Maliny a malinoostružiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Flori » 20 pro 2023, 22:55

Oživím téma, máte někdo také Glen Coe, co plodí kyseláky? Tvar listůi rostliny odpovídal Glen Coe, jen chuť plodů zklamala na plné čáře.:-( A to jsem na kyselost plodů dost odolná.. :D
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 138
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Flori » 21 pro 2023, 00:49

A tady je foto Polky ze17.10. , i když na fotkách nejsou vidět ( děti byly rychlejší) plody opět nádherně veliké a sladké, dozrávaly každý den, i za deště.
Obrázek

Obrázek
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 138
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod longr » 21 pro 2023, 19:35

Flori píše:Oživím téma, máte někdo také Glen Coe, co plodí kyseláky? Tvar listůi rostliny odpovídal Glen Coe, jen chuť plodů zklamala na plné čáře.:-( A to jsem na kyselost plodů dost odolná.. :D

Glen Coe mám, ale nepřijde mi kyselý. Musí dobře uzrát a pak je výborný. Spolu s Black Jewel krásně barví malinový džem :)
longr
člen
člen
 
Příspěvky: 400
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Flori » 26 pro 2023, 14:41

Nevím, co se stalo, možná to bylo přesazením, že mu to nesedlo. Black Jewell nevydržel přesazení ( kvůli trnům a malým dětem), nevím, zda nahradím, ty trny byly dost velké.
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 138
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Bullets » 18 kvě 2024, 08:47

Vcera mi to nedalo a musel jsem kouknout co mi to ozira jeden malinik co si rozpestovavam a nasel jsem tyhle housenky…
Obrázek
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod modra7 » 24 kvě 2024, 22:12

Zdravím, dnes jsem cestou z práce (v Brně) viděla u někoho na zahradě už krásně červené maliny. Dozrávají Vám už někomu? Pokud ano, jaká odrůda to je? Zajímalo by mě co za odrůdu může dozrávat tak brzy..
modra7
ouško
ouško
 
Příspěvky: 53
Registrován: 08 kvě 2024, 17:59
Bydliště: Brno, zahrada - Velké Pavlovice

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 27 kvě 2024, 12:05

Ano, v Praze jsem tak asi týden před první sklizní. Nejde o odrůdu, ale o typ. Takto na jaře kvetou pouze remontantní typy maliníku (dvakrát plodící, nebo i stáleplodící se někde uvádí). Tyto maliníky plodí v dobrých podmínkách dvakrát do roka. Je ale potřeba je k tomu i příslušně správně pěstovat a potřebují také výživnou půdu a občas přihnojit. Hnojím pouze travním mulčem, malinám to dělá moc dobře. Jinak v každém solidním zahradnictví píšou, zda je odrůda remontantní. Po těchto odrůdách je poté potřeba se pídit. :wink:
Ohledně pěstování: Na podzim nebo v předjaří další rok je nutné vylámat popř. vyřezat uschlé pruty, které plodily na jaře a nové pruty, co plodily na podzim zakrátit. Tyto pak zaplodí ještě jednou na jaře. V literatuře se doporučuje zakrátit asi na 2/3 délky, já je ale řežu tak na 1/2 délky, některé silné a dlouhé pruty i jen na 1/3 délky. Osvědčilo se mi to. Pruty pak tolik nepoléhají a plody bývají větší a kvalitnější, i když jich je o něco méně. A rostlina se také tolik nevysílí na druhou podzimní sklizeň.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3880
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod modra7 » 27 kvě 2024, 18:05

Hofis: tak tento názor nesdílím, myslím že na odrůdě záleží .. už jen vzhledem k tomu, že existují remortantní odrůdy, které začínají plodit třeba až na přelomu července a srpna. Sama mám několik remortantnich odrůd..
modra7
ouško
ouško
 
Příspěvky: 53
Registrován: 08 kvě 2024, 17:59
Bydliště: Brno, zahrada - Velké Pavlovice

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod nene » 27 kvě 2024, 18:38

modra7 píše:Hofis: tak tento názor nesdilim ..


A co je tam špatně? Ta ranost? Ta je daná právě tou remontanností (....nové pruty, co plodily na podzim zakrátit. Tyto pak zaplodí ještě jednou na jaře. ).
My to tak nepěstujeme, bohatě nám stačí podzimní sklizeň a vyhovuje nám možnost mít záhon s malinama půl roku čistý - takže na podzim na deset centimetrů a od srpna sklízíme. Ale zapomenuté neustřižené pruty, uniklé ze záhonu, už budou taky zrát - na Valašsku.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4298
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod modra7 » 27 kvě 2024, 18:47

Nene, Hofis: myslím že na odrůdě záleží. Existují remortantní odrůdy, které začínají plodit dříve a remortantní odrůdy, které začínají plodit později ..i když všechny stříháte tak, aby byla dlouhá sklizeň.
modra7
ouško
ouško
 
Příspěvky: 53
Registrován: 08 kvě 2024, 17:59
Bydliště: Brno, zahrada - Velké Pavlovice

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 27 kvě 2024, 20:28

Modra7: Promiň, ale žádnou remontantní odrůdu, která plodí až na přelomu července a srpna neznám. Teda znám, když to pěstuješ pouze na jednu podzimní sklizeň jako klasickou malinu, pak ano. Samozřejmě jsou některé odrůdy ranější a některé pozdnější, ale jedná se o pár týdnů maximálně. Teď plodící malina ale může být pouze remontantní a pěstovaná na jarní sklizeň. Bohužel zde je ale zásadní neznalost, takže snad ani nemá cenu to dál řešit... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3880
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod modra7 » 27 kvě 2024, 20:44

Hofis: v pohodě, já se nechci hádat, s většinou věci souhlasím, vím o nich znám je a na ně jsem se neptala. Jen hledám pokud možno co nejrannější odrůdu.. to že bude remortantní, s tím nemám problém. Moje remortantní odrůdy minulý týden červené maliny neměly.

Je tu někdo, kdo měl červené maliny už minuly týden a ví, o jakou odrůdu se jedná?
modra7
ouško
ouško
 
Příspěvky: 53
Registrován: 08 kvě 2024, 17:59
Bydliště: Brno, zahrada - Velké Pavlovice

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 28 kvě 2024, 08:27

Modra7: Samozřejmě, naprosto v pohodě, je to diskuzní fórum, takže se diskutuje. A diskuze je výměna různých názorů, ze kterých mohou čerpat všichni, a nesouhlasit je dokonce žádoucí, protože to podporuje diskuzi. :wink:
Nicméně to tvé tvrdošíjné shánění rané maliny, která už teď plodí, je prostě trochu mimo mísu. Ale nevadí, takže znovu a lépe. :)
Ranost malin se určuje podle klasické letní/podzimní sklizně. Některé mohou zrát už v srpnu, některé zrají v září. To je naprostá pravda. :wink: Co se zde ale snažím říct je, že na toto jarní plození remontantních odrůd to nemá prakticky žádný vliv, a to už z podstaty věci, protože zaplodí výhony vyrostlé už předchozí rok. Takže jakmile začnou na to být podmínky, tak všechny vyraší, zakvetou a zaplodí. A to prakticky ve stejnou dobu. Mám plno odrůd, namátkou třeba Sugana Gelb, Zewa II, Elsanta, Himbo Top atd. Při jarní sklizni zrají všechny skoro stejně, rozdíl je maximálně pár dní. Takže pokud někomu už teď zrají remontantní maliny, není to odrůdou ale stanovištěm, počasím, prostě vnějšími vlivy. S odrůdou to opravdu nemá moc společného, na rozdíl od hlavní sklizně v létě a na podzim. Tam už odrůdová ranost může hrát určitou roli. Ale opět z mé zkušenosti. Jakmile ten nový šlahoun vyroste, tak začne kvést a kvete a plodí až prakticky do mrazů. A z těch malin, co mám tam také nějaký výrazný rozdíl v ranosti nevidím. Maximálně jeden až dva týdny od začátku kvetení a pak to stejně všechno plodí průběžně až do zmrznutí. Takže ani tady bych tu ranost moc nepřeceňoval. No, třeba ti to pomůže... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3880
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod EvaOstrava » 28 kvě 2024, 08:54

Já bych se do té zahrady zašla zeptat (pokud to máš po cestě do práce), a omrkla ty podmínky. Někteří lidé jsou ochotní dát i odkopek. Moje mamka kdysi tímto způsobem získala hodně druhů floxů (mám je dodnes) :D - třeba i za menší úplatek.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 976
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Jožka » 28 kvě 2024, 16:55

Modra7- u mě se začínají červenat první maliny ale zatím je jich málo. Malinoostruziny už sklízím.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1227
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: MartinS, Stanley_51 a 23 návštevníků