Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 06 dub 2021, 13:59

Fikovnik prokoreni i hluboky kontejner (treba 50-70cm), ale dokud ma misto do boku, tak jde spise do sirky. Proto mam radsi sirsi a nizsi nadoby - maji i lepsi stabilitu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 06 dub 2021, 16:50

Už tu vše bylo, ale připomínám SIP. Informace jsou např. na Michalových stránkách. Já např. kapkovku použiju jen nouzově při dovolené a dávám přednost zalévání dešťovkou. Dešťovka s kapkovou závlahou jde obtížněji.
Zkouším proto SIP - větší nádoby, např. 65l a ve spodní části zásobník na vodu.
V zimě jsem litoval, že jsem dřív vyhodil odříznutá víka plastových sudů. Zbývající jsem použil na výrobu SIP.
Kombinací je mnoho.
Obrázek
Obrázek
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 07 dub 2021, 09:33

Jak se to s těmi SIP řeší přes zimu? Zásobník na vodu zůstane prázdný, nejde tam třeba víc chladu ke kořenům? Řeší se to nějak nebo se celý systém nechá tak jak je?
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 07 dub 2021, 09:56

Většinou tam zůstane zmrzlá voda, ale ničemu to nevadí - stejně ty kontejnery máš na zimu schované někde ve sklepě nebo ve studeném skleníku.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 07 dub 2021, 20:09

Tak nakonec jsem koupil 120 l :-) (tak ted budu mit tak 3 az 4 sezony na to zacit posilovat :-) )

Az prorostou aktualni kvetinace tak pujdou do 10 az 15l a pote asi rovnou do te 120 s tim ze budou na dne a hlina bude tak do 1/3 a pak budu po te co to proroste pridavat zeminu a zvedat ten fikovnik (uvidim jak rychle to bude prorustat, hadam ze bych se do te 120 mohl dopracovat tak za 4 roky?)

No doufam ze to neni uplna kravina :-) nechce se mi ale shanet nejake mezistupne.

Kdyz si vzpomenu kolik jsem tech kvetinacu rozdal, kdyz jsem zakladal zahradu tak me to ted akorat ****...

Jinak jsem koupil radeji bile kvetinace, bez samozavlazovani (co jsem sledoval videa a fora tak to hodne lidi nedoporucivalo prave kvuli tomu co zde bylo jiz zminene. Tedy ze koreny velice rychle prorostou skrz do zasobniku na vodu)

V zahranici byla doporucivana velikost 10 galonu takze cca 38 l s tim ze cim vetsi tim mene starosti (zavlaha, hnojeni) za cenu toho ze to nejde presouvat.

Jinak vahove psali ze cca 1 galon = 4 kg.... Takze 120 l = 120 kg zhruba (nakolik to sedi nevim, ale to presouvani bude sranda. Pokud se nerozpadne kvetinac, tak vahove by to melo jit zvladnout, ale ty vetve budou problem. Ve dvou se sousedem to ale myslim zvladneme a on bude vysazovat tez tak si pomuzeme vzajemne)

Vzhledem k tomu ze to nebude ve skleniku a tim padem to nebude nijak urychleny tak mi prijde nejlepsi zkusit to pestovat na brebu (na celeste v kvetimaci zustali fiky i pres zimu a ted se zacinaji zvetsovat).
Ted me tedy napadlo, ze to prece jen urychlene oproti zahrade je, jelikoz se zacinaji otvirat pupeny a narustat ficky, ale na zahrade jeste ani tuk)

DOTAZ: v mistnosti je relativne malo denniho svetla. Kdy je nutne stromek presunout ven, aby mel dostatek svetla? U tech 120 l kvetinacu se mi to nechce samozrejme delat hned :-) nejradsi bych to vytahnul ven az v kvetnu, kdy uz nebudou tolik hrozit propady pod 0
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 07 dub 2021, 20:20

Než posilování bych si raději pořídil rudl. Investice k nezaplacení, za fitko dáš za ty 4 roky daleko víc. :lol: Pěstuji BT tak zhruba 15 let a mám květináč 40 litrů. Ano, závlaha je náročná, ale přenášení v pohodě. Už jsem ho x krát seřezával, zkracoval a přesazoval, a furt žije. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 07 dub 2021, 20:22

V čem je zásadní problém, když kořeny prorostou do zásobníku? Ta voda je pro ně. Pochybuju,že by ho objemově zaplnily tak, aby se nevešlo dost vody a občas stejně budu asi přesazovat a kořeny zredukuju.
Hlavně mi jde o to, aby šlo rostlině naráz nalít víc vody, která jí vydrží delší dobu. Takže hlavně dostatečná kapacita zásobníku. Budu rád, když mě vyvedete z omylu a ušetříte mi práci, pokud se pletu.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mifin » 07 dub 2021, 20:26

Rudl každopádně! Pořizoval jsem primárně kvůli fíkovníkům (a plotýnkám) a hodí se nejen na ně.
Koupil jsem takový výklopný, aby na něj šel i velký květináč.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 07 dub 2021, 20:40

Mate nekdo schodistovy rudlik?
Ja to tu mam samej schod a kopec tak me to vcelku zaujalo pokud to funguje :-)

Je fakt ze s rudlikem to muzu jen vytahnout a vecer schovat a na trvale stanoviste to presunu az po zmrzlych
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mitas » 07 dub 2021, 20:50

[quote="antarian"]Tak nakonec jsem koupil 120 l ...

Takze 120 l = 120 kg zhruba

Tak to teda ani náhodou ! Tých 120 kg by tam bolo, keby si mal v tej nádobe len vodu. No keďže tam budeš mať zeminu, tak smelo môžeš počítať 120 L x 1,5 kg = 180 kg. A to ešte nepočítam k tomu váhu rokmi rastúceho figovníku ( +, - 50 ? kg ) .
No poviem ti, nechcel by som sa s takým bremenom špacírovať po dvore minimálne 2x do roka :D
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 203
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Lenkalor » 07 dub 2021, 20:57

Jestli má antarian 2 metry a 120 kg protiváhy, tak to dá. :D S6
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 07 dub 2021, 21:28

No bude sranda :-) ale rudlik teda poridim (zatim neni potreba, ale jak zacnu dosypavat zeminu tak to uz asi jinak nepujde :-) )

Tech 120 jeste vypadalo realne i bez rudliku (byl by to zahul ale verim ze bych to nejak dal), 200 je ale uplne mimo realitu :-)))

No aspon to neulitne kdyz zafouka :-))))
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 07 dub 2021, 22:38

antarian: fíkovníky údajně lépe plodí, když mají omezené kořeny - my i při výsadbě na volno do půdy (lehká, písčitá) sadíme do nějaké ohrádky (plech do hloubky asi 70cm ) nebo aspoň ke zdi.
Fíkovníky v ohrádce plodí opravdu více a dříve než ty, které se rozptylují tvorbou kořenů.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 08 dub 2021, 08:57

mifin píše:V čem je zásadní problém, když kořeny prorostou do zásobníku?


Není v tom žádný problém, kořeny samozřejmě do tohoto prostou časem prorostou a leží částečně ve vodě - dál ale to místo moc nezaplňují, spíš je to pro ně signál, že tudy moc cesta nevede.

Jinak s tou velikostí kontejneru - větší se samozřejmě nemusí tolik zalévat, ale to platí jen ze začátku, jakmile vršek keře naroste, tak se poměr objemu koruny a nádoby dostane zhruba na stejnou úroveň jako u menšího kontejneru a jsme tam, kde jsme byli - musí se to zalívat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod antarian » 08 dub 2021, 11:14

O tech omezenych korenech a plodnosti jsem cetl tez a proto budu nakonec zvetsovat objem zeminy postupne. (Doporucuji to i kvuli vytvoreni lepsiho korenoveho systemu.)

Kazdopadne uz ted je mi jasne ze se neobejdu bez rudliku.

A pokud odjedu na dovolenou musim vyresit kapkovou zavlahu.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků