Ostružiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ostružiny

Příspěvekod Hofis » 11 srp 2020, 21:59

:lol:
Jinak koukám, že se ti tam také dělají takové ty světlé fleky s těmi tvrdými bobulkami. Dělá mi to pouze Navaho a Arapaho.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod Hofis » 05 říj 2020, 13:17

Ve VDF se rozhodly kvést ostružiny.
Obrázek
Foto: VDF, 04.10.20

Nebo spíš pořád ještě kvetou, stále se dá najít i něco na zobání... :wink:
Obrázek
Foto: VDF, 04.10.20
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod sasman » 08 pro 2020, 23:10

mates píše:Nevite nekdo cim by mohlo byt zpusobene to, ze mi vetsina plodu na ostruzinach nedozraje? Vsechny plody uz jsou dva tydny zcervenale, sem tam dozrava par bobulek a jinak uz to vidim tak, ze to zase v listopadu budu strihat ve stejnem nacervenalem stavu. Stava se mi to kazdy rok, jen loni to bylo o dost lepsi, dozralo toho o poznani vic, to pricitam tomu jak bylo loni horke leto. Nevim jestli to je pruvodni jev, ale zaroven dochazi ke zmene barvy listu na starem drevu a jeho vyhonech na zelenozlutou, listy na letosnich vyhonech pro pristi rok jsou syte tmavozelene. Slunce i vody maji dost. U rodicu na te same odrude problem s dozravanim ani barvou listu neni. Nemyslim si, ze by to byl vlnovnik, jednak mi to prijde moc masivni a pak vedle jsou maliny a tam zadny problem neni. Mohlo by to byt treba jilovitou pudou?


Mám černé rybízy napadené vlnovníkem. Snad by mohl fungovat dravý roztoč, chci to zkusit. Třeba by to šlo použít i na ostružiny...
https://www.biocont.cz/skudci/typhlodromus-pyri
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod nene » 08 pro 2020, 23:15

Na vlnovníka nám dobře funguje postřik ředěnou Sulkou, brzy na jaře, na pupeny, větve. Dobré je ho opakovat po asi tak deseti dnech (podruhé). Používáme na révu, rybízy, ostružiny, řešili jsme vlnovníka na nashi...pomohlo.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Ostružiny

Příspěvekod robo » 26 led 2021, 12:44

Zdravíčko všem,
po delší době co jsem tu nic nepsal se chci zeptat jestli nemáte někdo zkušenost s bílou ostružinou Polar berry? Jestli má cenu vůbec uvažovat o koupi této rostliny? Předem děkuji za odpovědi.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Ostružiny

Příspěvekod Lenkalor » 09 úno 2021, 11:59

Mám Polar berry dva roky. Velmi trnitá, vzpřímeně rostoucí, odolná, krásně a bohatě kvetoucí. Bohužel, z plodů nic není, jsou nevyvinuté, vždy jen jedna, dvě bobulky v plodu. Nevím jestli nepotřebuje speciálního opylovače, nechám ji ještě letos, přidala jsem tam ještě dvě jiné odrůdy, celkem je tam 5 odrůd.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod robo » 11 úno 2021, 12:18

Díky moc Lenko! Hmm tak to je zajímavé, skoro to tak vypadá, že to je nedostatečným opylením, ale teď si říkám že mi toto dělal Little Black Prince první rok co plodil (neplodil) a loni už to bylo lepší. Taky teda žádná sláva co se týče plození, ale na duhou stranu to je mladá rostlina a ještě k tomu sem ji přesazoval do volné půdy. No tak uvidíš jestli to bude letos lepší, já věřím že ano, kdyžtak dej prosím ještě vědět. Vypadá to ale, že si ji taky pořídím. Ještě jednou díky za odezvu.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Ostružiny

Příspěvekod robo » 11 úno 2021, 12:20

Jo a ještě, prosím tě co máš všechno za odrůdy ostružin?
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Ostružiny

Příspěvekod robo » 13 úno 2021, 16:28

No tak jsem pro jistotu najel na Luberu a vypadá to že Ostružiník Polar Berry nebrat. Protože tam je několik příspěvků, které hlásí stejný problém jako máš ty Lenko. Otázka je jestli toto opravdu dělají pouze mladé rostliny a věkem se to změní nebo je tento problém přetrvávající. Tak že s nákupem ještě minimálně rok počkám než budeš informovat o plodnosti tvé Polar Berry.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Ostružiny

Příspěvekod Radim K » 14 úno 2021, 00:23

robo píše:Zdravíčko všem,
po delší době co jsem tu nic nepsal se chci zeptat jestli nemáte někdo zkušenost s bílou ostružinou Polar berry? Jestli má cenu vůbec uvažovat o koupi této rostliny? Předem děkuji za odpovědi.

Robo, stejná zkušenost jako Lenka. Loni poprvé kvetl/ "plodil", ale nebylo na tom co sklízet!
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Ostružiny

Příspěvekod Lenkalor » 23 úno 2021, 14:54

Poblíž Polar Berry mám starou Thornfree, pak Loganberry, Star Columbia a loni tam byla Tayberry Buckingham. Ale na tu je tam zima, tak byla přesazená na teplejší místo a dosadila jsem tam Dirksen a Chester. A o kus dál za včelínem jsou divoké ostružiny.
No a na jiné části pozemku jsou Oregon Thornless, Triple Crown , Arapaho a Black Jewel.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod robo » 23 úno 2021, 22:18

Diky Lenko koukám že máš pěknou sbírku ostružin. Mohu tě ještě poprosit které odrůdy ti nejvíce chutnají?
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Ostružiny

Příspěvekod Lenkalor » 24 úno 2021, 18:09

Úplně nejvíc mi chutná Tayberry Buckingham, ale to je malinoostružina a Arapaho. Letos, doufám, zaplodí Columbia Star, už je pěkná a zimu přežila bez problémů. Ta byla vyšlechtěn primárně na chuť, tak uvidíme.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod mates » 14 dub 2021, 14:58

Ještě kdo by chtěl něco neobvyklého a nebojí se drobného trní, tak zkuste japonskou ostružinu. Nejenom že je to jedlé a docela chutné, ale vizuelně je to zajímavé, že v latách postupně kvetou jednotlivé kvítky a po rychlém odkvětu se okvětní lístky zase uzavřou jakoby zpět do poupěte až se zdá, že jeden květ kvete týden a ostatní jsou stále zavřené :D. Uvnitř znovu uzavřených okvětních lístků postupně narůstá bobulka a zcela se okvětní lístky znovu otevřou až ve stavu nástupu zralosti. A barva zralých bobulek je taky zajímavá. Kromě zmíněného drobného trní je určitou nevýhodou menší velikost bobulek oproti ostatním běžným zahradním ostružinám.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Ostružiny

Příspěvekod Lenkalor » 14 dub 2021, 17:52

Také jsem si ji koupila i něco málo ochutnala. Bohužel, byla zavirovaná (metlovitost), takže šla spálit. Ale zase si ji časem vysadím. I když byly plody malé, tak chuťově výborné, výrazné. Určitě se někam vejde.
Kupovala jsem ji v místním zahradnictví.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků