Kaštanovník setý

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod Pete » 07 pro 2016, 23:45

Já bych si skoro tipnul, že velikost plodů bude úměrná teplotní sumě. Takže v chladnější oblasti to vždycky budou broky :(
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod laradek » 08 pro 2016, 17:47

Tak jsem kouknul do té publikace a jsou tam uvedeny i kaštany v naší zámecké zahradě. Opravdu mohutné stromy,které pravidelně plodí celkem velké a chutné plody.
laradek
člen
člen
 
Příspěvky: 462
Registrován: 07 lis 2007, 22:53
Bydliště: Kyjovice 390m.n.m.

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod jslama » 08 pro 2016, 23:58

laradek píše:Tak jsem kouknul do té publikace a jsou tam uvedeny i kaštany v naší zámecké zahradě. Opravdu mohutné stromy,které pravidelně plodí celkem velké a chutné plody.


Kdy u vás asi tak dozrávají/padají?
Táborsko, zahrada 450-470 m.n.m., JZ svah ca 3 - 12°, USDA 6 (a nebo b, zatím příliš málo času na to posoudit...)
ČR: MT4 (Moravec-Votýpka) resp. MT7 (Quitt)
jslama
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 10
Registrován: 19 lis 2016, 23:42
Bydliště: Táborsko

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod laradek » 10 pro 2016, 13:18

To jsi mě zaskočil.. přesně to nevím, ale viděl bych to na první půlku října. Bývá jich ale kvantum, přesto že je sbírají jak děti, tak i např.důchodci z DD, který se v zámku nachází.
laradek
člen
člen
 
Příspěvky: 462
Registrován: 07 lis 2007, 22:53
Bydliště: Kyjovice 390m.n.m.

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod amy80 » 04 pro 2017, 17:41

Období pečených kaštanů mi opět připomnělo, jak ráda bych měla tenhle strom na zahradě... Bohužel zahrada nebude moc velká, takže jsem si nechávala doteď zajít chuť...
Teď se mi ale dostala informace, že odrůda Bouche de Betizac by údajně měla být "zakrslá"... Tady je tahle odrůda párkrát zmíněná, ale ne jako jako zakrslá, a taky jsem se nedočetla kolik metrů vlastně má takovej "zakrslej" kaštanovník :lol:
http://www.prodejstromku.cz/produkt/jed ... de-betizac

Víte o tom něco? Je to tak? A je potřeba k ní jako opylovač jiná odrůda, nebo by případně stačiy dva stromy stejné odrůdy?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod nene » 04 pro 2017, 18:49

Tady je spousta fotek vaší touhy - v každém roce fotky jak strom rostl....
http://kastanienland.ch/html/phaeno-201 ... tizac.html
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod amy80 » 04 pro 2017, 20:03

Díky za odkaz nene, strom je to krásný, bohužel v těch pozdějších rocích tam chybí info (nebo aspoň jsem si žádného nevšimla) o tom, jak je strom vysoký.
Přijde mi celkem velký :lol: ale taky je fakt, že tam chybí nějaké objektivní měřítko, ten plot okolo i stromy v pozadí můžou být taky libovolně vysoké...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod robo » 04 pro 2017, 20:26

amy nechci být za chytráka, ale ten strom mi příjde tak 5-6m vysoký. V zahradnictví Spomyšl uvádí výšku až 8m, tak nevím jestli to je zakrslý strom? Na druhou stranu u kaštanovníku uvádí výšku až 20-25m. Tak že, asi svým způsobem bude zakrslý. :mrgreen:
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod Radim K » 04 pro 2017, 20:39

V Hornbachu měli v listopadu Castanea sativa Magical Bowl, který je skutečně zakrslý, je o něm ale na internetu velice málo informací, přesto jsme jej zkusili. Původně byl cca za 1000, pak ho zlevnili na půl a pak ještě na půl, to už šlo :lol: . Tak jen námět na tip. Každopádně kaštanovnk by měl být vždy nejméně 2x v jiné odrůdě a nevím, jestli existuje i druhá takto zakrslá odrůda. A i když se některé odrůdy jeví, jako samosprašné, zdá se mi to pochybné.
Jirko, to je nádherná podívaná! Kéžby měl člověk čas věnovat se takto každé rostlině, co má.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod Stanley_51 » 04 pro 2017, 22:39

Radim K píše:A i když se některé odrůdy jeví, jako samosprašné, zdá se mi to pochybné.

Radime, našel jsem u nás ve městě semenáč kaštanovníku, odhaduji stáří tak na 10 let. Každoročně plodí, ač v celém městě již o žádném kaštanovníku nevím. Plody jsou ale malé, celkově takové krpaté. Ke konzumaci nejsou vůbec.Možná ta krpatost souvisí s tím, že není opylený druhým jedincem.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod robo » 08 pro 2017, 20:00

Zrovna dnes byla v pořadu polopatě o kaštanovnících reportáž. Neviděl jsem ji celou, ale říkali že ty malé (krpaté) plody jsou právě způsobeny neopylením jak píše Stanley. Doporučovali sázet pro kvalitní opylení alespoň tři stromy. Což mě přivádí k myšlence, že kaštanovníky na zahradě mít asi nikdy nebudu.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod pavell » 08 pro 2017, 23:28

Myslím že by stačilo naroubovat na jednu větev třeba jen divoký kaštanovník, nebo jinou odrůdu pokud máš málo místa.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod jardos » 09 pro 2017, 00:03

Aj ja som si to pozrel a odzneli tam vsetky potrebne informacie. Ten pan hovoril, ze zakupit gastany v CZ je celkom obtiazne. Dovazaju na napr. z Italie ale Francuzska, ale najblizsie je to prave zo Slovenska, kde su registrovane dve odrody - Mistral a Bojar (alebo Boiar...). CZ nema registrovanu ziadnu odrodu. o tych SK hovoril ako o odrodach, ktore bohato plodia a su najvhodnejsie do podmienok CZ. Samozrejme teda odporuca roubovane stromky, lebo semenace plodia po x rokoch a je neistota velkosti plodov. Cize aj ked mas tri semenace vedla seba a opelenie prebehne na 100%, tak plody su male. Zaujimava bola informacia, ze aj semenac moze mat par velkych plodov, ale vacsina je malych. A to sa pri roubovanej odrode nemoze stat, vsetky plody su velke. Dalsie dolezita vec, o ktorej ale asi viete je to, ze gastan na sice kvety aj samcie aj samicie, ale kvitnu v odlisnu dobu na tom jednom strome. Preto sa odporuca mat aspon 2-3 stromy vedla seba kvoli opeleniu. Toto tam dnes odzelo...Este mozno zaujime info o jednaj z nasich naj gastanic na SLovensku - v Jelenci:
...Gaštanica má rozlohu cca 3,5 ha. Gaštany tu rastú ako lesný porast, v ktorom najstaršie jedince dosahujú cca 300 až 350 rokov. Sú však najmenej 2 až 3 generáciou pôvodných jedincov. Zachovaný je archívny dokument o výsadbe gaštana jedlého z roku 1240-41 rodiny Forgáčovcov, v ktorom sa píše o založení gaštanového sadu pod hradom Gýmeš.Jelenecká gaštanica je jediná lokalita v rámci Slovenska, kde sa gaštan jedlý prirodzene zmladzuje, to znamená, že sa tu správa akoby bol pôvodným druhom.
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod Jožka » 09 pro 2017, 10:38

Máme kaštanovník ze semene asi z roku 1987 je to už celkem velký strom a mužu potvrdit že mývá velké i malé plody. A v okolí žádný jiný kaštan není.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Kaštanovník setý

Příspěvekod Jožka » 09 pro 2017, 10:51

Kaštanovníky prodává zahradnictví Uh. Ostroh, odruda Bojar 500kč, Mistral 500kč, Bouche de Bétizac 1300kč, Volu za 1000kč ta už není skladem.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron