Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 24 zář 2022, 11:30

moonvil píše:V příští sezóně plánuju si tuhle rostlinu po nasazení fíků více ohlídat a možná jí trochu přilepšit - alespoň v té první fázi zvětšování objemu.


Nám Campaniere neshodilo nic, přestože bylo přesazované s už velkými fíky - vysazovali jsme do skleníku, kde jsme právě sklidili rané brambory, takže do dobře vyhnojené a povápněné půdy. Člověk to v tom skleníku nerad moc hnojí, aby to nerostlo do nebe, ale asi to jinak nepůjde. Přilepšovat a stříhat. Uvidíme, chutnalo nám hodně.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 24 zář 2022, 12:19

Jak píše Hanele, chuť Campaniere je skutečně trochu odlišná od ostatních a je fakt dobrá, když plody dozrají správně. Určitě ve sbírce má místo jisté, jen možná zredukuji ze 2 na 1 kus, na to kolik zabírá místa a spotřebuje času a práce je ta sklizeň na 3 letých rostlinách dost bídná.

A jinak mám radost, začal se nalévat první plod na letošním zakořeněném řízku Becane, ochutnám :-). Ještě jsou ve hře 2 plody taktéž na letošním řízku Trnavského. Ním ZS letos nic, rostlina od Hanele plody shodila poté co se na nich objevily takové jakési strupy.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hanele12 » 24 zář 2022, 16:02

kaossik píše:Ním ZS letos nic, rostlina od Hanele plody shodila poté co se na nich objevily takové jakési strupy.


No u mně to dopadlo s druhým kusem stejně, a to jsem se tak těšila na jeho chuť.
Poradíte nám zda máte stejný problém nebo plodí? Čím to je? Takhle jestli bude pokračovat i v dalších letech...
Hanele12
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 722
Registrován: 30 kvě 2019, 21:22
Bydliště: Labská Stráň 350 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 24 zář 2022, 18:17

Tak to je:
Nin za sochou 1snímek
Trh Trogir 2 snímky/z dovolené
Pjer Podaca 1snímek
Ještě dozrají
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 24 zář 2022, 21:51

Hanele12 píše:No u mně to dopadlo s druhým kusem stejně, a to jsem se tak těšila na jeho chuť.
Poradíte nám zda máte stejný problém nebo plodí? Čím to je? Takhle jestli bude pokračovat i v dalších letech...


Nin ZS letošní posrané září zvládá velmi dobře, fíků na něm dozrálo celkem dost v solidní kvalitě a skoro vůbec nepraskají.
Strupovité poškození na zelených fících by mohlo být způsobeno roztoči - to chce podchytit hned v zárodku a něčím to ošetřit.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 26 zář 2022, 06:32

Tak už naposled o fících v obchodě. Včera jsem se mrkla na ty pomluvené fíky v Lídlu. Tak byla to horší kvalita, ale až do nepoživatelnosti bych je neodsoudila, jen se z nich mnohem hůře vybíralo (já tu laťku moc vysokou nemám).
Jak jsem se dočetla, tak fíky se sklízejí v "komerční zralosti", což je u některých například při 50procentním zfialovění. To by měla být doba, kdy je obsah etylénu v plodu nejvyšší, a pak fíky vydrží v chladu pár týdnů dozrát ale nezhnít. Jelikož při sběru to asi nebude tak lehké přesně odhadnout, jsou pak mezi jednotlivými plody v chuti rozdíly. Po sběru se plody roztřiďují podle kvality (Lidl bere asi tu nejhorší). Chemii používají asi hlavně na brždění zrání nebo proti plísni a hnilobě, protože zrání by se už v "komerční zralosti" mělo dobře rozjet.
Srovnávat čerstvé fíky s těmi z obchodu je stejné, jako když srovnáme jakékoli potraviny s těmi, které si doma vyrobíme, upečeme, uudíme či vypěstujeme s láskou a bez chemie. I třeba u obyčejného chleba žasnu, když si čtu celý odstavec nepochopitelných ingrediencí, a mi na to stačí mouka, voda, sůl a kmín. I fíky lze vypěstovat na parapetu, jak jsem si letos vyzkoušela, ale upéct chleba je podstatně jednodušší
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 847
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 26 zář 2022, 06:56

Tu laťku máš teda proklatě nízko. Schválně si doma zkus utrhnout pár tvrdých nafialovělých fíků, dej si je do lednice a pozoruj co se stane. A stejný výsledek dostaneš i s fíky umístěnými v pokojové teplotě.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 26 zář 2022, 08:52

Tak ony ty fíky v obchodu poživatelné jsou, jen jsou v podstatě bez chuti. Manželce to třeba nevadí a chutnají jí i ty z obchodu, ale uznává že to není s těmi domácími porovnatelné. Vše je ale hodně relativní a občas když vidím různé příspěvky lidí jak jim dozrál výborný fík v prosinci doma nebo po 2 týdnech dešťů a chladu, tak nevěřím, že ti lidé jedli skutečně kvalitní fík. Třeba letos vidím značný rozdíl v chuti mezi fíky ze srpna a září, ty srpnové byly prostě nejlepší. Loni poslední plody z RdB dozrálé koncem listopadu v místnosti už měly tak polovinu plné chutě. Letos jsem také ochutnal jeden EBT a bylo to takové sladké nic. Na tom hodnocení chuti podle mě hodně záleží co kdo ochutnal za odrůdy a za jakých podmínek ty plody dozrály.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod gr81 » 26 zář 2022, 10:34

Tak já si jich teda taky v Lidlu pár koupil :)
A dalo se vybrat, byly poživatelné i docela chutné. V porovnání s tím co teď zraje, to takový rozdíl nebyl :)
Pořád menší rozdíl, než mezi kupovanými jahodami v únoru a vypěstovanými v červenci :)
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 224
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 26 zář 2022, 11:08

No prosím, tak nejsem jediná.
moonvil píše:Tu laťku máš teda proklatě nízko. Schválně si doma zkus utrhnout pár tvrdých nafialovělých fíků, dej si je do lednice a pozoruj co se stane. A stejný výsledek dostaneš i s fíky umístěnými v pokojové teplotě.

Přece jen bude rozdíl v podnebí v Turecku a u nás. Známá se nedávno vrátila z Turecka a stěžovala si na velké vedro. Nejde srovnàvat nesrovnatelné. A že nejsem tak náročná? Vždyť je to výhodné, obzvlášť pro člověka, který má rád fíky, ale nemá pro jejich pěstování moc dobré podmínky. (A na fíkobraní mě nikdo nepozval. :wink: )
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 847
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 26 zář 2022, 11:54

gr81 píše:Tak já si jich teda taky v Lidlu pár koupil :)
A dalo se vybrat, byly poživatelné i docela chutné. V porovnání s tím co teď zraje, to takový rozdíl nebyl :)
Pořád menší rozdíl, než mezi kupovanými jahodami v únoru a vypěstovanými v červenci :)


No tak to přirovnání možná sedí, jelikož já venku už poživatelné fíky nesklízím, co jsem ochutnal včera jsem vyplivl, jíst lze jen to co dozraje za sklem.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 26 zář 2022, 12:01

Ok, na tom co je poživatelné a co už není se asi neshodneme, ale to nevadí. Hlavní je, že při troše snahy lze vyprodukovat fíky ve velmi slušné kvalitě v naprosté většině zdejších lokalit, jako naprosto zásadní ale vidím správný výběr odrůdy.
Letošní závěr sezóny sice fíkům vůbec nepřeje, ale zase je to perfektní právě pro selekci těch správných typů. Už několik roků po sobě zcela vyhořely veškeré BT/EBT, proto se jich budu ve velkém zbavovat a věnuji je někomu, kdo bude cílit primárně na brebu. Naopak solidně si vedou např. Mt Etna typy, které i v tomto hnusu stále dozrávají (venku při neustálém mrholení).
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 26 zář 2022, 12:17

moonvil píše:Ok, na tom co je poživatelné a co už není se asi neshodneme.....


Především asi platí, že chuť je zcela subjektivní záležitost, stačí trochu rozhozený organismus (např.cukr) a člověku připadá sladké (nebo jinak chutné či nechutné) i to, co není.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 26 zář 2022, 15:15

Nepoživatelný fík je podle mě jen takový, který třeba štípe na jazyku, což už jsem taky měla. Nebo hořký, suchý, tvrdý, nahnilý....Ale pokud je poměrně měkký a lehce sladký, tak není nepoživatelný. Vždyť fíky obsahují spoustu zdravých látek, minerálů, antioxidanty, vlákninu, čistí organismus atd. Cukr není to jediné, proč se fíky jí.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 847
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Luk » 26 zář 2022, 15:28

Mám zato, že utržený fík už nezraje.
Luk
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 242
Registrován: 18 dub 2019, 18:23
Bydliště: Břeclav 158 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků