Mno?ení semeny

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod moonvil » 11 kvě 2022, 09:11

Ono to klidne ty 2 mesice trva, nez se neco nahore objevi. A stejne nevyklici vsechno, cast semen zhnije a cast se probudi az dalsi rok.
Ja to nechavam klicit normalne v krabicce s perlitem a do PETek premistim jen ty, co uz maji treba 5cm korinek.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod radek.god » 13 kvě 2022, 16:09

Tak se ztrátami pocitam...
Standa me nastesti dal tolik semen a instrukce S20,
ze ani v mem pripade neni mozne, aby aspon jedno nevyklicilo :-)
Uz ted jsem z boku prohlizel vsechny PETky
a vypada to nadejne.
Nemel jsem tolik PETek a mista, tak jsem do kazde dal 2 semena :-)
Dokonce diky spechu mam i 1-2 PETky,
kde pestuju jen vzduch :-o Ale teprve cas ukaze které to byly.
Ty semenacky z Tropiku uz jsou v zemi a vypadaji, ze se chytli :-)
Nastesti jsem poslechl Radima S21 a nechal je fakt pres zimu nabalkone
Akorat jeden cornus to nedal, resp ten roub to nedal nebo se nechytil.
Jsem zvedav za jak dlouho to v zemi povyroate z 20 cm do prvniho kvetu a za jak dlouho to pak zaplodi...
E3
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod moonvil » 13 kvě 2022, 17:44

radek.god píše:Jsem zvedav za jak dlouho to v zemi povyroate z 20 cm do prvniho kvetu a za jak dlouho to pak zaplodi...
E3


Pokud se bavíme stále o asimině, tak při správné péči se první květy objevují na semenáčích starých cca 4-6 let. Resp. při výšce rostliny něco přes metr - zhruba 120-140cm.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod Diana.Jerem » 30 čer 2022, 06:45

moonvil píše:Ono to klidne ty 2 mesice trva, nez se neco nahore objevi. A stejne nevyklici vsechno, cast semen zhnije a cast se probudi az dalsi rok.
Ja to nechavam klicit normalne v krabicce s perlitem a do PETek premistim jen ty, co uz maji treba 5cm korinek.


Potvrzuji klíčení stratifikovaných semen přesně po dvou měsících. Mám je v rašelinových květináčcích, konečně začínají vylézat ze substrátu výhonky, a ze spodu už vykukují pěkné kořeny.
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 804
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod Minikiwi » 03 bře 2023, 14:16

Loňské semenáče asiminy mě začínají po 4 týdnech od přemístění z nevytápěné garáže do kanceláře teď rašit. Chci jim prodloužit vegetaci, vloni semena vyšla pozdě (červen) a do zimy to už moc nenarostlo. Poslední 2 dny jsou za oknem na ostrém slunci. Je nutné je zastínit nebo to bude bez problémů? Jarda
Minikiwi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 26
Registrován: 08 led 2023, 19:22
Bydliště: Brno sever

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod moonvil » 03 bře 2023, 18:25

Řekl bych, že za oknem je to v březnu ještě ok. Ve fóliáku je stíním až později.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod Franz » 05 bře 2023, 22:27

nestínit když je to za oknem tak už je to zastíněné dosti a asiminy není nutné stínit vůbec snad v létě když je úpal
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod Minikiwi » 19 bře 2023, 12:25

Pánové, oběma děkuji za radu. Fotka z minulého týdne, tak teď jen nepřelít nebo neusušit. Jarda
Obrázek
Minikiwi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 26
Registrován: 08 led 2023, 19:22
Bydliště: Brno sever

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod radek.god » 29 bře 2023, 12:47

Tak jsem nechal vsechny asiminy (obyvkle 0.5 , vyjimecne 1-2 lete semenace ) v 2L PET od coly u plotu pod stromem.
Mno par z nich to nedalo, proste se rozmocily a nebo byly nakraple a byly tam na pokus ...
Nedalo to 100% tech vetsich na ktere jsem pokusne rouboval rizky co jsem dostal S13
Mozna jsem ten vrsek mel nejak omotat a ochranit folii :-o
Letos je dam na zimu do sklepa, cherimoya to tam dala v pohode, pitahaya (hylocernus undatus) +/- taky , ananasovnik hodne usychal a pri zaliti se zase rozmacel, tam nevim zda to preziji.Ale nikdy nekvetly a tahat 40 cm kvetinace tezkej jak prase do tretiho patra po schodech se mi fakt nechtelo, hlavne toho mista v byte je malo E7

Ale zpatky k asiminam.
Snad je to asimina , pred 1-2 mesici jsem flaknul na pokus semeno do spodem vyhrivaneho miniparniku a vysledek je tady :
Obrázek

Zbytek semen od Standy S20 jsem nahazel po 2ks asi pred tydnem do hromady 2L od coly a umistil na / k topeni.Tak uvidime.Padl na to 40L pytel zeminy
a tolik mista a PET lahvi na umisteni semen po jednom holt nebylo.Mozna jsem udelal chybu, ze jsem to nevysel uz nekdy v lednu, tak snad se za 2 mesice dockam prvnich rostlinek.Tentokrat si dam pozor s tim svetlem.Do vyseti byly v lednici , tak snad to vyjde :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod radek.god » 29 bře 2023, 13:14

Franz píše:nestínit když je to za oknem tak už je to zastíněné dosti a asiminy není nutné stínit vůbec snad v létě když je úpal

Nechci se jako nezkuseny pestitel asimin hadat, ale tohle me stalo 99% asimin (1-2 lete semenace z Tropiku i me vlastni 0-1 lete) S13
Alespon teda pokud se bavime o semenaccich do 2 let, kde jsem pozde nasel info o tom, ze takto mlade semenace nesmi VUBEC na prime slunecni svetlo.
S nadsenim jsem je vysadil na severni svah za barakem (kde jsme prave neocekaval takovy upal) a konec jara-zacatek leta tam i pres hlidani zalivky vsechny zacaly s primym slunecnim svetlem usychat a chcipat.
Vsechny jsem vykopal a dal jako posledni pokus pod stolek na balkon kam vetsinou ani v lete neslo prime slunecni svetlo a nektere to diky tomu rozchodily, aspon na par mesicu.
S tim umistenim za okno nevim, to jsem nezkousel.Podle me je to v pripade J/JZ take prime slunecni svetlo, ikdyz je otazka jeho intenzita a filtrace
ruznych vlnovych delek dle typu skla.Radsi to nebudu riskovat a zustanu (v pripade asimin) u toho rozptyleneho svetla :o
Ale nepredbihejme, az na 1 kus jsem letos ve skluzu a teprve ve fazi zasazeni semen :x
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod Franz » 29 bře 2023, 16:59

Já jsem nikdy neviděl spálenou čerstvě vyklíčenou asiminu i když na ni to slunce svítí celý den tak už proto je nutné usuzovat, že problém je jinde dle mého soudu je to ve výživě.
Zřejmě k vůli nedokonalému kořenového vlášení je nutné ji zajistit pravidelný přísun nejen vody,ale i živin.
Když rostlina roste ve stínu tak rostlina roste pomalu a má dostatek času se saturovat i minoritními prvky a nedojde k metabolickému rozvratu.
Vždyť mnoho z nás vidělo i na větších rostlinách zasychající konce větviček, které přisuzuje omrznutí nebo nedostatečnému vyzrání pletiv což já považuji za nesmysl.
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod radek.god » 29 bře 2023, 17:20

Standa psal do fora nebo me (pokud si to pamatuju dobre) , ze hazi pecky nekam na kompost a pak sbira na jare semenace.
Bohuzel, takovou moznost nemam a tolik semen na pokusy taky ne.
Takze s klicenim semene venku v zemi, kde by byl semenacek vystaven od zacatku na prime slunce, nemam zkusenosti.
Jen jsem dal do zeme nekdy brzo na jare asiminy z Tropiku (1-2 semenace) .Celou dobu jsem je mel na parapetu na jizni strane na balkone.
Ven sly az kdyz se zacaly objevovat zelene listky.
14-30 dni to vypadalo ok a pak s vice svetla a teplem sly do kopru, zacaly usychat listy a vrsky, nektere byly uplne hole.
Ven jsem dal na slunce i cerstve vyklicene semenace v 2L PET, kde vyklicili za oknem na jizni strane a vysledek byl stejny.
Tak nevim S21
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod radek.god » 06 kvě 2023, 12:36

Tak prvni 100% asimina ze semen od Standy S20
Kliceno asi v unoru v 2L PET zakryte hnedym vrskem PET od piva na zemi pred topenim. Prakticky ve tme.Dal jsem to do pokoje, kam nemuze prime slunecni svetlo, ale je tam aspon to rozptylene, tak snad to nechcipne.

A tento (snad taky asimina) jsem daval naklicit minimalne o mesic drive, tedy asi nekdy v prosinci nebo lednu nad topeni, takze aspon trochu svetla tam jde.


Obrázek

Jinak 100 % semenacku venku v PET lahvi neprezilo zimu.Takove misto, kam by se aspon trochu vody z deste nebo snehu nedostalo jsem nenasel.A to byly pod stromem ve stinu.Takze pokud aspon neco dalsiho vyklici a hlavne prezije tento rok, tak zkusím na to zimovani balkon.Tam mi 1-2 lete semenacky z Tropiku prezily aspon do jara, kdy je venku po vysazeni do zeme zlikvidovalo jarni slunce/svetlo.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod moonvil » 06 kvě 2023, 12:52

Jarní slunce ti určitě semenáče nezlikvidovalo, jedině tak slimáci.
Mladé rostlinky přežijou zimu klidně i v PETkách nebo v jiných podobných nádobách, mohou i promrznout, ale lepší je samozřejmě obsypat to koncem sezóny nějakým mulčem. Že na to spadne sníh ničemu nevadí.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Mno?ení semeny

Příspěvekod radek.god » 06 kvě 2023, 13:59

Nechci to ted znova vyhledavat a psal jsem to tady i ve foru, ale vsude se pise, ze 0-x lete asiminy NESMI VUBEC na slunce.Bohuzel jsem to cetl az kdyz uz bylo pozde.
Dokud byly na parapetu v dobe slabeho nebo zadneho primeho slunce, tak bylo vse OK.Jakmile sly na zacatku jara do zeme a zacalo postupne slunce a teploty silit, tak VSECHNY zacaly s ruznym odstupem usychat a nektere chciply uplne.Nevim jak jinak bych je na slunce privykal.Nerikam, ze tam zadny slimak nemohl byt, ale nevim jak a cim by je slimak zlikvidoval.To jsem fakt u 1-2 letych rostlin necekal.Ty co jsem stacil vykopat a dal je ve finale na balkon pod stul mimo slunce, tak nektere z nich se zacaly vzpamatovavat.Bohuzel, jakmile se tam zase slunce casem dostalo, tak chciply.A co nechciplo tam, tak chciplo pres zimu, zrejme kombinaci mokra a chladu.Ty co jsem mel pres predchozi zimu na tom parapetu, tak jsem zalil jen minimalne a kvetinace byly omotane kolem igelitem ci folii a nahore tusim taky.
Ale treba mas Ty nebo ostatni pestitele jine zkusenosti.Jinak jsem ted nasel, ze se musi na zimu nejak taky zakryt, jinak uhnijou koreny nebo co, coz se zrejme stalo.Chybama se clovek uci :-) Tak vyhoda je, ze na zimu je balkon prazdny a ze tam mam ted nove 2 foliovniky, takze by nemel byt problem cca 20 PET lahvi nekam narvat.Samozrejme necekam, ze vse vyklici a prezije.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků