Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod haco » 17 pro 2020, 21:17

pekne.... mna vsak zaujali tie lapace na husenice co tam obzierali plody... co su to za potvory? u nas nic take dufam ze nie je...
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 17 pro 2020, 22:25

Pochopil jsem, že to je na "mušky" - octomilky?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Rasto » 08 led 2021, 21:00

Mám v kvetináči zasadenú (azorskú) čučoriedku BLAU PERLE. Chcem sa poradiť ako často a čím ju zalievate? V lete nie je problém keď mám dažďovú vodu, ale teraz v zime... :?
Rasto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 úno 2018, 15:18
Bydliště: Lučenec, 200 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 08 led 2021, 22:10

Nech tu vodu z vodovodu alespoň tak 2 dny odstát. Já to řeším tak, že naplním konve dešťovkou, když to jde, a pak je dám na zimoviště, kde nemrzne. Mám 3 desetilitrové konve a zatím nikdy nemrzlo tak dlouho, abych všechny 3 vypotřeboval, než se zase oteplí. Ale zimuji v chladu, to nějaká častá zálivka není nutná. Jednou za 2 až 3 týdny ke všemu cmrndnu trochu vody, podle výše teploty na zimovišti. V podstatě platí, čím nižší teploty, tím méně zálivky. Není žádný odpar a rostliny jsou v dormanci, takže skoro nepijí.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 09 led 2021, 13:32

Zdravim vsechny boruvkare, tak jen pro pobaveni, taky mate tak zeleno?? U mne o dormanci nekterych boruvek nemuze byt rec :lol: Nevim jak vy, ale ja budu mit v zime nejspis boruvky :D
Tak takhle to asi nema vypadat, kdyz date do substratu trochu rohoviny koncem leta a jeste kdyz se nejspis jedna o nakou pravdepodobne jizni odrudu. Dala jsem jednu boruvku do zimni zahrady, protoze byla prilis zelena na podzim s tim, ze ty zeleny vetvicky jsou jen vetvicky s listkama a ze do jara to nejak preklepe..
Tak dneska jsem ji sla okouknout a nasla jsem ji takhle:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Tak ted nevim co delat..nejradsi bych to ostrihala a dala ji do mrazu do skleniku, takhle se asi dost vysílí, holt ty zeleny vetvicky omrznou..nebo to tam mam dat s tema kvetama a nechat to takhle?
Proste nejaka jizanka, ty severni odrudy koupene na podzim dostaly take rohovinu do substratu a ty normalne zazimovaly. Tem jiznim odrudam, jak vidim, se to tam hodit vylozene nesmi..
Na webu psali, ze je to plne mrazuvzdorna vaccinium corymbosum..

Tady posilam foto podobne patio odrudy, koupene ale na jare, ktera zimuje normalne venku..musim uznat, ze vypada s tema listama skvostne..velice dekorativni, krasne barvy i v zime. To je i smysl techto boruvek, aby byly dekorativni a zaroven chutove dobre..mrazuvzdornost teprve letos poprve otestuju. Ale ty listy na ni drzeji jako pribity, neplanuje je v nejblizsi dobe asi shodit.

Obrázek

Obrázek

Dale posilam foto odrudy Pink Lemonade, ktera take dostala rohovinu a Sunshine Blue..obe jsou v nevytapenem skleniku a jsou porad zelene, neshodily listy..predpokladam ze ted v tech mrazech odrude Pink lemonade a omrznou konce..


Obrázek

Obrázek

Odruda Legacy ve skleniku, koupena zacatkem leta..opadala, ale konce nejsou vyzrale..hnojivo dostala jen podzimni..

Obrázek

No a posledni Hortblue Petite porad neco tvori a je aktivni i v zime..jednotlive kvete a vytvari male pludky..

Obrázek

Obrázek

Obrázek

A pak ze boruvky v zime spinkaji :D Jak komu.. :shock:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 09 led 2021, 21:11

To je jednoznačně tím světlem a relativním teplem. Ani bych to nějak neřešil, ty rostliny jsou krásně zelené, je vidět, že se jim to líbí. To je můj názor. :wink:
Jinak u mě všechno spí, ve VDF i v Praze venku vše holé. Spí i ta azorská na zimovišti, je tam teď celkem přítmí a asi 3 stupně, nemůže ani nic jiného dělat, jen spát. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 09 led 2021, 23:08

Ja jsem premyslela co s tema kvetama a doslo mi, ze ty kvety vyrostly vlastne z jednoletych nove vyrostlych vyhonu..coz je nejaka velka zajimavost asi..proto me ani nenapadlo, ze ta boruvka muze vykvest, kdyz se jedna o jednolete vyhony.
Ja jsem ty kvety i ty nove vyrostle konce vetvicek ostrihala a boruvku dala do skleniku, aby pochopila, ze je proste zima. Myslim, ze by ty plody stejne za moc nestaly s tim zimnim pocasim. Sazim na to, ze se jedna o jizni odrudu, ktere staci mensi pocet hodin k dormanci a na jare by mela snad obrazit. Kvetama predpokladam asi znovu neobrazi, ale to mi nevadi, hlavne kdyz to nejak prezije..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 10 led 2021, 01:21

Naše kanadky na jihu jsou taky plně olistěné. Je teplo, voda všude, co jim chybí, že? :?
No však ono na ně brzy dojde....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 10 led 2021, 17:02

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
U mne klasické borůvky jsou bez listů. Ty jižní odrůdy se chovají holt jinak. Na prvním obrázku je Powder blue, na druhém zleva Sunshine blue a O 'Neal, pak Liberty a na posledním Pink lemonade, která vypadá nejhůř. Proto jsem ji včera přenesl do zahradního domku.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 10 led 2021, 17:58

U me vsechno bez listi krome 3 starsich keru PLem, 1 mlady ker PLem je take holy. Chandlery a Spartany narasene jako by bylo jaro za dverma, no ale to je tak vzdycky, nekdy uz od podzima :lol: .
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 10 led 2021, 20:02

Ja jsem dneska vymekla a vsechny 4 olistene boruvky jsem prenesla do nevytapene garaze, kde jsou 2 okna, nemrzne tam a necham je tam nez prejdou ty mrazy..nemam to srdce je nechat mrznout, kdyz uz jsem jim tim dusikatym hnojivem takhle uskodila..U nas mrazy vlastne jeste ani poradne nebyly a Pink lemonade,ktera byla ve skleniku, uz mela omrzle 2 vetvicky..je to asi nejaka choulostivka,tam kde nema vyzrale drevo..
Radku, u Vas bude asi urcite vetsi zima, ze ta tvoje PL dostala trochu vic zabrat..urcite je dobre, ze si ji uklidil.
Muzes mi prosim rict, kdy ti asi tak nakveta ta jizni odruda O,Neal ve venkovnich podminkach? Pisou, ze nakveta zacatkem brezna, ale nevim, jestli se ten termin neposouva, kdyz je chladno..
Ja jsem objevila nejaky novy rabbiteye kultivar, ktery jsem uz nekolikrat videla prodavat u nas v zahradnictvi a myslim ze ho nekdy mivaji i v e-shopu prodejstromku.cz. Jmenuje se Blue Suede a docela mne zaujal..Mel by to byt i opylovac prave pro odrudu O,Neal..
Je to krizenec vaccinium corymbosum s vaccinium darrowii s mensi casti vaccinium ashei. Kvest by mela o 10-14 dnu pozdeji nez zminena O,Neal..ma mit oproti O.Neal vetsi plody, ma prodlouzene obdobi sberu a plodi na rozdil od ostatnich rabbiteye kultivaru o dost drive..mrazuvzdorna do -23 st., vzprimeny vzrust, vyska do 150 cm. Vyzaduje v zime obdobi klidu 500-550 chill hours.
Treba by to teoreticky mohl byt opylovac i pro Pink Lemonade, pokud se teda potkaji v kvetu..maji podobnej genetickej mix..ale to je jen moje uvaha..jinak by mela byt samosprasna, jen pro vetsi vynos doporucuji nejakeho opylovace.
Tech rabbiteye kultivaru se u nas moc neprodava prave, tak koukam, ze sem tam se neco nekde objevi..tenhle je vzhledem k vetsi mrazuvzdornosti zajimavej, jen nevim, co to ranne kveteni, pisou kolem 21.brezna, 10-14 dnu po odrude O,Neal. To me trochu odrazuje, ale kdyz by se ten termin kveteni v nasich venkovnich podminkach posunul, mohla by to byt hodne zajimava a urcite chutove dobra odruda.
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 10 led 2021, 21:35

Ty naše olistěné na jihu se potkaly s hnojivem naposledy někdy v květnu a olistěné jsou v naprosté nezávislosti na odrůdě. Toro, Chandler, Brigitta, Bluejay, Elizabeth....všechno jedno. Nejvíc listí má asi Heerma.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 13 led 2021, 16:20

Petra75 píše:Radku, u Vas bude asi urcite vetsi zima, ze ta tvoje PL dostala trochu vic zabrat..urcite je dobre, ze si ji uklidil.
Muzes mi prosim rict, kdy ti asi tak nakveta ta jizni odruda O,Neal ve venkovnich podminkach? Pisou, ze nakveta zacatkem brezna, ale nevim, jestli se ten termin neposouva, kdyz je chladno...

Nazdar Petro, já jsem si původně udělal v Excelu u borůvek kolonku pro dobu kvetení, ale nakonec jsem ji zrušil. Nedokázal jsem odhadnout, kdy květ od počátku pučení je hotový a začíná "medovat". U lípy se to poznalo hučením včel v korunách stromu. Musel bych jako včelka zjišťovat to čichem. Moje manželka by to určitě dokázala, ale nemá pro takové experimenty pochopení. Je to tedy na tobě. Já mám jen pocit, že první modrý plod byl ta asi 1-1,5 měsíce po začátku kvetení. O'Neal u mne měla první borůvku letos 18.7.a loni dříve 27.6. Možná tu má někdo zkušenější způsob, jak bezpečně poznat vyzrálý květ.
Jinak, co se týče opylovače, je pro běžného smrtelníka téměř nemožné, když máš kolem 40-ti borůvek, určit která kterou opyluje, když kvetou téměř současně.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 14 led 2021, 01:21

:lol: :lol: :lol:
Radku, tak to byla vycerpavajici odpoved S6 Diky za snahu...vyzralost kvetu me pobavila :D
Zajimalo me,kdy asi zacinaji kvest tyhle jizni odrudy v nasich venkovnich podminkach, pokud v kvetnu, tak dobry..jen jsem premyslela o dalsim nejakem ashei opylovaci, konkretne pro Pink Lemonade..Ta Powder blue je moc pozdni a naroste do velkych rozmeru..Proto mi ta Blue Suede prijde, treba jako tip, zajimavejsi..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod fahrweed » 21 led 2021, 15:32

My máme Pink Lemonade normálně zasazenou v záhonu a žádnou zimní péči jí nedopřáváme... Máme ještě Northland a Brigitta Blue. Brigitta a Pink Lemonade kvetou zhruba současně. Northland se s nimi potkává jen krátce.
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků