Mrazuodolné mučenky

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Pavuk » 26 čer 2022, 13:07

Ahoj,

Dik za identifikáciu!

Ak odtrhnem, dám vedieť :wink:

M
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 26 čer 2022, 13:42

Pavuk píše:Ahoj,

Dik za identifikáciu!

Ak odtrhnem, dám vedieť :wink:

M


Super, taky me to zajima. Myslim, ze tu jsou i nejaky fotky primo v ty diskusi passiflora caerula, taky z Chorvatska.Taky muzes zkusit neco z nich doma vysit, kdybych tam byl ja, asi bych se neovladnul :)
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Pavuk » 29 čer 2022, 23:43

Obrázek

Ako vidíš, tiež som sa neovládol :lol:

Chutná nie je. Nechutí za ničím. Škoda.
A tak som ju nezjedol a semienka vysejem, žene sa páčil kvet :D
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 30 čer 2022, 14:16

ale vypadají lákavě! tahle mučenka dala evidentně přednost barvě před chutí ve svojí strategii šíření semen :)

pak dej vědět jak porostou a jestli přečkají zimu, třeba se povede najít nějaký další odolný genotyp
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod paloo » 01 črc 2022, 06:35

Pavuk píše:Obrázek

Ako vidíš, tiež som sa neovládol :lol:

Chutná nie je. Nechutí za ničím. Škoda.
A tak som ju nezjedol a semienka vysejem, žene sa páčil kvet :D

Ak nezabudneš prines pár semien aj pre mňa S12
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 05 črc 2022, 07:30

takze 14 dni po opylovani je viditelny vysledek, povedl se opylit jeden kvet. celkem me prekvapilo, jak rychle ten plod narostl. mela by to tedy byt p.tucumanensis X p. caerula alba Constance Elliot.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 05 črc 2022, 09:23

Martine, tak to je super, že se zadařilo! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 05 črc 2022, 13:13

Hofis píše:Martine, tak to je super, že se zadařilo! S6


Jo, taky me to potesilo. Chytil se teda jen jeden, ale zatim to staci. Po 14i dnech ma plod velikost golfovyho micku, jsem zvedavy, co se bude dit dal. Pocitam teda ze ted tak minimalne mesic nic.

Jinak incarnaty uz zacaly splhat, poupata zatim nemaji, ale musim v noci polikvidovat ty skudce, co mi je oziraji. Na druhe divoke zahrade uz taky hezky rostou, tak doufam, ze jeste par plodu bude.

Jist je asi letos nebudu, spis vyseju seminka (mozna je pred tim trochu ocucam :) )
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 05 črc 2022, 23:08

Jj... :) U mě incarnata taky už pěkně jede, hlavně teď po těch deštích to rozjela, předtím byla taková přichcíplá, a to jsem je i dost zaléval. Tucumanensis mi přijde ještě o dost náchylnější na sucho než incarnata, reagovala na to sucho uschnutím špičky na každém výhonu, čímž naprosto zastavila růst. A teď po těch deštích začala vyrážet z paždí listů, tak uvidíme, jak rychle a jestli vůbec to dokáže dohnat... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 06 črc 2022, 09:00

jo, presne, taky jsem pozoroval ten rustovy skok jak zaprselo. a tucumanensis mi taky trochu zastavila rust, ale myslel jsem, ze je to proto, ze ted dava silu do toho plodu.

jinak u tech incarnat mi prijde, ze porad rostou pomalu a toho tepla by proste potrebovaly vic. ale pozoruju aspon, ze kdyz je ta rostlina uz delsi dobu na jednom miste bez presazovani, ze se zvetsuje a kazdy rok ma ty vyhony mohutnejsi a rasi rychleji. tak porad doufam, ze se adaptujou. Jestli plod potrebuje 3 mesice na dozrani, tak nam proste musi v cervenci vykvest :)

p.s. ta tucumanensis je podle me hodne odolna. jak mi zaschnul ten rizek, minule jsem to tu ukazoval - tak ted po 14i dnech uz ma ta nova rostlina skoro metr, jede jako diva a na suchou epizodku uz davno zapomnela...
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 06 črc 2022, 09:34

Ano, myslím, že u té tucumanensis se prostě jedná o obranný mechanizmus pro přežití. Prostě přestane růst a přežije sucho s tím, co má. A když jsou pak zase podmínky, tak to rozjede, alespoň doufám. :) Ale třeba incarnata rostla dál. Sice hodně pomalu, ale rostla. Teď je to frkot.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 16 črc 2022, 17:23

dnes jsem kontroloval mucenky na svoji divoky zahrade, kde se o ne nijak nestaram, jen obcas vypleju. Rostou tri caeruly a asi 5-8 incarnat (neni vzdycky poznat, co je nova rostlina a co jen dalsi vyhon). Nejsou nejak zvlast velky, maji tu spis pomaly start, uvidim jak budou vypadat na konci leta (vloni rostly nejvic v srpnu). Plodu se tu urcite nedockam, tak snad aspon nejaky kvet. A porad doufam, ze postupne prokoreni a zvetsi se, a porostou vic - aspon ty zimy tu prezivaji dobre :))
Naposledy upravil kasta dne 04 srp 2022, 07:59, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 28 črc 2022, 13:39

mucenky na berounsku uz maji poupata - nejvetsi incarnata uz ma nasazeno a taky nejvetsi caerula, ktera letos pokvete poprve! je to opravdu povedeny semenac, nejlepsi z vyberu vice jak 100 semen, zatim je jasne nejvic vzrustna a mrazuvzdorna, narizkoval jsem ji a mam ji uz na 4 ruznych mistech :)

a na tehle prirodni divoke zahrade budu letos testovat prirodni divoke opyleni

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 31 črc 2022, 20:14

a mam tu malou zahadu na plzensku :) asi pred deseti dny kvetly dva kvety na Constance Elliott a ted jsou tam dva plody velikosti (uz) pingpongovych micku! zadna jina mucenka mi tu nekvetla. nevim jestli nejaka vcela mohla odkudsi prinest pyl??? pritom predtim jsem se ji celkem usilovne snazil opylovat tou tucumanskou a vubec nic, kvety vzdy opadly. jsem zvedavy jestli tam budou seminka....

EDIT: moje samosprasna Constance Elliott :)
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 04 srp 2022, 23:11

Tak incarnata už kvete, pokud vyjede v půlce května, opravdu začne koncem července až začátkem srpna kvést, i opylovač by tam byl. Ale bohužel tucumanensis je po tom přísušku stále hodně zaražená, teprve teď se začíná znovu pořádně rozjíždět, takže na květy bych to viděl tak nejdřív za měsíc, bohužel. Na pokusy se vzájemným opylením resp. křížením si tedy pravděpodobně ještě rok počkám a dám si na ten přísušek safra pozor. Jinak ta incarnata už má tak kolem 3 metrů.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 04.08.22
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků