Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 25 čer 2021, 01:11

Blizzarda som sadil minulú jeseň no keďže sa mi ho kvôli dvom hrstiam plodov nechcelo sieťovať tak všetko zožrali vtáky. Neochutnal som ani jeden plod. Beauty a Beast boli pod sieťou.
Ale pokiaľ je pravda že má slabú arómu a je len fádne sladký tak také odrody sú pre mňa osobne bezcenné.
Ale všimol som si že chuť sa u rôznych odrôd podľa sezóny dosť výrazne mení.
Neviem presne aké faktory ovplyvňujú chuť, ale mám pár zatiaľ neoverených teórii.
1. Keď je príliš teplo rýchlo to dozreje a nestihne to nabrať arómu.
2. Veľká násada/ preťaženie.
3. Sucho(dosť polievam-nepravdepodobné)

Túto sezónu ma prekvapila Morena(v zlom slova zmysle). Z predošlých sezón som bol zvyknutý na jej príjemnú arómu. A ten rok bola zrazu úplne bez chuti len fádne silno sladká. Dôvod? Nepoznám...
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 25 čer 2021, 07:50

Blizzard není fádně sladký, ale je sladký a chutný, přestože ještě není dokonale zralý. :) Po vyzrání je ještě lepší. A je veliký. S6
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 25 čer 2021, 11:11

Blizzard celkom fádny nie je, ak nie je prezretý. Problém je, že rýchlo prezrieva, mäkne, sú ako fučky, ako keby naplnené vzduchom a potom je problem so zberom. Jeden plod je úplne mäkký a pri trhani je treba dávat pozor, aby sa nepretrhol. No a iné su ešte nedozrete, kyselkavé. No Blizzard nie je moje gusto, hoci niekomu vyhovuje takáto chuť. Ani zďaleka na Auroru nemá. Aurora tohoto roku nie a nie dozrieť.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Jožka » 25 čer 2021, 20:04

Honey bee, se rozhodla jít do květu.
Obrázek

Obrázek
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Pokuston » 26 čer 2021, 17:44

Jožka píše:Honey bee, se rozhodla jít do květu.


Také o ní uvažuju - plodila vám už někomu a je opravdu medová? (aspon trochu)
Tady vypadá dobře - https://stromcekovo.sk/obchod/drobne-ov ... honey-bee/
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 343
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Jožka » 26 čer 2021, 18:16

Honey bee jsem vysadil tento rok na jaře, je to malý keřík a první květy, zatím nevím jak chutná.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 27 čer 2021, 11:30

Poraďte.
Kde zoženiem pravého Leningrádského velikána? Myslím toho aromatického a sladkého, s tou guľkou na konci plodu či ako je to tu popisované.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 27 čer 2021, 12:33

Honeybee je dobrým opeľovačom. Tohoto roku cítim v pozatí slabšiu horkosť a pikantnosť. Plodov je veľmi veľa a tohoto roku su nejaké menšie. Sú vhodné na spracovanie. Jesť priamo z kríka nikoho nenadchnú.

Obrázek

Leningradský je naozaj sladký a aromatický. No priťahuje vošky. Mal som ho namnožený, no teraz ho už nemnožím. Nie je, kto vie ako úrodný.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 27 čer 2021, 13:45

My jsme včera doobírali Doč Velikana a Auroru....kromě ranosti opravdu nechápeme, proč pěstovat něco jiného než Auroru :wink: . Ze dvou asi šedesáticentimetrových keříků jsme obrali 8l plodů. DV byla taky obalená plody, ale to poléhání keře je trochu komplikace. Chuťově dost nahořklé plody. Ale asi si ji necháme, je to změna. LV - nic moc. Málo plodů a chuťově - no, je vedle Aurory, nemá šanci. Už se chystáme zrušit i Amur, hodně už jsme ho sestříhali, ale pokud přežije, tak jen díky tomu, že zatím nepřekáží.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 27 čer 2021, 15:26

Na Auroru sa už chystám a od strachu trepoce listkami a za chviľu zatrepoce aj plodmi.

Ja si myslím, že mnohé odrody majú niečo výnimočné, ale aj nedostatky. No a k tomu ešte aj to, že každý rok sa tieto výhody a nevýhody kolíšu v závislosti od mnohých faktorov, ktoré majú na to vplyv. No a niektoré odrody sú odsúdene na zabudnutie.

Výhoda je v tom, že sa dá urobiť veľmi rýchlo obmena, čo stále robím a neprešľapujem na mieste. Na druhej strane netreba rýchlo odsudiť do zabudnutia odrody, ktoré môžu mať oveľa vyššiu nutričnú hodnotu, ako niektoré novinky.

Dobre by bolo vedieť, čo starou odrodou strácam a čo novou získavam a to hlavne pre zdravie. Aby celkovy dojem nebol založený, len na chuti a úrodnosti.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 27 čer 2021, 18:39

S tými nutričnými hodnotami to je dobrý postreh. Napr. u starých Ruských odrôd je možné dohľadať aspoň základné parametre ako vit. PP, vit. C, obsah cukru/kyselín. U novších generácii a to už ani nehovorím o Kanaďanoch sa dopátraš jedine k obsahu cukru.
Žeby bolo lepšie žiť v sladkej nevedomosti? Alebo som len paranoidný?
Každopádne aj u starej generácie boli tie rozdiely vo vitamínoch PP a C dosť veľké čo sa týkalo jednotlivých odrôd.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Hofis » 28 čer 2021, 00:12

loni píše:Aurora tohoto roku nie a nie dozrieť.

Loni, nejsi sám, Aurora dnes ve VDF:
Obrázek
Foto: VDF, 28.06.21

Malý odkopek z minulého roku a už má letos slušně plodů na tu velikost.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 28 čer 2021, 20:10

Tak je koniec zberu. Bola to najlepšia sezóna, akú si pamätám.

Konečne sme sa dočkali plne dozretej Aurory. Teraz si tu sedím a vychutnávam naozaj kráľovnu kamčatiek. Naozaj sa vydarila. No vŕta mi myšlienka, že ako by to dopadlo so zrením a to v prípade daždivejšieho a chladnejšieho júna. To by som ju oberal niekedy v júli? Aj tak, je to bomba. Rusákov sme sa už najedli dosť a teraz tá čerešnička na torte - Aurora. V podstate mi trošku pripomína Fialku - Morenu, ktorú si všetci veľmi pochvaľovali. No Aurora je taká masívnejšia a pevnejšia. Len arómy majú rozdielne. Takže tento rok, je topkou Aurora a za ňou je Morena - Fialka. Na spracovanie bola topkou Amfora. Tak tá sypala. Keď dobre dozreje, tak je naozaj dobrá a toho farbiva, čo obsahuje. Pri prezretí je už problém so zberom, lebo má jemný povrch, ktory sa veľmi rýchlo poškodí a potom sú plody lepkavé.

Tvarované do stromkov ma potešili, ako veľkosťou plodov, tak pristupom a jednoduchosťou zberu. Na tých, ktori boli zrezané pred dvomi rokmi, tak to boli plodiská.

Čo tu chodia návštevy na ochutnanie a zber, tak nevidím, že by ochkali pri ochutnaní Blizzardu, Beastu. Niektorým doslova nechutnal, hoci to boli na pohľad krásne plody. Rýchlo prezrel a bolo po ňom.

Takže super sezóna. Zajtra by mohlo zapršať.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 28 čer 2021, 20:53

Tak pod tohle hodnocení se taky můžeme podepsat S6 . Aurora nadchla. Amfora obsypaná, Fialka nepadá (až tak, že ji ani ptáci neutrhnou). Budeme zvědaví na Sinij utes příští rok - bylo to zajímavé. Zkusili jsme si namnožit další Aurory, takže nad zbytkem odrůd se smráká. Necháme některé rané, uděláme "škatule hejbejte se" a vysadíme pruh Aurory .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 28 čer 2021, 21:42

Ja som ich tam narval aj pomedzi kríky, s ktorými sa neskôr rozlúčim. Sinij Utes - slabota v množstve plodov a plodíky ľahko namrznú. Tá pôjde preč. Vostorg som ocvikal kvôli odrezkom a plody úplne stratili chuť. Takže málo listov má zásadný vplyv na chuť plodov.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků