Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 15 lis 2022, 15:36

Josef : Řízky MH1 bych poslal asi příští měsíc . Řežu to vždy po opadu listů a po prvních mrazících . Velice by mě zajímalo ,kolik tato rostlina vydrží zimního mrazu . Podle prvního měření cukru byla MH1 zralá současně s argutama už 20.9 . Naměřil jsem : MH1 - 7 Brix , JF10 -8 Brix , Ambrosia a Krupnoplodá - 9,5 Brix.
Dnes jsem provedl další měření . Všechny plody jsem trhal ještě z keře .
MH1 ,Ambrosia (Mafil) a JF10
Obrázek
Obrázek
MH1 19 Brix , Mafil(Ambrosia) 17 Brix a JF10 -15 Brix
Obrázek
Je zajímavé ,že Mafil Ambrosia i JF10 jsou měkké , sladké ,jedlé a už přezrálé. MH1 přesto ,že jsem naměřil nejvíc cukru má znaky deliciosy . Má kyseliny a je ve středu tuhá . Potřebuje ještě uležet na jablkách .
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 15 lis 2022, 16:48

Miloši, vypadá to perfektně. Gratuluji. Jestli tedy můžeš něco z těch roubů MH1 a Ambrosie, Mafilu, budu hrozně rád. Doufám, že se to povede a chytne se. Sám jsem hrozně zvědavý, jak se tady tomu bude dařit a jakou cukernatost to dosáhne. Předem moc a moc děkuji. Bude zase se na co těšit. Ať se Ti nadále jen a jen daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 587
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Ivos_66 » 03 úno 2023, 20:35

Ahoj všem,
Jen několik fyziologických poznatků z minulého roku, tak jako u všech, menší úroda.
Díky přátelům ze Slovenska, zejména Miro, jsem se posunul do úspěšného ablaktování a zážitek ze stovek kg plodících Kaki nemá chybu, Miro díky.
Pokud jde o Aktinidie, nastartoval jsem plodící společenstva, kde zapojuji více odrůd na na původní podnož a začínám podezírat opovrhované minisamosprašky z katalytických účinků, což stojí minimálně za povšimnutí. Definitivně jsem si potvrdil, že onen Skylet bude mít prsty v tom, že moje Sollisimo má 70 - 90 g, zatímco Solo na lokalitě č.2 má jen 30 - 50 g,byť by tam měl opylovat zvětšovací samec, kde je GH 120 g, u Miloše to bude synergie mezi Starrelou a Tsechilidisem, který dosahuje rekordních k cca 200 g, zatímco u paní Jarky a Ivana mají cca 100 g +, vrcholným zážitkem je fara v Židlochovicích, což mám cca 2 km od mých pozemků, takže tam může dojít k pylové interakci, tam ten Booskop jako podnož dělá přímo zázraky a při násadbě cca stovek kg plodů z jedné rostliny má cukernatost u Ashoky cca 14 Brix, koupil jsem si kvůli tomu refraktometr- Jinak můj Golden Heart ( Kui mi ), měl spolehlivých 16,5 Brix začátkem listopadu, nechal jsem ho viset na plech, ale začátkem ledna ho sežraly kuny, budu tedy vysévat jejich exkrementy. Na lokalitě domácí mi stále visí Hawyard, to je jen myšlenka, jestli přezrálá semena nebudou více samičí. Od března dubna spouštím mykorhizu, což je podle mně velmi důležitý faktor pro úspěšný růst, a jinak u předmětu vyživa rostlin na MENDELU bylo oficiálně praveno, že kořenový systém révy vinné okyseluje půdu, takže to potvrzuje moji pěstební metodiku. A jako bonus na závěr, vše nasvědčuje tomu, že nově objevená odrůda Zlatovce z Trenčína má skvělou afinitu i kompatibilitu, stejně tak jako Kui mi, na jaře budu zkoušet ablaktaci na Argutu.
Jinak děkuji všem za minulý rok, jste skvělí ( všichni ).
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod dr.jare » 05 úno 2023, 18:20

Mám hybrid kiwi získaný ze samice Actinidia arguta a samce Actinidia deliciosa (Tomuri nebo Matua). V prvním a druhém roce, kdy kvetla, byly plody nasazené, ale asi po 10 dnech opadaly. Tvar plodů byl podobný "JF 10"
Takže budu muset roubovat. Vidím, že roubování zeleně většinou praktikujete koncem jara a začátkem léta. Proč neroubovat na začátku vegetačního období, kdy pomine období silného vytékání šťávy z kiwi, které netrvá dlouho, podobně jako u révy ustává, až vyraší první mladé výhonky?
Jak u vás dopadlo roubování Actinidia chinensis na hybridní kiwi?


Obrázek

Obrázek
dr.jare
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 24 led 2023, 21:58
Bydliště: Srbija, zona 7a, 50 m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 05 úno 2023, 19:58

dr.jare : Ahoj . S opadáváním plodů u hybridní MH1 po odkvětu mám stejnou zkušenost . Myslel jsem si , že je to špatným opylením ,ale s opylením jsem pomáhal a hned vedle kvetli samečci jak deliciosy ,tak arguty . Spíš bych řekl ,že je to nějaký znak mladé rostliny . MH1 rodí teprve třetí rok . U starších rostlin JF1 a JF12 nic neopadává .
U jarního roubování kiwi jsem měl vždy problém s tlakem mízy . Vyzkouším roubování až vyrazí výhonky a tlak mízy ustane . Děkuji za ten nápad .
Roubuji aktinidie asi deset let a mám vyzkoušeno ,že se dají roubovat vzájemně mezi sebou . Deliciosy roubované na kolomiktu ale dlouho nevydrží a mají postupně každý rok menší a menší plody . Upozornil na to kdysi Michal (misoo83)
Vzájemné roubování delicios a hybridů deliciosa x arguta si myslím ,že bude bez problémů .
Dnes jsem dokončil roubování loňských jednoletých semenáčků v květináčích . Po naroubování uložím zpět na zimoviště do sklepa . 5-10 °C.
Obrázek
Naposledy upravil milos 51 dne 06 úno 2023, 00:26, celkově upraveno 3
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 05 úno 2023, 20:19

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod dr.jare » 05 úno 2023, 22:39

Miloš, kiwi není náchylné k vypadávání plodů, bez ohledu na to, jestli je to mladá rostlina, myslím, že je to něco jiného... četl jsem téma od začátku, viděl jsem tvůj oblíbený způsob roubování, tento způsob roubování používám, když je silnější průměr podnože kiwi. Actinidia chinensis (Soreli) plánuji naroubovat na tři různé druhy, A. deliciosa (Matua), A. arguta a výše zmíněný hybrid. Tak uvidím, který základ je nejvhodnější.
dr.jare
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 24 led 2023, 21:58
Bydliště: Srbija, zona 7a, 50 m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 05 úno 2023, 22:55

dr.jare píše:Mám hybrid kiwi

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod dr.jare » 06 úno 2023, 20:21

Stanley_51 díky za přivítání, plánuji zasít semena odrůdy Jintao - Actinidia chinensis (ovoce nemá vůbec žádnou kyselost), pokud ji Italové opylovali jinou odrůdou Actinidia deliciosa, tak to bude také hybrid. Ale v každém případě bude nová odrůda kiwi, protože identické rostliny nelze získat ze semen.

Obrázek
dr.jare
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 24 led 2023, 21:58
Bydliště: Srbija, zona 7a, 50 m.n.m

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 06 úno 2023, 22:21

dr.jare píše:plánuji zasít semena odrůdy Jintao - Actinidia chinensis

Jintao mám již roční semenáčky, uvidím letos jak se vyvrbí. Semena klíčila bez problémů.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 06 úno 2023, 22:57

:D :D :D
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod dzani696 » 07 úno 2023, 13:28

Miloš,zas o krok popredu. :D Ja mám zopár ročných semenáčov z Oriental Red©. Asi by ma ani neprekvapilo keby si ilustroval klacky aj tejto odrody. :D :D
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 07 úno 2023, 15:32

Jano , v Japonsku to bylo kupované jako Hong Yang a my tomu říkáme červená princezna . A vypadá to , že tomu říká každý jinak . Červený flek uprostřed je velice pěkný a v Břeclavi to uzrává v listopadu . Nic víc nepotřebuješ :D Vloni jsem rouboval do Starelly dvě očka ČP 25.5. a jedno očko Jin Tao 27.5 . Všechno chytlo . Když jsem tu Červenou princeznu rouboval před lety do Starelly poprvé , tak už druhý rok kvetla . Fotky jsou tady na fóru . Pokud rouby přežijí letošní jaro ,tak by se to mohlo opakovat :D
Obrázek
Obrázek
Červenou princeznu jsem poprvé rouboval 19.6 .2014 a tři plody přinesla hned druhý rok . Actinidia chinensis str. 29 z 3.7. 2015
Obrázek
Princezna uprostřed
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 05 bře 2023, 13:56

Mnohonásobný hybrid Mayflover od Hofise . Ze tří přijatých roubů přežil jediný .Je naroubovaný do kolomikty . V létě jsem zkrátil letorost , aby vše dokonale vyzrálo . A byla to chyba . Takový vzácný jedinec se musí nejprve namnožit a potom provádět pokusy s vyzráváním :D Teď je těsně před vyrašením a bojím se ,aby nezmrznul .
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Franz » 05 bře 2023, 22:22

[quote="milos 51"]Mnohonásobný hybrid Mayflover od Hofise

čím vším je to nakřížené a jaké to má plody
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků