Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod jujto » 15 kvě 2011, 14:21

Zdravím všetkých veľkopestovateľov, pestovateľov aj skoropestovateľov kanadských čučoriedok.

Týmto by som chcel predstaviť spôsob pestovania, ktorý sa mi pri ich pestovaní osvedčil.
Zdroje, z ktorých som čerpal, sú stránky s návodmi, odborné stránky, literatúra a hlavne skúsenosti svoje aj iných pestovateľov.

Čucoriedka chocholíkatá (Vaccinium Corymbosum) je veľmi cennou a chutnou potravinou. Rozpisovať sa o jej blahodárnych účinkoch je nosením dreva do lesa a jej pestovanie je pri dodržaní niekoľko málo zásad veľmi jednoduché. Pokiaľ jej dodáte kyslý pestovateľský substrát, veľa slnka a stálu vlhkosť pri korienkoch (nesmie však vo vode plávať), je k neudržaniu. Keďže sa rastom a plodením substrát vyčerpáva, občas je potrebné ju aj prihnojiť.


Na úvod niekoľko pestovateľských zásad
(Skúsenejší môžu túto časť preskočiť.)

Substrát:
V zásade je možné na pestovanie použiť štyri druhy substrátov, pričom je dôležitý čo najvyšší podiel organickej hmoty v ňom.
    1. - Bežná pôda s upravenou kyslosťou - K prikysleniu pôdy sa väčšinou používa riedená kyselina sírová (rýchlejší, kratšie účinkujúci efekt), alebo prášková síra (pomalší, dlhšie účinkujúci efekt). Dostať však aj prípravky na prikyslenie pôdy. Pôda sa však časom vracia ku svoje pôvodnej kyslosti, tak treba podľa výsledkov rozboru pôdy (napr. vyšetrenie kyslosti lakmusovým papierikom/súpravou na meranie kyslosti) opakovať prikysľovanie s nižšou koncentráciou. Na spomalenie efektu navratu k pôvodnej kyslosti, je možné používať aj kyslo pôsobiace hnojivá (síran amónny, síran draselný, ...).
    2. - Hrabanka z ihličnatého lesa - Odhliadnuc od toho, že je jej odber z lesa väčšinou nelegálny, je to stávka do lotérie. Bude dosť kyslá, nebude dosť kyslá?
    3. - Vrchovisková rašelina (nevápnená) - Jej použitie je istota. Kyslosť substrátu je garantovaná dodávateľom. Neobsahuje však takmer žiadne živiny, ktoré je treba pridávať hnojením. Keď preschne, ťažšie prijíma vodu. Preteká ňou ako cez sito.
    4. - Piliny z ihličnanov - Piliny z Ihličnanov (v prípade núdze aj hobliny, drť, štiepka, či v zmesi s kôrou) pri svojom rozklade vytvárajú prirodzene kyslé prostredie a po rozklade vzniká živinami zásobený substrát. Aj po preschnutí dobre prijímajú vodu. Pri svojom rozklade však spotrebujú veľké množstvo dusíka (niekoľko krát vyššie ako potrebuje na rozklad napr. slama), ktorý je potrebné doplniť (Síran Amónny).
Piliny majú nevýhodu v tom, že pokiaľ polievame na povrch a nie podmokom, napije sa vrchná časť vodou ako špongia a korienky sú v suchu. Spotrebuje sa teda viac vody na zavlažovanie. Dá sa to vyriešiť tým, že nadierujete hadicu na polievanie klincom, jeden koniec uzatvoríte a na druhý sa bude pripájať zdroj vody. Keď substrát uľahne, uložíte hadicu do osmičky okolo krov a dosypete substrát. Takto môžte dodatočne vytvoriť podpovrchovú závlahu podmokom.

Hnojenie:
Čučoriedky veľmi dobre reagujú na organické hnojivá. Musíme sa však vyvarovať použitiu hnojív s obsahom chlóru, alebo vápnika. Najlepšie je používať hnojivá určené priamo na čučoriedky, Azalky, Rododendróny.
Pokiaľ je potrebné dodať iba niektorý prvok, pridávame ho vačšinou vo forme síranovej, ktorá navyše substrát prikyslí.
    Dusík - Síran Amónny
    Draslík - Síran Draselný
    Fosfor - Superfosfát
Pokiaľ dochádza k chloróze, t.j. žilkovanie na liste je zelené a list je bledý, je to príznakom nedostatku železa, často díky nevhodnej kyslosti substrátu. Ako rýchlu pomoc v tomto prípade môžete použiť postrek na listy niektorým z prípravkov s obsahom železa a následne riešiť prípadnú zníženú kyslosť substrátu jeho dokyslením. Nedostatok Dusíka sa najviac prejavuje na mladých listoch na koncoch mladých výhonkov začervenaním od konca listu. Nedostatok Dusíka sa môže celkom normálne vyskytnúť z jari, kedy ker prudko rastie. V tomto prípade potom chloróza smerom od najstarších lístkov k mladším ustupuje.
Čučoriedky bežne znesú aj dvoj až trojnásobné množstvá hnojív ako odporúča výrobca. Je to dobrá vlastnosť hlavne pre začínajúcich pestovateľov, ktorí v snahe dať svojim rastlinkám všetko, im toho daju príliš veľa. Netreba to ale preháňať. Rastlinám obvykle postačí aj množstvo (síran amónny, síran draselný ...) v jednotkách polievkových lyžíc na rastlinu, v závislosti od veku a vzrastu rastliny.
Pokiaľ hnojíme organickými, alebo komplexnými hnojivami je dávkovanie vyznačené na obale, alebo na príbalovom letáku.
Pokiaľ dodávame jednotlivé prvky osobitne, postupujeme napríklad takto:
    Síranom Amónnym hnojíme zhruba do tretiny az polovice sezóny (prelom 6 a 7 mesiaca), neskôr by už nestihli nové výhonky dostatočne vyzrieť a mohli by v zime namrznúť. Najvýhodnejšie je to rozdeliť do viacerých dávok. Jednu rozsypať okolo kríkov v predjarí ešte na sneh, druhú na začiatku pučania a tretiu v kvete. Po odkvete je vhodné prihnojiť aj superfosfátom, ale treba mať na pamäti, že superfosfát rýchlo zasoľuje substrát. Síranom Draselným hnojíme od odkvetu (na vyvin plodov) až do konca Augusta/Srpna (na vyzrievanie dreva a kvetových púčikov) tiež najlepšie vo viacerých dávkach.

Rez:
Vo všeobecnosti platí, že sa rez vykonáva v predjarnom období, čo spadá na koniec februára (únoru) až začiatok marca (března). Výhodou je hlavne to, že je už vidno poškodenia mrazom, zverou, či ťažkým snehom a ešte neprúdi miazga.
V niektorých článkoch sa môžete dočítať, že v prvých troch rokoch po výsadbe sa čučoriedky nerežú. Podľa mňa je toto tvrdenie nepresné. Ja som svoje prvé rastliny vysoké cca 20 - 30 cm sadil na jar. V priebehu toho istého roku narástli tak, že niektoré kry dosahovali na jeseň výšku cez 1.5 az 1.8 metra. Tam už sú nejaké korekcie potrebné.
Pri reze udržiavacom, zmladzovacom, alebo iného charakteru, treba dodržiavať zásadu nedopustiť veľký nepomer medzi podzemnou a nadzemnou časťou rastliny. Pokiaľ sa rastlina zrovna nepresádza (vtedy sa naruší koreňový systém a úmerne tomu aj nadzemná časť), platí zásada jednej tretiny. To znamená neodstraňovať viac ako tretinu kra pri jednom reze. Pri odstránení príliš veľkej nadzemnej časti rastliny, totiž dochádza k výraznejšiemu odumieraniu nevyužitých častí koreňovej sústavy.
Rez je potrebný z viacerých dôvodov. Odstránia sa vymrznuté, choré a napadnuté časti kra, čo prospieva jeho zdravotnému stavu. U odrôd, ktoré zvyknú preplodzovať sa tým redukuje úroda a zvačšuje veľkosť plodov. Podporuje sa rast dlhých pevných letorastov od koreňového systému, ktoré budú v budúcich rokoch niesť úrodu a odstraňuje sa staré už neplodné drevo.
Čučoriedka nevie na reznej rane vytvoriť zával (kalus), ako to robia iné dreviny. Ranu uzatvára postupným usychaním konca konárika. Na toto treba pamätať a nestrihať konáriky presne, ale o kúsok ďalej.
Pri reze postupujeme nasledovne. Najprv odstránime / zakrátime choré, polámané a mrazom poškodené vetvičky. Nasledovne odstraňujeme tenké kratšie vetvičky vyrastajúce od koreňa, alebo nízko nad ním (plody ležia na zemi). Z tenkej vetvičky nová a hrubá v tomto roku nevyrastie a k plodom na takejto vetvičke sa dostáva menej živín. Tieto vetvičky sa často pri dozrievaní úrody lámu a zbytočne zahusťujú ker. Pokiaľ je však málo pevných a hrubých letorastov, je možné niektoré dlhé, tenké a vzpriamené vetvičky ponechať. Odstrániť z nich pri kvitnutí kvety a podporiť tým rast bočného obrastu, čo spôsobí jej zhrubnutie. Ďalej odstránime vetvičky zahusťujúce ker a rastúce neželaným smerom. V niektorých návodoch sa odporúča odstrániť aj mladé letorasty vyrastajúce od koreňov, kratšie než 50 cm.
Kvetné púčiky na rastline rozoznáme podľa toho, že sú podstatne väčšie ako listové. V prvých rokoch po výsadbe (1 až 2) sa odporúča odstraňovať súkvetia. Rastlina sa nevysiľuje úrodou, lepšie sa zakorení a má podstatne bujnejší rast, čo je predpokladom vyššej úrody v ďalších rokoch.

Výsadba:
Nakoľko je dobré poznať odrody, ktoré nám chutia a ktoré by sme si mohli dokôpiť, či mohli niekomu odporučiť, je vhodné kupovať rastlinky z dôveryhodného zdroja. Ich množenie v amatérskych podmienkach je totiž obtiažnejšie, ako by sa mohlo zdať.
Aj keď väčšina odrôd vysokých čučoriedok dokáže priniesť plody aj bez prítomnosti inej odrody, prítomnosť viacerých odrôd v čase kvitnutia napomáha zvýšeniu úrody, najmä väčšou veľkosťou plodov pri opelení inou odrodou.
Keďže sa v našich končinách vyskytujú len kontajnerované rastliny, je možné ich vysádzať kedykoľvek to dovolí počasie. Čím skôr sú z jari vysadené, tým lepšie sa môžu do zimy zakoreniť. Nakoľko sú dosť mrazuvzdorné, ani jesenná výsadba neohrozuje ujateľnosť rastlín.
Čučoriedky majú veľmi plytký koreňový systém a ich okopávanie, či preplievanie ho s najvačšou pravdepodobnosťou poškodí. Veľké percento koreňovej sústavy je v hĺbke do 20 cm, aj keď sa nájdu korienky dosahujúce do hĺbky 30 až 40 cm. Z toho vyplýva, že je pre ne vhodnejšie mať substrát skôr do šírky ako do hĺbky (na to treba pamätať aj pri pestovaní v nádobách). Odporúča sa v zemi mať substrát minimálne na 30 cm každým smerom od rastliny. Ja však uprednostňujem 40 cm, čiže šírka sadbovej jamy by mala byť minimálne 60 cm (80 cm).


Realizácia výsadby s rezervoárom a drenážnou závlahovou sondou

Po výbere miesta a vymeraní plochy si rýľom rozrežeme trávny porast na štvorce.
Obrázek Obrázek

Po odstránení štvorcov trávy nám zostane viditeľný pôdorys sadbovej jamy. Pri odvoze trsov trávy je možné príležitostne zamestnať aj prizerajúcich sa členov rodiny. :D
Obrázek Obrázek Obrázek

Potom odoberieme postupne dve vrstvy zeminy na hĺbku jedného rýľa, čo v konečnom dôsledku vytvorí jamu hlbokú cca 50 - 55 cm. Výhodou tohoto postupu je, že sa nenadriete s krompáčom a môžete hĺbiť postupne keď máte čas. Nie sme na pretekoch. :D
Obrázek

Na steny vyhĺbenej jamy pripevníme čiernu netkanú textíliu, aby nám korienky neprerastali do okolitej zeminy a aby mohla vlhkosť prestupovať oboma smermi (napríklad ak prelejeme bazénik).
Obrázek

Dno jamy je potrebné vystlať materiálom, ktorý zabráni prepichnutiu steny rezervoáru (bazénika) napríklad ostrými skalkami. Používa sa na to napríklad 200 g netkaná textília. Ja som použil penový materiál o hrúbke 1 mm pod plávajúce podlahy, u ktorého je cena omnoho nižšia.
Obrázek

Na tento materiál položíme fóliu určenú pre záhradné jazierka. Ja som zvolil hrúbku 0,5 mm, nakoľko 1 mm hrúbka bola v nepriaznivej šírke, bol by veľký odpad a taktiež u nej bola o dosť vyššia cena. Inak by som preferoval 1 mm hrúbku. Okraje necháme zdvihnuté do požadovanej výšky. Ja som zvolil cca 10 cm. Kľudne však môže byť pri stávajúcej hĺbke jamy 50 - 55 cm aj 15 - 20 cm. Tiež by sa hodilo prikryť aj fóliu materiálom použitým pod ňu, lebo aj substrát môže obsahovať ostré časti, ktoré môžu fóliu prepichnúť.
Obrázek

Ako drenážnu závlahovú sondu je možné použil perforovanú drenážnu hadicu o priemere 6 - 10 cm (u mňa 6,5 cm). Dobre sa tvaruje a jej cena je veľmi priaznivá. Jeden koniec treba pevne uzatvoriť. Následne vytvarovať na dno jamy a popri jednej jej stene von.
Obrázek Obrázek Obrázek

Po pripevnení a odrezaní, aby moc netrčala nad úroveň terénu môžme vyskúšať jej kryt proti odparu vody z rezervoára a napustiť rezervoár aby sme sa presvedčili, či je všetko ako má byť.
Obrázek Obrázek Obrázek

Do napusteného bazénika už môžme pridávať substrát. Je vhodné dať si pozor na to, aby sa nám nesypal za okraje jazierkovej fólie. Pre tento spôsob pestovania je vhodná ako substrát nevápnená vrchovisková rašelina, alebo piliny (hobliny) z ihličnanov. Vždy si treba zabezpečiť substrátu viac, nakoľko po čase uľahne. V prvom roku aj napriek utlačeniu viac.
Obrázek Obrázek

Teraz nám už iba zostáva postaviť rastlinky do pozoru, vytýčiť cieľové koordináty a vyhĺbiť okopy pre rastúceho strelca. :D
Obrázek Obrázek Obrázek

Do jamiek je vhodné pridať trochu vrchoviskovej rašeliny, nakoľko piliny ešte nie sú dostatočne zvetrané, aby mali korienky kam prerastať. Je možné pridať do každej jamky aj Mykorízne huby Rhodovit, ktoré by mali rastlinke pomôcť so vstrebávaním živín zo substrátu a aplikujú sa len raz za život rastlinky. Nie je to nutné, ale na druhú stranu, nič sa tým nepokazí a ak to nie je len reklamný ťah, tak aj pomôže.
Obrázek Obrázek

Nakoniec sa nad zasadené rastlinky urobia menšie kopčeky. Tie chránia prisypanú časť proti holomrazom v zime a nakoniec aj tak vplyvom zvetrávania substrátu opadnú.
Obrázek

Substrát treba v prípade jeho úbytku dopĺňať. Piliny mávajú úbytky vyššie ako rašelina. Najmä v prvom roku po výsadbe. Zvolil som ich hlavne kôli ich dostupnosti (dostať ich na takmer každej píle), vysokému podielu organickej hmoty, čo čučoriedky milujú a dobrých výsledkov u pestovateľov, pestujúcich čučoriedky v rôznych substrátoch.
Pri prvom naplnení rezervoáru (bazénika) som si odmeral, koľko trvá jeho napustenie, aby som mal predstavu pri jeho napúšťaní. Stav hladiny sa dá ľahko odmerať v drenážnej rúrke pomocou paličky. Po plnom napustení vzlína voda hore ku rastlinkám a tie potom netrpia nedostatkom vlahy. Rezervoár vystačí aj na obdobie dlhšie ako týždeň, v závislosti od veľkosti rezervoára, denných teplôt a vzrastu rastlín. Po celom dni sucha a následnej noci je často na povrchu substrátu vidno vlhké mapy. Vlhkosť čučoriedky potrebujú k životu a aj krátkodobé presušenie koreňového systému môže mať za následok až úhyn rastliny. Na zalievanie je najvhodnejšia dažďová voda, ale je možné použiť aj riečnu, studničnú, či v prípade núdze aj pitnú vodu. Zálievka podmokom má tú výhodu, že môžete polievať studenou vodou aj uprostred sparného dňa a neublížite tým pestovaným rastlinám. Niektorí pestovatelia však išli ešte ďalej a do drenážnej rúry zviedli odkvap zo strechy a nemusia polievať takmer vôbec.

Verím, že sa námaha spojená s výsadbou čučoriedok určite vyplatí, nakoľko je to rastlina, ktorá vydrží plodiť aj 20 - 30 rokov a známe sú aj 60 ročné kry. Dúfam, že som týmto pomohol začiatočníkom, aspoň trochu inšpiroval skúsených pestovateľov a prajem všetkým veľa dobre rastúcich rastlín, veľa úrody na nich, veľa spokojných neoperených maškrtníkov a málo tých operených.

Úpravy 1.9.2012: dekorativne úpravy gramatiky, doplnenie a úpravy v substrátoch, hnojeni a reze.
Naposledy upravil jujto dne 01 zář 2012, 10:44, celkově upraveno 5
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod triodyn » 15 kvě 2011, 14:46

nemá chybu jujto S6,děkujem.
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod jujto » 15 kvě 2011, 15:25

Som rad, ze sa to paci. Snazil som sa sem vtesnat vsetko, co sa mi podarilo o tejto oblasti nastudovat a pripadne aj vyskusat.
Mozu tam byt nejake nepresnosti, ktore tam po upozorneni mozem upravit. Kazdy ma ine skusenosti. A aspon bude na co sa odkazat, ked bude mat niekto zaujem o nieco podobne. Otazky naco bazenik, aky bazenik, naco ruru a podobne si zodpovie kazdy sam po precitani aspon tej obrazkovej casti.

Vysadba bola robena vlani na jesen. Bolo vcelku zabavne pozorovat navstevy, ako si najprv mysleli, ze kopeme jamu, lebo tam chceme nieco zakopat. Ked to bolo moc siroke a dlhe, ze tam budeme mat zahradne jazierko a ked to uz dost rastlo aj do hlbky, zacinali spekulovat aj nad bazenikom. Ale zdalo sa im to na bazenik trosku male.
Reku ked nic ine, aspon mam prakticke skusenosti v kopani jamy na zahradny bazenik. :D
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod Stanley_51 » 15 kvě 2011, 16:41

Jirko super článek, myslím že to bude inspirace pro mnoho pěstitelů.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod milas » 05 lis 2011, 19:43

Áno...nebaví ma to v lete každý deň polievať....vytiahol som to z tých nádob....ešte zasypem,momentálne už nemám piliny,všetko som udupal.. :mrgreen:

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod jujto » 07 lis 2011, 14:20

Pekne rastlinky, mohutne, ako pozeram. Cim je vystlana ta jama?
Na prvy pohlad sa mi to nicomu co poznam nepodoba.

Na vylucenie casteho polievania staviam na jar kvapkovu zavlahu. Kedze som neni velkoplantaznik, bude mi predpokladam stacit 1000l nadrz asi meter nad terenom koli samospadu. Potom to uz bude zalievat za mna automat. Trapi ma, ked rastlinky trpia koli nedostatku vlahy ak nemozem, alebo zabudnem zaliat. Kedze su cucoriedky v blizkosti, napriek tomuto systemu ich tam pripojim tiez. Dokial su rastliny mlade a nekryju povrch substratu tienom z listov, prudke slnko niekedy stiha rychlejsie povrch vysusovat, ako vzlina voda z bazenika. Jedna sa len o velmi prudke horucavy, normalne to stiha. A ked hnojim zalievkou, tiez musim zaliat z vrchu. Tomu sa neda na sto percent vyhnut.

Ked sme pri tom hnojeni, hnojivo s obsahom dusika som vysadil v tomto roku zaciatkom augusta a vyzera to, ze som to mohol urobit aj o dost skor. Aj o dva az styri tyzdne. Konceky niektorych vyhonov mi pripadaju nevyzrete a to mame dlhu jesen. Uvidime, co to povie na zimu a ako preziju kvetne puciky. Dufam, ze nebudem mat mrazove poskodenia dlhe aj 25 - 35 cm ako v zime 2010-2011, kedy rastliny na jesen zacali pucat. Skusim urobit nejake pokusy s vysadenim hnojiv s obsahom dusika v roznom case. Mozno sa tym tento jav da eliminovat, alebo aspon potlacit.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod milas » 08 lis 2011, 19:03

[quote="jujto"]Pekne rastlinky, mohutne, ako pozeram. Cim je vystlana ta jama?
Na prvy pohlad sa mi to nicomu co poznam nepodoba.

Ani nemôžeš S1 Dedičstvo REMPA čierna, nevulkanizovaná guma.....bola asi 20 rokov na chalupe,nevedel som čo s ňou...vydrží daľších 20 rokov v zemi...
ani to nie je čistá guma skôr latex,že by som si ušil z toho latexový obleček?? S1 ,navyše to má ochrannú fóliu,tak dúfam,že sa neotrávim...
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod paloo » 08 lis 2011, 19:28

Každú chvíľu budem aj ja hotový :D Aurora,Bonus,Bonifacy,Chandler,Chanticleer,Blucrop,Liberty,Hannah´s Choice,Draper S6
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod jujto » 08 lis 2011, 19:49

milas píše:
jujto píše:Pekne rastlinky, mohutne, ako pozeram. Cim je vystlana ta jama?
Na prvy pohlad sa mi to nicomu co poznam nepodoba.

Ani nemôžeš S1 Dedičstvo REMPA čierna, nevulkanizovaná guma.....bola asi 20 rokov na chalupe,nevedel som čo s ňou...vydrží daľších 20 rokov v zemi...
ani to nie je čistá guma skôr latex,že by som si ušil z toho latexový obleček?? S1 ,navyše to má ochrannú fóliu,tak dúfam,že sa neotrávim...


Ano aj to som mal na mysli, ale pytal som sa tiez koli odtoku prebytocnej vody od korenov. Predsa len. Cucoriedka neni ryza. ;)
Budem musiet svoje dotazy formulovat konkretnejsie.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod jujto » 08 lis 2011, 19:55

paloo píše:Každú chvíľu budem aj ja hotový :D Aurora,Bonus,Bonifacy,Chandler,Chanticleer,Blucrop,Liberty,Hannah´s Choice,Draper S6
Obrázek


Fiha. Vyvysene zahony. Kam sa na teba hrabem! To som videl len u anglanov v tych ich zahradkarskych relaciach.
To su nove rastlinky, ci tie z minulej jesene?
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod AniCiz » 08 lis 2011, 20:01

:shock: Jujto,tak to je úžasná věc..máš to nádherné S9
AniCiz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 480
Registrován: 07 črc 2010, 06:07
Bydliště: Litomyšl

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod paloo » 08 lis 2011, 20:07

Vlaňajšie rastlinky :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod jujto » 08 lis 2011, 20:18

Teraz su este krajsie. Okolo mam vztycene tyce na drotenku pre vinic a na tom je napnuty biely zavoj siete proti vtakom. Vsetky navstevy to hned obzeraju. Neviem sice ci s obdivom, ale tesi ma aj to, ze ich to zaujalo. :D
Cakam kym budu hlasit trvale ochladenie s mrazmi, aby som tu siet dal dolu. Vtaci mi zvyknu hladat v tych pilinach chrobac a vyryvaju mi tam diery. Minuly rok som mal koncom a zaciatkom roku hodenu tuto siet len popod konare na substrate. Pomohlo aj to.

Fotky bohuzial nedam, lebo mam pokazeny zoom na objektive fotaku a bol som doteraz lenivy to ist dat opravit. Moc sa za to ospravedlnujem.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod milas » 10 lis 2011, 21:55

Ani nemôžeš S1 Dedičstvo REMPA čierna, nevulkanizovaná guma.....bola asi 20 rokov na chalupe,nevedel som čo s ňou...vydrží daľších 20 rokov v zemi...
ani to nie je čistá guma skôr latex,že by som si ušil z toho latexový obleček?? S1 ,navyše to má ochrannú fóliu,tak dúfam,že sa neotrávim...[/quote][/quote]

Ano aj to som mal na mysli, ale pytal som sa tiez koli odtoku prebytocnej vody od korenov. Predsa len. Cucoriedka neni ryza. ;)
Budem musiet svoje dotazy formulovat konkretnejsie.[/quote]

Hádam si nemyslíš,že to bude plné vody... S1 Milas je "koumák"... S1
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Pestovanie čučoriedok v pilinách s "bazénikom"

Příspěvekod jujto » 11 lis 2011, 11:47

Mas moju plnu doveru. Prepac, nemyslel som to zle. Len som tam nevidel ziadny odtok a posobilo to na mna tak celistvo a nepriepustne.
Dufam, ze tvoje vysledky v pilinach budu podobne tym mojim a porastie ti to ako vrba a rodit bude bohato ako ... ako cucoriedka. ;)

Postupoval som len podla tvrdeni pestovatelov a v pilinach sa im to subjektivne darilo lepsie. U mna teda neni s cim porovnat. Vsetko mam v pilinach z ihlicnanov a k plnej spokojnosti. Mozno uvidime ci existuje rozdiel u niekoho, co ma rastliny vo viacerych substratoch.
jujto
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1444
Registrován: 14 bře 2010, 18:40
Bydliště: Turcianska zahradka, 420 mnm

Další

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník