Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod meyer » 12 led 2021, 23:50

Stando, díky za pozvání, v létě snad určitě tam nějak zaskočím.
Zdeněk Meyer
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 15 led 2021, 14:29

Začínám řešit řez fíkovníků. Zvažuji, zda u následujících druhů má smysl nechávat brebu nebo je klidně střihnout, protože je breba málo početná nebo padá: Komen, Madelaine de Deux Seasons, Negronne, NIN vykopávky a ZS, Preto Tores Novas a Francuesco. Předpokládám, že brebu nemá smysl zkoušet u Celeste, Campaniere, Hardy Chicago
Jakou máte zkušenost s tím, jak fíky drží či nedrží brebu? Mám zatím nejlepší zkušenost s Desert Kigem, ten je ale jasný, pak Becane a Pálava. Předpokládám, že BT a ETB mají větší pravděpodobnost uzrání breby než letní násady...
Díky všem za podněty.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 15 led 2021, 16:55

Mohu se vyjádřit akorát k BT. Také už mi shodilo v chladném květnu všechnu brebu. Pokud není značně urychleno na jaře ve skleníku, nemají podle mě šanci u BT obě úrody v našich podmínkách kompletně dozrát. A protože je breba u BT rozhodně lepší, než main crop, tak není o čem. Uvidím jak to bude tento rok, ale když jsem BT vytáhl minulý rok záměrně ven až po zmrzlých, abych mu zkrátil vegetační dobu, breba dozrála v září a main crop se kromě jedné větévky vůbec nezačal vytvářet. Takže mám teď BT plné zárodků breby, opravdu za každým nodem. Uvidíme, co to udělá tento rok, budu to letos vytahovat opět až po zmrzlých. Pokud by to zkrácení vegetační doby takto fungovalo každoročně, lze BT takto pěstovat pouze na jednu breba úrodu. Samozřejmě za předpokladu, že to v zimě nezmrzne. Musím to ale ještě ověřit tento rok.Počasí by mohlo také hrát zásadní roli.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 15 led 2021, 19:41

Hofis
diky mám ho ve sklepě, budu tedy experimentovat. Breba mi minulý rok dozrala taky hodně pozdě, ale stihnul nasadit bohužel letní....
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 15 led 2021, 20:04

Brebu má smysl zkoušet u EBT/BT, Becane, Preto TN, Nin ZS+V, nejsem si jist u MDDS. Celeste je hodně podobné EBT, taky udrží nějakou brebu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 15 led 2021, 22:07

Moonvil díky.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 15 led 2021, 22:50

Hanele12 píše:Hofis
diky mám ho ve sklepě, budu tedy experimentovat. Breba mi minulý rok dozrala taky hodně pozdě, ale stihnul nasadit bohužel letní....

Chce to vytáhnout a probudit až opravdu po těch zmrzlých. Od června je už zřetelná breba a dozrává v září, vlastně celou dobu jede v tom nejlepším období. Není žádná druhá sklizeň. ale ta stejně nikdy plnohodnotná nebyla, a když to dozrálo, tek se to s brebou vůbec nedalo srovnat. Takže jde právě i o to, aby to nenasazovalo na podzim, na to jsem letos nejvíce zvědav. Hovořím o BT.
LdA mi zatím celkem slušně drží malé fíky, jsem zvědav, jestli se udrží. Nedal bych za to ani zlámaný groš... :D
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 15 led 2021, 23:39

Hofis
LdA mi zatím celkem slušně drží malé fíky, jsem zvědav, jestli se udrží. Nedal bych za to ani zlámaný groš... :D[/quote]

Ten mám objednaný řízky tak snad se chytí. Také chci zkusit Negronne vytáhnout ze sklepa zase pro změnu dřív. Aby zimovala jen cca 2 měsice a zkusím, zda uzraje loňská letní násada kterou je obsypaný. Třeba ji neshodí když bude zimovat kratkou dobu. Nevím, jestli to někdo už nezkoušel.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 16 led 2021, 00:14

Já mám tedy s BT zkušenost jen rok, ale vzhledem k tomu, že to vesměs souhlasí se zkušenostmi moonvila tak už to dál zkoušet nebudu a příští rok poslouží jako podnož pro DK.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 16 led 2021, 09:05

Hofis píše:Chce to vytáhnout a probudit až opravdu po těch zmrzlých. ... Takže jde právě i o to, aby to nenasazovalo na podzim, na to jsem letos nejvíce zvědav. Hovořím o BT.


Jestli můžu svoji zkušenost - BT mám venku v zemi. Loni mrzlo ještě koncem května, takže rašit začalo až v červnu. Vyrazily nové výhony, na kterých se samozřejmě někdy v červenci/srpnu začalo tvořit velké množství fíků, které do podzimu nemělo šanci dozrát. Takže moc nevidím důvod, proč by se vytažením fíkovníků po zmrzlých mělo zpomalit rašení a nasazování fíků. Předpokládám, že to bude probíhat úplně stejně jako u mě vloni? Teda - jediný rozdíl, že jsem předtím provedl řez konců výhonů, takže brebu jsem neměl. Nicméně nepokládám ji za výrazné zpomalení, v letech bez řezu to probíhalo stejně, jen s bonusem nějaké breby v létě.

PS: A BT je takový xindl, že v létě postupně nasazuje násadu až téměř do konce nových výhonů, takže na brebu pro příští rok nezůstane téměř nic. :?
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 16 led 2021, 09:35

Petr z H. píše:Takže moc nevidím důvod, proč by se vytažením fíkovníků po zmrzlých mělo zpomalit rašení a nasazování fíků. Předpokládám, že to bude probíhat úplně stejně jako u mě vloni? Teda - jediný rozdíl, že jsem předtím provedl řez konců výhonů, takže brebu jsem neměl. Nicméně nepokládám ji za výrazné zpomalení, v letech bez řezu to probíhalo stejně, jen s bonusem nějaké breby v létě.

PS: A BT je takový xindl, že v létě postupně nasazuje násadu až téměř do konce nových výhonů, takže na brebu pro příští rok nezůstane téměř nic. :?

No. a to právě u mě minulý rok poprvé takto neprobíhalo, když jsem to vytáhl po těch zmrzlých. Tím, že vlastně ve vegetačním období dozrávala breba, tak žádné podzimní fíky nestačily pořádně nasadit. Ale jak říkám, musím to ještě ověřit letos, mohlo hrát svoji roli i počasí. Ale když zkrátíš vegetační dobu pouze na jednu sklizeň, zdá se to být jako správná cesta.
To pozdní narašení u tebe bylo zřejmě důsledkem toho řezu. Pak je jasné, že se podzimní násada musí začít tvořit, když přes léto nedozrává breba.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 16 led 2021, 10:23

Proto jsem napsal i tu druhou část, že stejně se to chová i bez řezu - dozrává breba a nasazuje letní násada, a to bez toho, že by zůstal prostor pro brebu na další rok.
Skutečně to u nás raší o dost později, až po zmrzlých, protože zahrada je v menší mrazové kotlince a mrazivé (skutečně mrazivé, o 5 °C nižší než v Brně) večery a noci jsou tu nezřídkakdy až do května. Jakmile se tu objeví příspěvky o tom, jak někomu začínají rašit fíkovníky, tak u mně k tomu dojde cca o měsíc později.
Tzn. v mém případě jsem nepřišel na nic, co by mohlo nasazování letní násady ještě víc zpomalit, přesto se vždy v létě začne objevovat a postupuje to až do konce výhonu.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 16 led 2021, 13:48

Máš to v té volné zemi těžké, chová se to jinak než v květináči. Tam to vlastně do té doby, než to zase vytáhnu ven, vůbec nezalévám. Pak vydrží na zimovišti v dormanci i při vyšších teplotách, a jakmile ho vytáhnu ven a zaleju, rozletí se jako raketa, začne se hned dělat breba a přitom narostou i celkem pěkné výhony na další rok. Ale podzimní násada to už nestihne. Takto to alespoň bylo minulý rok. Pokud to tak bude i tento rok, mohlo by to fungovat i dlouhodobě. Pak bych byl celkem spokojen. Jinak hnojím klasickým tekutým cereritem jednou týdně. Takhle ale ty si s tím bohužel hrát nemůžeš... :(
Jinak tady mají kluci určitě pravdu, BT je na pytel, a venku už úplně. Kdyby to nebyl můj úplně první fíkovník, se kterým jsme toho hodně společně prošli, už bych ho také neměl. Ale je mi ho líto vyhodit, spíše ze sentimentu. :)
V té tvé lokalitě bych opravdu spíše zkusil třeba Michurisku-10 (Veselí) nebo nějakou unifere odrůdu, třeba RdB.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 16 led 2021, 15:03

To není nutno. :) BT je můj první fíkovník, vysazený na zahradě. Postupem času jsem si pořídil sad na kopci, kde je klima zcela ideální, noční jarní mrazíky nehrozí jak dole na zahradě (i meruněk jsem měl vloni mraky narozdíl od Brna), a tam už budu mít letos vysazeno na 30 odrůd fíkovníků. :)
Jen je mi líto se zbavovat toho prvního BT na zahradě, který je bohužel ale na dvě věci. Letos nebo příští rok jej asi seřežu a naočkuji několika vhodnějšími odrůdami. Zmiňoval jsem se o něm jen proto, že pozoruji zcela jiné chování než tebou popisované, a ty nové výhony začínají nasazovat fíky zcela záhy, už v létě a po celé délce až po vrchol. Nikdy se mi nestalo, že by výhony zůstaly do podzimu bez nasazených fíků.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod sasman » 16 led 2021, 17:17

Hanele12 píše:Také chci zkusit Negronne vytáhnout ze sklepa zase pro změnu dřív. Aby zimovala jen cca 2 měsice a zkusím, zda uzraje loňská letní násada kterou je obsypaný. Třeba ji neshodí když bude zimovat kratkou dobu. Nevím, jestli to někdo už nezkoušel.


Pokud bude rostlina růst při zimních podmínkách (málo tepla a velmi málo světla), tak i kdyby plody náhodou dozrály, budou chuťově bídné (málo sladké a plné latexu jako když dozrávají v pozdním podzimu). Navíc se ve špatných podmínkách rostlina může zbytečně vysílit (kámoš mladý řízkovanec vůbec nezimoval a pak trvalo až do léta, než rostlina začala znovu růst). V mých podmínkách bych rostliny dal ze zimoviště ven nejdříve v dubnu a to jedině pokud pak budou ve skleníku...
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník