Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 15 zář 2021, 16:13

Fík Jaune D'Escoussans
Obrázek

Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 15 zář 2021, 16:23

To je mne dobře známý obraz, jelikož tato odrůda je pro mne největší překvapení roku. Velkým překvapením bylo, že je stejně raný jako RdB a kromě těchto dvou odrůd v podstatě zatím nic nesklízím (jen dva miniplody z Campaniere). V porovnání s RdB (stejně starý a velký) zatím vyprodukoval 2x více zralých plodů, které mají v průměru o 50% větší hmotnost. Na zaskleném balkóně (otevřený, pod stříškou) plody ani nepraskají.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod jardos » 15 zář 2021, 16:34

Figovnik, u nas asi najmenej narocna plodina, ktora zacina brebami zaciatkom leta a druha uroda mi dozrieva august, september, oktober v stovkach kusoch. Aj preto ju tu ma v zahrade skoro kazdy. Ale ta chut plodov az tak nenadchyna, ja mam neznamu odrodu. Neviete mi poradit fakt dobru odrodu?
Obrázek

Obrázek

Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod mitas » 15 zář 2021, 18:08

Luk píše:Jako fakt? :shock: Hoď sem fotku stromu.

Tu je niekoľko fotiek:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Na 3., 4., a 5. fotke je vidieť napadnutie Listomôlkou figovníkovou. Doteraz vyžierali len listy, ale teraz už začínajú vyžierať aj plody.
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 203
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 15 zář 2021, 18:24

mitas píše:Tu je niekoľko fotiek:

To už je pěkný strom. A celkem v otevřeném prostranství. Asi moc neomrzá.
Housenky jsou chytré, že jí plody. Taky to tak dělám.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 15 zář 2021, 18:33

mitas píše:... fotke je vidieť napadnutie Listomôlkou figovníkovou. Doteraz vyžierali len listy, ale teraz už začínajú vyžierať aj plody.


To ale opravdu hodně napadené S2 , u nás zatím jen pár listů v červnu, od té doby klid. Plody čisté - pokud se tohle pomnoží, tak ale máme zase co řešit :-(
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod mitas » 15 zář 2021, 18:45

[quote="Petr z H."][quote="mitas"]Trnavský veľkoplodý je bujne rastúca odroda.
Tak to snad záleží na podmínkách. Mám všechny fíkovníky v sadu, a všech 30 odrůd roste docela pomalu. Dosahují cca k 1 m, a to už tam jsou 3.sezónu ...
Nie nezáleží na podmienkach, ale záleží na tom ako danú sadenicu zasadíš.
Doporučujem sadiť sadenicu figovníka aspoň 1 rok starú a vysokú aspoň 60 - 80 cm.
Vykopať hlbokú jamu, takú aby tam bol figovník ponorený aspoň z 3/4 jeho výšky.
Do jamy nasypať 1 lopatu kompostu a 2 poriadne hrste kravského granulovaného hnojiva.
Toto poriadne premiešať so zeminou na spodku jamy a naliať aspoň 20 - 30 L vody.
Pokiaľ voda rýchlo vsiakne, tak naliať ďalšiu.
Z kvetináča vybrať sadenicu figovníka a ponoriť do vody v jame dovtedy, dokiaľ zo zeminy v kvetináči neprestanú vychádzať bubliny vzduchu.
Sadenicu pridržať a pomaly prisypávať suchú vykopanú zeminu. Sadenica trčí z jamy max. 1/4 z celkovej výšky ( 3/4 sú zasypané v jame ).
Odvtedy si zasadený figovník nevšímaj a nepolievaj ho !
Z kmienika, ktorý je zasypaný v jame si rastlina pustí po celej výške korene a tým, že ju nebudeš polievať bude táto sadenica nútená hľadať koreňmi vodu vo väčšej hĺbke a odvtedy bude nezávislá na vode a tým pádom ti porastie aj bez polievanía.
Ja som sa takto naučil sadiť rajčiny bez vody a podľa jednej asi tak 40 ročnej príručky, rajčina ktorá pri zasadení má veľkú kapacitu vody si z ponorenej stonky vytvára po celej dĺžke korene a pokiaľ vodu nemá, tak ju hľadá a za sezónu korene narastú do 1,5 m hĺbky a prekorení asi 1,5 m3. Naopak, pokiaľ rastlinu zasadíš plytko a ju pravidelne zalievaš, tak si vytvorí len plytký koreňový systém, ktorý je závislý na pravidelných dodávkach vody. No a keď odídeš na 2 týždne na dovolenku, tak ti rastlina odíde do večných lovíšť :D
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 203
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 15 zář 2021, 19:06

mitas píše:Odvtedy si zasadený figovník nevšímaj a nepolievaj ho !


No, tak to v některých lokalitách opravdu není reálné. I letos jsem musel začátkem léta některé venkovní fíkovníky zalévat (starší rostliny, žádné mladé sazenice) - mohly by kořínkama hrabat jak divé, ale na vodu by stejně nenarazily, protože nikde žádná nebyla, ani v hloubce.
Jinak souhlas, že TV je velmi bujný - proto taky musel pryč ze skleníku.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 15 zář 2021, 19:37

jardos píše:Figovnik, u nas asi najmenej narocna plodina, ktora zacina brebami zaciatkom leta a druha uroda mi dozrieva august, september, oktober v stovkach kusoch. Aj preto ju tu ma v zahrade skoro kazdy. Ale ta chut plodov az tak nenadchyna, ja mam neznamu odrodu. Neviete mi poradit fakt dobru odrodu?
Obrázek

Skús nechať plody viacej dozrieť( ešte aspoň 5 dní)...pre nás sú v takomto stave- "nejedlé"- sú ako tie z obchodu....
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 15 zář 2021, 19:47

Mitas píše:
Na 3., 4., a 5. fotke je vidieť napadnutie Listomôlkou figovníkovou. Doteraz vyžierali len listy, ale teraz už začínajú vyžierať aj plody.
Mitas, aj u nás je minimálne každý druhý list napadnutý- obžratý- listomôlka už ma u nás dve generácie S13 ...a takisto začala vyžierať aj plody S13 ...a "konečne" sa už do záhrad nasťahovali škorce....ak by náhodou zrela druhá úroda- postarajú sa o ňu....figovníky sú už veľké, zakryť sa už nedajú...(tento rok brebu "objavili aj vrabce- neuveriteľne drzý škodca...(spia a schovávajú sa na susedovej hustej smrekovej "aleji"- a cca 5 m odtiaľ mám posadené figy- nemajú to ďaleko...)...pritom hmyzu je stále veľa-ale ten nežerú....(ani listomôlky nežrali- mohli sa prežrať "do prasknutia".....)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Petr z H. » 15 zář 2021, 21:52

mitas píše:Doporučujem sadiť sadenicu figovníka aspoň 1 rok starú a vysokú aspoň 60 - 80 cm.
Vykopať hlbokú jamu, takú aby tam bol figovník ponorený aspoň z 3/4 jeho výšky. ...


Pěkná teorie. 8)
Fíkovníky samozřejmě sadím co nejhlouběji. Výsadbová jáma je samozřejmě dostatečně prohnojena a vylepšena. Při výsadbě bohatě prolita vodou. Ale protože se jedná o vysychavou hlinitopísčitou půdu a spodní voda je 40 m hluboko, zálivka je v suchých obdobích nutná (letos třeba vůbec potřeba nebyla). Jen nevidím souvislost s růstem - zda vodu dodávám či zda je v půdě vody dost. V obou případech je pro růst vody stejně, jen je to pro člověka jinak pracné.
A samozřejmě, že růst záleží na podmínkách. Např. orientace pozemku, mikroklima, vzdušné proudění, prosluněnost a místní poloha - údolí/kopec. Pak se totiž teploty během dne chovají zásadně jinak i v rámci stovek metrů. Stejně tak kvalita půdy, živiny v ní, množství humusu, i její schopnost absorbovat a udržet vodu, ovlivní růst fíkovníku celkem značně.
Naposledy upravil Petr z H. dne 16 zář 2021, 07:10, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 15 zář 2021, 22:40

moonvil píše:Jedinou spolehlivou ochranou by bylo nepořizovat vůbec žádné nové odrůdy - pro nadšené pěstitele fíkovníků neřešitelná překážka.

Tak to je opravdu nereálné :)
To raději budu selektovat rezistentnější jedince :)
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 224
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 16 zář 2021, 13:45

Lsu Purple/Yellow S6
Obrázek

Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 16 zář 2021, 15:45

mirka píše:Lsu Purple/Yellow S6
Obrázek


Mohu se zeptat, zda odstraňujete listy pře dozráním? Na konci srpna jsem tedy razantně stříhla HC nad posledním větším plodem (štval mně rostl dál a shodil na horní části všechny malé fíčky ) všechny větve a už jsem jeden sklidila a teď se nalévají další fíky. Kamarádce jsem poradila odstranit listy ve spodní části keře před 14 dny a nyní mi poslal foto jak už bude sklízet a to je BT volně V ZEMI... a slovenské skupině na FB pán zkusmo některé větve odlistil a tam mu plody začaly zrát, na neodlistěných nezrají vůbec. To je pro příklad.
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 16 zář 2021, 19:56

Vždyť se to tu před pár dny řešilo, nalistuj několik stránek zpět.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků