Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moru?e

Příspěvekod Brano70 » 27 říj 2017, 08:25

[quote="Radim K"]Ivane, jsi si jistý? Já vnesu trochu chaosu do diskuse, ale podle mě to je u Daggyho pravá nigra :oops: :lol: . Vidím tam klasické srdčité listy pravé nigry. I ty pupeny (byť u takto mladé rostliny...), jsem si tím docela jist, ale rád bych zde rozvedl debatu, abychom jednou pro vždy popsali a vysvětlili rozlišovací znaky.

Radime, usudzujem to podla lesku listovej cepele a farby pupenov na fotkach. Prava M. nigra nema v ziadnom pripade leskle a hladke listy (na rube listu), ale naopak dost drsne, mierne chlpate a matne. Na tvar listov by som vobec nespoliehal, je tam obrovska variabilita. M nigra ma casto niektore listy rovnake ako figovnik, teda s lalokmi! Vyzrete pupene (teraz na jesen) v pazuchach listov pravej M. nigra su o dost vacsie (mozu mat dlzku aj okolo 1 cm a sirku nad 0,5 cm) ako ma M.alba (dlzka vacsinou do 0,5 cm) a su vacsinou cokolladovohnede az uplne cierne, nie svetlohnede ako ma M. alba!
Daggy, tento popis by ti mal jednoznacne odpovedat na tvoju dilemu.
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Moru?e

Příspěvekod Radim K » 27 říj 2017, 17:03

Promiň, psal jsem Ivane, myslel jsem Braňo :oops: .
Ano, variabilita listů alby je neuvěřitelná. Máme kolem 12 odrůd a druhů moruší, alb asi 6 a každá má listy trochu jiné. Některé mají i tak velké pupeny, že jsem si nekolik let myslel, že jde o nigru.
Právě přesně, jak píšeš. U nigry je pěkně patrný drsný až plstnatý, nelesklý povrch na rubu listu.

Nuž ale, jak je možné, že by moruše ze Sicílie byla alba? Tam by přeci musela alba trpět. Pokud je tedy opravdu původem odtud...
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Moru?e

Příspěvekod ZdenekCernoch » 29 říj 2017, 08:24

na moruše jen tady:

http://cochetfrederic.com/ S9 S14
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Moru?e

Příspěvekod jaro » 31 říj 2017, 15:19

Dnes som sadil morusu Charlotu,dovoz Anglicko.Je to krikova odroda,ma ju tu uz niekto a ake s nou mate skusenosti?
jaro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 210
Registrován: 14 zář 2014, 00:44
Bydliště: Stropkov SR 200m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod daggy007 » 03 pro 2017, 20:44

Pre istotu som vcera zazimoval:
Obrázek
A dnes to vyzeralo uz takto:
Obrázek
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Moru?e

Příspěvekod petrlcr » 03 pro 2017, 23:26

Pokud je to fólie, tak nemyslím, že je to rozumné. Zasvítí slunce, to co je pod fólií se zahřeje a začne rašit. Zbytek bude dále v chladu, pupenům se nedostane výživy akoruna uschne.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Moru?e

Příspěvekod daggy007 » 04 pro 2017, 10:58

Je to netkana textilia. Osvedcila sa mi pri prvych zimach u kiwi. Pod nou sa nic neprehrieva a dost to aj odvetrava.
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Moru?e

Příspěvekod ivan » 04 úno 2018, 09:22

Máte niekto skúsenosti zo sušením moruší? V Lidli mali sušené moruše( krajina pôvodu Turecko, Irán)- chuť pomerne dobrá- ale boli to biele moruše- tie biele u nás nemajú takú výraznú chuť, z čiernych by to mohlo byť lepšie, zatiaľ sme to neskúšali sušiť( tento rok to asi vyskúšame)
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod moonvil » 04 úno 2018, 10:06

Minulý rok mi vše sežrali ptáci - moruše byla jediný strom v okruhu stovek metrů, na kterém po jarních mrazech něco zbylo, ale předloni jsem sklepal asi 10L již značně předsušených plodů, stačilo je nechat asi 2 dny na slunku dosušit. Výsledek byl lepší než by člověk čekal, jí se to docela dobře. Mám teda moruši s menšími bílými plody, nevím jak dobře by se sušila nějaká jiná odrůda s velkými, hodně šťavnatými - v obchodě jsem viděl vždy jen sušené bílé podobné jak ty moje.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Moru?e

Příspěvekod petrpan » 12 úno 2018, 00:41

Ahoj, mate nekdo zkusenosti s mnozenim moruse rizky v tomhle obdobi? Chci za tyden narizkovat jednu morusi z Chomutova. Upozornil me na ni uzivatel z jineho fora. Loni v lete jsem z ni obiral plody a skoro jsem brecel radosti :)
Posledni roky jsem totiz jedl moruse z ruznych stromu - tmave, bile i neco mezi (vsechno alby). Ale vsechno to byly takove nasladle "bezchutovky". Az loni u tehle moruse (myslim, ze je to taky alba - brzo proverim) jsem si konecne pripomnel, jak chutna moruse. Opravdu, po vice nez dvaceti letech jsem opet v puse citil morusovou prichut a az zpetne mi doslo, ze vsechny ty ostatni moruse vubec "nechutnaly jako moruse". Abych dovysvetlil: kdyz mi bylo cca 10let, asi dve leta po sobe jsme chodili obirat sousedovic morusi v Nitre na Zobori, ktera mela krasne aromaticke plody a konecne jsem tohle zas ucitil az loni v Chomutove. Co to bylo za strom v te Nitre, nevim, ale pri zpetnem srovani chuti vsech mych ochutnanych morusi to tipuju na nejakou nigru, pripadne trnavskou morusi. No a ted kdyz jsem se dozvedel o tomhle stromu, co si v klidu roste z rozpadle zidky v Chomutove a to dokonce uz pekne dlouho podle velikosti stromu, tak jsem se rozhodl, ze ho musim mit doma. Plody ma vcelku velke, tmave (temer cerne) barvy (kdyz neni plod uplne zraly, tak je cereny) a chut je od kyselkave po sladkou. Asi podle stadia dozrani (natrhal jsem jich malo na nejake podrobnejsi zkoumani). Ale hlavne chutna opravdu jako moruse(!). No a vypada to, ze by ten strom mohl byt i dobre mrazuvzdorny.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod moonvil » 12 úno 2018, 08:34

Nemůžeš to jednoduše někam přiroubovat?
Sehnat podnož snad nebude problém.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Moru?e

Příspěvekod Pokuston » 12 úno 2018, 22:35

Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 343
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Moru?e

Příspěvekod petrpan » 13 úno 2018, 00:39

Pokuston: diky za počtení. Kdyztak zkusim vzdusne hrizeni, kdyz se nic neujme.
moonvil: jednu mladou morusi z lonska na zahrade mam. Je to rizek od cloveka, co takto mnozil jednu povedenou morusi z Prahy Kobylisy. Ma cca 1.5m a je krasne rostla (muj nazor). To mi dava nadeji, ze z rizkovani morusi lze dostat kvalitni sazenici. Roubovat se mi to moc nechce. a) jsem na to antitalent b) bojim se, abych nemusel resit nejake to soupereni mezi vetvemi. A taky bych rad dva stromky.
Naposledy upravil petrpan dne 14 úno 2018, 19:27, celkově upraveno 1
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod Petr z H. » 14 úno 2018, 11:10

Pořídil jsem si moruši bzeneckou (roubovanou na moruši bílé), nicméně první jaro se nechytla horní polovina špičáku, i když pupeny začaly rašit, nakonec horní zaschly a výhony vyhnaly jen v dolní polovině. Přešel jsem to tedy s tím, že jsem nechal jeden tento nový výhon, který se do podzima se vyrovnal původnímu kmínku, takže jsem ho nechal jako špičák na další rok. Bohužel po tvrdé loňské zimě vymrzla moruše úplně, a v létě vyrašily nové výhon až z kořene. Nechal jsem jeden, takže nyní mám vlastně jen původní moruši bílou. Dotaz - neměl by někdo náhodou proutek moruše bzenecké (nejlépe v okolí Brna), že bych to zkusil naočkovat/naroubovat a dal jí ještě do třetice šanci?
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod petrpan » 18 úno 2018, 23:51

Ahoj, dalo by se podle pupenu poznat, jestli je to alba nebo nigra? A nebo bude jistejsi v sezone prozkoumat listy? Je to ta aromaticka Chomutovska.
ObrázekObrázekObrázek
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na MORUŠE ( Morus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník