Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 16 dub 2018, 08:48

fotky ze soboty 14.4.

pink lemonade
Obrázek

jorma
Obrázek


vcera zacala kvest prvni "normalni" boruvka, meader
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 16 dub 2018, 14:08

Tá jorma kvitne ozaj prazvláštne. Listové púčiky sú zhruba aj u mňa také, aj kvetové ako u teba väčšina nerozvinutých. Tie dva sú nejaká anomália. :D6
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod peter8 » 16 dub 2018, 17:14

U mna zacina kvitnut EarlyBlue:
Obrázek

a Deniseblue:
Obrázek

Na Bluegolde som spozoroval vysychanie vrchnych casti vyhonkov cca 10cm, ktore som poodstrihaval (myslel som si ze len zmrzli),
ale vysychanie pomaly pokracuje.
Vedla tejto cuco. v tej istej raseline je zasadeny Goldtraube a ten je ok.
Co to moze byt??
Obrázek
peter8
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 21 kvě 2016, 12:48
Bydliště: Nové Zámky 119 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 16 dub 2018, 18:13

Je to čiastočne zmrznuté. Ked to odstrihneš vo vnútri bude časť prierezu zmrznutá a časť zelená. No napokon aj tak uschne. Normálne to strihni až do zdravého.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Rasto » 16 dub 2018, 22:07

Rasto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 úno 2018, 15:18
Bydliště: Lučenec, 200 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 17 dub 2018, 19:19

peter8 píše:Na Bluegolde som spozoroval vysychanie vrchnych casti vyhonkov cca 10cm, ktore som poodstrihaval (myslel som si ze len zmrzli),
ale vysychanie pomaly pokracuje.
Vedla tejto cuco. v tej istej raseline je zasadeny Goldtraube a ten je ok.
Co to moze byt??
Obrázek

Já měl loni zasazeny v obdélníkovém maltovníku Bluegold a Berkeley. Berkeley je v pořádku, ale Bluegold je taková přešlá mrazem. Byly u nás 2x po týdnech, kdy byly teploty až mínus 17°C. Takže si myslím, že prostě Bluegold je háklivější na nízké teploty a buď se ji raději vyhnout a volit jiné odrůdy nebo ji nějak v největších mrazech chránit.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Kanadská borůvka

Příspěvekod Rasto » 17 dub 2018, 21:11

Poradíte ktoré odrody sú vhodné na pestovanie do kvetináčov alebo maltovníkov?
Rasto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 úno 2018, 15:18
Bydliště: Lučenec, 200 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 18 dub 2018, 12:32

Rasto píše:Poradíte ktoré odrody sú vhodné na pestovanie do kvetináčov alebo maltovníkov?

Rasto, zkuste http://www.nazazvorce.cz v sekci kanadské borůvky - balkonové borůvky. Tam jich je asi 12.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 18 dub 2018, 14:18

Rasto píše:Poradíte ktoré odrody sú vhodné na pestovanie do kvetináčov alebo maltovníkov?


Všechny - pokud použiješ dostatečně velký kontejner (třeba 90L) a zvládneš to uzalívat a hnojit.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Ernesto » 18 dub 2018, 20:23

Dobrý den , chcem sa spýtať ohladom môjho sadenie či bolo správne vyhovujúce čučoriedkam , vykopal som 6 jám cc 60x60cm do nej som dal rašelinu 25l , 25lsubstrát(rašelina zmiešaná s pilinanami ),Domáci kompost rašelina (organicke látky 30l zhnyté dreviny) a potom som ju vysadil a pekne polial a pohnojil ešte hnojivom pre bobuloviny (maliny..) ale teraz som kúpil normálne pre čučoriedky no a chcem sa spýtať či som nespravil chybu , že som nedal foliu/textiliu na boky jamy , mám ju v záhrade ktorá je obrábaná a je pomerne dobré pohnojená Ornica , Vysadil som 6kríkov , 5kríkov mi pekne vyhnalo litsty a jeden ešte nie nevadí no len trápi ma otázka z tou fóliou/textíliou či mi tie kríčky pekne budú žiť a plodiť či sa vobec dožijú 10 rokov ?
Ernesto
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 18 dub 2018, 07:47

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Stanley_51 » 18 dub 2018, 21:22

Ernesto píše:Dobrý den

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 19 dub 2018, 07:20

Ernesto píše:Dobrý den , chcem sa spýtať ohladom môjho sadenie či bolo správne vyhovujúce čučoriedkam ...


Jde to i bez folie (dřív jsem měl kanadky taky vysazeny jen v jamách vysypaných rašelinou), ale je tam větší riziko, že se něco pokazí. Jestli máš okolní zeminu spíše zásaditou, tak bych to asi raději něčím oddělil - teď to půjde relativně snadno a bude to lepší než po pár letech trápení. Vhodná je např nopová fólie používaná ve stavebnictví - dobře se tvaruje a je celkem odolná a levná.
A nebo to můžeš udělat až na podzim pokud se ti nechce čerstvě zasazené kanadky hned zase vytahovat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 19 dub 2018, 10:45

@ Ernesto:

Moonvil má pravdu. Já bych k tomu dodal, že těch 60x60 je málo (jak pro kořeny, tak pro rozrůstání keřů pokud jsou vedle sebe a pro přístup k bobulím v období sběru), chce to 80x80 až 100x100. Těch 60x60 jsem loni udělal při zakládání borůvkového záhonu (loni tříleté borůvky to za rok v pohodě vyplnily) a letos to přendávám na 90x90 (část borůvek - spartan, bluecrop, jorma, kazpliszka - jsem z různých důvodů daroval, takže na délku se mi udělalo místo a na šířku záhon ještě vykopu na každou stranu 15 cm). Dal bych je i metr od sebe, ale to už bych asi musel zakládat čtvrtý záhon a to určitě nebudu, stačí mi letos dělat nový třetí a předělávat ten nejstarší (z blízko posazených no name keřů jsem jeden daroval a uvolněnou mezeru vyplním posunem vedlejšího keře) a tím končím, max. časem nějakou odrůdu zruším a/nebo nahradím.
A když se ještě vrátím k tomu přesazení Ernesto, pokud jsi si víceméně jistý, že stávající půda Ti s borůvkami nic neudělá (má přijatelné pH, neobsahuje vápník), tak bych je nechal do podzimu prokořenit (zalévat, hnojit, zamulčovat, třeba směsí kůry s pilinami z jehličnanů), na podzim jen odrýpeš původní půdu o x cm dokola aniž bys borůvku vyndával, do uvolněného prostoru dáš do kraje folii a zbývající místo k balu s borůvkou vyplníš novým substrátem. Nevím ale jak máš borůvky daleko od sebe (jestli jsou na jednom místě), takže těžko říct, jestli budeš mít dost místa na dostatečné rozšíření výsadbové jámy a jestli nebude potřeba pro některou udělat úplně novou jámu.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Kanadská borůvka

Příspěvekod Rasto » 19 dub 2018, 21:24

Aké máte skúsenosti z e-shopom Lumigreen.sk? Nehrozí zámena odrôd?
Rasto
nováček
nováček
 
Příspěvky: 121
Registrován: 28 úno 2018, 15:18
Bydliště: Lučenec, 200 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 19 dub 2018, 22:24

Rasto píše:Aké máte skúsenosti z e-shopom Lumigreen.sk? Nehrozí zámena odrôd?


Zámena hrozí vždy.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků