Poncirus trifoliata

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod jarek01 » 06 lis 2020, 21:45

Je to keřík asi 150cm vysoký. Byl na na jaře dost poškozený jarním mrazem, tak jsem ho musel ostříhat.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod BXL » 09 lis 2020, 15:46

Dahe píše:No dá se to sníst, samozřejmě by to chtělo vyzkoušet osobně, mi osobně ty chutě tak připadají. Stejně to všechno vyhodím na hnůj.

Prečo Preboha?Nerobíte kompoty či džemy do ktorých sa to dá pichnúť?
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod milos 51 » 09 lis 2020, 19:28

Dahe píše:No dá se to sníst, samozřejmě by to chtělo vyzkoušet osobně, mi osobně ty chutě tak připadají. Stejně to všechno vyhodím na hnůj.

Šťáva z takových plodů se má prý nalít do vysoké sklenice a nechat přes noc v ledničce . Hořké látky klesnou ke dnu a vršek je použitelný . Nezkoušel jsem to , pouze jsem to četl , ale než bych to vyhodil na hnůj , tak bych to zkusil .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Stanley_51 » 09 lis 2020, 22:34

milos 51 píše: Šťáva z takových plodů se má prý nalít do vysoké sklenice a nechat přes noc v ledničce.

No nevím jak u koho, ale z mých plodů nevymáčkneš nic. Jsou uvnitř totálně suché.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Jibro » 25 lis 2020, 22:36

Letos mě celkem překvapil můj Flying Dragon, letos měl hodně sytě žlutou barvu a chuť byla také lepší než v minulých letech, ale má hodně malé plody cca 14g, takže z praktického hlediska není moc co zpracovat :)

Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Jibro » 05 pro 2020, 18:21

Letos jsem díky ochotě Standy dostal příležitost opět otestovat vítěze mého loňského trifoliátabraní :) takže jsem se docela těšil a byl zvědavý jakou bude mít chuť, protože loni byl nejméně kyselý a měl celkem dost dužiny, co šla lehce oddělit od kůry a bez přemáhání sníst.
Obrázek

Ale letos jsem byl trochu překvapen, když jsem rozřízl plod :D
Obrázek

Ptal jsem se ostatních pěstitelů co může způsobit takhle širokou kůru a prakticky žádnou dužinu, údajně to může být mimo jiné nadbytkem dusíku a nedostatkem P a K, případně hořčíku nebo suchem.
Sucho asi letos můžem vyloučit, tak se chci Standy zeptat jestli letos něco nezměnil proti loňsku jestli ji letos nedopřál více hnojiva nebo nehojí vůbec? Každopádně ty kousíčky dužiny co se mi podařilo nožem vydolovat měly až neutrální chuť ani sladkou ani kyselou, možná trochu nahořklé, což je na poncirus docela unikát, i když pokud bude přinášet takhle málo dužiny i v dalších letech tak praktická využitelnost je bohužel nulová...

Petr Broža mi psal že mu letos plody trifoliáty venku ani nedozrály, u mě to bylo taky nejméně o měsíc zpožděné a stihly se vybarvit na poslední chvíli. Pozoroval jste někdo u vašich trifoliát také širší kůru a úbytek dužiny proti minulým letem?
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Stanley_51 » 05 pro 2020, 23:03

Jibro píše: Sucho asi letos můžem vyloučit, tak se chci Standy zeptat jestli letos něco nezměnil proti loňsku jestli ji letos nedopřál více hnojiva nebo nehojí vůbec?

Změna je možná pouze v počasí, já jsem neudělal nic proti loňsku. Co se týče hnojení, dávám 1x ročně malou dávku NPK s guánem koncem léta. Toť vše. Ostatní je příroda.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Jibro » 06 pro 2020, 09:02

Tak to vypadá spíš na letošní "skvělý" rok 2020, no uvidíš v dalších letech jestli to byla letos výjimka...každopádně tvůj roub u mě udělal letos přes 1 m přírůstek a přerostl výrazně všechny ostatní, i když by plody nešly moc využít v dalších letech, tak ho použiji alespoň pro křížení. Kyselost poncirusu není dána nízkým obsahem cukru, Poncirusům naměřili 12 -16°Brix, což mají běžně sladké mandaríny, ale problém je vysoký obsah kyselin, ten tvůj i díky absenci šťávy má pravděpodobně obsah kyselin výrazně nižší.
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod BXL » 25 pro 2020, 07:17

Asi položím dosť hlúpu otázku, ale myslíte že Citrumelo zvládne to co Poncirus? Čím viac o tom čítam tým menej sa v tom vyznam.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod Jibro » 25 pro 2020, 10:55

Citrumelo má o dost nižší mrazuodolnost než poncirus, podle zkušeností jednoho pěstitele z Paříže přežilo 10 dní, kdy mrzlo kolem -12°C v noci, ale přes den se teploty vracely k 0°C, absolutní minimum mělo 1 noc -16°C, kdy přišlo o část listů, ale následující jaro normálně kvetlo. U nás bude problém s dlouhotrvajícími mrazy, kdy může být pár týdnů s teplotami -10 až -15°C i přes den a to už může být pro 50% hybridy s poncirusem konečná, takže u nás citrumelo dlouhodobě přežije spíš jen s ochranou, nejmrazuodolnější se zatím jeví Praha, což je chiméra poncirusu a mandaríny, takže plodí normální mandaríny, bez vlivu poncirusu, ale mrazuodolnost má blízko poncirusu a vyšší než citrumela a další hybridy.
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod BXL » 10 led 2021, 06:40

Ďakujem
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod meyer » 25 led 2021, 21:50

V mém kontejnerku s fíkem již kolem 10/1 týdnem vyrazila rostlinka z výsevu loňské úrody trifoliát z pražských destinací. Ale je jich tam 2x4, přitom venku je jen jedna. Všechna semena byla "plnohodnotná" tak doufám, že ještě nějaké přibude.
:)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod meyer » 13 úno 2021, 17:26

Tak po delší době se to skóre v kontejnerech s fíky zlepšilo. Větší na 3 ze 4, a ten menší alespoň první venku.
Lepší to je jen v založeném dubisku, tam jsem náhodně zatlačil dvě semínka již druhý týden mi tu koukají do okna na každý východ slunce. A pak mám ještě truhlík na delší trať, je ne okně poblíž trubek ÚT, tam je zatím skore 1. Všechny trifošky, co mi letos vylezly, tak jsou původem od Maltézů, kde jak jsem onehdy viděl udělali řez celé rostliony. Spíše nevhodný ořez skoro jen z jedné strany. Až je z toho takové nevzhledné křovisko. Předtím to byl vskutku nádherný exemplář. Holt nádhera není pro každého ani v klášterním či kněžském hábitě. :wink:
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod jarek01 » 13 úno 2021, 22:10

Dávám semena citrusů do vody na několik dnů ( i klidně 14 a více ) a potom po zasazení klíčí většina ve stejnou dobu ( týden až 14 dnů ). Vypadá to tak jako by se celý povrch zeminy v nádobě zvedal. Stříkáčkem to proplachuji, aby se zemina vrátila dolů a zakryla kořeny.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Poncirus trifoliata

Příspěvekod meyer » 14 úno 2021, 00:35

mě to po třech dnech máčení v misce přišlo až až...., ale budou u mně s tím nepravidelným rašením i jiné faktory. Mimo jiné průvan od lodžie, to bude zřejmě dost rozhodující. Detaily postupně.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků