Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Prcek » 11 říj 2017, 19:24

Pár fotek z dovolené v 1. polovině září na Sardinii.
Obrázek
Obrázek
Fíkový sad již bez fíků.
Obrázek
Fíkovník před domem byl již bez listů. Plody byly téměř všechny KO.
Prcek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 314
Registrován: 21 dub 2013, 18:40
Bydliště: Veselí nad Moravou

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 11 říj 2017, 21:22

Sapmok, tak to jsem moc rád. :-)
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 12 říj 2017, 13:52

Našel jsem inzerát na prodej fíkovníku Francesco, máte s ním někdo zkušenosti? Je to kvalitní fíkovník?
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 12 říj 2017, 14:06

Ahoj Pavell, to je ten můj fikovnik Francuesco. Fíkovník jsem v roce 2016 bezúplatně poskytl na opakovanou žádost zahradnické firmy na rozmnožení in vitro a další distribuci.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Brano70 » 12 říj 2017, 15:35

Dnes som bol na obhliadky po Zoborom...
Starsi figovnik u jednej starsej pani:
Obrázek
Obrázek
ma taketo plody:
tesne pred úplnou zrelosťou:
Obrázek
prezretý plod:
Obrázek

Poslednu zimu (január 2017) omrzli minulorocne vyhony+ 2-ročné drevo. Vyhnal zo starsieho dreva. Obsypany je plodmi stale dozrievajucimi, su sladke ako med :)
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 12 říj 2017, 15:52

francuesco píše:Ahoj Pavell, to je ten můj fikovnik Francuesco. Fíkovník jsem v roce 2016 bezúplatně poskytl na opakovanou žádost zahradnické firmy na rozmnožení in vitro a další distribuci.

Tak to je super a jak by se dal popsat? Je možné aby u nás na nějaké odrůdě dozrály fíky na letošním dřevě? Já mám jen dvě odrůdy od Havliše a ty když v zimě zmrznou tak pak už fíky na letošním dřevě nikdy nedozrají a to jsem v teplé části republiky kousek od Kyjova.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 12 říj 2017, 21:46

Ten můj je klon odrůdy Brown Turkey. Na zimu aspoň mírnou izolaci potřebuje. Někdy plody přežijí zimu a někdy ne.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 12 říj 2017, 21:57

Pokud ti v zimě fíkovníky fakt zmrznou až k zemi nebo prostě hodně hluboko, tak mají šanci jen ty nejranější odrůdy s dobou zrání kolem 70 dnů (RdB, Veselí/Mičurinská/Florea, Celeste apod.). Pak už jen záleží jak se vydaří podzim, letos září mizerné, teď by zase zrály, ale už nemají příliš velkou kvalitu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 12 říj 2017, 22:19

moonvil píše:Pokud ti v zimě fíkovníky fakt zmrznou až k zemi nebo prostě hodně hluboko, tak mají šanci jen ty nejranější odrůdy s dobou zrání kolem 70 dnů (RdB, Veselí/Mičurinská/Florea, Celeste apod.). Pak už jen záleží jak se vydaří podzim, letos září mizerné, teď by zase zrály, ale už nemají příliš velkou kvalitu.


Ahoj, tohle by mě zrovna zajímalo. Zajedno, co je prosím zkratka RdB? A za druhé, dokázal by tu někdo dát co největší seznam raných fíkovníků s velmi krátkou dobou zrání a k tomu i nějaké info o plodech? Myslím doba zrání ve dnech, velikost, barva, chuť, náchylnost na vlhko,...
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod petrpan » 12 říj 2017, 23:00

Brano70 píše:Poslednu zimu (január 2017) omrzli minulorocne vyhony+ 2-ročné drevo. Vyhnal zo starsieho dreva. Obsypany je plodmi stale dozrievajucimi, su sladke ako med :)

Byl jsem v srpnu na Zobori. Babicka s dedeckem tam bydli v ulici Martinska dolina. Babicka rikala, ze to tam letos pomrzlo vsem. Je ale videt, ze Nitra je Nitra a i tak tam fiky dozrajou :) Kdyz jsem tam byl, prinesla mi babicka pred odjezdem odkopek od nejakeho pana, kteremu je pry pres 90let, fialovy, velkoplody fik. Pekne se uchytil, tak jsem na nej zvedav.
Mne letos po spatnem zimovani na balkone nakonec dozraly jen dva fiky z rizku, ktery jsem odebral na zacatku roku z kere na Brevnove v Praze. Letos uz mame barak, tak budu zimovat ve studene garazi, takze pristi rok snad bude uz uroda lepsi.
Jinak zakorenily i nejake rizky z Anglie vcetne tri rizku z fiku z Chelsea. Kdyz bude nekdo mit zajem, dvou se klidne zdarma zbavim (nejlepe osobni odber Praha, Kladno nebo Chomutov).
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod sasman » 12 říj 2017, 23:06

El Mariachi píše: Zajedno, co je prosím zkratka RdB?

Ronde de Bordeaux

El Mariachi píše: A za druhé, dokázal by tu někdo dát co největší seznam raných fíkovníků s velmi krátkou dobou zrání a k tomu i nějaké info o plodech? Myslím doba zrání ve dnech, velikost, barva, chuť, náchylnost na vlhko,...

To by mě taky zajímalo. Nějaké snad rané fíkovníky jsem letos vysadil, ale jestli jsem se trefil, se ukáže až časem. nějaké informace jsou tu: https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... =210393602
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 12 říj 2017, 23:26

francuesco píše:Ten můj je klon odrůdy Brown Turkey. Na zimu aspoň mírnou izolaci potřebuje. Někdy plody přežijí zimu a někdy ne.

Tak Brown Turkey mám, v čem se Francuesco liší?
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 13 říj 2017, 07:11

Brano70 píše:Dnes som bol na obhliadky po Zoborom...
Starsi figovnik u jednej starsej pani:
Obrázek

Poslednu zimu (január 2017) omrzli minulorocne vyhony+ 2-ročné drevo. Vyhnal zo starsieho dreva. Obsypany je plodmi stale dozrievajucimi, su sladke ako med :)

Braňo- tento figovník u tej babičky sledujem už pár rokov je zhruba 350 m.n.m. -( známy býva na tej ulici o dva domy vyššie)- tento rok silno namrzol aj tento starý figovník - pritom teploty tam neboli také nízke ako sme mali dolu v Nitre( min. tam bolo -17 °C) dole -22°C- ...Zobor je oveľa teplejší- ako "údolie Nitry"- 140 m.n.m.- aj mráz tam je oveľa kratšiu dobu ako dole... na Zobori horšie dopadli figovníky ktoré rastú v nižšej nadm. výške, resp. na úpätí- ako tie ktoré rastú vysoko.... (Tejto babičke by som mal budúci rok prevrúblovať tú chinensisku čo má pred garážou a nerodí jej...)
A ďalší postreh: tento figovník rastie v jednom uzavretom dvore- tento rok na ňom asi dozrejú všetky figy druhej úrody ( a to začal pučať až v júni a tiež bol silno namrznutý- ale bolo extrémnesucho a teplo 3 mesiace v kuse, takže dozrejú všetky)- sú neskutočne sladké a slnko tam nesvieti dlho- vysoká zástavba tieni- ale je tam mikroklíma centra mesta - (a hlavne nefúka tam)- mne ten istý figovník má opozdenie v dozrievaní min. 2 týždne a slnko naň svieti prakticky celý deň:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil ivan dne 13 říj 2017, 12:54, celkově upraveno 1
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Brano70 » 13 říj 2017, 07:59

Ivan, vdaka za doplnujuce info. Prikladam detailne foto plodov z figovnika pod Zoborom, boli sladucke ako med, manzelka ich zjedla na posedenie :D :
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil Brano70 dne 16 říj 2017, 08:04, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Fíkovník

Příspěvekod Brano70 » 13 říj 2017, 08:06

Má niekto skúsenosti s pestovaním odrody Brunswick? Včera mi prišla zásielka z Limbachu jeden ks RdB + 1 ks Brunswick. O RdB uz nieco vieme (napr. vdaka moonvil-ovi), ale o Brunswicku su len sporadicke info.
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků