Limetka

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Limetka

Příspěvekod radek.god » 26 črc 2021, 12:22

No to koukam jako blazen, co se povedlo Rudovi , viz ta uroda 2018.
Takhle nejak jsem to chtel taky, utrhnout vlastni limetku, jeste nejak vychytat cukrovou repu a vlastni rum :D
Ja dostal kdysi roubovanou limetku , dokonce i zakvetla, ale neudrzela jediny plod.A klasicky jako vsechny citrusy, neprezila zimu.
Pokud prezila prvni, tak druhou uz ne.
O roubovane mandarince nemluve, ta ani nekvetla, chytla nakou plisen a zabalila to jeste pred zimou.
Jeste jsem zkusil pred 2-3 lety v Bauhausu kumquat obsypany plody a pres zimu samozrejme uschnul.
Bohuzel ty citrusy jsou moc drahe na tyhle experimenty a 10°C v byte s dostakem svetla nevymyslim ...
Co me mrzi je, ze limetky k nam dovazene nemaji pecky.
Nebo jste nekdo nekde videl nejake s peckami ? :-o
Tu a tam hodim nakou z pomerance/mandarinky/citronu, dokonce i grep jsem zkusil , do hliny, ale roste to moc pomalu :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Limetka

Příspěvekod Lenkalor » 26 črc 2021, 22:07

Loni jsem po návštěvě Tropiku chytla citrusový virus, takže jsem samozřejmě při shánění limetky přikoupila i jeden citroník, pomerančovník, tangor, mandarinku unshiu a kumkvát Fukushu. Nic extra. Všechno mladé roubované rostlinky z Ekozahradnictví. Na to, že jsem začátečník bych řekla, že s nimi zatím žádný větší problém nebyl. Samozřejmě jsem přečetla co se dalo.
Limetka má malé plůdky a teď začal kvést kumkvát. Možná pokvete i mandarinka, ale zatím si nejsem jistá jestli to jsou květní pupeny.
Mám výhodu, že disponuji chladnými prostorami a zimování na západním okně jsem vytunila solárním panelkem s větráčkem. Takže když zasvítí zimní a jarní slunce, tak se automaticky spustí větrání a odvětrá se to.
Kumkváty jsem zimovala v teple a limetku v poloteple, ta si místo vybrala až napotřetí, než vypadala spokojeně.
Jo, mám ještě větší kumkvát z Citrus shop. Ten přišel i s 2 plody a do měsíce opadaly všechny starší listy. Ale brzy obrostl, takže je také v pořádku.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Limetka

Příspěvekod Pedro » 02 srp 2021, 11:30

Když jsou moc drahé, tak si zasej semínko z pomela (pokud najdeš) a naroubuj nějaký citron. Já mám takto léty osvědčený v kanceláři pěstovaný citroník No-13. Na severním okně roste, kvete a plodí velké citrony. Jeden mám ještě i na hořkém pomeranči a v zimě je v obýváku a v létě na zahradě. Nemá rád moc chladné zimování ve studené komoře s ostatními citrusy. To mám ještě jednu rostlinu -řízkovanou :P a tam na jaře nezůstane skoro ani lísteček . Ono obecně citróny alespoň u mne nesnesou zimovací teploty kolem 5 stupňů plus a vyšší vlhkost. Přežijí, ale silně opadají(bohužel i s plody) a na jaře zase obrážejí.
Naposledy upravil Pedro dne 02 srp 2022, 13:15, celkově upraveno 1
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Limetka

Příspěvekod radek.god » 08 srp 2021, 17:31

Pedro píše:Když jsou moc drahé, tak si zasej semínko z pomela (pokud najdeš) a naroubuj nějaký citron.

Nemam bohuzel zadny citrus tak velky, ze by se na nej dalo roubovat.Pomelo mam z citrusu chutove nejradeji, nicmene pecku jsem za posledni roky v zadnem pomelu nenasel.
Mozna nekdy kolem roku 2010, kdy jsem mel mix asi 40 semenacku pomerancovniku, citroniku, mandarinkovniku
a jen par kumquatu a grepu v 2L od coly.Pak jsem se musel stehovat a zredukovat to i z prostorovych duvodu na 0 ks :-(
A na semeno limetky jsem zatim stesti nemel vubec .
Podle me se sem limetky s peckama nedovazej.
Naky lonsky semenace kumquatu mi uschly na jare od vrcholu a listu, takze ted mam uz jen 1-2 maly 10cm kumquaty a zrejme dva 20-30 cm tenky citroniky/mandarinky.
Pak jsem hlavne loni nahazel naky semena do 30 cm kvetinace, kde je i litchi apod.
Ale ty dva nejvetsi citrusy me prekvapily, to jsme necekal, ze takhle pres rok vyrostou.
Ani nevim po jake dobre zacinaji semenacky kvest a plodit.
Ta limetka dopadla stejne jako plody fejchoa, mozna jen tam plod na te limetce byl jeste o neco mensi, nez odpadnul.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Limetka

Příspěvekod Lenkalor » 08 srp 2021, 19:35

Radku, já mám rostliny určitě původem z Adavo https://www.rakytnik.com/index.php
Jsou to mladí roubovanci, ale jestli mi z pěti rostlin během roku opadlo 10 listů, tak je to maximum. Vybrala jsem si tedy nenáročné odrůdy, abych je hned neumořila, ale cena je mírná a 2 už mi letos kvetou. Teď začali znovu růst, takže možná vykvetou další, nevím, zatím je jen pozoruji a učím se. :)
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Limetka

Příspěvekod Hofis » 09 srp 2021, 15:49

Pěstování citrusů mi nepřijde příliš složité, i když mi už samozřejmě také pár rostlin uhynulo. Ale někdy se to dá i celkem ještě zachránit, když člověk zareaguje včas. Nejhorší je přelití v zimě, to je podle mě příčinou naprosté většiny problémů s citrusy. Kdykoliv mi nějaký odešel, tak vždy po zálivce v zimě. Chce to být strašně opatrný a přes zimu zalévat jen velmi střídmě. A hned v závěsu je teplé zimování klasických subtropických citrusů, které potřebují zimovat v chladu.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Limetka

Příspěvekod radek.god » 18 srp 2021, 21:03

A co je dat pres zimu do plastove krabicky s krytem a hodit do lednicky ? :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Limetka

Příspěvekod minka » 20 srp 2021, 10:58

Lenkalor, Adavo jsem už nějakou dobu sledovala a pořád jsem neměla odvahu něco koupit. Do paneláku jsem se nakonec rozhodla pro kumquat, tak jsem zvědavá, jak zvládne první zimu. Světlo mít bude, přisvěcuju LEDkama orchidkám, tak ho tam propašuju k nim :)
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 350
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Limetka

Příspěvekod Lenkalor » 20 srp 2021, 19:13

Minko, já jsem kumkvátům přes zimu nepřisvěcovala, jsou na severním okně a asi jim to nevadí. Ani jsem je neletnila jako ostatní citrusy a teď kvetou. Ale fotky dám do fortunelly.
Odkvetlá limetka pořád držela asi 15 plůdků, které se vůbec nezvětšovaly ani neopadávaly, tak jsem až na jeden všechny ostříhala.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Limetka

Příspěvekod radek.god » 07 zář 2021, 16:10

Tak konecne limetka s peckama S12

Obrázek
Je cca 2-3cm tvaru koule
Zdroj - Hurghada
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Limetka

Příspěvekod Lenkalor » 31 črc 2022, 11:14

West Indian mi dělá radost, plody pomalu rostou. :)

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Limetka

Příspěvekod radek.god » 01 srp 2022, 13:47

tak to je nadhera Lenko !
Vsechny rizky citrusu od Tebe se zatim drzi v miniparniku, tak jeste tak 20 let a snad taky ochutnam :-)
A jak to vlastne chutna, abych vedel, na co se mam tesit :P ?
Znam jen ty bezsemenne limety z obchodu a pak ty mini z Egypta
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Limetka

Příspěvekod Lenkalor » 01 srp 2022, 14:13

Radku, já doufám, že budou chutnat jako ty z obchodu :lol: Že budou kyselé a šťavnaté. To mi bude stačit :D
Je to pětiletá roubovaná rostlina, loni sice plody měla, ale držela je celé léto ve velikosti asi půl centimetru a na podzim je shodila. Takže letos by byla ochutnávka poprvé.
Loni jsem ještě sehnala Tahitský lajm, ten možná bude mít bohatší chuť, ale ještě nekvetl.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Limetka

Příspěvekod radek.god » 02 srp 2022, 09:07

[quote="roubovaná rostlina, loni sice plody měla, ale držela je celé léto ve velikosti asi půl centimetru a na podzim je shodila. [/quote]
Presne takhle jsem pred cca 10 lety dopadl u sve roubovane limetky (nedala nakonec "zimu" v byte) .5mm bobule a upadly.
Nekdo mi rikal, ze v Nemecku jim plodi, ale ze je to treba 2 strom s tlustym kmenem.Ze v tehle nasi velikosti ty plody proste neuzivi a neudrzi a proto se rozhodne je shodit ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Limetka

Příspěvekod Lenkalor » 03 zář 2022, 14:12

West Indian - plody velmi pomalu přirůstají a rostlina průběžně trochu kvete.

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků