Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod Radim K » 09 bře 2018, 18:48

Brano70 píše:
...Podla mojich pozorovani sa mi zda, ze po silnejsich mrazoch (pod -15) v zime sa skoro na jar (marec, zaciatok aprila) naoko javia letorasty a koncove pupene stale este OK, ale postupne ako sa otepluje, letorast hnedne a schne. Myslim si, ze je to opozdeny vonkajsi prejav potrhanych vnutornych pletiv na minulorocnom dreve...


Přesně tak to je. U nás minimum -16,4°C (v 1,2 metru nad zemí), ale jinak druhá nejchladnější noc -13,7°C, takže teplota pod -15°C jen jednou a ne na dlouho, čili chci říct, že to bude zajímavé. Zcela bez jakékoli ochrany a na volno v zemi si tím prošli: Brown Turkey, Hardy Chicago, Filda, Vinice, Veselí n/M, Ice Crystal, Peretta, Laradek, Turco, Čtyřlístek a Standův Dalmatinec. Domnívám se, že jsme tu jednu noc měli právě tu kritickou hranici a může se ukázat případný možný rozdíl v mrazuodolnosti mezi jednotlivými odrůdami, i když si myslím, že kromě HC bude vše v Prčicích. Protože podle mých pozorování je teplota -16°C pro letorosty už konečná, nejde-li o odrůdu HC, nebo semenáč, kteří se poškozují až pod -16,5°C nebo -17°C. Teď však vypadá vše bez poškození, jako každý rok touto dobou. :(
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod El Mariachi » 09 bře 2018, 23:29

Připadá mi, že jste do toho všichni moc hrrr... Já ty tři svoje kousky ve volné půdě nechám ještě v zásypu listí. Větřík ho přehrabuje sem a tam, takže určitě nezplesniví a ani se nepřehřeje... myslím, že na odbalení bude pravá doba až začátkem dubna, možná i později. V zimě u nás bylo minimum -16,5 °C, takže jsem byl nakonec rád, že jsem ty venkovní fíkovníky zazimoval i když zima zpočátku vypadala, že bude velmi mírná. Jinak už jsem ale začal přesazovat loňské řízky, které zimovaly ve sklepě. Z bratislavských odrůd (Dlhé diely, Gagarinova, Exnarova, Sedmokrásková, atd. (názvy podle ulic původu) přežilo vše, tedy téměř vše, tak 98 %. Zato z řízků dovezených loni z Chorvatska přežilo sotva 10 %, přesto že byly perfektně zakořeněné.... Fakt je nejlepší pěstovat osvědčené "místní" odrůdy.
El Mariachi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 201
Registrován: 30 říj 2016, 00:28
Bydliště: okres Ostrava-město, 260 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 13 bře 2018, 09:45

Na víkend to vypadá na opětovné zabalení fikovniků , to jsem nečekal. Hlásí až -9. :-(
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod JančiZV » 13 bře 2018, 12:15

Ja potrebujem vykopať nejaké do dvoch týždňov tak asi pôjdem zajtra. U nás tiež hlásia -9.
Kedy presádzate kontajnerové rastliny? Niekde som čítal že nie je dobré v období veg. kludu. Nechcem poškodiť rašiace lístky tak by som ich radšej teraz. Poradte prosím.
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 13 bře 2018, 13:13

JančiZV píše:Kedy presádzate kontajnerové rastliny? Niekde som čítal že nie je dobré v období veg. kludu.

To by mě zajímalo kde jsi něco takového četl, naopak v době vegetačního klidu je to nejlepší. Fíkovník lze ale přesazovat v podstatě celoročně, dělá se to mimo vegetační dobu spíše z praktických důvodů - rostlina s nasazenými fíky by se mohla olámat nebo poshazovat část násady v důsledku stresu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod JančiZV » 13 bře 2018, 13:52

Ďakujem, potešil si ma, tiež sa mi zdala blbosť. V tomto článku som to čítal:
http://www.pluska.sk/izahradkar/izbove- ... hrade.html
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Fíkovník

Příspěvekod nene » 13 bře 2018, 16:36

Hmmmm, celkem zodpovědně napsaný článek, co tím mohla autorka myslet?
(Nikdy však nepresádzame v období vegetačného pokoja.)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Fíkovník

Příspěvekod Brano70 » 15 bře 2018, 13:38

Pani Acova si zjavne zmylila obdobie vegetac. pokoja (kludu) s vegetacnym obdobim. Ale ako mise Michal, figovnik nema problem s presadzovanim pocas celeho roka (kontajnerove rastliny).Pokial by sa vykopaval dobre zakoreneny priamo zo zeme pocas vegetacie v case plneho olistenia a nasady plodov, potom by mohlo dojst k stresu (ak by doslo napr. k masivnemu poskodeniu korenov a naslednom vyraznom poklese turgoru v pletivach), figovnik by sa mohol potom trosku dlhsie spamatovavat, v krajnom pripade uschnut ....
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 17 bře 2018, 20:49

Tak jsem fikovniky opět musel na zahradě řádně zaizolovat. Že jsem raději s tím odbalováním před týdnem nepočkal.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirka » 17 bře 2018, 23:43

No taky jsem to znovu zabalila pro jistotu! Kamarádka v Otrokovicích tuto zimu vůbec nebalila fíkovník
na zahradě ani se na to nechystá ho balit! Snad přežije tuto zimu :roll: !
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1518
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 18 bře 2018, 10:41

Já taky nic nebalím. Když přežije - dobře. Když nepřežije - nemá tu co dělat. Potřebuji vyselektovat odolnou odrůdu.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod mirek-m180 » 18 bře 2018, 14:44

Správně,taky už pár let fíkovníky nebalím.Zatím trochu pomrzli jen minulou zimu.
mirek-m180
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 20 led 2015, 23:25
Bydliště: Neratovice 162 m.n.m

Re: Fíkovník

Příspěvekod Radim K » 18 bře 2018, 15:21

U nás už také několik let nebalíme. Naopak budeme vysazovat asi 15 dalších velkých rostlin k západní zdi. Snad brzy zase přijde série teplých zim, kdy se jim bude dařit :mrgreen: . Loni zmrzlo vše až skoro k zemi při -17,7°C, ale vyrostly až 150 cm pruty. Které letos nejspíš zase zmrzly při -16°C :D15
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Fíkovník

Příspěvekod mamakami » 18 bře 2018, 18:38

Radime, u nás skoro to samé. Doufám, že nebudu opět hořce litovat. S12
mamakami
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: 29 říj 2015, 23:44
Bydliště: okr. Beroun, 430 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 18 bře 2018, 22:31

Tak to já je zabalil více než před tím, poněvadž fikovniky už byly na zahradě lehce nastarovane a při střihu už z nich teklo mleko- latex. Sice je teplota okolo -8 st. , ale ten silný vichr to nasobi a dostane se do izolace hlouběji každou skulinkou. :-) Také jsou rostliny obsypane fiky z lonska a nerad bych o ne přišel, i když část odpadne i tak.
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kaaja-el a 6 návštevníků