Actinidia deliciosa

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 19 lis 2020, 18:19

Už jsem to jednou psal ,že v těch deliciosových odrůdách rozdíl nevidím . Nejdéle pěstuji Starellu a ty další jsem získával postupně . Starella je asi nejpozdnější . Sklízel jsem ji vždy v půlce novembra a to i bez refraktometru . Ve sklepě vždy bezpečně dozrála . A pokud to přeženeš s dozráváním a necháš přezrát ,tak jsou plody až fádně sladké a bez kyselin . To nakonec můžeš udělat ( na jablkách ) i s koupenými plody a pochopitelně i s argutama . Je ale možné ,že kiwi má i jiné látky ,které některým lidem dělají tyto potíže .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 21 lis 2020, 08:48

kaossik píše:Umí vůbec deliciosa/chinensis přirozeně opadat? Loni mi na nich listí zmrzlo zelené a teď také nevypadají že by se jim chtělo opadat, přitom arguty už jsou mnohde holé.


Obrázek

Obrázek

Obrázek
Dnes v noci 21.11. u nás první mrazík -3°C . Všechny stromy okolo už bez listí ,ale A.deliciosa Starella stále zelená . Jenom jednou se stalo, že jsem pozoroval začátek přirozeného usychání listů . Z toho je vidět , že tyto rostliny jsou stavěné do jiného prostředí . S delší vegetační dobou a vlhčím klimatem . Deliciosy mají listy s velkou plochou ,které jsou schopné přijímat vzdušnou vlhkost ,ale taky ji vypařovat .Proto dostávají šok ze sucha . Je možné , že by mohla být v uzavřených a krytých prostorách vyšší vzdušné vlhkost ? A mají mělké kořeny . Tam kde rostou nemusí hledat vodu v hloubce jako víno .
Obrázek
Stav 22.11. Mrazík 3-4 ° dva dny po sobě - a je po sezóně .
Naposledy upravil milos 51 dne 22 lis 2020, 16:19, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod izi » 21 lis 2020, 10:03

milos 51 píše:Kiwifórum -kiwifórum řekni mi ,kdo má letos větší ?? :lol:

Takže u mňa MEGA KIWI "IBA" takéto :wink:

Obrázek
A takto Saanichton 12

Obrázek
Podotýkam, že u oboch je to prvá úroda.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 21 lis 2020, 10:25

Přesně takovou velikost jsem měl u Megakiwi první rok . Dokonce jsem si myslel ,že to není ta odrůda .
milos 51 píše:Obrázek
Tsechelidis. 19.11.2013 ho Radek (laradek) přivezl z Řecka jako dar přímo od pana Tsechelidise s docela pesimistickou prognózou ,že nám to tu nepůjde.
První dva plody 115 a 129g ,7x5,5 cm . Vedle pro porovnání Starella. Má delší stopky a delší rezavou srst. Cukernatost jsem neměřil ,nechám uležet na jablkách.

Bohužel tam nedovedu vložit tu fotku
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod kaossik » 21 lis 2020, 16:47

milos 51 píše:Dnes v noci 21.11. u nás první mrazík -3°C . Všechny stromy okolo už bez listí ,ale A.deliciosa Starella stále zelená . Jenom jednou se stalo, že jsem pozoroval začátek přirozeného usychání listů . Z toho je vidět , že tyto rostliny jsou stavěné do jiného prostředí . S delší vegetační dobou a vlhčím klimatem . Deliciosy mají listy s velkou plochou ,které jsou schopné přijímat vzdušnou vlhkost ,ale taky ji vypařovat .Proto dostávají šok ze sucha . Je možné , že by mohla být v uzavřených a krytých prostorách vyšší vzdušné vlhkost ? A mají mělké kořeny . Tam kde rostou nemusí hledat vodu v hloubce jako víno .


No tak mě začaly Sorelli trochu žloutnout u země, ale už je také sklidil mráz. Green Light a deliciosa samec také opadaly mrazem za zelena. Je ale zajímavé, že semenáče Dori zežloutly a opadaly přirozeně a to jsou v teple na zaskleném balkóně, mohli by tam klidně ještě vegetovat. Buďto jsou jako semenáče lépe aklimatizované, nebo potřebují k "dozrání" listů větší teploty.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod izi » 28 lis 2020, 10:01

milos 51 píše:Obrázek
dar přímo od pana Tsechelidise s docela pesimistickou prognózou ,že nám to tu nepůjde.

Pri takto extrémnom raste sa skôr obávam, aby nám to nejaký bio teroristi nezaradili medzi invazívne rastliny S8
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod izi » 29 lis 2020, 09:59

Aktuálne stávy z dozrievania: Saanichton 12 cca 10 dni od odtrhnutia pri izbovej teplote a bez pôsobenia pomocných látot (etylén) dnes úplne zrelý. 16brix.
Rovnako odtrhnutý aj uskladnený Tsechelidis zatial ani náznak dozrievania. Tvrdý ako betón.

Obrázek
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod airbusy » 29 lis 2020, 13:47

Ivan, tak to je zvlastne s tym dozrievanim Tsechelidisu, nemal byt az tak neskoro dozrievajuci, myslim ze o par dni skor ako klasicky Hayward. Mozno ti ten Tsechelidis vydrzi tvrdy ako beton do novej urody :-D Milos pise, ze Starella je u neho najneskorsia s dozrievanim, z tej plody nemas tento rok?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod izi » 29 lis 2020, 18:49

Chronologický mi to sedí: Saanichton - Tsechelidis - Sarella. Posledne menovanú tento rok nemám.
Ak sa nemýlim, Miloš písal o Tsechelidise na jablkách, a pokiaľ nie, tak rozdiel môže byť aj v tom, že on ho odtrhol takmer mesiac predo mnou.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod izi » 17 pro 2020, 07:06

Můj refraktometr má kalibrační šroubek .
Ivan ,kiwi ( a.deliciosa) je u nás při sklizni vždy tvrdé a nepoživatelné . Je to sklizňová zralost ,která se stanovuje právě tím obsahem cukru .
Pokud to ale mělo 16 ° ,tak už by to na jablkách určitě dojelo do super kvality . A nebo samovolně v pivnici za delší dobu , do ještě lepší kvality.


Miloš, mám presne taký istý, aj stým istým označením Iba návod je po čínsky S13 Ale ten princíp kalibrácie som pochopil. Na druhej stupnici mi to meria slanosť roztokov.
Začína dozrievať Tsechelidis. Včera sme koštli prvý zmeknutý. Chuť výborná, a refraktometrom nameraná hodnota zhodne u Saanichtona 16BRIX. Takže spokojnosť!
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod jardos » 14 dub 2021, 16:57

Chlapci rad by som si nechal poradit ohladne jednej veci. Mam novu velku pergolu, ale len 2 miesta na kiwi. V plane bolo dat do 1 diery samicu velkoplodu a do druhej diery jej samca ako opelovaca. Samec mi ale skapal. Ostala mi samica v crepniku a este Issai v crepniku. Kazdopasne, nie je efektivnejsie vyuzit tie dve jamy tak, ze do jednej dam tu samicu a do nej pristepim samca, a do druhej jamy dam toho Issaia? S kiwi skusenosti nemam, preto sa pytam. Snad Issai nesklame, ale ked som jedol toto minikiwi, moc mi chutilo, snad ja teda Issai dobry vyber.
Dakujem
Jaro
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Stanley_51 » 14 dub 2021, 21:32

Určitě bych to takhle udělal. Já mám něco podobného opačně. Mám samce a do něj jsem přirouboval samice. Ušetříš místo a účel to splní.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod MonikaV » 30 dub 2021, 19:59

Stanley_51 píše:Určitě bych to takhle udělal. Já mám něco podobného opačně. Mám samce a do něj jsem přirouboval samice. Ušetříš místo a účel to splní.

Tyhle řešení jsou ideální (říkám tomu -kinder vejce- tři v jednom, samec +samice+plody S6 )
10.4. jsem to taky aplikovala na dědovu samici a vypadá, že se snad dva samci ( Atlas)ze tří chytli, tak snad se rozjedou a možná příští nebo popříští rok zakvetou S12

Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod vaclav sejkora » 06 kvě 2021, 19:59

Očkování v polovině března. Když se vystihne správný čas, těsně před rozjetím mízy, ujme se to.
Obrázek
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod mifin » 08 kvě 2021, 21:18

Tak Ashoka a Starella nasazuje na květy, je to na největších výhoncích sotva patrné. Tsechelidis rostoucí hned vedle, ale na jiné podnoži ještě skoro spí. Docela velký rozdíl, jsem zvědav, jak vyjde načasování samce.
Hlavně jsem tedy napjatý, jestli nám Tsechelidis poprvé zakvete.

Ashoka a za ní Starella:
Obrázek

Tsechelidis:
Obrázek
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků