muchovník

zde můžete probrat vše o pěstování muchovníku

Moderátor: Stanley_51

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 23 čer 2022, 21:14

Muchovníky prostě mají ta semínka poměrně velká. Když je v době zránï dostatek vody v půdě, tak jsou bobule hezky "nafouklé" a tolik to nevadí. Ovšem jakmile je sucho, tak poměr dužniny k semenům znatelně klesá a i ta chuť není nic moc.
Jinak Smoky bys měl být schopen od Martina rozeznat - Smoky je sladší, téměř bez kyselinky, Martin příjemně sladkokyselý.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod paloo » 24 čer 2022, 06:43

Tu máš stručný popis od chlapcov čo to tu priviezli S9 http://bormato.cz/odrudy/
Smoky má malé plody oproti Martinovi
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: muchovník

Příspěvekod radek.god » 27 čer 2022, 08:58

kardas26 píše:ale pak to vše opadá a zbyde tak 5 menších kuliček. Sice mají výbornou chuť, ale 5 kuliček z takového velkého stromku je dost málo

Tak presne tohle me taky zajima, cim to jako je.U pritelkyne maji taky jen par kulicek a jeden ker velky jako krava :shock:
Nema se to strihat nebo tak neco nebo cim by to mohlo byt ?
Mam ted 3 vetvicky a chci to taky zkusit, zakoreni to v zemi nebo to koreni i ve vode ?
Jinak chut je dobra, pripomina mi to chut boruvek, ale kanadsky nam v Praze nejdou, takze by bylo dobry to mit jako misto nich S13
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: muchovník

Příspěvekod kasta » 27 čer 2022, 20:41

radek.god píše:Tak presne tohle me taky zajima, cim to jako je.U pritelkyne maji taky jen par kulicek a jeden ker velky jako krava :shock:
Nema se to strihat nebo tak neco nebo cim by to mohlo byt ?
Mam ted 3 vetvicky a chci to taky zkusit, zakoreni to v zemi nebo to koreni i ve vode ?
Jinak chut je dobra, pripomina mi to chut boruvek, ale kanadsky nam v Praze nejdou, takze by bylo dobry to mit jako misto nich S13


Ja mam s muchovniky taky stejny problem, mam jich 7 na ruznych zahradach a vetsinou to je podobny - na jare jsou obaleny kvety a potom maji vzdycky jen par bobulek. Pritom prvni dva roky po zasazeni byly celkem urodny. Porad si rikam ze je to tim, ze je tu sucho a az poradne zakoreni a povyrostou, bude to lepsi. Nejlip je na tom s urodnosti Thiessen, ktery je jediny na zahrade, kde ma pravidelnou zalivku....
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: muchovník

Příspěvekod Pedro » 28 čer 2022, 09:06

No a nesežral ti to květopas? Chce to na jaře pohlídat. Taky jsem tak párkrát dopadl. Napíchané plůdky, které pak nerostou a opadnou.
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: muchovník

Příspěvekod EvaOstrava » 28 čer 2022, 09:30

A co nějaký problém s opylením. Jsou to odrůdy samosprašné?
"U některých druhů, např. muchovníku kanadského, se doporučuje pro vyšší procento opylení květů pořídit keře dva. "
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 847
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 28 čer 2022, 10:44

Problém s opylením by být neměl, ale květopasa potvrzuji - v některých letech způsobil 90% ztráty plodů.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod kasta » 28 čer 2022, 14:18

jo, ten kvetopas by to byt mohl, ale ono je to u kazdeho kere trochu jine. Martin vzdycky v lete vypada celkove dost zdrchane a ozrane a skoro neroste, resp roste a vyhani podnoz ale ta ma jiny listy. Oba lamarckove jsou hezky, zdravy jen ty plody chybi (a tech par dozobou ptaci) byly ty plody i nejaky seschly. ty ostatni jsou malicky keriky. ale prostuduju jeste toho kvetopasa, dik.
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 08 črc 2022, 13:36

Dneska jsme se poprali s ptáky o muchovníkovou úrodu a výsledkem našeho vítězství (klidně ti hladovci ozobávají na druhé straně keře než na které my trháme) jsou povidla. Výsledek hodně připomíná hrušková povidla, na frgály po dochucení třeba ještě badyánem je to skvělé.


https://www.toprecepty.cz/clanky/3409-v ... ylinkarky/
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod Stáňa T. » 31 črc 2022, 20:25

nene píše:Není ten muchovník roubovaný?


Bude roubovaný, rok zpátky jsem likvidovala jednu větev, co byla jistě arónie. K dnešnímu dni je Ballerina pořád bídná, ale žije, jenom dole vyrazily výhony a myslím, že zase z podnože. Takže zase je chci odstranit, jen váhám, jestli je to opravdu z té podnože. Jinak dám muchovníku šanci na příští rok, jestli se vzpamatuje.

Obrázek

Obrázek
Stáňa T.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 18 dub 2021, 18:10

Re: muchovník

Příspěvekod Hofis » 02 srp 2022, 16:00

Včera navečer jsem narazil na zajímavou věc, a sice, že mi kvete jeden nejvyšší výhon na muchovníku. Stalo se to už někdy někomu? Jako viděl jsem toho hodně, kvést podruhé jabloně na podzim, kvést růže v zimě, ale že by muchovník podruhé zakvetl v plném létě, to jsem tu opravdu ještě neměl... :shock:
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 01.08.22
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod MonikaV » 02 srp 2022, 22:19

Tak to jsem taky ještě neviděla, ale určitě stihne dozrát.
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: muchovník

Příspěvekod radek.god » 07 zář 2022, 18:17

Muchovnik :-)
Jediny rizek, který se mi ujal na balkone ve stinu.
Vpodstate nic jiného krome citrusu mi v zemine nezakorenilo S13
Jeste to vypada, ze by mel zakorenit olivovnik, ale ty byly v miniparniku.Jinak mi to koreneni rizku v zemi ZATIM nejde.

Obrázek

Obrázek

Ted je otazka, jak muchovnik povyroste do konce podzimu a kdy a kam pak s nim na zimu nebo do zeme.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: muchovník

Příspěvekod Hofis » 17 zář 2022, 09:04

Tak nahodile vykvetuvší větvička muchovníku v létě nakonec opravdu ještě dozrála. Je to sice jen jedna malá větvička, ale příjemné zpestření, pár kuliček muchovníku na ochutnání takhle na podzim... :)
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 17.09.22
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod mifin » 23 úno 2023, 21:43

[quote="Hofis"]Tak nahodile vykvetuvší větvička muchovníku v létě nakonec opravdu ještě dozrála. Je to sice jen jedna malá větvička, ale příjemné zpestření, pár kuliček muchovníku na ochutnání takhle na podzim... :)
...../quote]
Mám menší zpoždění ve čtení fora, ale loni se nám stalo to samé. Jedna kvetoucí větvička, plody dozrály tak tak.
Stává se mi to u některých dřevin, třeba wistárie, když je ostříhám po odkvětu. Pak sem tam vyrazí další květy.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na MUCHOVNÍKY ( Amelanchier )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků