Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 02 dub 2021, 21:44

Staci, ked je kazda piata Honeybee na dobre opelenie? Lebo zrovna nad tym rozmyslam, podla akej schemy ich vysadit, aby sa dobre opelovali.
Vostorgy mam a velmi nariedko rasia. Je to chutna odroda, len zivotaschopnost je zial nizsia. Aj rast maju slaby.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 04 dub 2021, 11:29

MartinS píše:Staci, ked je kazda piata Honeybee na dobre opelenie? Lebo zrovna nad tym rozmyslam, podla akej schemy ich vysadit, aby sa dobre opelovali.
Vostorgy mam a velmi nariedko rasia. Je to chutna odroda, len zivotaschopnost je zial nizsia. Aj rast maju slaby.

Tu je odkaz na konferenciu Jagoda kamczacka - https://jagodnik.pl/jagoda-kamczacka-wi ... -co-dalej/
Taktiež aj Bob Bors tam polemizoval, aký by mal byť pomer opeľovačov k základnej odrode. Teda 1:10, alebo by to malo byť 1: 4, alebo sa oplatí pestovať bobule v dvoch radoch, z dvoch rôznych odrôd.

Pri komerčných výsadbách, kde sú veľké vzdialenosti medzi radmi a to kvôli technike, musia príjsť na to, aký najlepší spôsob výsadby zvoliť – vzdialenosť medzi krikmi a aký najlepší pomer zvoliť opeľovačov k základnej odrode, aby úrodnosť a aj zber bol bezproblémový. Čo sa týka strojového zberu, tak je lepšie mať v jednom rade rovnakú odrodu. No potom s dobrým opelením je už problém.
Pri menších výsadbách a ručnom zbere je najjednoduchšie nakombinovať viac nepríbuzných odrôd v jednom rade a nemal by byť problém z opelením.

Ako píšu, tak jediné bobule kamčatiek pochádzajú z dvoch kvetov a akékoľvek narušenie opelenia môže mať za následok tvorbu drobných, alebo deformovaných plodov.

Ja mám polovicu poľa experimentálnu a tam mám namiešaných v jednom rade rôzne odrody a aj v rôznom spone. Zdá sa mi, že čo sa týka opelenia je lepšie miešať odrody v jednom rade a v menšom spone, hoci to má určité nevýhody a to najmä čo sa týka zberu a dozrievania.

Pri novej výsadbe som urobil chybu a vysadil som v jednom rade iba jednu odrodu a v druhom inú. No hmyz lieta z kríka na krík častejšie v jednom rade a sem tam preletia na iný rad. Zmenil som to a už miešam odrody v jednom rade s polovičným sponom 80 cm. Medzi radmi je okolo 2,20 m. Takže predtým som mal spon v rade 1,6m a medzi nich som vysadil ešte Auroru, sem tam Blizzard a každý piaty opeľovač Honeybee.
Ako som pozoroval, tak včely, čmeliaky, divé včely majú tendenciu opeľovať a lietať po línii, keď sú rastliny bližšie pri sebe a je ich viac. Lietajú od kríka ku kríku väčšinou v jednom rade a sem tam preskočia aj na druhý rad. Preto je lepšie odrody striedať v jednom rade. Pomer je diskutabilný, no čim je viacej v rade nepríbuzných odrôd, tým lepšie.

Mám vedľa jeden rad, kde som vysadil kamčatky na husto, ako živý plot. No a všimol som si, že je tam oveľa rušnejšie, čo sa týka hmyzu, ako vedľa v tých radoch, kde boli väčšie rozostupy medzi kamčatkami, okolo – 1,6 m.

Je logické, že hmyz dáva prednosť pohodlnejšiemu prelietavaniu na menšiu vzdialenosť, kde majú všetko pokope.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 05 dub 2021, 08:30

Tiché a mrazivé ráno - 6°C.
Obrázek
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 05 dub 2021, 08:59

Ten mraz me v pristich dnech doslova desi :(
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 558
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 05 dub 2021, 10:32

Taky jsme dneska smutně obcházeli kamčatky - jsou těsně před plným květem a květů je mnoho, mnoho, mnoho :) . Ta skoro normální zima, která je nenutila pětkrát vykvést a nechala je spát, jim velmi prospěla. Po těch našich -20°C jsou některé keře dost omrzlé. Nejhůř je na tom (překvapivě) Altaj - má omrzlé silné horní výhony v délce až třicet centimetrů, Amur hned vedle jen tak kolem pěti centimetrů. Nejspíš to bude tím, že Altaj roste silně a omrzlo jen to nedokonale vyzrálé. Zmrzlé jsou i vnitřní krátké větvičky - keře se krásně pročistily. Mluvím teď o starých, mohutných keřích s výškou kolem dvou metrů. Nová nízká výsadba je zcela v pořádku. Z těch starých keřů jsou zimními mrazy zcela nedotčené jen původní Chovancovy semenáčky.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 05 dub 2021, 12:09

Nemám priveľa suchých vetvičiek. Možno aj preto, lebo množstvo kríkov mám zmladených. Altaj už nemám a Amur som tiež zrezal po zem. Dúfam, že toho chrobáka som obmedzil. Násada kvetov je vynikajúca, len aby to počasie v čase kvitnutia bolo priaznivé. Možno to vyjde po tom chladnom týždni.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 05 dub 2021, 17:43

Tu je tvrdenie, že úspešnejšie komerčné odrody, budú mať viac ako 50% japonskej DNA, a teda budú pochádzať zo skupiny pre neskorý a veľmi neskorý zber. V strednej skupine je niekoľko vynikajúcich odrôd - Aurora a Honey Bee, ale vraj chrbtica komerčných výsadieb bude v neskorších zberových skupinách.

http://www.lovehoneyberry.com/maxine-th ... es-update/

Tu je tabuľka pomeru DNA:

Obrázek

No neviem, ale zdá sa, že sa tým stratí jedná z výhod kamčatiek a to skorý zber. No možno viac vyváži záujem o nutričné hodnoty plodov, aby konkurovali ostatnému ovociu.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 05 dub 2021, 18:34

Pre mňa má kamčatka výhodu,že je skorá.Keď bude dostatok iného ovocia tak stráca zmysel.Preto ostávam na starých Ruských odrodách S9 Neviem či mám pravú Honey Bee ale tá moja nestojí za nič :( Mám ju z prvého predaja od Kusibaba.Že by potom predával inú S2
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7344
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 05 dub 2021, 19:22

loni píše:Tu je tvrdenie, že úspešnejšie komerčné odrody, budú mať viac ako 50% japonskej DNA, a teda budú pochádzať zo skupiny pre neskorý a veľmi neskorý zber. V strednej skupine je niekoľko vynikajúcich odrôd - Aurora a Honey Bee, ale vraj chrbtica komerčných výsadieb bude v neskorších zberových skupinách.

http://www.lovehoneyberry.com/maxine-th ... es-update/

Tu je tabuľka pomeru DNA:

Obrázek

No neviem, ale zdá sa, že sa tým stratí jedná z výhod kamčatiek a to skorý zber. No možno viac vyváži záujem o nutričné hodnoty plodov, aby konkurovali ostatnému ovociu.

Můžu mít dotaz co jsou zkratky BU, MT a UOS? Mám doma Honey Bee a Blue Banana právě :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 558
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 05 dub 2021, 19:52

Aurora má 25 % Japonskej DNA a patri k sredne neskorým. To by mi aj vyhovovalo po každej stránke. Honeybee je lepšia na spracovanie, ako Wojtek - viac farbí a má o čosi pikantejšiu chuť, nepolieha a má podobnú skladovateľnosť, ako Wojtek. Aj ako opeľovač je lepšia, ako Wojtek, ktorý ma tiež, ako pozerám 25% Japonskej DNA a je podobne stredne neskorý.

No ja by som do veľmi neskorých, ani veľmi nešiel. Možno pár krikov na zoznámenie sa. Uvidím, ako sa bude situácia vyvíjať, no pre drobných pestovateľov bude vyhovovať mix skorých, stredne neskorých a neskorých odrôd.

Ak nejaký rok nevyhovuje skorým, tak budú stredne neskoré, alebo neskoré. To sa stalo napr. minulého roku a veľa Ruských skorých pohorelo, no Kanaďania boli obsypaní plodmi.

Uvidíme, ako obstoja v prípade daždivého počasia, ako sú plesňe, vošky a s inými škodcami a to práve neskoré odrody.

Pri veľkých pestovateľov, ktorí sa musia pozerať na komerčnú stránku, tak pravdepodobne väčšou zárukou dobrej úrody budu stredne neskoré, až neskoré odrody z prevažujúcou Japonskou DNA. No práve vtedy tých škodcov bude viacej.
Naposledy upravil loni dne 05 dub 2021, 21:00, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 05 dub 2021, 20:45

Bullets píše:Můžu mít dotaz co jsou zkratky BU, MT a UOS? Mám doma Honey Bee a Blue Banana právě :)

Myslim si, že je to zdroj a to buď krajiny, alebo šľachtiteľskej stanice, alebo napr. MT - Maxine Thompson, alebo UOS - University of Saskatchewan, BU - Berries Unlimited.

Opravte ma, ak sa mýlim
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 05 dub 2021, 21:40

Loni, vdaka za info o tych opelovacich pomeroch.
Inak, ked spominas tu Honeybee. Aka je po chutovej stranke? Podla fotiek sa zda, ze urodna je az-az. Len ci je aj chutna.

Suhlasim s tym, ze v zahradach maju vyznam hlavne skorsie a stredne odrody. Neskor uz je viac ovocia a tym maju velku konkurenciu a zaujem o ne klesa. Aspon u nas je to tak. Zas na druhej strane sa tie skore ruske ukazuju v teplych oblastiach ako nespolahlive kvoli priskoremu ukonceniu dormancie. V mojich podmienkach slabej zimy vyhoreli uz druhy rok po sebe. Po februarovom omrznuti maju slabu nasadu kvetov. Naopak Aurora a boreal seria kvitnu bohato, cim potvrdili slova pana Borsa, ze su lepsie adaptovane do teplych oblasti. Na zaklade tychto skusenosti planujem posilnit zastupenie kanadskych odrod na ukor ruskych aby som dosiahol ich pomer 1:1.
Tuto noc kamcatky ukazali svoju odolnost. Kym marhule a kiwi dostali na frak, kamcatky sa tomuto mrazu len zasmiali.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 05 dub 2021, 22:20

Tá tabuľka mi príde nejaká divná. Píšu tam že Jugana, Vostorg, Wojtek a Zojka majú 25% Japonskej genetiky. Pritom všade sa uvádza že Jugana a myslím aj Vostorg sú hybridom Lonicera Kamtschatica х Lonicera Turczaninowii, ale nikde ani zmienka o nejakých Japoncoch.

Inak u nás v Košiciach je kvitnutie v plnom prúde a vidieť že úroda bude ten rok veľmi slabá :-( neviem či kvôli tomu že v jeseni dosť nakvitli, alebo im poškodil ten mráz vo februári.
Minulý rok tiež skoro nič nebolo :-(
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 06 dub 2021, 09:59

Tibor, ja som presvedceny o tom, ze to sposobili tie februarove mrazy. To jesenne kvitnutie sa deje kazdy rok a napriek tomu bohato kvitnu na jar. Ale takyto silny mraz v znacne narasenom stave este nedostali. A vysledok je hned vidiet. Nemam to vedecky podlozene, je to len moj nazor vyplyvajuci z pozorovania.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Bullets » 08 dub 2021, 19:20

Dneska jsem se po ceste do prace vydal pro jednu kamcatku Aurory kterou jsem chtel poridit ke stavajicim dvema. Mno a po navsteve skolky jsem odjizdel se 3 kousky ;) Aurora byla posledni a pry lidi posledni nechcou tak mi byla pribalena gratis a misto ni vybral vedouci Sinij Utes a pri placeni s vsiml jste takoveho slabsiho kousku ktery neni v nejlepsi forme ale pry se mi treba jeste rozjede a pribalil mi ji k nakupu taky (na foto uplne v pravo) :D
Obrázek
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 558
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků