Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 06 říj 2017, 17:07

Teď, když se borůvky připravují na zimu a na novou sezonu, by možná bylo zajímavé porovnat, jak komu která borůvka roste. Jsou borůvky balkonové a jiné na živý plot, ale hodně záleží také na tom jak je pěstujeme a kterou odrůdu jsme doopravdy koupili, zda u nás řádí krtek a nebo jiní škůdci, zda jsme otrhali plody nebo ne, ...atd. Teprve dva poslední roky borůvky sázím do rašeliny. Starší dvě rostliny Spartana jsem asi před 6 lety zasadil jen do země s hlínou a jehličím. Mohl by mít při dobré péči až 210cm, ale u mne má jen 85cm. Je vidět, že živoří. Po přihnojení se trochu zlepšil, ale asi by to chtělo jej přesadit.

Na různých fórech se dohadují pěstitelé, jak jim borůvky rostou. Aby se to dalo srovnat, změřil jsem borůvky na jaře a teď na podzim. V přehledu níže uvádím největší roční přírůstek v centimetrech. Pokud chcete, můžete zase vy pro zajímavost uvést, jaké zkušenosti máte u stejných či jiných odrůd:

Elisabeth: 157; Rubel: 140; Bluecrop: 137; Patriot: 130; Denise Blue: 110; Chandler: 110; Bluegold: 100; Darrow: 100; Bonus: 95;
Berkeley: 80; Bluejay:78; Bonifacy: 75; Chanticleer: 73; Ozarkblue: 73; Chippewa: 67; Herbert: 55/65/65; Hannah´s choice: 65;
Spartan: 63; Northblue: 60; Meader: 56; O´Neal: 50; Brigitta: 50; Toro: 40; Collins: 20 - téměř neporostl, ale nejvíce plodil; Elliot: 30 -přesazena k bříze, snad jí to škodí.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 07 říj 2017, 00:00

Však daj fotky ako to vyzerá.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 07 říj 2017, 10:50

Kterou odrůdu máte konkrétně na mysli, ať ji mohu nafotit.
Pokud teď nejsou všichni na zahrádkách a neproměřují borůvky, tak jsem asi jediný, kdo si dělal takovou statistiku. Chtěl jsem jen trochu rozvířit diskusi. Byl bych nerad, aby mne někdo obvinil, že tohle není bonsajforum, ale kiwiforum.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 07 říj 2017, 12:34

Hm, nevím zda tato statistika bude mít nějaké reálné využití, popravdě bych asi nechtěl, aby některá moje kanadka měla 2 metry, většinou plodí víc jak dost i v poloviční velikosti. To, že živoří, poznám spíše na velikosti a kvalitě plodů + na listech než na výšce.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 07 říj 2017, 16:33

Radek píše:Kterou odrůdu máte konkrétně na mysli, ať ji mohu nafotit.
Pokud teď nejsou všichni na zahrádkách a neproměřují borůvky, tak jsem asi jediný, kdo si dělal takovou statistiku. Chtěl jsem jen trochu rozvířit diskusi. Byl bych nerad, aby mne někdo obvinil, že tohle není bonsajforum, ale kiwiforum.


Tie najväčšie, nemusíš fotiť každú zvlášť daj fotku celého záhonu.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 08 říj 2017, 19:44

palino79 píše:Kterou odrůdu máte konkrétně na mysli, ať ji mohu nafotit? ........
Tie najväčšie, nemusíš fotiť každú zvlášť daj fotku celého záhonu.
Nafotil jsem Elisabeth (zakoupena 2015 jako dvouletá). Od jara keř narostl ze 105cm na 157cm, nejdelší přírůstek je také 157cm ( tj. 105/157/157).
Na další fotce je zleva Bonus (110/120/95), zakoupen 2015 jako dvouletý, uprostřed je Patriot (90/130/130), zakoupen 2015 jako tříletý a Denise Blue (70/110/120) zakoupen 2015 jako tříletý.
Patriot, pokud to není Liberty, tak už by neměl být vyšší.
Obrázek
Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 10 říj 2017, 22:10

Radek píše:Teď, když se borůvky připravují na zimu a na novou sezonu, by možná bylo zajímavé porovnat, jak komu která borůvka roste. Jsou borůvky balkonové a jiné na živý plot, ale hodně záleží také na tom jak je pěstujeme a kterou odrůdu jsme doopravdy koupili, zda u nás řádí krtek a nebo jiní škůdci, zda jsme otrhali plody nebo ne, ...atd. Teprve dva poslední roky borůvky sázím do rašeliny. Starší dvě rostliny Spartana jsem asi před 6 lety zasadil jen do země s hlínou a jehličím. Mohl by mít při dobré péči až 210cm, ale u mne má jen 85cm. Je vidět, že živoří. Po přihnojení se trochu zlepšil, ale asi by to chtělo jej přesadit.

Na různých fórech se dohadují pěstitelé, jak jim borůvky rostou. Aby se to dalo srovnat, změřil jsem borůvky na jaře a teď na podzim. V přehledu níže uvádím největší roční přírůstek v centimetrech. Pokud chcete, můžete zase vy pro zajímavost uvést, jaké zkušenosti máte u stejných či jiných odrůd:

Elisabeth: 157; Rubel: 140; Bluecrop: 137; Patriot: 130; Denise Blue: 110; Chandler: 110; Bluegold: 100; Darrow: 100; Bonus: 95;
Berkeley: 80; Bluejay:78; Bonifacy: 75; Chanticleer: 73; Ozarkblue: 73; Chippewa: 67; Herbert: 55/65/65; Hannah´s choice: 65;
Spartan: 63; Northblue: 60; Meader: 56; O´Neal: 50; Brigitta: 50; Toro: 40; Collins: 20 - téměř neporostl, ale nejvíce plodil; Elliot: 30 -přesazena k bříze, snad jí to škodí.


Ja to až tak dôkladne nepremeriavam, výšku odhadnem podľa plota (má asi 150 - 160 cm) to je u mňa zároveň maximálna výška do akej ich pustím kvôli sieti. Alfa a omega je hlavne veľa vody najlepšie dažďovej v mesiacoch jún, júl, august. Potom dostatok hnojiva, ale nie príliš. Tie rozdielne veľkosti sú podľa mňa spôsobené kvalitou sadeníc, prípadne nevhodná odroda pre určitú lokalitu. Ale pokiaľ ani po troch rokoch moc nerastie nahradil by som ju inou. Môžeš dat aj takú, ktorej sa u teba zrovna darí. Radšej dve rovnaké a veľké ako každú inú a polovica s nich je malá. U mňa sa moc nechce rásť TORO mal som dve a jedna nerástla vôbec (bola nahradená Liberty tá na jej mieste rastie ako divá) a druhá málo. Ale dostala ešte šancu no pokiaľ sa to nezlepší, ďalší rok ju vymením za niečo iné.

Takto to vyzerá u mňa po troch rokoch (sadené jar 2015).
Obrázek

Na ľavo je Toro po troch rokoch a vedľa Liberty po roku.
Obrázek

A to som jej ešte nechal plody
Obrázek

Takto vyzerala minulý rok.
Obrázek

Bluecrop na pravo sa už snaží dostať cez 150 cm, ale na jar bude skrátený.
Obrázek

A takto vyzerajú ostatné (z ľava 2x Brigitta, 2x Rubel, Huron, Liberty, Spartan, 2x Goltraube)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 11 říj 2017, 14:48

Palino79, rozdíl mezi námi je asi v tom, že já přeměřuji borůvky na centimetry a Ty na kilogramy. Letos 20kg a příští rok plánuješ 40kg. Já se musel tento rok jen tak obden spokojit s malou miskou borůvek, na kterou jsme se doma vrhli, takže to bylo jen tak na chuť. Letos jich bylo méně než vloni. Zato však některé hezky zhoustly, takže snad příští léto si přijdeme na své. Máš pravdu s tou náhradou odrůd, kterým se moc nedaří. Pár adeptů už mám. Jinak borůvky máš moc pěkné a že jsou u plotu, je velká výhoda. U mne je plot sice na jižní straně, ale soused hned metr za ním nasadil břízy v rozestupu jednoho metru, takže by tam měly teď stín. Od té doby co je tam nasadil, už břízy nemám tak rád jako dříve, i když v létě trochu stínu neuškodí. Zdravím a přeji bohatou sklizeň v příštím roce.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 11 říj 2017, 18:11

@ Radek: Mam pocit, ze dle noveho obcanskeho zakoniku musi byt dreviny rostouci vys nez 3 metry umisteny minimalne 3 metry od plotu, ale musite se na tom se sousedem domluvit. Nemuze si to tam jen tak prsknout aniz byste o tom dali rec, jinak je to zalovatelne. Byla o tom i poradna v nekterem letosnim Zahradkari.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 11 říj 2017, 19:47

Původní majitel tvrdil, že břízy bude udržovat jako živý plot. Pak to prodal a dnes mají už možná 10m.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 15 říj 2017, 17:49

Listy sa už pekne sfarbujú :D

Obrázek
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Derbis » 15 říj 2017, 19:11

zolo49 píše:rad by som vedel ako je na tom Derbis, ako sa dari jej čučoriedkam, rastu? plodia? :) viem ze mala nakupenych dost odrod, aj hnojiva... starostlivost na vysokom levely :D Derbis ak sem zavitas, pochval sa aj ty zopar fotkami :)


úplně jsem se na borůvky vyprdla! jen hooojně zalévala. A každá i ty nové mají výhony ze spod i boční. Juchuuu. Ale jinak mi dělají stále radost. U nás jsou už hodně nízké teploty, takže nádherně červenají listy. To je pokoukáníčko. Už se těším na jaro, až zase borůvky obrazí. teď pročítám forum, zase je tu spoustu stran. Některé borůvky jsem ještě dávala do větším kýblů s čistou rašelinou a hnojivo maji jen kompost. Rostou nadherne.

Obrázek
Obrázek

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod zolo49 » 16 říj 2017, 16:00

derbis, som rad ze sa ti dari , mas ich pekne vyfarbene :)

mne sa zatial viacej farbia kriky vysadene tento rok, tie vacsie su este viac menej zelene :) pridavam fotky v odkaze.....

https://postimg.cc/gallery/3f6onskje/
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Derbis » 16 říj 2017, 17:31

Dekuji. Ted jsem vyhrabala fotku Powder blue (myslim, ze to byl kveten, cerven?letos). Kdyz mi dorazila, byla tak drobounka. Uplne tenoucke vetvicky, ne-li provazky :lol: a dneska je to takova fesanda! Zolo49 hezke fotecky.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Derbis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: 14 dub 2017, 12:06
Bydliště: Praha - zapad

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod zolo49 » 16 říj 2017, 19:23

pekne vyrastla, na prvu sezonu je to poriadny progres v raste... :) asi budes casom aj presadzat do vacsich nadob alebo do zeme?
zolo49
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 15 kvě 2017, 20:38
Bydliště: Oščadnica, 450m.n.m. Kysuce

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků