Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moruše

Příspěvekod adypro » 15 lis 2020, 09:15

Ahoj Radime,
doma máme taky dvě moruše, jednu už vzrostlejší, plodící (černé plody, velké) a pak jsem chtěla do sbírky i bílou, mám ji zatím jen v květináči, ale už plodila (malé bílé plody, je to Mikulovská). Hodně se mi líbí i ta růžová a pak takové ty s dlouhými plody (Pakistánské?), myslím, že je máš na webu. Prosím tě, jak je to odolné? Ony jsou asi teplomilnější, že? U nás je tedy vinařská oblast - brněnsko, ale určitě bych ji chtěla mít ve volné půdě ne v květináči, to jen krátkodobě. Myslím, že až si budu u tebe na jaře objednávat ten granát a rouby, tak se pěkně prohnu :) asi neodolám a objednám si ještě další rostliny, když už tak už, ještě že už chodím do práce :)
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Moruše

Příspěvekod pavell » 16 lis 2020, 01:33

Ahoj Radime je to semenáč bílé moruše od Pražáků z Olomouce.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Moruše

Příspěvekod Pavuk » 16 lis 2020, 04:22

Takže update k Illinois everbearing (pre neznalých angliny: vždyrodiaca) . Tento rok ma vážne prekvapuje. Fakt rodila a rodí celý rok. Posielam aktuálne foto.


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Prírastky sú ale extrémne, strihám 2x ročne a teraz vyzerá takto...
V tom je lepšia Gerardi dwarf, no tá rodí len raz v lete. Plody sú avšak super!
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Moruše

Příspěvekod sasman » 27 lis 2020, 23:21

Petr z H. píše:Takový hloupý dotaz - lze někde v přírodě, kde se vyskytují moruše (moruše bílá), najít semenáčky? Nevíte někdo o takovém místě?
A druhý dotaz - nevíte, jak přesně funguje opylení a tvorba semen? Plody se mi tvoří na mých moruších, ačkoli mají pouze květy samičí. Předpokládám, že z takových plodů nelze získat případná semena na vypěstování semenáčků, ale že je potřeba je brát ze stromů, kde se poblíž sebe vyskytují samčí i samičí květenství?


Pokud si to pamatuji správně, tak tady dříve prodávali malé prostokořenné semenáče moruše za rozumnou cenu, ale už je v oficiální nabídce nemají, tak jedině tam zkusit zavolat a zeptat se, jestli něco mají:
http://www.lesymb-skolky.cz/pdf/file/ne ... -ovoce.pdf
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Moruše

Příspěvekod Radim K » 28 lis 2020, 01:06

Pavle, dík za info, takže oboupohlavní semenáč, v podstatě ideální stav :D .

adypro píše:Ahoj Radime,
doma máme taky dvě moruše, jednu už vzrostlejší, plodící (černé plody, velké) a pak jsem chtěla do sbírky i bílou, mám ji zatím jen v květináči, ale už plodila (malé bílé plody, je to Mikulovská). Hodně se mi líbí i ta růžová a pak takové ty s dlouhými plody (Pakistánské?), myslím, že je máš na webu. Prosím tě, jak je to odolné? Ony jsou asi teplomilnější, že? U nás je tedy vinařská oblast - brněnsko, ale určitě bych ji chtěla mít ve volné půdě ne v květináči, to jen krátkodobě. Myslím, že až si budu u tebe na jaře objednávat ten granát a rouby, tak se pěkně prohnu :) asi neodolám a objednám si ještě další rostliny, když už tak už, ještě že už chodím do práce :)


Ahoj Adélo,
ty "pákistánky" testujeme, zatím dle našich poznatků nemohu říct, jestli jsou nebo nejsou odolné, zatím se jeví, že určitě nejsou "plně mrazuodolné" (za což považuju odolnost aspoň kolem -20°C , ale budou spíše jen do poloh s nejteplejšími zimami. Zatím jsem se u nás setkal s tím, že přežily loňskou zimu bez poškození, ale jarní mráz -8,9°C na přelomu března a dubna a následně -7 v půlce dubna, je zničilo až k zemi (dvouleté rostliny), podobně, jako některé narašené granátovníky. Tedy dřeviny, které snesou v pohodě -15°C, to letos skolilo v dubnu, protože byly kvůli velmi teplému únoru narašené už v půlce března.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Moruše

Příspěvekod Petr z H. » 28 lis 2020, 08:57

sasman píše:Pokud si to pamatuji správně, tak tady dříve prodávali malé prostokořenné semenáče moruše za rozumnou cenu, ale už je v oficiální nabídce nemají, tak jedině tam zkusit zavolat a zeptat se, jestli něco mají:
http://www.lesymb-skolky.cz/pdf/file/ne ... -ovoce.pdf


Díky za tip. V tom seznamu morušovník je, ale za 179,- kus. Vzhledem k tomu, že je chci naroubovat z entusiasmu a vysadit v okolí obce, tak je určitě kupovat nebudu. Spíš mi šlo o to, kdyby někde v přírodě divoce moruše rostly a byly pod nimi přebytečné semenáčky ... Zatím se mi ale žádný takový zdroj objevit nepodařilo. :(
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod nene » 28 lis 2020, 10:39

Víme o něčem, co by se s jistou nadsázkou dalo nazvat "morušový háj", na jaře to tam zkoukneme. Když to tam vzniklo, tak tam něco, co vyrábí semenáčky, být musí....jenže teď to nepoznáme a navíc je malá pravděpodobnost, že to půjde nějak vykutat - je to fakt houští kdo ví čeho všeho. Nicméně slibujeme, že to tam prověříme a dáme vědět :) .
Mimochodem - jak se dá vysadit po okolí nějaká rostlina? Všechno někomu patří a stromy překáží (nejen srnám). My už to zkoušíme pár let, na mezích, u potoků i řek ..... :) , stromky balíme do pletiva, dáváme oporu, ale přežilo jich do dneška jen několik málo až maličko. Asi něco děláme blbě, ale i když víme o místech, kde lidská noha roky nevkročila, jak tam něco nasadíme nebo naroubujeme, tak se tam začne kácet, svážet, kosit, orat.......nebo to prostě jen někoho štve - čest vyjímkám.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Moruše

Příspěvekod moonvil » 28 lis 2020, 10:43

Semenáčky moruší jsem si nosil z areálu ZŠ v Brně na Vranovské, ale nevím jak je to tam teď přístupné a jak to tam vypadá. Rostly tam velké stromy s bílými plody a v okolí bývalo dost mladých rostlinek. Druhá možnost je normálně to nařízkovat - koření hůře než fíkovník, ale když vezmeš 100 kusů, tak 10-20 se snad chytne.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Moruše

Příspěvekod adypro » 28 lis 2020, 14:37

adypro píše:Ahoj Radime,
doma máme taky dvě moruše, jednu už vzrostlejší, plodící (černé plody, velké) a pak jsem chtěla do sbírky i bílou, mám ji zatím jen v květináči, ale už plodila (malé bílé plody, je to Mikulovská). Hodně se mi líbí i ta růžová a pak takové ty s dlouhými plody (Pakistánské?), myslím, že je máš na webu. Prosím tě, jak je to odolné? Ony jsou asi teplomilnější, že? U nás je tedy vinařská oblast - brněnsko, ale určitě bych ji chtěla mít ve volné půdě ne v květináči, to jen krátkodobě. Myslím, že až si budu u tebe na jaře objednávat ten granát a rouby, tak se pěkně prohnu :) asi neodolám a objednám si ještě další rostliny, když už tak už, ještě že už chodím do práce :)


Ahoj Adélo,
ty "pákistánky" testujeme, zatím dle našich poznatků nemohu říct, jestli jsou nebo nejsou odolné, zatím se jeví, že určitě nejsou "plně mrazuodolné" (za což považuju odolnost aspoň kolem -20°C , ale budou spíše jen do poloh s nejteplejšími zimami. Zatím jsem se u nás setkal s tím, že přežily loňskou zimu bez poškození, ale jarní mráz -8,9°C na přelomu března a dubna a následně -7 v půlce dubna, je zničilo až k zemi (dvouleté rostliny), podobně, jako některé narašené granátovníky. Tedy dřeviny, které snesou v pohodě -15°C, to letos skolilo v dubnu, protože byly kvůli velmi teplému únoru narašené už v půlce března.[/quote]

Radimě, díky za reakci, co popisuješ mi letos udělal i tomel (odolný druh až do minus 25), prostě už začínal rašit a přišly ty pozdní jednorázové mrazíky, hrozně se zarazil a začal růst časem hlavně ze záložních pupenů, ale přes léto to hodně dohnal. To samé minikiwi, nezrzly listy, ale vůbec nenasadilo, nemělo ani kvítek. Tak uvidíme za rok. Ale asi neodolám a nakoupím toho u Tebe rovnou víc, i tu moruši zkusím, budu ji čas pěstovat v nádobě a pak ji vysadím na chráněnější místo.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Moruše

Příspěvekod Petr z H. » 28 lis 2020, 14:39

nene píše:Mimochodem - jak se dá vysadit po okolí nějaká rostlina?


Tak já to vysazuju kolem polní cesty. Cesta je obecní, kolem cesty louky s krávama, které má pronajaté jeden člověk, majitelů jsou stovky. BTW s alejí kolem cesty počítá i územní plán. Problém jsou zajíci a srny, to ale řeším pletivem. Jediným vážným škůdcem jsou ale krávy, které když to popadne, tak stromky ožerou. Nějakou krávu to popadlo na jaře, pak už do podzimu daly pokoj. :) Tak snad se je časem podaří zapěstovat do stavu "krávěodolného".
Jinak dalších míst je tu spousta, určitě bych je mohl sázet kolem potoka, kde jsem viděl nějaké zbytky pletiva a neujmuté stromky, k lesům, polním cestám ... Naštěstí tu žádný vandal není, tráva se mimo obec nekosí. Ale vzhledem k suchu v předchozích letech se mi do toho už moc nechce, mladé stromky bych musel občas zalít. Těch cca 50, co jsem už vysadil, je až až na to, abych na ně stíhal dohlídnout. A moruše až tak náročné nebudou - jakmile se chytnou, vystačí i s menším množstvím vody a nemusí se řezat.

moonvil píše:Semenáčky moruší jsem si nosil z areálu ZŠ v Brně na Vranovské


Díky za tip, zkusím mrknout. Jen si nejsem jist, jestli bych bez listí malé semenáčky poznal.
Ještě si vzpomínám, že nějaké moruše jse viděl v geoparku Na Turoldu, ale je to trochu dál, tak až někdy, až budu mít cestu kolem ...
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod nene » 28 lis 2020, 16:29

Petr z H. S6
Držíme stromkům palce :) . Krávy brzy zakážou, stromy zůstanou :wink: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Moruše

Příspěvekod meyer » 12 led 2021, 00:56

Zdravím v moruších,
semenáče moruší by se mi také hodily. s tím prohlížením pod letitými stromy jsem také neuspěl.
Před léty jsem to zkoušel na jaře s odstřihnutými letorosty, ale holt to není rybíz, takže z toho nic nebylo. To mi mrzí mám tu v okolí tmavé odrůdy výrazného stáří a myslím, že i původu. Rád bych s tím nějak úspěšně vypořádal, než ty stromy zmizí. Tak snad někdo poradí, že. :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Moruše

Příspěvekod airbusy » 21 led 2021, 18:42

Moruse skus namnozit bylinnymi odrezkami - nastrihaj zaciatkom kvetna mlade vyhonky, skrat im listy, daj stimulator, napichaj to do perlitu, zabal mikrotenovym sackom a daj do tiena, hotovo :D . Urcite z toho nieco zakoreni ale rast bude v prvych rokoch pomalsi.. Treba zakorenovat len bylinne rezky a nie tvrde zimne, tie nepojdu...
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Moruše

Příspěvekod meyer » 22 led 2021, 00:46

Zdravím a díky za info, na to se tedy připravím, ten termín v květnu je něčím dán? Mě tedy zajímají ty černé, bílých je kolem dost, u nás jsou nasázené i na sídlišti... :D
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Moruše

Příspěvekod moonvil » 22 led 2021, 08:20

Ony zakoření i dřevité řízky, ale třeba jen jeden z deseti. Pokud máš kde řezat a nastříháš otýpku jednoletých výhonů, tak pár rostlin získáš.
No a pokud se nepoštěstí, tak pak druhý pokus se zelenými řízky...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na MORUŠE ( Morus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron