Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Radim K » 28 říj 2016, 00:33

Souhlasím se Standou. Fíkovník je žíznivá kytka. Pokud je v květináči, tak to ani nezmiňuji, stačí jedno přeschnutí a je po úrodě. Pokud je ve volné půdě, kde je v okolí jiná vegetace, ať už bylinná či dřeviny, tak je třeba fíkovník mít v neustále vlhké půdě, jinak nejen, že neplodí, ale ani neroste. Něco jiného je to ve velkém skleníku, kde má kořenový systém z většiny jen pro sebe, tam si dovedu představit, že jde i přelít. Samozřejmě v případě, že kolem něj nic není a nemá co vodu vycucávat kromě samotného odparu.
Ještě tak před 5 lety jsem měl také za to, že by se moc ve volné půdě neměl zalévat a už vůbec ne hnojit, ale když jsem 2, 3 roky nic nesklidil, tak jsem začínal mít pochybnosti o stylu tohoto pěstování. Je to naopak žrout jak vody, tak živin. Samozřejmě nic se nemá přehánět.
V evropských subtropech to podle mě je závislé všechno na jednak ohromném kořenovém systému rostliny a dále a to především, mohutnými dešti, které ovlivňují většinu subtropů od října do března, kdy tam z tlakových níží za pár měsíců naprší více, než u nás za celý rok a tedy bez výjimky se tam zem nasytí vodou na několik měsíců do předu, z čehož fíkovník roste.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod triodyn » 28 říj 2016, 01:11

Radime souhlasím s tím co píšeš,mám stejnou zkušenost,akorát si myslím,že hnojit není na volno potřeba,je to plevel co potřebuje vodu.Psalo se tu,že když se nezalévá ,větve vyzrají a jsou odolnější mrazu,to je sice pravda,ale taky se nic nezklidí a málo to roste, potom teda proč to pěstovat..,každý si to musí osahat,aby zjistil co je nejlepší v jeho podmínkách.Z druhou úrodou se nechytám.
Naposledy upravil triodyn dne 28 říj 2016, 12:57, celkově upraveno 1
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 28 říj 2016, 07:45

Ja si myslím, že sa to nedá jednoznačne povedať, či figovníky polievať a hnojiť( myslím tie vo voľnej pôde), pretože každý má iný typ pôdy( íl, piesok...), hladinu podzemnej vody atď. Ja svoje staré figovníky som za tie roky takmer vôbec nepolieval- ani keď boli mladé rastlinky( čokoľvek som polial- okamžite tam bol krtko a diery a kopce čo narobil- aspoň u mňa to tak bolo- boli pre mladé rastliny horšie ako keď boli v suchu- korene celé podryté a "vo vzduchu") a pritom mám ťažkú ílovitú zeminu- od jesene do jari premočenú- v lete suchú tvrdú ako betón. Pritom oblasť Nitry patrí medzi najsuchšie oblasti na Slovensku ( 550 mm zrážok/rok). Ani minulý rok- keď bolo extrémne sucho a teplo som nepolieval- fíg nahodených za každým listom, je pravda, že druhá úroda ťažšie dozrievala - možno to bolo aj tým suchom, neviem ale nepolievam ich aj preto, lebo majú veľké prírastky, ktoré ťažšie vyzrievajú( tento rok niektoré aj 1,5 m) . Hnojené figovníky neboli ani raz.
Na lepšie vyzrievanie dreva a možno aj spomalenie rastu v budúcom roku - teraz v októbri som ich chcel spraviť pokus-prihnojiť trochu draslíkom a fosforom ( síran draselný a superfosfát), granulky som chcel rozpustiť vo vode a poliať figovníky- ale ani po týždni sa granule nerozpustili- je to vôbec hnojivo, alebo pomleté len kamenivo?
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Helena » 28 říj 2016, 10:07

Obrázek
Fíkovník Pálava - Mušov,loňský řízkovanec.Fíky sklizené o prázdninách chuťově výýýborné,teď v říjnu bez chuti.
Obrázek
Letošní fíkovník Francuesco,zahrabaný v zemi.Je stále pěkně zelený,ostatní jeho bráchové žlutí jako Pálava.
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 28 říj 2016, 11:40

moonvil -Fotky samozřejmě pošlu, fíkovník je ve starém skleníku a špatně se fotí. Řez nechávám až na jaro, a řežu aby se fikovník přizpůsobil daným podmínkám. Teď má fíkovník spoustu plodů, ty však samozřejmě budou zralé až v příštím roce pokud nebude krutá zima? Fíky začínají zrát od Června, podle počasí.
Naposledy upravil Satan dne 28 srp 2017, 05:43, celkově upraveno 1
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 28 říj 2016, 13:10

Obrázek
Tak jsem mlsala v Chorvatsku!
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 28 říj 2016, 13:15

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Od těch fíků mám dovezené řízky,
snad se ujmou!
Obrázek
Od Pjera zelený
Naposledy upravil mirka dne 28 říj 2016, 16:44, celkově upraveno 2
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 28 říj 2016, 13:41

Obrázek Obrázek Obrázek
Peretta a Hardy Chicago vzpomínka na letošní úrodu!
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 28 říj 2016, 13:59

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Fíkovník zakoupený ve Zlíně v květinářství u zastávky Náměstí míru
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 28 říj 2016, 16:07

Pozná někdo podle listů, odrůdu fíkovníku. Ten velký list patří B.T. Satan , 15 let staré, a měří 40cm,i z řapíkem. Ten menší je z fíkovníku roku 2015.ObrázekObrázekObrázekObrázek Plody na fotce patří B.T. Satan .
Naposledy upravil Satan dne 28 srp 2017, 05:47, celkově upraveno 3
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 28 říj 2016, 17:52

Podle listů není téměř žádná šance na určení odrůdy a ani ten plod není ničím specifický, takže bohužel.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirek-m180 » 28 říj 2016, 20:16

Vrátím se ještě k tomu zalévání.Fíkovník zasazený zhruba před 8 roky jsem zaléval po zasazení 2 roky a od té doby ani kapku.Půda je zde vyloženě písčitá.Každoročně mám fíkovník zcela obalený a těch 1000 plodů jak píše Satan je celkem reálných.Problém je v tom že z tohoto množství při teplém roku sklidím zhruba třetinu,zbytek přes zimu opadá.
mirek-m180
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 20 led 2015, 23:25
Bydliště: Neratovice 162 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 29 říj 2016, 10:14

Fikovník naprosto v pohodě , za celou dobu pěstování jsem nezaznamenal žádné velké ztráty. Fíky v zimě když byly ty tropické vedra fíkovníku to naprosto vyhovovalo. Ten fíkovník je dar z botanické zahrady,před 20 lety jsem dostal malé řízky a ve skleníku je pěstován 15 let. Volná půda mu naprosto vyhovuje, je podle mého názoru to nejlepší co může pěstitel udělat. Když jsme pěstoval v květináči fíku nebylo mnoho, tím nechci nikoho odradit aby fíkovník nezkusil pěstovat v květináči. Jen ale ve volné půdě jsem sklízel 1000 fíku. Přeji všem velký úspěchu v pěstování.
Naposledy upravil Satan dne 03 bře 2017, 16:15, celkově upraveno 1
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 29 říj 2016, 13:23

Fíkovník ve volné půdě ve skleníku je samozřejmě úplně jiná disciplína, taky to doporučuju, ale zároveň je to poměrně nákladné řešení - v malém skleníku lze umístit jen jednu až dvě rostliny a velký skleník už zase dost leze do peněz.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 29 říj 2016, 13:46

moonvil píše:Fíkovník ve volné půdě ve skleníku je samozřejmě úplně jiná disciplína, taky to doporučuju, ale zároveň je to poměrně nákladné řešení - v malém skleníku lze umístit jen jednu až dvě rostliny a velký skleník už zase dost leze do peněz.

Ano,velký skleník je finančně náročný a také musí mít pěstitel dostatek prostoru. Ale lidé utrácejí mnohdy za velké hlouposti nebudu tady rozebírat cigarety, a podobně .
Spočítej si to za rok.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků