muchovník

zde můžete probrat vše o pěstování muchovníku

Moderátor: Stanley_51

Re: muchovník

Příspěvekod paloo » 10 zář 2017, 07:50

petrpan píše:Ahoj,

kdo mnozil muchovnik odkopky, muzete mi rict, kdy je na to podle vas nejlepsi doba? jaro/podzim?
Mam na zahrade par mladych (vsechny kupovane loni) keru (martin, northline, mandan, sleyt, pw) a pw z nich ma jednoznacne nejvetsi listy. Muze nekdo potvrdit, ze pw ma vetsi listy nez napr. martin? Diky.

PW poznáš teraz v jeseň podla farby listov-má ich červené na rozdiel od Martina ktorý ich má žlté.Tu je foto pre ilustráciu :D4
viewtopic.php?f=35&t=67&start=660#p21687
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: muchovník

Příspěvekod petrpan » 10 zář 2017, 15:10

diky Paloo, az se zacnou vybarvovat, mrknu na to.
EDIT: vypada to, ze moonvil ma od tebe odkopnuty muchovnik. Kdy jsi prosimte odkopaval? Mam na zahrade jeden ker kupovany v hornbachu a je to des bes, takze bych ho rad nahradil.
Naposledy upravil petrpan dne 11 zář 2017, 07:18, celkově upraveno 2
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod amy80 » 10 zář 2017, 16:19

Moc děkuju za všechny odpovědi!
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: muchovník

Příspěvekod paloo » 11 zář 2017, 08:43

To je podľa mňa jedno kedy to odkopneš.Keď to spravíš na jeseň nemusíš dávať pozor aby to neuschlo.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: muchovník

Příspěvekod M.Joe » 29 zář 2017, 09:40

Já mám nejlepší zkušenost s odkopnutím teď na podzim, to mi vždycky všecky odkopky dobře zakořenily, i když neměly moc kořínky, ujaly se i ty, u kterých bych to nečekal. Jednak (jak píše paoloo) se to nemusí zalévat a asi u nich dobře funguje podzimní růst kořenů, když nemusí "tlačit" do listí" :-) Jarní odkopky spíš živořily. Mám vyzkoušeno, že muchovníky, přesto , že jsou skoro nezničitelné, nemají rády, když se s nimi hýbe na jaře (po jarním přesazení celý rok stály).
Uživatelský avatar
M.Joe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 17
Registrován: 24 črc 2017, 13:26
Bydliště: Vícov. 385m.n.m. (okr.Prostějov-Drahanská vrchovina)

Re: muchovník

Příspěvekod petrpan » 11 říj 2017, 23:14

J500j píše:Som už síce "nováček" a mám sa ešte veľa čo učiť ale asi som pravdepodobne zase naletel.
Expeduje "KOHAPLANT"

Vie mi niekto povedať niečo blyžšie o tomto exemplári???

http://www.jural.cz/Jural/Drobneovoce.html

http://www.jural.cz/Jural/Amelanchier.html

Alebo som naozaj zase naletel???? :D15 S15 E8
Ako zistiť podľa čiarového kódu výrobcu odrodu keď ju on v popise neuvádza?
Jano


Ahoj Jano, jak jsi s tim muchovnikem dopadl? Ja ho po dvou sezonach pred tydnem vykopal a vyhodil na kompost. Mel male, suche bobule, ktere se nedaly absolutne jist. Tak zly muchovnik jsem jinde nevidel..
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod aswer » 31 říj 2017, 11:51

Aký ste použili rozostup pri vysádzaní muchovníkov? Paloo ich máš vysadené za sebou asi 12, ak si dobre pamätám. Aký vytvárajú priemer okolo seba (ako idú do šírky) dnes po 8-9 rokoch?
http://postimg.cc/image/5bh648et7/
aswer
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 10
Registrován: 31 srp 2017, 07:20
Bydliště: Zámutov 328 m n. m.

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 31 říj 2017, 12:31

Když je dáš cca 1,5-2m od sebe, bude to stačit. Ale jelikož se muchovník příliš nehodí na zpracování (narozdíl např. od zimolezu), tak doporučuju nesadit víc jak 3-4 rostliny, jinak pak nebudeš vědět co s tím.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod bradhal » 31 říj 2017, 13:14

Na chatě mám dva starší plodové od sebe asi 1,5m, tam šlo spíš o rovnoměrné využití toho prostoru. Sloupcovité (přestěhovala jsem tam všechny tři, bobule opravdu k ničemu) jsou tak 80cm, ale to je jen na okrasu.
Doma mám řadu čtyř plodových po metru, dělají takovou napůl pohledovou zástěnu. Plánuju odřezávat silnější větve a držet to jen jako keře, nenechat to moc přerůst. Pak mám ještě dva jako solitéry, tam ale spíš převáží ta okrasná část nad užitkovou, ty nechávám růst volněji. I když bobule jíme s nadšením, toto množství nám již jako rodině stačí, víc jich pořizovat určitě nebudeme.
U normálního na sklizeň bobulí bych pod metr určitě nešla, kdybych měla prostor, spíš jak tu bylo uvedeno, ten 1,5m a víc.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: muchovník

Příspěvekod nene » 31 říj 2017, 14:18

Je dobré myslet i na ptáky :D - bude nutno balit a síťovat a to může taky potřebovat určitý prostor.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: muchovník

Příspěvekod paloo » 31 říj 2017, 21:13

aswer píše:Aký ste použili rozostup pri vysádzaní muchovníkov? Paloo ich máš vysadené za sebou asi 12, ak si dobre pamätám. Aký vytvárajú priemer okolo seba (ako idú do šírky) dnes po 8-9 rokoch?
http://postimg.cc/image/5bh648et7/

Boli tam 3x Smoky,3xThiessen,3xMartin,2xPrince Wiliam a 1xNorthline.No nechal som na záhrade jedného Martina a ostatné som rozdal a vysadil do chotára.Tak sa o ne starajú jelene a majú asi 20 cm na výšku E11 Rastliny boli vysadené od seba po 125cm čo sa ukázalo málo-bol z toho živý plot :D4 Proste to množstvo nebolo možné spracovať a ani ochrániť pred drozdami.Tá čvarga sa na mňa ešte škriekala keď som si prišiel zobnúť aj ja.Nahradil som to radou zemolezov a s toho je aspoň šmakový džem S6
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: muchovník

Příspěvekod M.Joe » 01 lis 2017, 10:09

Když tak pročítám poslední příspěvky, vzal bych málem krumpáč a šel hned vykopat těch 46 letos vysazených ! :-) Hlavně , co se týče popisu kvality plodů a možností jejich zpracování.
(nejvíc mě teda pobavilo srovnání se zimolezy, jak o nesrovnatelně kvalitnějším ovocem). Ale proti gustu žádný dišputát. Na druhou stranu mě uklidňují ty hektary muchovníků v Bormatu v Úpici (a to nehovořím o muchovníkových farmách v Kanadě :-) )
Ono je to jako se vším (hlavně s něčím novým) - hlavně v tom binci, co se prodává jako "muchovníky" (už sám poměrně velký chaos v názvosloví tomu dost napomáhá). A pak "erudice" nebo na druhé straně hamižnost prodejců a "sazenicoproducentů", kteří prodávají semenáče pod odrůdovými jmény a nebo šíří evropské muchovníky jako plodonosné a pod. Čas to všecko vytřídí. Muchovníky "Cusicky" a jim podobné, včetně všech, které se prodávají za 20 - 30 Kč a jsou to tím pádem jedině semenáče - ty se opravdu hodí jen do živých plotů. Má-li se vypěstovat sazenice plodonosného muchovníku konkrétní odrůdy - dá to práci. Semenáč to neřeší, hřížit ani řízkovat se to nedá(pro hnidopichy tedy jen velmi obtížně), takže zbývá jen meristémové množení nebo odkopky. Obojí je nákladné ať už na čas nebo podmínky. Pokud je ale muchovník "ten správný", tedy kanadský (a.alnifolia), nebo americký (a.canadiensis) a je to opravdu ten konkrétní kultivar, srovnávat jeho ovoce se zimolezem je trošku jako srovnávat divoké špendlíky s broskvemi. (vím, že teď vyvolám bouři nevole u zastánců zimolezů - sám je pěstuji, mám myslím 5 odrůd - a nic proti nim.) Ale vidím to podobné jako v tom starém židovském vtipu o tabulce u vstupu do synagogy - že vstoupit do ní bez pokrývky hlavy je stejný hřích, jako cizoložství : zkusil jsem obojí, ale srovnat se to nedá! Nebudu teď polemizovat o zimolezech, (mám doma kyselé i trochu sladší) a vrátím se k muchovníkům.
Pěstuju je už deset, dvanáct let a ty první, co jsem koupil z Kruhu(pod názvem Indiánská borůvka) a pak z Droždína jsem už opravdu dávno vykopal a přesadil do plotu. Jíst se daly, ale odradily by každého - a to tehdy byla opravdu novinka, tolerovalo se hodně. Pak jsem si zajel do Úpice a dovezl "klasickou čtveřici" (Martin, Smoky, Thiessen, N.Line). Nevím, jaký v tom měli "hoši z Bormata" tehdy ordnung, ale měly to být přebytky z právě probíhající výsadby nově zakládaného sadu a údajně z meristému. Pravdou je, že opravdu se od sebe plody vzájemně liší (velikostí, dobou zrání i lehce příchutí). Brzy to budu konfrontovat z odkopky z jejich výsadby, jen co začnou pořádně plodit. Ale jsem muchovníky nadšený, chutnají výborně a například zavařené jsou zase něco jiného , než běžné zavařeniny (bobule mají hodně pektinu, takže zavařením na rozdíl od ostatního ovoce nezměknou, ale ztuhnou! :-). Klasický džem z nich vařit nejde, jelikož ztuhne na pevnou hmotu. ale v pečeném čaji - výborný. Buchta s příchutí mandlí (díky pecičkám) - výborná...
A ještě k výsadbě: já je sázím 1,5 m od sebe(v podmínkách zahrádkářských, nikoliv velkopěstitelských), časem srostou v řadu. Protože dobře obrůstají, vyplatí se opravdu pravidelný řez a nechávat jen mladé tenké pruty, aby se dalo trhat ze země, beztak plodí jen na koncích. a tím pádem se keře udržují v průměru kolem metru, metru a půl, takže ulička stačí 2 - 2,5 m. Tož tak to vidím já.
Uživatelský avatar
M.Joe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 17
Registrován: 24 črc 2017, 13:26
Bydliště: Vícov. 385m.n.m. (okr.Prostějov-Drahanská vrchovina)

Re: muchovník

Příspěvekod moonvil » 01 lis 2017, 12:28

To jsem rád, že tě předchozí příspěvky pobavily, já se zase docela zasmál tomu tvému, ale ne ve zlém - já mám muchovníky rád a ochotně je propaguju jako zajímavou alternativní bobulovinu. Nevím teda z čeho jsi vyvodil, že tu někdo propaguje zimolez jako "nesrovnatelně kvalitnější ovoce", ničeho takového jsem si nevšiml. Obojí si své příznivce najde, zmiňoval jsem, že se příliš nehodí na zpracování, ale aby to neznělo tak radikálně, tak dodávám, že zpracovávat jsem jej zkoušel různými způsoby: kompot, zamražení i džem, o kterém tvrdíš, že nejde - chápu co tím myslíš, ono to jde, ale vznikne něco na způsob povidel (docela dobrá náhražka švestkových). Do mražáku si člověk dá pár sáčků bobulí na buchty, mandlová (kyanidová) příchuť je celkem vítaná, kompot ze samotných muchovníků mi připadal trochu slabší.
Opravdu nevím co budeš dělat s plody z 50 keřů, až ti to všechno zaplodí, navíc muchovník dozrává zároveň s jiným ovocem (např. s třešněmi), takže ani v syrovém stavu toho člověk moc nepojí, v tomto má výraznou výhodu ten zmiňovaný zimolez. Z výše uvedených důvodů postupně redukuji své počty keřů muchovníku (téměř vše odrůdové rostliny přímo z USA/Kanady) z více jak desítky na pár kusů, se zimolezy dělám přesně opačný proces.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: muchovník

Příspěvekod ivan » 01 lis 2017, 12:52

moonvil píše:To jsem rád....
Opravdu nevím co budeš dělat s plody z 50 keřů, až ti to všechno zaplodí.......

"Moji" drozdi a škorci- by vedeli čo s tými plodmi...(max do dvoch dní) S6
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: muchovník

Příspěvekod M.Joe » 01 lis 2017, 16:10

Ahoj Michale! (není to tak dlouho, co jsme si spolu mailovali o argutách, muchovnících a jiných drobnostech :-)
Musím konstatovat, že "moje děvče" se mě taky ptá (poměrně investigativním tónem), co s tím budu dělat. Zatím na to mám odpověď typu: "až to přijde, něco vymyslím..." :-) A ruku v ruce s tím jde i názor Ivana. Protože chci něco sklidit, musím toho vysázet tolik, aby zbylo i na mě. A taky mě to baví, takže cílový stav by měl být necelých šedesát keřů v 8 odrůdách (z různých zdrojů - tudíž jsem velice zvědavý na srovnávání toho, co kdo množí). Prostě plná zahrada :-) Je to tak trochu jak s argutama - jen to nedá tolik práce :-)
Tož uvidíme. Dík za reakci
P.S. Doufám, že muchovníky při té redukci nevyhazuješ - jsou-li to doložené odrůdy a sazenice ze zámoří, byl by to stejný hřích jak vejít do synagogy bez pokrývky hlavy :-) ! Luboš Ringl
Uživatelský avatar
M.Joe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 17
Registrován: 24 črc 2017, 13:26
Bydliště: Vícov. 385m.n.m. (okr.Prostějov-Drahanská vrchovina)

PředchozíDalší

Zpět na MUCHOVNÍKY ( Amelanchier )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník