Rakytník

Zde můžete probrat vše o pěstování rakytníku
Moderátor :Stanley_51

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 25 říj 2017, 07:31

Ten první asi ještě nepokvete, to nevypadá na květní pupeny - ty se většinou objevují až když se konec výhonu začne větvit.
To druhé je evidentně samec a už pokvete, ale co to je za odrůdu takto podle fotky těžko říct.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod milanek » 18 led 2018, 11:39

Díky za ukázku degustace. Myslím, že degustace a ochutnávání plodů by si zasloužilo samostatné téma.
K prezentované degustaci mám připomínku ohledně porovnávání jednotlivých odrůd v jednom čase. Každá odrůda má svou optimální dobu zralosti, která trvá od několika dní (např. Krasavice) do cca tří týdnů (Leikora). Pro srovnávání je třeba ochutnávat plody ve správné zralosti, tedy u různých odrůd v jinou dobu. Máte nějaké návrhy? K degustaci mohu poskytnout minimálně deset odrůd.
Dále mám dotaz. Máte někdo nějakou odrůdu, která dozrává později než Leikora?
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod Radim K » 18 led 2018, 12:40

Nevím, jestli je to reakce na naši degustaci z předminulého roku, ale je to dobrá a správná připomínka s tím zráním. Rodilo nám tehdy kolem 10 (jen kyselých) odrůd a je pravda, že každá odrůda "má svůj den", ale:
Většina odrůd, řekl bych raná skupina, dozrávala v horizontu jen pár dní od sebe, zatímco druhá skupina pozdnějších odrůd, zrála až po cca 3 týdnech, ale taky jen během pár dní od sebe. Určitě by to však šlo udělat lépe, o tom žádná :D .
Obzvlášť Leikora se měla nechat ještě více vyzrát.
"Raný červnový" byl naopak už pryč v době sběru první skupiny odrůd.

Nic pozdějšího, než je Leikora neznám. Leda si vyselektovat z jejich semenáčů.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Rakytník

Příspěvekod Stanley_51 » 18 led 2018, 23:12

milanek píše:Díky za ukázku degustace.

Ahoj, vítám tě na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Rakytník

Příspěvekod milanek » 19 led 2018, 10:44

Chut´jednotlivých odrůd mě fakt zajímá (profesně), i názory ostatních. Abych trochu přispěl, odpovím na některé dotazy položené na tomto fóru.
Velikost sazenic.
Sázejte co nejmenší! Kupovat větší rostliny je nerozumné. Pokud vysadíte větší, nedivte se po několika letech, že se vyvrátila. Z mnou pěstovaných odrůd je nejohroženější Sluníčko, vyvrátila nebo alespoň se naklonila třetina keřů (pod tíhou úrody za větru). Odkopky se nevyvracejí.
Stříhání (řez)
Keř je dobré zastříhávat tak, aby se dal sklízet ze země. I poměrně brutální řez rakytník zvládá bez větší újmy. My řežeme a stříháme při sklizni, ale lze prakticky v jakoukoliv dobu.
Kterou odrůdu
Zatím jsem vyzkoušel deset odrůd - Leikora, Hergo, Habego, Sluníčko, Krasavice, Tenga, Altajská, Botanika, Pantělejevská a Rosinka.
Pokud chcete jen jednu sazenici na zahrádku, pořiďte si Botaniku, je vitální, poměrně chutná a dobře se češe. Jen to musí být opravdu Botanika. Z poloviny rostlin označených jmenovkou uznané sadby vyrostlo něco jiného. Bohužel se to pozná až za několik let, bohudík speciálně u Botaniky se to pozná. Sklízet plody setřásáním je zavádějící, neboť v době, kdy je lze setřást, jsou už přezrálé a tedy nedobré.
Jako druhou odrůdu bych volil Leikoru. Sice je velmi kyselá a trnitá, další vlastnosti jsou už jen pozitivní. Je zdravá, nejodolnější (i vůči suchu), spolehlivá ve výnosech, drží dlouho zralost. A jako třetí asi Altajskou - na chuť. Bohužel chutná i ptákům.
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod Pete » 19 led 2018, 13:11

Milanek: Jakou máš prosím tě zkušenost s výnosy u Altajské?
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod milanek » 19 led 2018, 13:36

Pete píše:Milanek: Jakou máš prosím tě zkušenost s výnosy u Altajské?

Zkušenost s výnosy zatím není, nemám ji dlouho. První úroda loni byla nad očekávání velká. Jen si nejsem úplně jistý, že ta moje opravdu Altajská je, i když ji mám přímo od J. Bajera. Podle popisu by měla být málo úrodná - mile tedy překvapila.
K výnosům obecně. Výnos z jednoho keře vyšší než 20kilo je možný jen v případě, že keř roste bez zásahu 6-7 let a pak se jednorázově sklidí. Po dalších 3-5 letech je možné opakování. Normální průměrný roční výnos z jednoho keře při sklizni očesáváním je 5-10 kg, při sklizni odstřiháváním větví 2-5 kg. Pod závlahami až dvojnásobek.
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 19 led 2018, 15:47

Já si nemyslím, že se někde u Altajské píše, že je málo úrodná a pokud ano, tak je to spíše myšleno v porovnání s některými hodně úrodnými odrůdami typu "Botanika".
Z Altajské se dá pár kilo sklidit - na přímý konzum je to postačující a na zpracování jsou tu jiné vhodnější kultivary.
K té nejistotě ohledně pravosti odrůdy Altajská - vzhledem k jejím chuťovým kvalitám si nedovedu představit, že by se případná záměna okamžitě nepoznala (jedině snad za jinou sibiřskou sladkou odrůdu).
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod milanek » 19 led 2018, 16:05

Sladší a lepší než Altajská se mi (subjektivně) jeví Tenga, chuťově připomíná mandarinku. I proto bych uvítal srovnání dostupných odrůd vícero ochutnávači. :wink:
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 19 led 2018, 19:11

Nezdálo se mi, že by Tenga byla sladší, ale hlavně takovéto detailní chuťové analýzy (příchuť mandarinky apod.) nemá moc smysl vytvářet, je to příliš subjektivní a ve výsledku ne moc užitečné. Když jsem koncem sezóny psal jakési stručné hodnocení rakytníků, tak jsem zmínil pár nejchutnějších odrůd, ale záměrně jsem nedělal žádné tabulky či žebříčky.
Ideální je degustace a hodnocení přímo na místě, jakmile se začnou popisy chutí zatahovat na fóra, tak se lidi zhádají jak psi a nezúčastnění v tom mají hokej.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod mifin » 08 dub 2018, 21:27

Tak jsem zkusil cca před měsícem (po přechodu těch silných mrazů) naroubovat 3 rouby Altajské na samce a zatím vypadají dost nadějně. Ještě se raději moc neraduju, dám později vědět.
Původní samice nám vůbec nerostla až jsem ji po letech vykopl a koupil Altajskou a ta téměř taky neroste. Samec je samozřejmě obří :D3
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod moonvil » 09 dub 2018, 13:42

Jakým způsobem jsi to rouboval? Určitě pak napiš jak to dopadlo, roubování by mohlo některým těmto choulostivějším odrůdám pomoci, ale moc zkušeností s tím zatím není.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Rakytník

Příspěvekod milanek » 10 dub 2018, 19:50

Namrzly vám letos nějaké rostliny? Poměrně netypické březnové mrazy u mě nejvíc zasáhly odrůdu Inja, trochu namrzlé jsou i Nela a Elizaveta.
milanek
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 11 led 2018, 16:28
Bydliště: Plzeň - jih, 480 mnm

Re: Rakytník

Příspěvekod mifin » 12 dub 2018, 21:22

moonvil píše:Jakým způsobem jsi to rouboval? Určitě pak napiš jak to dopadlo, roubování by mohlo některým těmto choulostivějším odrůdám pomoci, ale moc zkušeností s tím zatím není.

Vlastně už si nejsem jistý jak jsem to rouboval, ale na 90% do rozštěpu, moc způsobů neovládám :D
Časem to můžu potvrdit.
Udělal jsem 3 slaboučké rouby s 1-2 pupeny z malé větvičky na stejně slabé výhony. Zatím to pořád vypadá dobře. Pošlu časem nějaké fotky (budou-li se mít i nadále k světu), moc nestíhám.

Nenamrzl nám žádný (ze dvou) rakytníků.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Rakytník

Příspěvekod mifin » 18 dub 2018, 21:04

Tak rouby zatím žijí. Přikládám konečně fotky (dnešní) všech tří.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na RAKYTNÍK ( Hippophae )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků