Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 18 lis 2020, 14:45

Hofis
Ano souhlasím s balením, odcloní to ledový vítr a to vlhko. Mně se balení osvědčilo. Co bylo nad zmrzlo..Zárodky malinké breby mi ve sklepě vydržely, na venkovním ale minulý rok viditelné nebyly, letos ano. No spíš bych řekla, že je to velmi pozdní letní násada, breba dozrála na konci srpna a pak povyrostly výhonky o cca 15 cm a na tom se po vyzrání v říjnu vytvořili malinké zvětšené pupeny. Proto ten dotaz. Tak uvidíme na jaře.
To kontejnerované měly přírůstky v průměru 50 cm.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 18 lis 2020, 18:40

Hofis píše:Ohledně toho balení si myslím, že to nějaký smysl má. I když já dávám vždy dospod pořádně vysokou vrstvu mulče z biologického materiálu (listí a odleželá posekaná tráva) a zabalím to potom i s tím, doufajíce, že to přes zimu tlením alespoň nějaké teplo vytvoří..


To s tím tlením slýchám často, ale nemyslím si, že to má nějaký efekt. Když si člověk představí že by musel takový kryt vytopit třeba jen o 1°C nad okolí, bude potřeba celkem slušný elektrický výkon, to tlení tak efektivní být nemůže, aby to udělalo nějaký rozdíl. Něco jiného je kompost, kde je obrovský objem zhutnělý na malém čtvercovém prostoru.

Co má v tomto ohledu mnohem větší vliv je teplota půdy. Půda jen tak nepromrzne a pokud ano, tak se nepřiblíží minimům vzduchu. Pokud je tedy třeba noční minimum -15°C, půda pod krytem se klidně drží na 0 nebo i po dlouhodobých mrazech na třeba -5°C a funguje v noci jako teplotní zářič a kryt teplo zadržuje a ten rozdíl může být velký.

Jak tu čtu ty zkušenosti, tak mi vrtají hlavou lidé co se chlubí tím, že mají tři sklizně ročně (v dubnu dozrají plody z loňské letní násady pak breba a pak část letní násady), zajímalo by mě, jestli si vymýšlí, nebo mají nějakou náhodnou kombinaci lokality a odrůdy, protože třeba od zkušenějších pěstitelů toto slyšet není, kdo ví, jestli nekecají :-o
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 18 lis 2020, 19:07

kaossik píše:To s tím tlením slýchám často, ale nemyslím si, že to má nějaký efekt. Když si člověk představí že by musel takový kryt vytopit třeba jen o 1°C nad okolí, bude potřeba celkem slušný elektrický výkon, to tlení tak efektivní být nemůže, aby to udělalo nějaký rozdíl. Něco jiného je kompost, kde je obrovský objem zhutnělý na malém čtvercovém prostoru.

Co má v tomto ohledu mnohem větší vliv je teplota půdy. Půda jen tak nepromrzne a pokud ano, tak se nepřiblíží minimům vzduchu. Pokud je tedy třeba noční minimum -15°C, půda pod krytem se klidně drží na 0 nebo i po dlouhodobých mrazech na třeba -5°C a funguje v noci jako teplotní zářič a kryt teplo zadržuje a ten rozdíl může být velký.

Jak tu čtu ty zkušenosti, tak mi vrtají hlavou lidé co se chlubí tím, že mají tři sklizně ročně (v dubnu dozrají plody z loňské letní násady pak breba a pak část letní násady), zajímalo by mě, jestli si vymýšlí, nebo mají nějakou náhodnou kombinaci lokality a odrůdy, protože třeba od zkušenějších pěstitelů toto slyšet není, kdo ví, jestli nekecají :-o


Ano, máš pravdu, rozhodně to tlení nepřeceňuji. Je ale zajímavé, že třeba na kompostu už nějakých 5-10 cm pod povrchem je listí opravdu teplé. Na kompostu se mi přes zimu sníh moc nedrží a celkem rychle odtává. Navíc to tlení má velmi solidní výkon, ze začátku vyroste teplota až na 70 °C, poté však v řádu dní klesá tak na cca 40 °C a pak již to klesá v dloouhodobém horizontu velmi pozvolně až do úplného rozkladu (cca 3-4 měsíce, podle materiálu). Někdo s tím dokonce vytápí i skleník, již jsem takové projekty viděl. Problém je hlavně v tom, že toho biologického materiálu je málo na to, aby to pořádně topilo, toho jsem si vědom. Ale tonoucí se stébla chytá a třeba i ta desetinka stupně může něco pomoct. Hlavně to ale chrání krček rostliny, který je velmi náchylný na přemrznutí.
Ty tři sklizně mě také velmi překvapují, pochopil bych to třeba celoročně v nějaké vytápěné zimní zahradě, ale venku mi to skutečně přijde jako science-fiction, když i ve skleníku tady mají zkušení pěstitelé dost často problém mít dvě plnohodnotné sklizně, natož tři. S21
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 18 lis 2020, 23:49

Zajímavá diskuze :) Já snad zkusím změřit jaký bude rozdíl teploty pod krytem a venku, zajímá mě to.
Osobně si myslím, že to vliv má. Obalit jednotlivé větve asi moc ne, ale dělám "stan" a tam to od země určitě trochu hřeje. A určitě půda tolik nepromrzne.
Mám zkušenost s baheními ibišky. Měli by vydržet -15 (v zemi). A stačilo 10-15cm nahrnutého listí a ty nezakryté odešly. Před 3-4lety tu bylo týden až -20c.
Ale kdyby v zimě moc nemrzlo, nezlobil bych se :)
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 224
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 19 lis 2020, 08:57

Taky už o tom několikátý rok přemýšlím, že bych dal dovnitř další čidlo. Ale to bych ho nejdřív musel koupit a nějak jsem se k tomu zatím nedostal... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 19 lis 2020, 12:12

gr81 píše:Zajímavá diskuze :) Já snad zkusím změřit jaký bude rozdíl teploty pod krytem a venku, zajímá mě to.


Vzhledem k tomu, že mám polykarbonátový skleník, který je nesrovnatelně lepší izolant než netkanka, a v zimě, když nesvítí slunce, je uvnitř shodná teplota jako vně, můžu s jitotou prohlásit, že pod krytem fíkovníku bude identická teplota jako vně krytu.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 19 lis 2020, 13:08

Já myslím, že tu nějaký vliv izolace bude a to především, když bude foukat vítr.
Pak taky určité malinké vyrovnávání poklesů teploty - když jsou velké výkyvy, tak to nějaké desetinky může vyrovnat (půda a předměty v okolí vyzařují teplo).
Když bude trvale velký a stabilní mráz, bezvětří a promrzne půda, rozdíl bude asi prakticky nulový.
Záleží na více faktorech, může nastat situace, že je zbytečné izolovat a někdy to podle mého může něco zachránit.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 19 lis 2020, 16:11

Hofis píše:Ano, máš pravdu, rozhodně to tlení nepřeceňuji. Je ale zajímavé, že třeba na kompostu už nějakých 5-10 cm pod povrchem je listí opravdu teplé. Na kompostu se mi přes zimu sníh moc nedrží a celkem rychle odtává. Navíc to tlení má velmi solidní výkon, ze začátku vyroste teplota až na 70 °C, poté však v řádu dní klesá tak na cca 40 °C a pak již to klesá v dloouhodobém horizontu velmi pozvolně až do úplného rozkladu (cca 3-4 měsíce, podle materiálu). Někdo s tím dokonce vytápí i skleník, již jsem takové projekty viděl. Problém je hlavně v tom, že toho biologického materiálu je málo na to, aby to pořádně topilo, toho jsem si vědom. Ale tonoucí se stébla chytá a třeba i ta desetinka stupně může něco pomoct. Hlavně to ale chrání krček rostliny, který je velmi náchylný na přemrznutí.
Ty tři sklizně mě také velmi překvapují, pochopil bych to třeba celoročně v nějaké vytápěné zimní zahradě, ale venku mi to skutečně přijde jako science-fiction, když i ve skleníku tady mají zkušení pěstitelé dost často problém mít dvě plnohodnotné sklizně, natož tři. S21

No právě v tom kompostu je toho materiálu hodně a ve velké hustotě, biologický materiál slehne a vytvoří hustou hmotu, která jednak brání tepelným ztrátám a jednak vyhovuje mikroorganismům, které to teplo vytvářejí.

Co se týká krytu samotného. Pochopitelně, že samotná netkaná textílie výrazný rozdíl neudělá. Zachytí trochu tepla ze země a je bariérou proti studenému větru, takže pevné předměty pod ní se tak rychle neochlazují. Ta vrstva listí ovšem je schopná zachytit hodně tepla ze země. Na jaře jsem udělal nechtěný pokus se čmelínem - dřevěnou budkou, běžně je postavená na nažičkách, takže je minimální kontakt se zemí a uvnitř se teplota sice se zpožděním, ale nakonec vyrovná s venkovní teplotou. Když jsem ovšem náhodou postavil čmelín bez nožiček na dlaždici a tak byl celou spodní plochou na zemi, tak při ranním minimum v něm bylo o 3°C tepleji (na jaře když bylo -9°C). Takže kryt, který zachytí maximum tepla od země a i samotná rostlina, která vede teplo od kořenů, se podílí na tom, že to skutečně rozdíl udělá.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 20 lis 2020, 18:31

Peretta má mít podlouhlé plody, že?
co je ale tohle? https://www.zahradnictvi-samsin.cz/osta ... vD_BwE#p13
https://www.nazazvorce.cz/katalog/netra ... dorny_2046
Je v tom nějaký bordel :)
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 224
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 20 lis 2020, 19:34

To vypadá, jako že někdo koupil v Lidlu fíkovník s označením Perreta a vyrostlo mu to samé, co nám a namnožil to na prodej.
:lol:
Nám vysoce pravděpodobně vyrostlo RdB. :D
De omnibus dubitandum est ..... :wink:
Naposledy upravil nene dne 20 lis 2020, 21:25, celkově upraveno 1
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marek1970 » 20 lis 2020, 21:16

To má byť akože Peretta ? S1
Vidím, že stále niektoré záhradníctva nemajú ani poňatia čo predávajú.
Väčšina členov tohto fóra má lepšie znalosti odrôd ako títo "profesionáli".
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod zbynda » 21 lis 2020, 11:19

Ono většina zahradnictví v ČR mnohdy pořádně netuší co prodává a přijde mi, že u fíkovníků to platí téměř s jistotou. Součástí toho jsou fotky na jejich stránkách, které vůbec neodpovídající samotným nabízeným artiklům a mnohdy jen automaticky přeložené popisky z italštiny vyvolávající v lepších případech pobaveni při čtení.

Hlavně aby to mělo nálepku typu: "vyšlechtěno v Alpách", "patentovaná odrůda", "plně mrazuodolná" :lol: . Ti pokročilejší obchodníci ještě doplní údernická hesla "až tři úrody za rok!" a odkaz na Idnes článek z reportáže u pána pěstujícího fíkovníky na Jižní Moravě ve smyslu tady vidíte, že vám nekecáme! :D

Vrchlem podnikatelského umu vidím ale strategii jistého zahradnictví v obci Spomyšl :), které nabízí "odrůdové fíkovníky" v 5l kontejneru za lidových 1400 Kč a samozřejmě v naprosté většině jde o úplně jiné odrůdy než jsou přiděleny popisky. Když jsem osobně na tuto skutečnost prodejce upozorňoval, tak se jen zmohli na odpověď, že to stejně někdo takto koupí a nic měnit nebudou. :( Ještě lepší byla ale odpověď dalšího prodejce, který s naprosto vážným výrazem ukončil diskuzi tím, že fíkovníky neprodávají v sekci ovocných stromů...

Pokud máte někdo zajímavou historku k naším profesionálům ze zahradních center, tak sem s ní, rád se pobavím :)
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 21 lis 2020, 11:39

zbynda píše:Pokud máte někdo zajímavou historku k naším profesionálům ze zahradních center, tak sem s ní, rád se pobavím :)

Před časem jsem se zajímal o muchovníky z jednoho e-shopu a telefonicky jsem se dotazoval na odrůdy. Dotyčný pracovník mi nejprve tvrdil, že u muchovníku žádné odrůdy neexistují a poté mě začal přesvědčovat, že oni mají ten nejpravější ejmerický muchovník, který tam roste na prérii a je nejlepší, nejodolnější, nej ...
NIKDO vám nemůže dát, co MY vám můžeme slíbit! S6
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 21 lis 2020, 19:16

U některých zahradnictví je to dvojnásobná sranda. jednak mají blbé fotky na eshopu, druhak pošlou něco s nálepkou té odrůdy, ze které se vyklube ještě něco jiného.
U fíkovníků odrůdy nepoznám, ale u syrských ibišků to podle květu jde dobře a tam to bývá taky masakr. Jenže dokazujte po roce a víc, že to poslali blbě :(
Obzvlášt komické je, že to třeba i sami řízkují :)
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 224
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod dzani696 » 21 lis 2020, 19:29

Dnes do rána -3°C, Lidl fíkovník ala BT zasadený v zemi už bez listov asi 2 týždne.Zatiaľ ten istý,v kvetináči (z odrezku) ešte stále zelený.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků