Banánovník

zde můžete probrat vše o pěstování banánovníků

Moderátor: Stanley_51

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 08 bře 2021, 11:40

Leskanic--- ahojky, já sice tento druh banánovníku nepěstuji ( je méně mrazuodolný), ale jinak je to moc krásný banánovník.
Rudolf a Radim jsou přes banánovníky gurové, oni ti určitě poradí S6 S6
(moje zkušenosti jsou, že basjoo po zimě nevypadá taky moc zdravě, ale pak se z toho dostane a velmi překvapí--ale to je jiný druh)
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod Stanley_51 » 08 bře 2021, 12:01

Leskanic píše:Zdravim,

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Banánovník

Příspěvekod Radim K » 08 bře 2021, 16:52

Leskanic píše:Zdravim,

 

konecne som nasiel relavantne forum so super komunitou:) dakujem za prijatie a zaroven vas chcem poziadat o pomoc. Objenal som si uz vacsi Musa maurelly a dosiel mi podla mna v pochybnom stave ( asi zmrzol pocas transportu ). Nepolieval som ho zatial ( uz tyzden ) a snazim sa ho drzat na slnu nech sa zaktivuje. Viete podla fotiek posudit ci zije a mam ho reklamovat,alebo ho zrezat,alebo ho nechat este dlshie iba tak.

 

Dakujem za pomoc!


Nuž, nic pěkného to tedy není :lol: . Napiš prosím, odkud jsi rostlinu koupil.
Jedná se o Ensete ventricosum Maurelli, Musa maurelli je paskvil. Přijde mi, že je dost nachlazený, nebo na podzim zásadně omrznul, protože na ideálním zimovišti rostlina neztrácí řapíky. Ensete ventricosum není vůbec mrazuvzdorný druh (kromě krátkodobých podzimních mrazíků do -4°C).
Na druhou stranu je dost pravděpodobné, že se v teple normálně rozjede a v létě na něm nebude nic znát. Rozhodně bych ale, v případě, že se rostlina rychle neprobudí, požadoval po prodejci vrácení peněz.
Ještě ohledně toho transportu, jaká byla venku teplota během transportu?
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Banánovník

Příspěvekod Leskanic » 08 bře 2021, 17:41

Ahojte, dik za rychlu reakciu. Maurelly som kupil na zahradnici.sk. objednavam oddnich pravidelne a su spolahlivi.ale ano.pocas transportu boli minusove teploty.a aj ked som ich upozornil nech mi to poslu ked bude teplejsie,tak to dali pocas mrazov. Uz predtym mi poslali jeden mensi a dosiel v zeleee stave.bezproblemov mi ho vymenili. Mam ho nejak aktivovat?dal som ho vnutri na priame slnko.mam ho aj zaliat?zrezanie kasovitych listov nepomoze?
Leskanic
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 08 bře 2021, 08:42

Re: Banánovník

Příspěvekod Radim K » 08 bře 2021, 23:24

Fúha, jenom mi neříkej, že tohle stálo 85€ :shock: :shock: :lol: . Jako prodejci by měli dobře vědět, za jakého počasí mohou poslat které rostliny. Stejně jako za stav rostlin během přepravy je i za správné načasování ohledně počasí vždycky zodpovědný prodejce/odesílatel a ne zásilková služba. Tohle je fakt průser :( .

Jako první pomoc určitě můžeš nekrotické (odumřelé) pochvy listů odstranit až na živou tkáň. Asi tím rostlina dost "zhubne". Na plném slunci doma za oknem je to momentálně asi nejlepší pozice. Kontroluj, jestli se vyvíjí středový list, pokud roste, můžeš trochu zalít, pokud je substrát suchý. Ale rostlina má v sobě eventuelně dost své vody, se kterou může nějakou dobu fungovat.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Banánovník

Příspěvekod Leskanic » 09 bře 2021, 09:45

Ahoj ano,

85 eur :) Kazdopadne dakujem za radi, reklamoval som ho u predajcu. Neuverite,ale chcu mi poslat peniaze naspat na ucet a este mi vraj poslu gratis velky Maurelly ( ked naskladnia nove :)).

Tak isto mi poradili, aby som ho postriekal pripravkom voci hnilobe a vlhkosti. Tak uvidime ako dopadne.
Leskanic
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 08 bře 2021, 08:42

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 09 bře 2021, 16:54

Nečekal jsem, že začátkem března zde už pojede diskuze od banánech, nebyl jsem připraven! :)

Jen podám svůj pohled z toho co jsem viděl a četl. Moniko, po rozbalení banánů je patrné způsob zazimování a ten je dle mě krajně nedostatečný :( . Sláma dobrý, ale aby měla izolační smysl, musí se dát ve vrstvě i minimálně 50 cm kolem kmenů, nikoli jen doprostřed "hnízda". Vršky okrajových kmenů tak chránily jen plachty a textilie, které jsi kolem namotala. Letošní zima byla dost mrazivá, po letech se zase předvedla. Celodenní mrazy i s dost nízkou denní teplotou dala zabrat i mnohem zateplenějším krytům. Kmeny nevypadají vůbec dobře a šťavnatě, obávám se, že budou "hotové" až k zemi :| . Na velmi mírnou zimu (typu loňská), by to nejspíše stačilo, letos to bylo drsnější ale všude.
Odzimování není problém, jen tedy ranní mrazy se zase vrátily, takže se to pak musí furt zakrývat a odkrývat.
My ze zkušeností na to prdíme, kryt je masivní ze styroduru a polystyrenu a narvaný seno-slámou, termoregulační vlastnosti to má super. I při odzimování koncem března, kdy do toho pere vysoké slunce, je seno uvnitř studené, kolikrát při zemi ještě i lehká námraza. Přijde mi tedy i ve výsledku méně pracné udělat větší kryt, jelikož ten se jen jednou nasadí a na jaře jen jednou sundá, nic mezi tím není.
Co se týče tématu mokré slámy nebo sena, jak už řekl taktně Radim, tak to není žádná překážka. My jsme asi ještě nikdy neodzimovali suchý kryt, vždy dovnitř nějak zateklo, nebo si to tu vodu nacucalo z půdy od země a nikdy jsme s tím neměli problém. Kolikrát tam do jara bylo místo sena hnijící hnojiště, vykydat jsme to museli vidlemi a z toho sena tekla voda (děravá plachta), kmeny banánů byly ale vždy netknuté... vždycky, po každé zimě :wink: . Z pozorování třeba ze sklepa bych i řekl, že ty banány potřebují nějakou formu vlhkosti i v zimě. Ale zase pozor na zapaření ze slunce u menších a nezastíněných krytech, to už je jiná forma vlhkosti a ta je likvidační.
U nás čekám banány taky omrzlé, nevěřím, že kryt nepromrzl. Nevím jestli jsem sem dával fotku, ale kryt má 2 m na výšku a šířka je 140x140 cm, boky 5 cm styrodur, uvnitř je asi kubík sena a jelikož nám pak došlo, tak jsme tam naházeli přes kubík dubového listí. Na střeše je taky styrodur 5 cm, nebo 15 cm polystyren a přes to ještě 3 plachty.

A ten Maurelík je podle mě kaput, musel pořádně promrznout S13 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 10 bře 2021, 18:55

Mám dvě varianty zimování-- jednu odlehčenou, to když venku přes den panují teploty kolem 10 až 15stupňů- tak nakukuji a větrám, předchozí obrázek z 22.února (ano stávám se tak otrokem, kdy večer zase vše omotávám, ale co bych pro svou zálibu neobětovala S6 ) loni jsem odzimovávala 15.3. kdy se teploty přes den pohybovaly nad 10stupňů a každý večer opět zakrývala :D
a pak druhou variantu - kdy je venku mrazivo tak vkládám ještě 10cm polystyrén a omotávám další netkanou pytlovinou, pak plachtou a na to 500l nádobu, ve spod je 30cm vrstva mulčovací kůry a pak sláma (loni byla použita ještě 300l nádoba, bez polystyrénu, ale jak basja zmohutněla tak se na ně letos nádoba už nevešla)- no uvidím, možná ani tato druhá varianta nezabránila letošní zimě, kdy jsme měli asi nejvíc -17stupňů. Mám to dle svých možností, vše se dá poskládat a vložit do regálu, kde to nezabere tolik místa. Nejsem věřící, ale jiskřička ve mě panuje, ať přežijí ať přežijí S12 S12 prosím prosím

Obrázek
druhá varianta
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod Leskanic » 10 bře 2021, 21:06

Zdravim,

Dnes som uz musel zrezat po sposodok moje Maurelli. Ako to vidite?je tam sanca?zeleny list som nenasiel:(
Obrázek
Leskanic
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 08 bře 2021, 08:42

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 11 bře 2021, 14:12

MonikaV píše:Mám dvě varianty zimování...


Téda, ty se naběháš :) . Jako to zimování nezní špatně, ale spíše bych řekl že jen jen zbytečně složité :D . Každopádně budu držet palce ať kmeny přežijí co nejvýše! Za takovou snahu by mohly obrazit ze špičky!

Ale třeba na příští zimování zkus popřemýšlet nad změnou, fakt to není složité a potřebuješ k tomu jen 3 věci. Styrodur, slámu/seno/suché listí, dostatečně velkou plachtu. To je celé a odpadne ti jarní větrání. Styrodur se dá rozložit a skladovat na ležato na polici, my to tak taky děláme :wink: .

Leskanic píše:Zdravim,

Dnes som uz musel zrezat po sposodok moje Maurelli. Ako to vidite?je tam sanca?zeleny list som nenasiel:(

To je dobře, že tam není zelená, to by neznamenalo nic dobrého, vnitřek je škrobově bílý u všech banánů :) . Nevypadá to úplně zle, vidím tam zasahující hnilobu, ale není uprostřed, v tomhle stavu by se z toho banán mohl dostat.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 12 bře 2021, 15:02

No jo naběhám, ale zase to není tak zlé, stejně se přes zimu na zahradě nedá nic dělat :D
(ale jestli basja přežijí a ještě zmohutní tak 500l nádoba, tak aby se vešel i polystyrén už nebude stačit, pak budou muset zapracovat mé šedé buňky mozkové :D11 a vymyslet nové zimování)
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod Leskanic » 15 bře 2021, 17:58

Zdravim,
Prosim Vas.Strasne vela obnozi ma moj Musa Basjo a hlavny kmen rastie pomaly,respektive nerastie.To ich mam fakt odrezat:)? Alebo skusim nechat a dufat ,ze pojde aj nejaka energia do hlavneho kmena?
Obrázek
Leskanic
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 08 bře 2021, 08:42

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 16 bře 2021, 20:53

Leskanic--můžeš poslat ještě foto mateční rostlinky, jak vypadá u vrchu? (ono banánovníky docela dost odnožují, ale taky může být kaput mateční rostlina a tak se snaží zachránit a vyhodí spoustu odnožů) uvidíš co ti písnou odborníci S14
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod Radim K » 16 bře 2021, 22:41

Hmm, to je opravdu "plodná matka" :shock: .

Tendence k tvorbě odnoží zůstane i po odřezání, zkrátka corm zde tvoří až příliš živné, dělící se tkáně, může to být způsobeno i mohutným poraněním při původním oddělování odnože, nebo to může být věc hormonální, s tím, že se mateční rostlina blíží svému vrcholu, vykvete a odumře.

Tady bych doporučil na to jít úplně jinak. Tuto rostlinu bych nechal třeba jako zdroj dalších rostlin a oddělil bych zvlášť tu největší odnož vpravo, která vypadá dost vitálně, a udělal bych jednokmennou soliteru z ní.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 22 dub 2021, 12:48

Dnes jsem nakoukla pod kryt a koukám, že banánovník začal klubat a pak zase přišel útlum, tak to vypadá že zimu přežil :D už jen to sluníčko kdyby trochu začalo topit, ať je to veselejšííí! :D
Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

PředchozíDalší

Zpět na BANÁNOVNÍKY ( Musa,Ensete aj. )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník