Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod nene » 06 dub 2021, 10:23

No a u nás taktéž totéž - buď jsou ty kytky mnohem chytřejší než jim přiznáváme nebo je ten mráz opravdu nějak "rozprouděný" do mrazových shluků a když ho není moc, tak je to pak na choulostivé lianě patrné....Hodně vidět to u nás bylo loni, naprosto nedotčené výhonky mezi totálně spálenými. Ale určitě to nebylo v nějaké jedné výšce - dívali jsme se na to, nejdřív to tak sice trochu vypadalo (než bylo úplně jasné, co zmrzlo), ale ne - bylo to naprosto chaotické.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod kaossik » 07 dub 2021, 22:35

Poškození mrazem je způsobené tím, že zmrzne voda v buňkách a krystaly buňky roztrhají. Klasická obrana proti mrazu spočívá v tom, že jsou rostlinné šťávy zhuštěné cukry. Nehledal bych v tom nic jiného než to, že různé výhony mají různé koncentrace cukrů, někde jich je uložených více jinde méně.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod romkrom » 10 dub 2021, 12:55

moonvil píše:Letošní výnos ze dvou poměrně velkých samic kolomikty - jeden plod o váze 0,5g. Už mi s nimi po více jak deseti letech snažení pomalu dochází trpělivost, rostliny mám už na třetím místě (předtím jim bylo sucho, pak horko), hnojím je, zalévám, na jaře blbnu 2 měsíce s plachtama a výsledek stále nikde. Přitom kvetly celkem hezky, samec hned vedle, fakt nevím. Asi to seřežu a naroubuju na to arguty, ty mi přijdou vděčnější.

U mě podobný problém. Jílovitá půda jim vadí tak, že skoro vůbec nerostou a udržují si velikost jeden metr nad zemí. Když náhodou mají květy, tak ty najaře sejme mráz. Nikdy jsem nedosáhl plodů a ani keře většího než jeden a půl metr nad zemí. Arguty u mě jedou jak blbé bez problému. Zkusil jsem minulý rok přesadit Kolomikty na zahradu v jiném městě a na jaře květy opět sejmul mráz. Nemluvě o tom, že na tom starém místě mi už čtyřikrát kolomikta vždy po jaru uhynula. Jsem zvědavý, jestli tento rok nastartujou a porostou více než metr a budou se chovat lépe. Pokud se ani na novém place nepředvedou, upeču si na nich špekáček, aby alespoň nějak byly užitečné :-)
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 10 dub 2021, 13:45

Nechápu, podle mě zcela bezúdržbová a velmi vděčná rostlina. Chce je to jen posadit do kompostové půdy s příměsí rašeliny a dopřát jim dostatek vody. Ale mají spíš rády polostín, na plném slunci se jim moc nedaří. Toť vše. Mám je u severozápadní zdi a úrodu mám na rozdíl od argut na stejném místě pravidelně každý rok již asi 15 let.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod romkrom » 10 dub 2021, 19:39

S příměsí rašeliny? Že by potřebovala podobné podmínky jako borůvky? Třeba v tom je ten zakopaný pes.
Naposledy upravil romkrom dne 11 dub 2021, 12:40, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
romkrom
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 01 kvě 2010, 10:39
Bydliště: Kroměřížsko

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 10 dub 2021, 19:43

Ano, má ekologické nároky na půdu srovnatelné s borůvkou. Je to lesní liána.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 10 dub 2021, 21:53

Ja k tomu doplnim svoju malu skusenost. Mam za sebou len 1 sezonu na stanovisti. Mam zasadene: samec Adam, Vitakola a dr. Szymanovsky. Za jedinu vegetaciu vsetky 3 vyhnali 2 m slahune. Su zasadene v polotieni vedla starej hrusky. Nic som im nedaval, su v obycajnej pode. Mame hlinitu podu, druh ciernica (zial nepoznam cesky ekvivalent). Je to poda vytvorena naplaveninami Vahu. Cize mam podobnu skusenost ako Hofis.
Zial, po vcerajsich -5 su KO. Na 2 m slahunoch prezili tak maximalne 2-3 vyhonky. :( Jednoznacne dopadli horsie ako arguty. Tie su tak isto silne poskodene, ale predsa prezilo snad okolo 30% vyhonkov.
Zda sa, ze kiwi je este problematickejsie na jar ako marhule.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 20 dub 2021, 13:12

Jinak pro srovnání. U mě ve VDF u severozápadní zdi zatím nemělo šanci nic zmrznout. Sočasný stav narašení kolomikty je zatím takto, a to už při roubování začátkem března tekla jako sviňa.
Obrázek
Foto: VDF, 18.04.21
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod milos 51 » 20 dub 2021, 14:33

Kolomikta v Břeclavi 20.4.
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 20 dub 2021, 15:03

Díky, Miloši, to je teda fakt obrovský rozdíl. S8
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Stanley_51 » 20 dub 2021, 21:26

U mně teprve zelené špičky na pupenech. No zase kdyby ještě přimrzlo, tak jsem v klidu.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 20 dub 2021, 21:37

U nas je zalostny pohlad na kolomikty. Uplne zdevastovane. 95% vyhonkov ciernych, zatial nerasia ani zalozne ocka. Schytali to naplno, velmi smutny pohlad. Este ze arguty to ako tak zvladli. Tym vymrzlo tak asi 50-80% vyhonkov podla odrody. Vynimka je Issai, ta nezmrzla vobec, lebo mala v case mrazu len asi 1 cm zelene spicky. Ukazuje sa, ze jej neskore rasenie je velkou vyhodou.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 24 dub 2021, 15:31

Isai mi nechutná,má planou chuT.Rostlinanevydrží dlouho,po pár letech někdy i uhyne.Toto patří do argut. Ke kolomiktám chci dnes dodat upřesněnou adresu pro ty, kdo obkednává v polsku : https://e-clematis.com/pl/p/Actinidia-k ... enska/1751 samičí
https://e-clematis.com/pl/p/Actinidia-k ... pylacz/356 samčí
Zasílají do celé EU.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 24 dub 2021, 19:15

Ja by som to povedal takto. Som rad za kazdy plod co sa v nasich podmienkach urodi. Kedze casto vymrzaju ako kolomikty, tak aj arguty, vazim si kazdy plod, co dozrie a nepreberam, ci taka alebo onaka. Jasne, su medzi nimi chutove rozdiely, ale v porovnani s kupovanymi plodmi su vsetky domace dozrete na rastline neporovnatelne lepsie. :D
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod kasta » 28 dub 2021, 11:42

mate prosim nekdo realnou zkusenost jak moc jsou ty kolomikty opravdu citlivy na vapnik? dnes jsem dosadil jeste dve do takovyho vlhkyho rohu, kam je chci davat. zahradni zem jsem tam uz vloni prubezne doplnoval hrabankou, jenze z jedny strany toho rohu je zed a z ni se pomalu loupe omitka (ta klasicka vapenna).
P.s. jestli ji to bude vadit, projevi se to jako klasicka chloroza u boruvek?

Jinak se zda, ze se jim tam bude darit, je to takovej studenej vlhkej kout, az pak vys je hodne slunicka a hreje tam i ta zed, mam tam z lonska uz jednu kolomiktu a teprve se ted pomalu probouzi...
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků