Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petrpan » 03 říj 2017, 22:33

Diky vsem za feedback, nejak to pres zimu vymyslim. S tim mulcem mam problem, ze we po nemam bude spatne slapat.. mozna mi tchan venuje nejake siroke fosny, kteryma bych vetsinu te textilie (premyslim na tkanou. Co jsem googlil, tak vic vydrzi) prekryl. Dobre by we po tom I chodilo..
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod sasman » 03 říj 2017, 23:03

Mám okrasnou část zahrady zakrytou netkanou textilií a namulčovanou relativně jemnou jabloňovou štěpkou - z AL-KO hobby štěpkovače. Po takové štěpce se chodí dobře, navíc při dostatečné vrstvě se tak moc neudusává zem. Nevýhoda je, že při vysoké vrstvě čerstvé štěpky tato nehnije, ale spíš plesniví (což může mít vliv na rostliny).
Tkaná textilie vydrží déle než netkaná, ale mulč chrání textilii před UV zářením, což zvyšuje životnost.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod moonvil » 04 říj 2017, 07:27

Ta vrstva mulče se většinou velmi rychle slehne a chodí se po ní naprosto v pohodě. Občas v tom začnou růst houby, to je asi tak jediná nepříjemnost co mě napadá (nevypadají totiž moc jedle).
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod petrpan » 04 říj 2017, 23:30

Omlouvam se za obcas nesrozumitelne prispevky (mobil a jeho autokorekce zvladaji divy).
Hm, mozna ten mulc jeste zvazim, Ale na cca 100m ctverecnich uz to nebude moc levne (leda sehnat vetve a pracne stepkovat)..
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 05 říj 2017, 14:27

Ale na cca 100m ctverecnich uz to nebude moc levne (leda sehnat vetve a pracne stepkovat).. Já jsem využil Štěpu co dělali silničáři kolem silnice pod zahradou .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 08 říj 2017, 17:39

Skúšal niekto sušiť plody zimolezu?
Ja som to skúšal v sezóne 2016, no z výsledku som nebol vôbec nadšený. Vysušené plody boli nehorázne tvrdé, jedlo sa to ozaj veľmi zle a celkovo chuť mi vôbec nesadla(za čerstva vpohode).
Sušičku nemám, takže sušenie prebiehalo nejak takto:
Približne v polke júna som nazbieral asi dve hrste chutných zrelých plodov. Konkrétne išlo o odrodu Kola 44(všetko ostatné čo mám je už u mňa v tom čase dávno zjedene, jedine ešte Duet dozrieva neskôr).
Plody som porozkladal na plastovú tácku tak aby sa navzájom nedotýkali a odložil do verandy ktorá má z troch strán pevné okná a je orientovaná na juh.
Slnko tam svieti prakticky od rána a keď niesu dvere otvorené, tak tam býva pekelne horúco. Akurát panovalo horúce počasie okolo tridsiatky, čiže som si bol praktický istý že do štyroch dní budú drobné plôdiky úplne suché. No oni aj po necelom týždni vyzerali dosť sviežo-vzhľadom na to čo museli v tej rozpálenej verande zažívať ma to dosť udivilo, ale hlavne som sa začal báť aby plody nezačali hniť alebo plesnivieť, tak som to od tej chvíle začal cez deň sušiť na priamom slnku a na noc to schovával do vyhriatej verandy. To už cez deň vonku panovali teploty okolo 35, na oblohe ani mráčik, noci boli tropické a 100 ročné teplotné rekordy padali jedna radosť. No tie plody si z toho nejako nič nerobili. Už presne nepamätám, ale nejako výraznejšie dehydrované začali byť až tretí alebo štvrtý deň "vypekania sa" na priamom slnku pri teplotách okolo 35 + predošlom sušení vo verande. Kým sa plody úplne vysušili trvalo to možno aj dva a po týždňa.
Ako som písal vyššie tak nakoniec boli plody neskutočne tvrdé. Asi by pomohlo ich pred konzumáciou namočiť, ale nemal som toho veľa, tak som nemohol experimentovať. Každopádne som bol z výsledku veľmi sklamaný a ten rok som to radšej ani neskúšal. Teraz neviem či sa zimolez všeobecne tak obtiažne suší, ale je to nejaká špecifická vlastnosť odrody Kola 44 že nerada prichádza o svoju vodu. Ale to čo tie bobule predviedli bolo zarážajúce. Bežne takto bez sušičky suším višne, marhule, slivky, jablká bez problému. Jedine raz som sa pokúšal sušiť ríbezle(čierne aj červené) tiež tam bol problém že sa to dlhšie nechcelo vysušiť, ale výsledok mi vôbec nechutil, tak som to neriešil...
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod robo » 08 říj 2017, 18:36

Včera jsem si udělal radost a zajel si koupit ty nově vyšlechtěné kanadské zimolezy. Po dlouhém zvažování to vyhrál Boreal Beast a Boreal Beauty. Bohužel já už na zahradě nemám místo tak teď začínám rostliny sázet na zahradu k našim, E9 tak že sem vlastně udělal radost našim. No tak doufám že mi nějakou tu bobuli na ochutnání nechaj.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 09 říj 2017, 08:16

V minulosti som sušil ako ty na slnku.Bolo to tvrdé ako broky :) potom sme to použili na čaj :D4 Viac som už neskúšal.Nemám sušičku a v trúbe by to nešlo lebo je tam veľa vody.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 09 říj 2017, 23:26

Zaujímavé, lebo lebo na zahraničných stránkach sú nejaké zmienky o sušení. Niekde som dokonca videl sušené plody na predaj. Len k čomu asi tak tie plody môžu slúžiť keď sa nedajú jesť? Len tak pre zaujímavosť, paloo ako dlho ti trvalo vysušiť tie plody?
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 10 říj 2017, 06:56

To bolo dávno,nepamätám sa už.Dal som to na sitá na sušenie hríbov a na slnku to bolo niekoľko dní.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod loni » 13 říj 2017, 05:30

Ja som to šušil spôsobom ako som tu niekde opísal. Najprv som to zasypal s cukrom 1:1 v 4l skle a nechal to pripekať na slnku pár dní. Potom som to scedil. Šťavu som použil ako sirup a plody som ešte presypal cukrom a dosušil. Takto presýpané cukrom môžu stáť v chladničke dosť dlhý čas aj bez presušenia. Plody sú mäkké a pripomínajú sušené slivky, brusnice a dajú sa použiť do buchiet a koláčov. Takto to praktizujem už roky a dosť rýchlo sa to zje.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1665
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Dragonito » 16 říj 2017, 08:26

Natrafil už niekto na doč velikán s veľkými plodmi?
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 16 říj 2017, 08:54

Dragonito píše:Natrafil už niekto na doč velikán s veľkými plodmi?

Tu majú :mrgreen: http://www.shop.zahradnictvolimbach.sk/ ... kana%C2%AE
Na čo to hľadáš.Kým niekto nedovezie novú rastlinu z Ruska nenájdeš.Ktovie koľko kusov bolo v tej serii namnožených týchto s veľkými plodmi S2 Mám vysadené od dvoch predajcov a obe rastliny stoja za prdel S13
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Yenkee1 » 17 říj 2017, 10:11

Potvrdzujem, mám rastliny od p. Šimalu z Hladovky, tie sú zaručene z Poľska z množiarne. A pravdepodobne skončia zasadené pri potoku...Plody malé šušňavé. Ďalšie mám z Mountberry a to je to isté.
Košariská; 325 m n.m.
Yenkee1
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 říj 2015, 12:19
Bydliště: Košariská; 325 m n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Dragonito » 19 říj 2017, 01:29

Len som sa chcel uistiť. Pôjde zajtra do kompostu. S3
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník