Ochrana révy

zde můžete probrat vše o pěstování révy

Moderátor: Stanley_51

Odrůdy pro BIO sady

Příspěvekod ondro » 07 črc 2014, 14:26

mate skusenosti s pestovanim vinica bez postrekov?
Napiste o pozitivnych ale aj o negativnych skusenostiach.
Potrebujem vediet ktore odrody su overene (a v ktorej lokalite) pre zdrave pestovanie bez postrekov, a naopak ktore odrody su napadane chorobami a v akej miere, ci kazdy rok alebo len v extremnych rokoch.
K mnohym odrodam sa da najst aj popis odolnosti na choroby, ale predsa len je asi rozdiel, ci niekto nestrieka vobec s akceptovanim istych strat, alebo dostane strach a pre istotu postrieka.
ondro
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 07 črc 2014, 10:26

Re: Odrůdy pro BIO sady

Příspěvekod ondro » 07 črc 2014, 15:16

Vo vinohradoch nad Bratislavou su aj zanedbane vinice, nik sa o ne nestara, vysoka burina, ziadne postreky a hnojenie.
Najdu sa tu oblasti, kde v takychto podmienka je vinic celkom zdravy, uroda v zdravi aj dozreje. Neviem aka je to odroda. Jedna sa o starsie vysadby, takto zanedbane su uz 10rokov, predtym mohli mat mozno 20rokov i viac.
Je to mustova odroda, lebo to boli komercne vinohrady na vino, ziaden samorodak.
Tie zanedbane vinice maju viacero odrod, mnohe z nich choroba komplet znici.
Pritom je to v oblasti rozsiahlych vinohradov, kde vatsia cast je stale klasicky obrabana, cize aj striekana.
Uz dlhe roky som nechodil okolo, ale teraz som tam bol a z tych odolnych odrod (nemusi byt rovnaka odroda) som nasiel velmi odlisne oblasti (pred cca 10rokmi obe oblasti boli zanedbane ale zdrave):
1.oblast: celkom zanedbane, ale zdravotne velmi dobry stav, bez choroby, bujny rast, s urodou.
2.oblast celkom zanedbane, ale zdravotne sice bez hubovych chorob, ale vo velmi zlom stave, vatsina dreva vysusena, slaby rast, casto prejavy zltnucich listov (asi chloroza), uroda biedna.
v susedstve tychto zanedbanych vinic su udrzovane vinice, tie su zdrave (ale striekane) ale jasny rozdiel je vidno:
Udrzovane vinohrady pri oblasti1 su ocividne bujnejsie rastuce ako pri oblasti2. .... je lahko mozne, ze rozdiel v zdravotnom stave tych 2 zanedbanych oblasti robi prave podpnik, silnejsi podpnik si poradi aj so silnou burinou, suchom,....
Zo starych odolnych odrod poznam napr. Bianka (Bianca -synonymum aj Egri Csillagok). Mohla by to byt ona ale to len tipujem. Ked bude uroda nafotim to a skusim identifikovat.
ondro
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 07 črc 2014, 10:26

Re: Odrůdy pro BIO sady

Příspěvekod ondro » 07 črc 2014, 15:25

mna zaujimaju hlavne stolove odrody. Zaujimave su predovsetkym Vase skusenosti, ak su odlisne od "oficialne" udavanej odolnosti k chorobam. Velmi ma zaujimaju skusenosti s Julian, Sprint, Talem, Garold, Vostorg, Moldova, Smugljanka, Moskovskij Černyj, Čarli a madarske Bianka, Eva.
ondro
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 07 črc 2014, 10:26

Re: Ochrana révy

Příspěvekod bred_ik » 09 črc 2014, 06:03

Záleží které udávané odolnosti máš na mysli.
Všeobecně jsou nové východoevropské odrůdy odolnější k plísni révové než k padlí.
Julian si netroufám hodnotit, protože ho mám teprve druhý rok a plíseň u mne loni ani prozatím letos nebyla. Padlí na listech na něm loni bylo.
Garold je velmi dobře odolný k plísni, ale padlí se na něm může vyskytnou, podobně i Vostorg.
Čarli se mi zatím jeví jako velmi odolná odrůda, zatím s chorobami problémy nemívá.
Hodně záleží na roku a stanovišti. Stejná odrůda o sto metrů dál nebo v jiném roce může mít úplně jiné napadení chorobami.
Naposledy upravil bred_ik dne 10 črc 2014, 05:47, celkově upraveno 1
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: Ochrana révy

Příspěvekod ondro » 09 črc 2014, 12:21

vdaka za postrehy. Zaujimave su vsetky choroby, ktore poskodzuju urodu alebo vyznamnejsie oslabuju rastliny pri pestovani bez postrekov. Teda odolnost na mucnatka (padli), perenospora, botrytida, ale aj napadanie hmyzom, a dalsie.
Mnohi mame skusenost, ze samorodak (Isabela) sa da pestovat celkom bez postrekov. Ale niekomu vadi ta zvlastna silne aromaticka chut (labruska) a mne hlavne, ze samorodak je neskory a potrebujem hrozno od super-skorych az po neskore odrody.
ondro
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 07 črc 2014, 10:26

Re: Ochrana révy

Příspěvekod bred_ik » 29 črc 2015, 08:28

Včera jsem si všiml, že kosi začínají ochutnávat, i když jsou hrozny ještě kyselé, takže jsem jim hned zatnul tipec, protože jsem pořídil pytlíky na hrozny, viz http://mva-pak.com.ua/production.html. Myslím, že budou pěkně nadávat S1
Pytlíky jsou dostatečně prodyšné a zároveň natolik husté, že jimy neproleze ani vosa.
bred_ik
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 400
Registrován: 27 kvě 2008, 14:31
Bydliště: pod Kosířem na Hané

Re: Ochrana révy

Příspěvekod aron » 29 črc 2015, 10:51

Ja používam ušite vrecúška zo záclony a cez ne majú problém prejsť aj mravce.
aron
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 20 črc 2015, 18:55
Bydliště: Utekáč 402 m.n.m

Re: Ochrana révy

Příspěvekod aron » 02 srp 2015, 21:13

Môže mi niekto poradiť o deficit akého prvku sa jedná. Vypadá to na horčík ale tento rok som už dva krát aplikoval na list horkú soľ a dva kráť kristalon vinič. Stáva sa to pravidelne na spodných listoch hrozna keď sa začínajú zväčšovať bobule hrozna. Neskôr okraje listu hnednú. PH pôdy mierne kyslé okolo 6.
Obrázek
free photo upload
aron
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 20 črc 2015, 18:55
Bydliště: Utekáč 402 m.n.m

Re: Ochrana révy

Příspěvekod Miroslav » 02 srp 2015, 21:30

takto to skutecne vypada na Mg, to hnednuti muze byt od deficitu Ca..
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Ochrana révy

Příspěvekod paloo » 25 srp 2015, 14:22

Ako najlepšie a najúčinnejšie zasiahnúť proti osám ktoré požierajú bobule S12
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Ochrana révy

Příspěvekod Miroslav » 25 srp 2015, 17:27

pokud nemas rovnou cely vinohrad tak je dobre střapce dát do záclonek
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Ochrana révy

Příspěvekod paloo » 26 srp 2015, 12:30

To by som musel zamestnať Číňana S1 Niečo jednoduchšie :D4 Ako to riešia vo vinohradoch :?:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Ochrana révy

Příspěvekod Miroslav » 26 srp 2015, 20:18

co tak vim, tak samozrejme zavesuji pivo-na mensich vinohradech, jinak se hrozny sklidí a pripadne dosladi
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Ochrana révy

Příspěvekod paloo » 27 srp 2015, 08:00

Pivo mám aj ja,čiastočne to funguje ale Solaris je pre ne ako magnet :(
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Ochrana révy

Příspěvekod LubošM » 27 srp 2015, 12:58

V minulých dnech jsem dělal test a 5 krát víc vos se chytlo do láhví s rozmíchanou marmeládou než na pivo (použita marmeláda z černého rybízu za syrova a pivo Klasik). Včela se nechytila ani jedna. Je však třeba šťávu z lahví občas přecedit,aby se odstranil vor z utopených vos.
LubošM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 144
Registrován: 01 led 2011, 18:36
Bydliště: Frýdek-Místek

PředchozíDalší

Zpět na VINNÁ RÉVA ( Vitis )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků