Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moru?e

Příspěvekod daggy007 » 19 úno 2018, 11:50

jarek01 píše:Na ty semenáčky bych moc nespoléhal, protože můžeš dopadnout jako já, kdy jsem po asi 10 letech zjistil, že pěstuji samce, který mi nebude plodit.
Pokud pěstuješ semenáčky, tak bych je vždy raději narouboval. Rouby chytají docela dobře.

Asi to bude pravda, kolega ma na zahrade uz dost vysoku morusu, kazdu jar kvitne ale neplodi. Premysla bud vysadit vedla dalsiu morusu (ale miesta je malo) alebo skusit do koruny navrublovat inu odrodu, ci dojde k opeleniu. Alebo ju odstranit kvoli miestu a vysadit nastepenu odrodu, napr. Bzenecku. Ako je to so samoopelivostou u nej?
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Moru?e

Příspěvekod moonvil » 19 úno 2018, 12:56

Hlavně by měl kolega zjistit, zda ta jeho moruše je samec nebo samice. Pokud je to samec, tak do něj může naroubovat co chce, ale stejně plodit nezačne :-)
A pokud je to samice, tak další samičí strom či přiroubování další samice taky nepomůže.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Moru?e

Příspěvekod daggy007 » 19 úno 2018, 13:34

Preto zvazuje aj tu poslednu moznost.
To navrublovanie zvazuje kvoli prevereniu cudzoopelivosti - kedze v blízkosti nie je ina morusa.
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Moru?e

Příspěvekod moonvil » 19 úno 2018, 16:58

Odstranit celý strom by byla škoda. Já si takto na zahradě asi 6 let taky hýčkal jednoho samce - až poprvé vykvetl, tak jsem už držel v ruce sekeru, ale nakonec jsem jej jen hluboce seřezal a přerouboval. První rok jednu půlku, letos dokončím druhou. Jednoduše za kůru, chytá se to celkem dobře, roční přírůstky jsou pak skoro metr, ušetříš tím nějaký ten rok.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Moru?e

Příspěvekod Tibor » 20 úno 2018, 17:51

Hmm... Toľko veci znalých ľudí a nikto neporadí? Tak na dotaz od petrpan-a odpoviem ja.
To čo máš na fotkách je bez najmenšej pochyby Morus nigra.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod petrpan » 21 úno 2018, 23:16

Tibor píše:petrpan-To čo máš na fotkách je bez najmenšej pochyby Morus nigra.

diky za odpoved. jen je teda zajimave, ze prezije v Chomutove na, rekl bych, ne moc krytem miste. Je to uz celkem obrovsky strom.
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod Brano70 » 02 bře 2018, 09:42

[/quote] diky za odpoved. jen je teda zajimave, ze prezije v Chomutove na, rekl bych, ne moc krytem miste. Je to uz celkem obrovsky strom.[/quote]

Petre, aj ja si myslim, ze podla pupenov to moze byt M. nigra.
M. nigra je pri dobrom vyzreti dreva dost otuzila, takze prezije bez vacsej ujmy aj mrazy okolo -20 (napr. pukanecke moruse mali v historickej zime v 1929 omrznute len prirastky z predosleho roka). A take minima sa na Chomutovsku iste casto nevyskytuju. Potrebuje vsak dostatok tepla a svetla pocas vegetacie. A toho ma asi v Chomutove tak akurat, aby zdarne prezivala. Podla mna je zaklad neprehnojovat dusikom, vhodna je obcasna aplikacia draslika pre lepsie vyzretie a mrazuodolnost dreva.
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Moru?e

Příspěvekod petrpan » 05 bře 2018, 18:53

Ahoj, mel bych zminit, ze na tech fotkach, to byl letorost. Ale jinak ma na vetvich u baze i drobne, svetle hnede pupeny. Myslel jsem, jestli neni roubovana, ale objevil jsem i klacky na kterych jsou oba "typy" pupenu..
Kazdopadne napichal jsem to do substratu na rizkovani/vysev namichanym s perlitem cca 50/50 a porusil tomu misty kuru v dolnich 2-3cm a zaclo to poustet korinky. Dokonce myslim, ze to ani nejsou letorosty, co zacly korenit.
Obrázek
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod petrpan » 29 bře 2018, 22:54

Jen posilam update k tomu rizkovani. Uspesnost nakonec 0%. Nevim proc, ale nakonec to vsechno zaclo uvadat.. cetl jsem, ze moruse jsou lepsi ze zelenych rizku, tak to zkusim v cervnu..
petrpan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 162
Registrován: 26 kvě 2015, 21:45
Bydliště: Velká Dobrá, 412m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod ivan » 23 dub 2018, 22:40

Pred týždňom iba náznak pučania- dnes výhonky dlhé viac ako 10 cm- a chystá sa kvitnúť...( napr. na hruškách čo kvitli pred týždňom sú už plody cca 1,5 cm veľké)- všetko to ide raketovou rýchlosťou
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod Miroslav » 26 dub 2018, 20:29

dnes jsem náhodou zjistil, že kvetou, jen jsou tak nenápadné, že si toho člověk nevšimne, dokud k nim vysloveně nepřijde
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Moru?e

Příspěvekod Radim K » 26 dub 2018, 21:38

Úplně to stejné jsem si říkal dnes při obchůzce sadu, že moruše kvetou, ale není to vůbec zřejmé, protože přírůstky mají krátké, přitom na každém už je trs květů :D. Tedy, nechci to zakřiknout, ale pokud nebude mrznout... tak bude letos úroda jako prase.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Moru?e

Příspěvekod ivan » 25 kvě 2018, 16:58

Začínajú sa vyfarbovať prvé plody moruše...škorce už vychovali prvé mláďatá- už lietajú na zrelé čerešne a "okukujú" už aj moruše ( už sa nevedia dočkať)- ten škrekot mladých je neskutočný...( doteraz boli staré škorce úplne nehlučné- keď krmili mláďatá)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod amy80 » 30 kvě 2018, 22:19

Tak jsem poprvé ochutnala morus alba "pendula" - to že jsou plody malinké mi až tak nevadí, ale chuťově jsou dost fádní, prostě jen sladké... máte to taky tak?

Každopádně stromku se zbavovat nebudu, je to pěkná okraska bez ohledu na plody.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Moru?e

Příspěvekod Tibor » 05 čer 2018, 16:51

Na chate máme cca 7 ročnú morus alba. Kmeň je o niečo málo hrubší ako plechovka od piva. Ide o to že sa z nej vykluľ samec, čiže by som to potreboval preštepiť na niečo jedlé. Na jar som nemal možnosť sa na chatu dostať,tak by som potreboval poradiť kedy a akou metódou je ešte teraz(do konca sezóny) možné to preštepiť.

Už som sa o to pokúšal niekedy koncom augusta minulého roku. Vrúble som bral priamo v ten deň z iného stromu. Koncom augusta už boli pekne vyzreté a kôra na mojom strome sa ideálne odlupovala, takže myslím že miazga bola. Nabil som tam možno cez 10 vrúbľov, no nechytilo sa nič. Praktických skúsenotsí s vrúbľovaním mám minimum, tak možno chyba v technike.

Vie niekto poradiť?
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na MORUŠE ( Morus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků