Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod juraj+ » 04 zář 2017, 21:24

izi píše:Ono to tu síce Miloš niekde písal, že štepí takmer celý rok, ale pre nás - smrteľníkov sa javí asi najspoľahlivejšie predsa len to leto.

Či je to leto najspoľahlivejší spôsob tak to sa uvidí až na jar či to bude rašiť . Ja som kivi takto očkoval teraz prvý raz , ja som to nevedel že sa to dá aj takto jednoducho :)
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 17 zář 2017, 11:05

Juraj , na str.1 v odd. actinidia chinensis z 18.srpna 2007 jsem měl fotky očkování štítkovou metodou . Použil jsem metodu prof. Horvatha na roubování vína. Obrázky se už ale neotvírají. U chinensisek je ten problém ,že mají velké očko ,které se do "T" řezu velice špatně vkládá . To už je lepší ten štítkový způsob ( tam to jde lépe ) ,ale ten se mě zase zdá velice pracný a náročný na přesnost. A u těchto dvou způsobů taky ještě musíš počkat ,až letorost vyzraje ,abys ten řez (kůru) mohl otevřít.
Když jsem zjistil ,jak jednoduchý ,spolehlivý a rychý je Forkert ,tak T ani štítek už nepoužívám.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod juraj+ » 20 zář 2017, 23:26

milos 51 píše:Juraj , na str.1 v odd. actinidia chinensis z 18.srpna 2007 jsem měl fotky očkování štítkovou metodou . Použil jsem metodu prof. Horvatha na roubování vína. Obrázky se už ale neotvírají. U chinensisek je ten problém ,že mají velké očko ,které se do "T" řezu velice špatně vkládá . To už je lepší ten štítkový způsob ( tam to jde lépe ) ,ale ten se mě zase zdá velice pracný a náročný na přesnost. A u těchto dvou způsobů taky ještě musíš počkat ,až letorost vyzraje ,abys ten řez (kůru) mohl otevřít.
Když jsem zjistil ,jak jednoduchý ,spolehlivý a rychý je Forkert ,tak T ani štítek už nepoužívám.


Moje obľúbené štepenie kiwi je Anglická kopulácia , používam to keď štepím drevené do dreveného hlave keď pasuje hrúbka podnože a vrúbľa. Zelené do zeleného , tam používam forkert alebo do razštepu . Očkovanie na T som iba vyskúšal aby som mal vlastnú skúsenosť či to funguje , lebo keď niekedy budem chcieť niekomu poradiť či sa to dá, tak by nebolo dobré radiť z toho čo som niekde prečítal. Keď sa mi to očkovanie na T tento rok nepodarí , tak to skúsim aj na budúci rok aby som si bol na 100% istý .
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 26 pro 2017, 14:36

Rouboval jsem už letos 12.12. a na letošní ! semenáče .Chci ověřit informace od Jury a Ivana . Tyto letošní semenáče mají až 9 mm průměr. Rouboval jsem jednoočkovým roubem do rozštěpu a až na konec podložky.
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 26 pro 2017, 17:42

Miloši, ty jsi ďábel. Já mám asi dvacet semenáčů golden kiwi ( zespri ) a chtěl bych je vroubovat do stávajících rostlin. Kdy je nejlepší čas ?
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 26 pro 2017, 18:03

A to jako semenáče o kterých nevíš ani jestli je to holka nebo kluk a ani netušíš ,kdy pokvetou ??? A to do té tvé samčí rostliny ? To tam raději naštěpuj Green light !
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 26 pro 2017, 18:16

Toto je roční přírustek Hort16. Jediný roub který chytl . Je na něm asi osm oček .Rostlina byla v obýváku za oknem a později přesazena do fóliovníku . Celé seříznu ,ponechám jenom dvě očka a roub pojede do Radvaně . Juraj tam má největší šanci...
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 26 pro 2017, 23:22

milos 51 píše:A to jako semenáče o kterých nevíš ani jestli je to holka nebo kluk ??? A to do té tvé samčí rostliny ? To tam raději naštěpuj Green light !

Green light jsem naštěpoval na jaře, samozřejmě nic. Ale ty semenáče jsem myslel naštěpovat všechny a pokud vykvetou ještě za mého života, tak samce zase vystřihat, nechat jenom samice.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 27 pro 2017, 09:22

Nejlépe to chytá koncem května až začátkem června . A to loňským tvrdým roubem do zeleného výhonku . Větší problém než roubování v tomto případě je , udržet rouby až do této doby v nenarašeném stavu. Vyžadují vlhko ,ošetření proti plísni a teplotu kolem 0°C.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 02 úno 2018, 11:25

Naroubované rostliny z 12.12. se na zimovišti ve sklepě probudily . Přenesl jsem je na jižní okno nevytápěné místnosti 12°C .
Na kmínku pod roubem odstraňuji rašící očka.
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod mifin » 08 bře 2018, 20:10

Tak jsem dnes při sundávání zimní ochrany z kiwi lehce zavadil o největší loňský roub Tsechelidise a odlomil se jako nic :D2
zrovna ten nejlepší výhon se kterým jsem počítal, že ho navedu podél domu. To zamrzí. No nic... mám tam i jiné a zdá se, že zimu přežily, což je důležitější.
Nastříhal jsem ten výhon na rouby do lednice (do ubrousku s manganistanem), má to smysl - teď odebraný roub? Mám ošetřit konce roubů?
Díky předem za rady.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 11 bře 2018, 13:04

Milane je potřeba to vyzkoušet . Já jsem rouby bral vždy po řezu koncem listopadu a v prosinci .Konce roubů parafínuji až poslední dva tři roky ,taky jsem to nedělal . Nejdůležitější bude asi ta teplota kolem nuly .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 15 dub 2018, 09:57

A ještě jedna pesimistická fotka. Před časem nás Miroslav (misoo 83) upozornil ,že chinensisky roubované do kolomikty nebo do arguty dlouho nevydrží. A já to teď potvrzuji. Deliciosa Tsechelidis roubovaná 2015 do kolomikty přinesla jenom dvě úrody.
A letos na celé 80 cm živé a zdravé větvičce vylezly jenom dvě očka. Green light naroubovaný na argutě také vloni přinesl normální úrodu a letos celý odešel.
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 22 dub 2018, 08:33

Obrázek
JF10-1 . Je to druhá generace ,semenáč z JF 10. Roubovaný na argutu v r.2015 . A zdá se ,že to bude samička. Oproti JF10 má chlupatější listy .Velice jsem zvědavý na plody.
Obrázek
A pokvete ještě jeden kříženec označený číslem 21. Je to semenáč z JF12 ,tedy více do arguty.
Hodně těch kříženců naroubovaných do arguty vymrzlo ,nepřežilo .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod onry » 24 dub 2018, 21:48

Ahoj
Mám dotaz. Zkusil jsem opět roubování rouby od Miloše. Roubováno koncem února (ještě před mízou) odruda starella. Omotal jsem proužky mikrotenu a dal do sáčku se zipem. Podnož je chinenska. Teď už mám plný keř výhonů s poupaty, ale rouby stále nic. Zkusil jsem naříznou konec abych zkonroloval napojení na mízu a všechny rouby tekly- teď po týdnu se na řezné ploše vytvořil i kalus z hojení, ale očka pořád spí! Jak je donutit vypučet? Podrost pod roubem jsem už odstranil..Mám sundat sáčky? Možná jsem nechal moc větví ..
onry
člen
člen
 
Příspěvky: 431
Registrován: 16 říj 2008, 15:46
Bydliště: 16km jižně od Brna, 192 n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků