Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Hofis » 14 lis 2023, 20:36

Dnes jsem sklidil první skutečně dozrálý fík z mého ještě stále zeleného Becane. Sice bych si ho zvládl představit ještě i o něco sladší, ale na to, v jakém počasí teď dozrával je to stále dobré, jíst se to určitě dalo. :)
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 14.11.23

Ještě je tam jeden další skoro zralý, ten dostanou děti spolu s posledními 3 ještě dozrávajícími fíky na neméně zeleném PTN. Všechny ostatní fíkovníky jsou v podstatě již bez listí, až na RdB, který na vrcholcích ještě také pár zelených listů má.

Petr z H.: Perfektní seznam o dozrávání, díky! Moc jsi mě potěšil i s tím PTN, jestli zraje jen asi týden po M-10, tak je to paráda, přesně to, co na sever potřebuju. S6

Jinak ještě ohledně toho PTN. Sledujete i vy ostatní, co ho máte, že shazuje listí výrazně později, než většina ostatních odrůd. Nejsem si totiž pořád zcela jistý, zda se jedná o odrůdovou vlastnost, nebo prostě ještě stále nepochopil, v jakém klimatu se to vlastně ocitl. :) Mate mě ale, že už je to takto druhý rok po sobě... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 14 lis 2023, 23:42

Tak já mohu vlastně už také napsat přehled dat začátku zrání. V závorce uvedu počet sezón rostliny. Podmínky pěstování všech odrůd jsou v podstatě stejné.

Ronde de Bordeaux (4) - 13.8.
Jaune d'Escoussans (4) - 26.8.
Campaniere (4) - 26.8.
Trnavský velkoplodý (2) - 6.9.
Preto Tores Novas (1) - 13.9.
Noname Pastilliere od moonvilla (2) - 15.9.
Goute de miel 3 (2) - 15.9.
Negronne (4) - 24.9.
Becane (2) - 5.10.
Ponta tresa (1) - 1.11.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaaja-el » 15 lis 2023, 09:41

Děkuji moc za vaše dozrávací hitparády:-) Přihlížím k nim při plánování odrůd v zemi. Jak si tedy stoji Mičurinská Green? Dá se říci, že je raná jako M10/RDB? Nebo s jakou odrůdou je porovnatelná v ranosti?
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Fíkovník

Příspěvekod kaossik » 15 lis 2023, 11:11

Green Michurinska je u mě teprve prvním rokem a nic nenasadila, ale ona je nejranější z adriatické skupiny, kde jsou obecně spíš pozdní odrůdy, takže zázraky bych nečekal.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Fíkovník

Příspěvekod EvaOstrava » 15 lis 2023, 11:22

Zbynda tuhle odrůdu vidí jako hodně ranou.
viewtopic.php?f=23&t=21&p=127349&hilit=Green+mich%2A#p127349
Ale on tam má výborné podmínky.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Fíkovník

Příspěvekod Jožka » 15 lis 2023, 12:30

Pereta.
Obrázek
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 15 lis 2023, 19:08

Konečně jsem se dokopal k tomu, abych sepsal pár poznámek k ručnímu opylení fíkovníků: http://www.plnazahrada.cz/clanky/caprifikace-rucni-opyleni-fikovniku.php

Možná jsem ještě na něco zapomněl nebo něco nevysvětlil úplně jasně, za dotazy či připomínky budu jedině rád, klidně pište sem, já to tam pak doplním.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod zbynda » 16 lis 2023, 09:23

moonvil píše:BM mi naplno plodí teprve druhým rokem, bral jsem ji kdysi z USA jen tak na zkoušku, předpokládal jsem, že to tady bude mít spíše problém s dozráváním. Ale kupodivu to funguje celkem dobře, v mých podmínkách mnohem lépe než BTčka, EBTčka a řada dalších. Mám ji teda ve skleníku, ale ten plní v mém případě spíše funkci zimoviště než významnějšího urychlovače.
Jinak o BM toho lze vygooglit spoustu, nejlepší je ale prostě to vyzkoušet, buď pude nebo pude...


Mohu doplnit mé zkušenosti. Mám jednu jak od Moonvila, tak Violetu (pravděpodobně synonymum/původní název) přímo z Portugalska. Každá z nich je vlastnostmi mírně odlišná, nicméně následující mají u mě shodné.:

> Potřebují dlouhou sezónu. Pokud nezačne rostlina vegetovat na počátku dubna, sklizeň bude malá… -> do země bych s ni nešel ani v centru Prahy, pokud se nepočítá s rozkládacím skleníkem
> není potřeba vysokých teplot potom, co rostlina již nasadí.
> i velmi mladé rostliny nasazují obrovské množství fíků, které buď nemají šanci dozrát (rostlina to neutáhne), nebo dozrávání ještě později než obvykle (což obecně odradí většinu pěstitelů, kteří vyhodnotí, že je to moc pozdní) = doporučuji silně redukovat
> od obou jsem nikdy nejedl fík, který by byl průměrný, nebo špatný. To co dozraje, je vždy výborné. (@Moonvil: připomíná mi chutí opylované Panache, co tobě?)
> při dozrávání ve vlhkém prostředí/počasí mají občas fíky tendenci praskat. Toto je kupodivu dost zlepšuje ke konci sezóny
> odolnost proti mrazu ie spíše podprůměrná, i vyzrálé letorosty začnou silně namrzat kolem -10/-12
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 16 lis 2023, 11:15

zbynda píše:(@Moonvil: připomíná mi chutí opylované Panache, co tobě?)

Opylované Panache mi explodovalo a nic z toho nebylo, podruhé už jsem to nezkoušel. Panache už nechám jen jako podnož, u mě je příliš pozdní, ještě více než BM.
Jinak chuťově i konzistencí jsou tyhle listopadové BM blízké hutnému jahodovému džemu. Vloni mi ve vlhku trochu praskaly, letos vůbec, ale držím si ruku při zálivce - v tomto počasí k tomu stačí kápnout třeba jen jednou týdně.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod zbynda » 16 lis 2023, 19:03

To mi připomíná jednu diskuzi s pěstitelem z jihu Německa. Ptal jsem se ho zda mu panache dozrává venku a kdy. Říkal ze nikdy, ale nechává si jej kvůli pokoře… Čekal jsem různé odpovědi, ale toto mě překvapilo.

Mimochodem jeden pěkný exemplář Panache roste ve vesnici v kopcích kousek od Gardy. V zimě jsou teploty mírné, ale vegetace nezačíná o moc dříve než u nás v českých nížinách a i noční teploty nejsou tak vysoké jako dole u vody. I tak, fíky dozrávají cca v polovině srpna. Zda se, že ten hlavní rozdíl bude přítomnost vosičky.
Uživatelský avatar
zbynda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 11 dub 2019, 08:28
Bydliště: Střední Čechy, 210 m.n.m., jižní svah, průměr zim 2016-2020 = USDA 7b

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 16 lis 2023, 19:48

zbynda píše:To mi připomíná jednu diskuzi s pěstitelem z jihu Německa. Ptal jsem se ho zda mu panache dozrává venku a kdy. Říkal ze nikdy, ale nechává si jej kvůli pokoře… Čekal jsem různé odpovědi, ale toto mě překvapilo.

Mimochodem jeden pěkný exemplář Panache roste ve vesnici v kopcích kousek od Gardy. V zimě jsou teploty mírné, ale vegetace nezačíná o moc dříve než u nás v českých nížinách a i noční teploty nejsou tak vysoké jako dole u vody. I tak, fíky dozrávají cca v polovině srpna. Zda se, že ten hlavní rozdíl bude přítomnost vosičky.


Ono je údajně těch panachovaných odrůd více než jen Panache a některé snad i podstatně ranější. Caprifikace taky pomůže, souhlas.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marie J. » 19 lis 2023, 17:31

Jak se vlastně pozná oplozený fík? Chápu správně, že přítomnost semen neznamená oplození?
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 19 lis 2023, 18:14

Viz. "Ověření úspěšné caprifikace" v odkazu výše.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Marie J. » 19 lis 2023, 19:39

Díky! Pro mě to bude asi nejschůdnější poznávat podle prázdných/plných semen.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 19 lis 2023, 20:18

Chystáš se opylovat?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků