Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod trampolina » 07 bře 2023, 20:07

Chtěl bych letos zkusit síran amonný na starší keře. Poradíte někdo, kolik ho sypete k jednomu keři? nebo rozpustíte a zaléváte?
trampolina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 23 kvě 2021, 22:03

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 07 bře 2023, 20:41

Rozmíchám cca 500g ve 200L barelu a zaliju.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Marek1970 » 15 bře 2023, 09:54

Ahoj. Chcel by som poprosiť o rady pri výbere ďalších odrôd. Mám krátku dobu zasadené Bluecrop, Hannah´s Choice, Chandler a Patriot a chcel by som dosadiť ešte dva kríky.
V mojom okolí sú zohnateľné tieto odrody Berkeley, Blautropf, Bluejay, Brigitta, Darrow, Elisabeth, Goldtraube, Hortblue Petite, Legacy, Pink Lemonade, Reka, Spartan, Sunshine Blue. Ktoré dve z nich by ste mi na základe vlastných skúseností odporučili ? V mojej lokalite už začínajú na zrejúce ovocie extrémne negatívne pôsobiť japonské octomilky Drosophila suzukii, takže asi príliš "sladké" odrody sú rizikové. Ale je možné, že octomilky zostanú "len" pri likvidovaní tmavého hrozna a fíg, no a čučoriedky si dúfam nebudú všímať.
Ďakujem za tipy a rady.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 15 bře 2023, 11:03

Z toho, co tam je, jsme velmi spokojení s Bluejay (vzrůst, odolnost, úrodnost, chuť) a nevzdali bychom se Elisabeth (pozdnější, chuť, spolehlivost). Naše jednoznačně nejoblíbenější je ale Poppins - jen pro inspiraci :wink: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mitas » 15 bře 2023, 11:23

Marek, BLUECROP je dobrá voľba. PATRIOT ma nejak neoslovil. GOLDTRAUBE je tiež výborná. Keby sa ti k nej podarilo zohnať aj jej menovkyňu GOLDTRAUBE 23, myslím, že by si neoľutoval, lebo má veľké a výborné plody.
A PINK LEMONADE je niečo " ex ". Už len tá sýto ružová farba plodov a "malinovková" chuť je niečo výnimočné medzi čučoriedkami.
Táto odroda je mojimi vnučkami obraná ako prvá :D .

Obrázek
Milan
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 203
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Marek1970 » 15 bře 2023, 16:58

Nene, Milan, ďakujem za radu. Skúsim sa teda ešte poobzerať po Goldtraube 23 a Poppins. Nerád objednávam rastliny cez eshop, najlepšie je "vidieť ich na živo". Práve preto púšťam z hlavy Pink Lemonade, lebo úplne všetky na nemenovanej predajni vystavené kusy tejto odrody, ktoré som dnes videl, boli z 50 % omrznuté a to tento rok žiadna extra zima nebola.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod thesilentman » 15 bře 2023, 22:28

Za mě určitě Elisabeth, ta je skvělá, naopak mě moc neoslnila Berkeley... :wink:
Uživatelský avatar
thesilentman
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 14
Registrován: 13 říj 2022, 13:40
Bydliště: Jižní Morava 190 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 16 bře 2023, 12:01

Darrow, Brigitta, Goldtraube.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Marek1970 » 22 bře 2023, 23:02

Tak Hortblue Poppins a Goldtraube sú už doma, síce sa mi podarilo zohnať len menšie rastliny ale verím, že to rýchlo dobehnú. Chcel by som ešte z tých neskorších odrôd pridať Elisabeth a Brigittu ale tie čo som videl ma svojim stavom na kúpu nepresvedčili. Ešte raz dík všetkým za tipy na odrody.
Súčasne som dal zakoreniť pár prútikov Chandlera, ktoré mi zostali po zmladzovacom reze. Pár hodín boli namočené v roztoku Clonexu a potom som ich dal pod PETku do vlhkej rašeliny, tak uvidím či to bola zbytočná snaha ale bolo mi ľúto len tak ich vyhodiť. Prinajhoršom ich vyhodím neskôr.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Pája LaKobra » 11 dub 2023, 17:25

Ahoj, dokázal by někdo nadhodit tipy na odrůdu? Měla jsem koupené dvě - BlueCrop a Duke. Visačky už nejdou přečíst. Podle dostupných popisů a fotek to není ani jedna z nich. Borůvka má zelené větve, ale plody jen o trochu větší než lesní borůvky, chuťově jim velmi podobné. Velmi rychle odplodíz - v řádu cca 2 týdnů. Díky


Obrázek
Obrázek
Pája LaKobra
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 09 dub 2023, 20:21
Bydliště: Hradec nad Moravicí

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Tibor » 22 dub 2023, 08:40

Nejako sa mi nevidí že by komerčné odrody mali len o niečo väčšie plody ako tie lesné. Možno ide o semenáč na ktorý množiteľ nalepil pekný štítok s názvom odrody, prípadne aj fotkou nejakej tretej úplne inej odrody.
Každopádne keď je s konkrétnou rastlinou spokojnosť, tak už teraz zbytočne niečo riešiť.
Ja si myslím že chuť je podstatnejšia ako veľkosť plodov.
Bluecrop mám. Veľkosť plodov je u neho stredná=prinajmenšom 5 krát väčšia ako u tých lesných.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Tibor » 22 dub 2023, 09:04

Marek1970 píše:Ale je možné, že octomilky zostanú "len" pri likvidovaní tmavého hrozna a fíg, no a čučoriedky si dúfam nebudú všímať.
Ďakujem za tipy a rady.

Octomilky Suzukii som u mňa prvý krát registroval v roku 2021 a napadnutie bolo veľmi silné!
Mám dve rastliny Spartana(skorá odroda) a Bluecropa(ten začne dozrievať keď je Spartan už cca na 70% zjedený).
Prvá polovica úrody na Spartanovi bola úplne čistá bez jednej napadnutej bobuľky. Druhá neskôr dozrievajúca polovica mala asi tak polovicu plodov nejedlých. Neskôr dozrievajúci Bluecrop mal celkovo 50% zničených plodov.
Je zaujímavé že v sezóne 2022 som si napadnutie nevšimol.
Zatiaľ som neregistroval napadnutie ani na iných druhoch. Maliny, hrozno(Nero), slivky, jablká, ríbezle, muchovník, broskyne, arónia, čerešne, zatiaľ všetko čisté.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Pája LaKobra » 23 dub 2023, 16:53

Tibor píše:Nejako sa mi nevidí že by komerčné odrody mali len o niečo väčšie plody ako tie lesné. Možno ide o semenáč na ktorý množiteľ nalepil pekný štítok s názvom odrody, prípadne aj fotkou nejakej tretej úplne inej odrody.
Každopádne keď je s konkrétnou rastlinou spokojnosť, tak už teraz zbytočne niečo riešiť.
Ja si myslím že chuť je podstatnejšia ako veľkosť plodov.
Bluecrop mám. Veľkosť plodov je u neho stredná=prinajmenšom 5 krát väčšia ako u tých lesných.


Chuťově jsou dobré. Byla to má zvědavost, která ale stejně bude dál trvat. Podle popisků všelijakých odrůd mi nejvíc seděla Reka. Díky za názor ☺
Pája LaKobra
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 09 dub 2023, 20:21
Bydliště: Hradec nad Moravicí

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 25 dub 2023, 21:44

Je tu nejaký odborník na botrytídu (plesen sivu)? Zhanam nejaku tabulku, kedy vznika tato plesen, pri akej vlhkosti vzduchu, vlhkosti listov v hodinach a teplote vzduchu. Nema niekto niečo také? Dakujem.
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 55
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 26 dub 2023, 06:36

Odborník nejsem.
Tady je něco málo. https://controldebotrytis.wordpress.com/arandano/
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků