Aktualní počasí

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 12 led 2021, 17:23

mifin píše:Honzo a nezakryješ alespoň část? Přecejen starší rostliny (v dalších zimách) by teoreticky mohly přežít silnější mrazy spíše než jednoleté.

Zatím ne, Milane, potřebuju to trochu probrat, a čím dříve tím lépe. Otázka je, co je lepší, jestli to nechat projít tím přírodním výběrem už teď, nebo to zakrýt a pak být o to více zklamán později. Rozhodl jsem se pro tu první možnost. Ale pokud by to mělo jít pod -15°C, zakryji to, pak proběhne ten výběr spolehlivě i pod tím krytem. :) Ale na teploty pod -15°C to zatím naštěstí v nejbližší době nevypadá, tak snad to vydrží, ťuk, ťuk, ťuk... S12
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod mifin » 12 led 2021, 19:10

Držím palce, jsem na tu selekci moc zvědav.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod loni » 12 led 2021, 22:16

Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Pavel_CZ » 13 led 2021, 12:20

Podle me to az sem nedojde, ale nechame se prekvapit.
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 408
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Radim K » 13 led 2021, 14:49

Hofis píše:No to je hustý, to fakt takhle počítáš, Radime? Je fakt, že to vlastně stačí počítat jenom v těch důležitých dnech, kdy to má smysl, a těch zas nemusí být tolik. Ale jinak fakt dobrý nápad, ta suma mrazu bude mít určitě ve vztahu k tropům a hlavně subtropům ve volné půdě určitě obrovskou vypovídající hodnotu. Líbí se mi takovéto jakési užší provázání teplot na vegetaci. Proto se mi i líbí to dělení na USDA zóny odolnosti, to má pak daleko vyšší vypovídající hodnotu. Ale dělat to nebudu, ještě tohle a asi bych se z toho všeho už zbláznil, to už je fakt pro fajnšmekry. :wink: S6
Vystačím si se dny. Jsem jak na trní z toho nadcházejícího víkendu, to bude pro semenáčky fejchoí asi opravdová zkouška ohněm. Zas na druhou stranu, co bych si mohl pro oddělení zrna od plev víc přát, jde jen o to, aby vůbec zůstalo nějaké to zrno. Co naplat, kostky jsou vrženy a třeba budu mít štěstí, poslední výhled vyznívá pro Čechy opravdu i nakonec trošičku optimističtěji. :)
Ono stejně ještě není určitě všem dnům konec, ty nejvzdálenější výhledy jsou někdy dost děsivé, ten moc chladný vzduch se bude opravdu motat hodně blízko kolem nás, a ještě docela dlouho... :?


Počítám to jen v těch důležitých dnech, jak říkáš :) . Těch je pár za rok. Ještě větší vypovídající hodnotu to má právě při jarních mrazíkách, kdy všude se akorát uvádí, do kolika stupňů je odolný květ toho a toho, ale tam mnohem více záleží na délce. Pokud je -1,5 stupně 10 hodin, může to zničit i to, co je "odolné" do -3°C za předpokladu, že mrzne jen 3 hodiny nad ránem.

Tak máme za sebou událost, na kterou byla vydána výstraha, a to silný vítr a tvorba sněhové pokrývky a tvorba sněhových jazyků. U nás z toho tedy byla jedna velká fraška, vítr sotva patrný (naštěstí), ale zatímco mělo přibýt 10 cm sněhu, náš neskonalý srážkový stín dokázal pustit jen centimetr.

Výhledy na nejbližší dny vypadají čím dál méně hrozně, ovšem s napětím lze sledovat, co bude potom. V období od cca 20.1. do 10.2. očekávám opravdové drama, bude to fakt boj "sever proti jihu". Tak podchlazenou Skandinávii a evropskou část Ruska, jak má být, jsem dlouho neviděl. Naproti tomu Atlantik se od příštího týdne začne probouzet a od Z, JZ pumpovat teplý vzduch. Kdo bude mít navrch?... Podle mě to začne schytávat dosud teplý východ Evropy.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1897
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 13 led 2021, 15:26

Radim K píše:Počítám to jen v těch důležitých dnech, jak říkáš :) . Těch je pár za rok. Ještě větší vypovídající hodnotu to má právě při jarních mrazíkách, kdy všude se akorát uvádí, do kolika stupňů je odolný květ toho a toho, ale tam mnohem více záleží na délce. Pokud je -1,5 stupně 10 hodin, může to zničit i to, co je "odolné" do -3°C za předpokladu, že mrzne jen 3 hodiny nad ránem.

Ano, je to opravdu velmi zajímavá úvaha a především ve vztahu k odolnosti tropů a méně odolných subtropů u nás určitě hodně silný údaj. S6

Taky jsem v napětí, jak se to celé bude dál vyvíjet. Budeme hodně blízko, ne-li přímo uprostřed toho rozhraní mezi teplým a studeným vzduchem. Výhledy jsou tedy podle mě celkem nejisté a může se to rychle překlopit na jednu nebo druhou stranu. Snad nás ten vyhřátý Atlantik zachrání a odtlačí ten studený vzduch nebo alespoň zmírní případné mrazy.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod paloo » 13 led 2021, 20:23

Radim K píše:Dnes u nás překvapivých, ale naprosto adekvátních -12,8°C, s tím, že silně mrzlo jen chvíli. Ve výšce byla kosa, Vyjasnilo se ve 2 ráno a minimum bylo až po osmé. Pod -10 bylo jen pár hodin, zatímco třeba dle grafu Tachova na Standově stanici bylo asi 5 hodin pod -10°C, byť s minimem jen -12,7°C a na druhé stanici v Tachově na kraji města bylo pod -10°C dokonce 11 hodin s minimem -13,8°C. I to je z pohledu pěstitelství dost podstatné. Takové sumě mrazů říkám "mrazohodiny" a je to jeden z údajů, který lze využít při pěstování exotů jak v zimě, tak v době jarních mrazíků.
Sečte se suma teplot za 12 nočních hodin (od 21. hod do 08. hod) každou hodinu a případně vydělí 12, tak lze zjistit, jak skutečně studená noc to byla, protože třeba v případě Tachova na kraji města je tato suma "mrazohodin" -142°C = připadá průměrná teplota na každou hodinu -11,83°C!
Například na naší stanici je tato suma za dnešní noc (21.-08.) -104°C, čili -8,66°C je průměrná teplota každé noční hodiny.
Je to taková hračka pro meteouše, nevím, jestli tohle počítá na světě ještě někdo jiný :lol: , ale jde tak lépe porozumět rozdílům sumy mrazů mezi jednotlivými lokalitami.

Radime ja to tiež tvrdím,že písať si nejaké max nenapovie nič.Je rozdiel ako dlho ten mráz trvá a nie oháňať sa nejakou špičkou ktorá trvá minútu a pritom zbytok noci bol oveľa teplejší.Máš to dobre vymyslené,to fakt má už nejakú výpovednú hodnotu.Proste si S9
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7344
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod ZdenekCernoch » 13 led 2021, 20:26

Já si nějak nestěžuju. Včera a dnes dokupy 9 mm vody ve srážkoměru. Tmax dnes venku +5 a foliak +19. Venkovní minimum -3. Zato okolí zagrebu v Chorvatsku hlasi -20 při sněhovém poprasku.

Srážky za leden 25,5mm
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod jarek01 » 13 led 2021, 21:13

Když bude konečně několik dnů trochu víc mrznout, tak to snad vadit nebude, třeba pochcípají ty potvory co škodí na ořechu a pod.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Marek1970 » 13 led 2021, 21:21

jarek01 píše:... třeba pochcípají ty potvory co škodí na ořechu a pod.

Tak v tomto nie som optimista. Obávam sa, že vrtivku orechovú predpovedaný mráz nijako neohrozí (aspoň teda v mojej lokalite) S13
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod paloo » 14 led 2021, 07:09

Asi takto :( "Svatý Hilarius - vyndej saně, schovej vůz!"
nene:Čo ako za kopcom :wink:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7344
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod loni » 14 led 2021, 08:30

Idem hľadať baranicu. Len či ju nájdem.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod nene » 14 led 2021, 09:38

Paloo: Za kopcem nic moc, kolem -3°C, do rána asi pět centimetrů nového sněhu. Ale ještě to na sáňkování není, ještě by to drhlo :wink: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Stanley_51 » 14 led 2021, 12:23

Na západě již sněhu tolik, že malý holky musí čůrat ve stoje. :lol: Tak jsem s ním aspoň zaházel všechny fíkovníky až po korunky. Kdyby přišel mráz, mám "zabaleno". S8
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9206
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Aktualní počasí

Příspěvekod Hofis » 14 led 2021, 16:10

Na severu ve VDF mám také takto zakryto, ale bez lopaty, čistě přírodní cestou. Ale ty mé rostlinky jsou samozřejmě malé, oproti těm tvým obrům, Stando. :)
Ale ideální zabalení na ty nadcházející mrazy, víc si člověk snad ani nemůže přát. S6
V Praze taky pěkně spadlo ráno, ale už to opět taje, je nad nulou.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: majoxx87, Radim K, Stanley_51 a 14 návštevníků