tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod antarian » 13 lis 2020, 11:40

Milos51:
Ze stejneho stromu jsem zkusil ten alkohol a dozrani na jablkach.

1) jablka - mekci ale klasicka kaki chut jko z obchodu. Dobre i kdyz lehoulinky naznak trpkosti tam mozna byl.

2) rum - o3 dnech tvrde, netrpke, sladke ale jakoby bez te typicke kaki chuti co mam rad. (Mozna kdyby se to nechalo dele tak to bude tu kali chut mit - netusim)

Kazdopadne zatim dozrani na jablkach melo vyrazne lepsi vysledek.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 13 lis 2020, 12:14

antarian píše:Milos51:
Ze stejneho stromu jsem zkusil ten alkohol a dozrani na jablkach.

1) jablka - mekci ale klasicka kaki chut jko z obchodu. Dobre i kdyz lehoulinky naznak trpkosti tam mozna byl.

2) rum - o3 dnech tvrde, netrpke, sladke ale jakoby bez te typicke kaki chuti co mam rad. (Mozna kdyby se to nechalo dele tak to bude tu kali chut mit - netusim)

Kazdopadne zatim dozrani na jablkach melo vyrazne lepsi vysledek.

Abys to mohl ojektivně posoudit ,tak musí být oba časy stejné . Na jablkách i na alkoholu . Na alkoholu píšeš tři dny a jak dlouho byl ten první plod na jablku ? A ještě by mě zajímalo ,jak bys popsal chuť kaki ? Já tam žádnou necítím :D A nemáš náhodou virginiánu ?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod antarian » 13 lis 2020, 12:55

Mam NBT

Na jablkach cca 7 az 10 dnu tyden dle fotek.

Alkohol 3 dny (vyssi teplota o cca 2 az 3 stupne, chtel jsem at se odparuje na stopro ten alkohol)

Jak bych popsal chut... To je slozite, je to zkratka typicka chut kaki, kdyz si ho koupim v obchode a ten kousek na jablkach chutnal stejne ale dozravany na alkoholu nikoliv.

Kazdopadne barevne byl v plodech rozdil... To na jablkach bylo vyrazne cervenejsi nez to co dozravalo na alkoholu.

Rozdil tedy muze byt predevsim v tom, ze na alkoholu sice nebyli trpke, ale nebyli take plne dozrale, aby tam byla ta spravna chut. (Bud tedy nechat na strome dele, nebo protahnout dobu po kterou necham dozravat)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 13 lis 2020, 13:37

milos 51 píše:Asi před 5-6 lety jsem měl v plodech Nikity semena . Opyloval Zengi Maru . Má samčí i samičí květy a používá se jako opylovač .Jiné kaki tenkrát nekvetlo . Semena jsem vysel a pár oček narouboval do Amankaki . Letos první úroda .

Miloši, jsi fakt machr, moc dobrá práce!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 16 lis 2020, 19:29

Tomel už byl na severu (Varnsdorf) kompletně bez listí, tak jsem ho pro jistotu už zazimoval.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 15.11.20

Nejprve jsem větve přihnul k sobě a svázal. U toho je třeba být velmi opatrný, dřevo tomelu je velmi křehké a snadno se láme i u velkých větví.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 15.11.20

Poté jsem nahrnul ke kmínku velkou kupu biologického materiálu (tlejícího listí), abych jednak chránil krček citlivý proti přemrznutí (viz předchozí foto), a také doufám, že bude materiál postupným tlením uvnitř zábalu vyrábět teplo. Toto celé jsem zabalil i s tím listím do deky a deku vespod podkasal a zavázal, aby listí zůstalo pěkně uvnitř.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 15.11.20

Vše jsem ještě zabalil do rákosové rohože, která bude zabraňovat nadměrnému zahřívání deky v jarních slunných dnech a představuje první bariéru proti mrazu.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 15.11.20

Nakonec jsem ještě přihrnul další várku listí z vnějšku, toho není nikdy dost. :D
Tento typ zimování se mi velmi osvědčil, používám jej také u fíkovníků, zatím to celkem funguje.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Jožka » 16 lis 2020, 19:45

Hofis: pěkná práce, co je to za odrůdu, myslíš že by zmrznul a není ještě brzy.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 16 lis 2020, 22:44

Je to semenáč, letos má 11 let, poslední 2 sezony už kvetl, ale zatím plody neudržel, Doufám, že příští rok už nějaké plody udrží. Brzy není, listy už byly dole, takže ok. Ve Varnsdorfu občas slušně mrzne, zde musím balit vše. V Praze nebalím naopak nic... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod nene » 20 lis 2020, 20:44

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod Brano70 » 23 lis 2020, 10:57

Kaki semenac "Zib2" aktualne:


Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: tomel

Příspěvekod misoo83 » 23 lis 2020, 11:20

My eight years old persimmon tree this year :D.
Letos můj osmiletý tomel.

https://www.youtube.com/watch?v=LjHMdcRjRoo
Uživatelský avatar
misoo83
ouško
ouško
 
Příspěvky: 67
Registrován: 28 dub 2016, 16:44
Bydliště: Serbia (Pancevo)

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 23 lis 2020, 14:58

Very nice crop, misso83. S6
Is it a seedling or grafted tree?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod misoo83 » 24 lis 2020, 07:33

It's a grafted tree but i am not sure which variety, i can guess it's a tipo variety but i don't know 100% :).
This year was very good for kaki and i had over 140 kg of fruits from my trees.
I have recorded few more videos from my other kaki trees and i will add here link to video when i post a video on youtube.
I have two kaki trees from seed not grafted trees that i have bought, one started fruiting with 6 years and fruits is about 1 cm in size :lol: and other seedling didn't still flowered with age of 7 years.
Uživatelský avatar
misoo83
ouško
ouško
 
Příspěvky: 67
Registrován: 28 dub 2016, 16:44
Bydliště: Serbia (Pancevo)

Re: tomel

Příspěvekod milos 51 » 24 lis 2020, 09:58

Obrázek

Obrázek
Plody Amankaki a Nikity sklizené 5.11.a zasáčkované v alkoholu dozrály 24.11. do dokonalosti . Sladké a bez náznaku trpkosti . Jeden plod už přezrálý -marmeládový .
Misoo83 : Zdravo .Iglica u alkoholu svima je ukusna. Što radiš s kakijem ? :D
Naposledy upravil milos 51 dne 24 lis 2020, 12:48, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod nene » 24 lis 2020, 11:22

U nás systém "opilý tomel" vyzkoušen na Nikitovi. Letos byly jeho plody neskutečně trpké. Po deseti dnech vskutku velmi jedlé, sladké, pevné, po čtrnácti dnech už měkčí až klasicky měkké, ale bez trpkosti. Vynikající chuť - bylo to v jablkovici a nasáklo to celý plod. :)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: tomel

Příspěvekod Hofis » 24 lis 2020, 12:38

misoo83 píše:It's a grafted tree but i am not sure which variety, i can guess it's a tipo variety but i don't know 100% :).
This year was very good for kaki and i had over 140 kg of fruits from my trees.
I have recorded few more videos from my other kaki trees and i will add here link to video when i post a video on youtube.
I have two kaki trees from seed not grafted trees that i have bought, one started fruiting with 6 years and fruits is about 1 cm in size :lol: and other seedling didn't still flowered with age of 7 years.

I have 2 seedlings 11+ years old this year from seeds which I found in some bought fruit. But they are living under very hard conditions. The first one is in Varnsdorf, the frost hollow in the very north of Czech Republic with average year temperatures between 8 and 9 °C. The second one is in Prag on a very warm and sunny place with average year temperatures about 12 °C but it’s growing very, very slow like some dwarf variety. It’s about 1 m tall now after 11 years! and it has such curious deformed leaves as well. It must be some germline mutation I guess. This one has never flowered till now. The second one in Varnsdorf (on the picture above) has flowered the first time as it was 9 years old but dropped out both the blossoms due to the late May frosts and the small fruits in summer. This one must be protected for the winter each year.
So I’m still waiting for my first fruit.
Please post your links here, you have really nice trees. Thank you!
Naposledy upravil Hofis dne 24 lis 2020, 12:41, celkově upraveno 2
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník