Banánovník

zde můžete probrat vše o pěstování banánovníků

Moderátor: Stanley_51

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 30 dub 2022, 10:42

Martine pokud tedy popis místa výsadby chápu správně, je to jižní zeď a tedy výpek. Což je opak toho co banán preferuje. Na vypečených a přesušených místech mají pak problém s růstem, často dorostou do 2-3 m a šlus, listy užší, žlutější a při teplotách nad 35°C i hnědnou okraje. Je to rozdíl o proti zastíněným vlhkým místům, kde mohou dorůst do 6 m a mají listy jako peřiny pro fotbalisty.

U nás odzimováno rekordně pozdě, začátkem týdne jsme dávali pryč výplň. Bendy tedy šly dolu před 14 dny, ale nebyl čas vyhrabat banány ze slámy nebo listí. Přezimování opět výborné, loni jsme dělali nový záhon a pokusně vysadili více druhů, jako třeba velutina, sikkimensis, helens hybrid, musella lasiocarpa a pár dalších, zatím se vše tváří že zimu přežilo :D , uvidíme až se zvednou noční teploty a průměrná denní teplota přeleze magických 12°C, to pak začne pravej banánovej růst.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod JohnyF » 03 kvě 2022, 05:13

Zdravicko , mohu se zeptat jale mate zkusenosti s rozsazovanim odmladu? Ja mam bananovnik cca 40cm a mel odmlad uz pres 20cm vysoky. Zkusil jsem odebrat ale postupne zacal hnednout. A hned zacli vylezat u matercinne dalsi 4 odmlady.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 03 kvě 2022, 08:04

JohnyF--- nové výhonky jsem odstraňovala tak při 5listech, ostrým nožem odříznout od matky, zasypat popelem obě rány a nový výhonek jsem ještě posypala stimulátorem a dala ho zahradnického substrátu a celé umístila do stínu--velmi jemně zalévat, spíše rosit, aby neuhnil a chytil se S14
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod MonikaV » 04 kvě 2022, 13:23

Tak, zimu opět přežil, a už vystrkujeme listy, jen ho tentokrát už nebude stìnit broskev- ta po 14letech odešla do věčných lovišť.
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Banánovník

Příspěvekod JohnyF » 06 kvě 2022, 06:11

MonikaV píše:JohnyF--- nové výhonky jsem odstraňovala tak při 5listech, ostrým nožem odříznout od matky, zasypat popelem obě rány a nový výhonek jsem ještě posypala stimulátorem a dala ho zahradnického substrátu a celé umístila do stínu--velmi jemně zalévat, spíše rosit, aby neuhnil a chytil se S14


Ja pri 4 , ale byl vysoky a nemusel sem ani odrezavat , pri opatrnem udsunovani hliny sem tam zavadil a odpadl sam. 3 listy behem 3 dnu zhnedli a 4 vypada polomrtvi , ale uz se tahne pomalu novy , takze se nakonec mozna chyti. Jen sem nezasypaval uhlim ale nejakym gelovym poterem protoze sem uhli nesehnal tady u nas. Kazdopadne uz je tam dalsich 5 odnozi. A zatim je mam doma za oknem
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 14 kvě 2022, 19:35

Máme "ledové muže" a rostou jak o život :)
Jen to sucho je horší a horší.

Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod ladisg » 15 kvě 2022, 18:54

Rostou ti paradne, zavidim. Tem mym snekum se vubec nechce, rostou porad tak 2 cm denne, nevim co by jeste chteli, kdyz je takove super pocasi cely kveten. :roll:
ladisg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 39
Registrován: 19 dub 2021, 18:57
Bydliště: Krnov

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 15 kvě 2022, 19:02

Když jsem je odbalil, už rostli. Přihodil jsem hrst Cereritu, každý den jim dám konev vody a jinak se nestarám :) možná, že okolní mulč a teplo z něj a betonového dvora dělá mikroklima a rostou rychleji.
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 15 kvě 2022, 21:57

On ten start není až tak podstatný, během léta se to většinou všude srovná. Banány reagují takřka výhradně na noční teploty, čím vyšší teploty, tím rychlejší růst. Vegetační teplota je 12°C a zrychlený růst nastává při nočních minimálních teplotách nad 15°C. Těží tak z toho nížiny, nebo aglomerace.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod ladisg » 16 kvě 2022, 19:56

No jestli jsou pro bananovniky tak dulezite nocni teploty, tak jsem asi v pytli. Bydlim ve vybezku na bruntalsku, kde byvaji nocni teploty o 4-5 stupni nizsi, nez je u nas bezne, mimo horske oblasti. Sledoval jsem ty teploty na Aladinovi cely brezen a duben kvuli mrazu. Rekl bych ale ze mi rostli rychleji i breznu nez ted. No ted ma zaprset a pak zacnou tropy, tak nadeji mam :D
ladisg
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 39
Registrován: 19 dub 2021, 18:57
Bydliště: Krnov

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 16 kvě 2022, 22:40

Neuraž se, ale vždy když slyším jak někdo řekne, že bydlí na Bruntálsku, tak si v duchu řeknu "to mě mrzí" :D :| . Bohužel tahle oblast je proslulá tím, že je ledová a je to hodně drsný kraj.
Bude to u tebe výzva a rozhodně tam bude věci fungovat jinak, než v běžné oblasti. Tak třeba bych naopak dal banány do štěrku a na výpek, aby se to teplo akumulovalo ale zároveň by to měla být pozice krytá domem.
No držím palce a informuj.

Jinak u nás mají seřezané basja už metrové přírůstky na kmenech, bez zálivky, ta není zatím potřeba když nemají skoro listy, ale brzy na ní dojde.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod longr » 17 kvě 2022, 08:45

Já si sehnal Musa velutina a pokusím se ji přezimovat podobně, jako basjoo. Moc si nevěřím, ale zkusit se to musí. Podle mě budu rád, když se mi podaří nějak přezimovat hlízu. Basjoo valí neskutečně, a to jsem jej brzy zjara při větrání zapoměl odkrytý a přišlo -5. Naštěstí to přežil v pohodě, odnesla to jen první vrstva listů na "kmeni".
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 354
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 15 srp 2022, 20:41

Tak můj háj letos pěkně vyrostl. Bohužel ho kosí velké sucho, je to s vodou u nás velmi špatné. Každý den hltne 30-50l vody, aby nebyl jako hadr :( Letos jsem čekal, že nejstarší rostlina vyhodí květ, ale nevypadá to. Má někdo zkušenost, kdy by to mohlo být (věk, velikost, podmínky a tak?)?.

PS: mají na svědomí malou silniční nehodu. Spousta lidí na silnici v autě brzdí, cyklisté zvoní a ptají se. No a jedna paní brzdila tak, že debil nalepený na ní nedobrzdil S6
Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Banánovník

Příspěvekod Rudolf M » 16 srp 2022, 12:09

No takhle volně v ulici je to dost nebezpečné :D . Vypadají velmi dobře a zdravě, vůbec nějaké sucho na nich nevidím, možná máš jen přehnané očekávání :) .
Jestli chceš vidět jak vypadají suché banány, tak se přijeď podívat S6 :| , letos banány nezalíváme, dáváme vodu potřebnějším a je to děs běs. Vyrostly přesně tolik, kolik jim dovolila voda, moc ne.

Kmeny plodí poměrně spolehlivě 5 až 6 rokem po výsadbě, přesný moment výkvětu není znám, je to přesně v moment, kdy rostlina uzná, že už je čas. Zatím vždy to u nás bylo, když rostlina udělala aspoň 2 listy. Dost často bohužel vykvétá třeba koncem léta nebo dokonce i na podzim.
Po letech se nám podařilo že nám jeden kmen vykvetl ihned na jaře, takže si ho celé léto užíváme S14 . Ale není o co stát, banánky mají do 4 cm a větší ani nebudou..
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Banánovník

Příspěvekod PavelP » 16 srp 2022, 16:46

Rudolf M: Děkuji za odpověď. Já pro ně využívám dost tzv šedé vody, kterou částečně filtruji a míchám s dešťovou. A ve studni taky vodu naštěstí máme. Možná by mu bodla kapková závlaha, nemusel bych tolik lítat s konvemi.

Hlavní, nejstarší kmen byl cca 3 roky v květináči (kde nerostl) a venku je taky 3 roky. Tak uvidíme :) O velikost plodů mě nejde, hlavně ze bude mít pěkné květenství a bude co ukazovat :lol:

Pošleš foto tvých?

Pavel
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na BANÁNOVNÍKY ( Musa,Ensete aj. )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků