivě, už máme 9 ledových dní s minimem -8,2°C bez jediné vločky (ledový den= teplota vůbec nevystoupila nad nulu), o proti jiným zimám je to velký rozdíl. Možná letos kryt promrzne.

A malé upozornění na ty černé krycí materiály. Pokud na něj svítí sluníčko (hlavně druhá půlka zimy), může se uvnitř velice nepříjemně přehřívat. Proto je lepší volit zastíněné stanoviště přes celou zimu, nebo zakrývat světlými materiály. V tuto dobu je to jedno, slunce nesvítí a když, má prd sílu, ale únor umí kryty zapařit jako blázen.

Tak to je teda opravdu mrazivý start zimy, úplně koukám, jak velké mohou být rozdíly. To i na severu ve VDF máme zatím pouze jeden ledový den a minimum -4,1°C. S8
S těmi kryty máš pravdu, už jsem také pár špatných zkušeností s tmavými kryty udělal. Chce to přes to hodil alespoň nějaký bílý hadr.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod Radim K » 10 pro 2020, 00:35

Měli jsme opravdu ohavný začátek prosince, inverze nás zamkla skoro na 2 týdny, byla u nás nejsilnější, protože bylo slabé jihozápadní proudění, při němž Šumava a Č. les generují formou slabého fénu ještě teplý vzduch přímo nad nás, který nás ještě o to víc uzavírá do inverze v tomto období, paradox. Po zbytek roku nás ohřívá, ale v době nejkratších dnů zavírá do inverze S13 . 9 dní bylo 0 až -3°C, jednu noc s vyjasněním -8. Potom přišlo jihovýchodní proudění, které však proudilo jen Moravou až po Střední Čechy, asi od Příbrami dál na západ bylo obráceně proudění severní, takže dalších několik dní bylo kolem nuly. Čili tato zima už je teď horší, než byla loňská, když nepočítám tu "jarní vložku" :lol: . Ale i přesto je to jen slabý odvar pravé zimy :wink: . Sníh jsme de facto ještě neviděli, až na pár zrnek velikosti prachu. Některé meruňky a pluoty mají pořád zelené listy S15 :lol: . Nevím, co to způsobuje, i jeden obří dub zimní má ještě listy v okolí středové žíly zelené.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 22 úno 2021, 18:54

Dnes jsem neodolala a nakoukla do banánovníku a jednu vrstvu netkané pytloviny odstranila, a zítra oddělám i černou plachtu--- hlásí až 15stupňů, tak ať se nepaří.
(přes ty teplé dny je budu nechávat odkryté, na slámě se projevuje plíseň)
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 27 úno 2021, 16:53

Letos jsem banánovníky zimoval venku poprvé. Ze zbytku EPS jsem jim připravil bednu, do které jsem nasypal slámu. Bohužel jsem jí měl málo a tak jsem vršky přikryl hromadou hadrů. Jako pojistku proti mrazu jsem do slámy zahrabal 2l PET láhev, do které jsem dal malé 50W akvarijní topení a nastavil termostat na minimum.

První věc, která byla špatně byl nedostatek slámy, měl jsem to vycpat celé a nespoléhat na hadry. A druhá, ochránit slámu před zatékáním vody. Je to celé nacucané a ve slámě už klíčí obilí :D

Do slámy jsem ještě zahrabal bezdrátové čidlo teploty. Nejnižší teplota byla +0,9°C po několika nocích s -13 až -16, ve dne -8°C. Topení spotřebovalo nakonec jen 0,8kWh, tedy nijak extra netopilo.

Bednu zatím nechávám zakrytou, ale hadry šly pryč. Největší rostlina vypadá pěkně, ty střední mají zmrzlé vršky, ty nejmenší jsou ještě pod slámou. Uvidíme, co přežilo, ještě je brzo E3


Obrázek

Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 01 bře 2021, 19:50

PavelP--- já venku zimuji teprve 2rokem, takže jsem teprve v plénkách , ale co jsem si všimla tak kořeny banánovníkú se mí dokážou vzdálit od samotného kmene i 60cm, takže izoluji a zatepluji(zasypu mulčovací kůrou, větvemi z tújí, položím na to plachtu ) až do vzdálenosti 60cm i více od kmene-- protože si myslím, že kdyby hodně přes zimu pršelo, mohly by ty kořeny uhnít a tím pádem uhnije i ten kmen.
Tak jen chci říci, že přes zimu by se do krytu raději neměla dostat žádná voda a přes teplé dny odkrývat a větrat!- to jsou moje zkušenosti, tak doufám, že profíci (Radim K- země obrů) to vidí podobně S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod Radim K » 02 bře 2021, 00:22

Moniko a Pavle, gratuluji k přezimování banánů 8) . Opravdu na tom nic moc není, je to neskutečně odolná rostlina. V ideálním případě by skutečně seno/sláma neměla navlhnout atd, ale v praxi toho docílit není jednoduché, stačí vzlínání vlhkosti od země. U nás je seno nebo sláma vždycky mokrá a nahnilá, ale důležité je, že to nezmrzlym kmenům banánovníků nikdy neublížilo. Jsou velmi odolné vůči hnilobám v živé tkáni, navzdory tomu, že namrzlá tkáň okamžitě odhnívá. Má to tak i v přírodě. Mnohem nebezpečnější jsou třeba hlodavci, kteří nám pravidelně likvidují několik kmenů ročně.

Musa basjoo nám v minulosti přezimovalo průměrné zimy ( někdy před 8,9 lety) zcela bez ochrany. Samozřejmě došlo k vymrznutí k zemi, ale vyrostly odnože. To jen pro pokus, že lze basjoo pěstovat i jako "klasickou trvalku". V takovem případě ale nedoroste monstrózních rozměrů. Pro velký vzrůst je nutné uchovat báze pseudokmenů, k čemuž není potřeba ani zdroje tepla, pokud je dostatek materiálu k vystýlce zimovací bedny. Paradoxně je jedno, jestli se uchová půl metru nebo dva metry kmene. Čím více omrzne, o to rychleji pak vyroste do stejné výšky, do které by dorostl tak, jako tak.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Banánovník

Příspěvekod Leskanic » 08 bře 2021, 10:26

Zdravim,

 

konecne som nasiel relavantne forum so super komunitou:) dakujem za prijatie a zaroven vas chcem poziadat o pomoc. Objenal som si uz vacsi Musa maurelly a dosiel mi podla mna v pochybnom stave ( asi zmrzol pocas transportu ). Nepolieval som ho zatial ( uz tyzden ) a snazim sa ho drzat na slnu nech sa zaktivuje. Viete podla fotiek posudit ci zije a mam ho reklamovat,alebo ho zrezat,alebo ho nechat este dlshie iba tak.

 

Dakujem za pomoc!


Obrázek
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Leskanic
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 08 bře 2021, 08:42

PředchozíDalší

Zpět na BANÁNOVNÍKY ( Musa,Ensete aj. )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron