Akébie pětičetná (Akebia quinata)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Radim K » 15 kvě 2015, 23:38

Letos poprvé pokvete Akébie :) . Doufám, že bude alespoň na ochutnání jeden plod.
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod bradhal » 16 kvě 2015, 13:19

Tuto rostlinu jsem naživo a kvetoucí poprvé viděla až letos, v sousední vesnici. Dejte vědět, až bude mít ta vaše plody, zajela bych obhlédnout, zda to plodí i v mých podmínkách.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod sylvia33 » 16 kvě 2015, 22:39

Pekne kvitne, je subtropická?
sylvia33
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 05 čer 2011, 20:58
Bydliště: Bratislava

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Radim K » 17 kvě 2015, 12:20

Snad se plody udrží, ale moc tomu nevěřím, neboť rostlina bývá problematická, co se týče opylení v našich podmínkách. Ještě, když kvete poprvé.. uvidíme E3 .

Akébie je plně mrazuvzdorná rostlina, pocházející z mírného pásma východní Asie.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod onry » 18 kvě 2015, 20:21

Moje kvete pravidelně už asi 5 let. Opravdu omamná vůně a veliké přírůstky cca 8m rok. Jen plody jsem zatím nikdy nenašel vše opadalo po odkvětu.Množení jednoduše hřížením do petláhve nebo odkopky.
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod pavel » 19 kvě 2015, 07:41

Aby akébie plodila, musí mít pro opylení v blízkosti další akébii. Přitom druhá nemá být vypěstována z první.
pavel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 21 lis 2009, 21:33
Bydliště: Zlín 250 m.n m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Radim K » 19 kvě 2015, 12:36

O cizosprašnosti akébií jsem byl přesvědčen do loňského roku také, načež pěstiteli z Klatov vytvořila akébie plody sama jediná rostlina a v okolí údajně žádná jiná rostlina není, tak nevím :? .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod dusky » 23 kvě 2015, 23:07

Akebia je neskutocne krasna liana ktora hlavne ked kvitne je nepriehladnutelna nielen kvoli jej kvetom ale hlavne ich omamnou vonou, ale plodov sa len tak jednoducho nedockas, mne kvitne pravidelne, plody sa zacnu aj vyvijat, ale nikdy nedozreju...

To by chcelo nazor nejakeho pestovatela, ktoremu uz akebia plodila, aby poradil co spravit aby sme sa dockali aj plodov.
Tiez by som sa raz chcel dozit ochutnavky jej plodu :)
dusky
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 53
Registrován: 11 zář 2013, 23:49
Bydliště: Dunajska Luzna

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod dusky » 23 kvě 2015, 23:17

Tu je foto malych plodov.... neskor vsetky opadali...

Obrázek
upload pic
dusky
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 53
Registrován: 11 zář 2013, 23:49
Bydliště: Dunajska Luzna

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Radim K » 24 kvě 2015, 00:22

Také by mne velice zajímalo, co stojí za neplodností Akébií v našich podmínkách. Nedostatek tepla bych vyloučil ihned, znám několik velkých rostlin v Brně, na kterých jsem doposud plody neviděl a pokud plody netvoří ani na jižním Slovensku, tak problém bude zcela jinde. To už spíše nevyrovnaná závlaha, podobně jako když shazují plody mladší stromky tomelů. Plodící akébie by měla být v Kostelci nad Černými Lesy a divil bych se , kdyby ji neměli i v Průhonicích. Zkusím napsat tomu pěstiteli z Klatov, který plody měl, jestli nemá nějaké postřehy a jak to u něj vypadá letos :) .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Marek107 » 24 kvě 2015, 07:27

Já tuto Akébiji nepěstuji ale chci se zeptat je problém koupit druhou rostlinu z jiného zdroje a vyloučit cizosprašnost. Myslím si že u hodně rostlin hlavě ze subtropického pásma je cizosprašná. Pěstitel kolikrát ani neví že jsou cizosprašné protože má vice rostlin a plodí mu tak nemá co řešit. Něco podobného jsem řešil u Japonské Mišpule mě kvetla několikrát a nic. Ptal jsem se pěstitelů co ji pěstuji a říkali že není z opylením žádný problém že nic neprovádí ale všichni má jí dvě a více rostlin doma blízko sebe. Jeden kamarád ji pěstuje taky už několik let a neplodí mu kvete moc pěkně a nic. Určitě se muže najít rostlina i samosprašná ale vždy je dobré mít dvě rostliny z různých zdrojů.
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Radim K » 24 kvě 2015, 15:00

Přesně z tohoto důvodu máme rostliny 2 z jiných zdrojů. Květem se ale potkají nejdříve až příští rok. Jinak máš pravdu, vždy je lepší mít 2 rostliny cizího původu, stejně tak u některých partenokarpických rostlin a u rostlin dvoudomých - ale odrůd samosprašných (kiwi, tomely,..), je přesto lepší mít samce a samici.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Sidonius » 26 kvě 2015, 19:49

Jelikož jsem si všiml diskuze zde a toho, že Radim používá pěstitel z Klatov :lol: a myslí tím mě rozhodl jsem se odpovědět sem aby si to mohl přečíst každý a Radim to nemusel přetlumočovat přes email.
A tady jsou otázky:
Opravdu jsi doposud v okolí neobjevil žádnou jinou? – musím říct, že jsem na jednu rostlinu zapomenul a to na rostlinu na pozemku SSZP Klatovy, která je od nás asi necelých 200 m vzdálená a mohla by být opylovač. Myslel jsem, že už tam není, jelikož zahrada prochází změnou a že je vykopaná, ale když jsem tam v březnu šel za jedním učitelem všiml jsem si toho, že tam stále je. Je přímo po větru, ale za stromy u kterých předpokládám, že zabraňují přenosu pylu. Plody které jsem měl já jsem našel na nejnižším místě kam se snad ani moc pylu nedostane a některé přímo uvnitř rostliny

Zkoušel jsi vysít semínka? – já bohužel ne, jelikož mi byla semena vyhozena, ale mámy kolegyně je vysela a nedávno mi říkala, že jí teď na jaře vyklíčila a má dva květináčky semenáčů a nějaké mi přinese

A jak to vypadá letos, má zase nasazené plůdky? – ještě je brzo k tomu abych mohl říct zda něco letos bude, ale pár se jích zvětšuje s jistotou to mohu říct až v půlce června

A tady je pohled na celou rostlinu foceno dnes a loňské plody
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Sidonius
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 24 kvě 2015, 16:27

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod dusky » 26 kvě 2015, 21:16

Ak sa smiem spytat, aka stara je rastlina a ako chutia plody?
dusky
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 53
Registrován: 11 zář 2013, 23:49
Bydliště: Dunajska Luzna

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Radim K » 26 kvě 2015, 22:19

Díky Zdeňku, že jsi nám to osvětlil a jsem zvědav, jestli bude úroda pokračovat i letos. Držím palce :) .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Další

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: miro22, svazenka a 14 návštevníků