Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moruše

Příspěvekod Brano70 » 10 čer 2018, 11:28

Moja M. alba, var. nigra už dozrela tiež:

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Moru?e

Příspěvekod Brano70 » 10 čer 2018, 11:30

[quote="Tibor"]Na chate máme...

Tibor, skus az na jar co najneskor, vruble narez v marci a uchovaj az do maja....
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Moru?e

Příspěvekod ivan » 11 čer 2018, 22:26

Braňo- u mňa už končia, ešte sa dajú nájsť aj takéto, všetko to zreje z tých neustálych horúčav strašne rýchlo:
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod Tibor » 13 čer 2018, 11:39

Viem že jar je najvhodnejšie obdobie na vrúbľovanie a očkovanie, ale posledné dva roky som kvôli práci mimo Slovenska nemal možnosť sa k stromu dostať v tomto čase. A dosť sa obávam že ten rok to nebude inak. Preto chcem skúsiť to preštepiť, prípadne preočkovať teraz keď sa k stromu viem dostať.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod jarek01 » 13 čer 2018, 19:21

Já bych to klidně zkusil, nemáš co pokazit.
Maximálně to příští rok seřízneš o kousek níž.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Moru?e

Příspěvekod Pavuk » 14 čer 2018, 01:56

Tibor píše:Viem že jar je najvhodnejšie obdobie na vrúbľovanie a očkovanie, ale posledné dva roky som kvôli práci mimo Slovenska nemal možnosť sa k stromu dostať v tomto čase. A dosť sa obávam že ten rok to nebude inak. Preto chcem skúsiť to preštepiť, prípadne preočkovať teraz keď sa k stromu viem dostať.


Mozno Ta potesim, mam v zahradke Illinois everbearing a musim povedat, ze nam vazne chuti... Takze to mozes skusit. Ozvi sa.

M
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Moru?e

Příspěvekod Tibor » 18 čer 2018, 15:59

Tak to znie zaujímavo, hoci uvažoval som skôr o nejakej skoršej odrode keďže som pred dvomi rokmi kúpil Morus nigra "Trnavská" a predpokladám že s Illinois everbearing sa bude značne prelínať obdobie dozrievania. Ale však prečo nie... Napíš prosím kedy ti to začína v našich podmienkach dozrievať.
Nemám skoro žiadne skúsenosti s vrúbľovaním ale myslím že najvhodnejšie obdobie bude niekedy v polke augusta keď už budú letorasty dostatočne zdrevnatené. Ak ma niekto iný názor prosím poradiť.

Ak by to náhodou niekoho zaujímalo tak moja Trnavská moruša prvé dva roky len stagnovala v raste, no ten rok sa pekne rozbehla. Tieto neprirodzené horúčavy a teploty neustále okolo tridsiatky jej evidentne vyhovujú. Sucho zvláda tiež dobre. Trocha ma zaskočilo že už sa začali vyfarbovať prvé plody. Nemám poňatia ako dlho bude ešte trvať od tejto fázy do plnej zrelosti ale dozrievať by to malo vraj cca od polky júla do polky augusta.
Aktuálna dnešaná fotka:
Obrázek
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod juraj+ » 18 čer 2018, 21:26

Tibor píše:Tak to znie zaujímavo, hoci uvažoval som skôr o nejakej skoršej odrode keďže som pred dvomi rokmi kúpil Morus nigra "Trnavská" a predpokladám že s Illinois everbearing sa bude značne prelínať obdobie dozrievania. Ale však prečo nie... Napíš prosím kedy ti to začína v našich podmienkach dozrievať.
Nemám skoro žiadne skúsenosti s vrúbľovaním ale myslím že najvhodnejšie obdobie bude niekedy v polke augusta keď už budú letorasty dostatočne zdrevnatené. Ak ma niekto iný názor prosím poradiť.

Ak by to náhodou niekoho zaujímalo tak moja Trnavská moruša prvé dva roky len stagnovala v raste, no ten rok sa pekne rozbehla. Tieto neprirodzené horúčavy a teploty neustále okolo tridsiatky jej evidentne vyhovujú. Sucho zvláda tiež dobre. Trocha ma zaskočilo že už sa začali vyfarbovať prvé plody. Nemám poňatia ako dlho bude ešte trvať od tejto fázy do plnej zrelosti ale dozrievať by to malo vraj cca od polky júla do polky augusta.
Aktuálna dnešaná fotka:
Obrázek


Pred mesiacom som očkoval na spôsob T a teraz už mám 5 cm výhonky . Pred dvomi týždňami som to zopakoval a už mi to raší znovu . Očká som bral priamo zo stromu a boli úplne zelené . Očkovať či štepiť moruše nieje žiadna veda .
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Moru?e

Příspěvekod Satan » 18 čer 2018, 21:32

Rok a půl stará moruše už má menší úrodu 12 plodů.ObrázekObrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod juraj+ » 18 čer 2018, 21:58

Takto je to očkované.
Obrázek
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Moru?e

Příspěvekod Brano70 » 19 čer 2018, 13:29

juraj+ píše:Takto je to očkované....


Juraj, nie je to M. alba? Ta sa pomerne lahko chyta, horsie je to s M. nigra.

Ozaj ako sa maju kaki?
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Moru?e

Příspěvekod juraj+ » 19 čer 2018, 19:48

Brano 70
Nigra či Alba ? To asi nebude ani jedno z tých dvoch , lebo to rastie pri brehu Dunaja . Našiel som 5 druhov čo za niečo stoja a teraz to očkujem ( štepím ) do jedného stromu a ide to bez problému. Na budúci rok už budem mať plody . Kaki ďakujú za opýtanie , majú sa dobre a budú sa mať stále lepšie :)
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Moru?e

Příspěvekod Tibor » 21 čer 2018, 11:56

Juraj, ďakujem pekne za rady.
Včera som to zaočkoval, tak snáť sa niečo ujme. Nepáčilo sa mi že kôra sa neodlupovala úplne ideálne ako by mala, tak neviem či už pomaly začína končiť obdobie keď má strom dostatok miazgy, alebo to bude tým nenormálnym suchom čo tento rok máme.
Ďalšia vec že kvôli tomu suchu boli letorasty na "zdrojovej" moruši strašne krátke a tenučké takže sa tie očká dosť ťažko oddeľovali.
A to je už pomerne veľký strom cez 6 metrov vysoký určite cez 10 keď nie 15 rokov starý, čiže s poriadne hlbokými koreňmi.
Inak to čo ti vyplavil Dunaj alebo skôr to čo tam "nasadili" vtáky bude určite Morus alba. Nezdá sa mi pravdepodobné žeby to bolo čosi iné.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod juraj+ » 21 čer 2018, 22:00

Tibor píše:Juraj, ďakujem pekne za rady.
Včera som to zaočkoval, tak snáť sa niečo ujme. Nepáčilo sa mi že kôra sa neodlupovala úplne ideálne ako by mala, tak neviem či už pomaly začína končiť obdobie keď má strom dostatok miazgy, alebo to bude tým nenormálnym suchom čo tento rok máme.
Ďalšia vec že kvôli tomu suchu boli letorasty na "zdrojovej" moruši strašne krátke a tenučké takže sa tie očká dosť ťažko oddeľovali.
A to je už pomerne veľký strom cez 6 metrov vysoký určite cez 10 keď nie 15 rokov starý, čiže s poriadne hlbokými koreňmi.
Inak to čo ti vyplavil Dunaj alebo skôr to čo tam "nasadili" vtáky bude určite Morus alba. Nezdá sa mi pravdepodobné žeby to bolo čosi iné.


Ja keď sa chystám očkovať nejaký strom a je sucho , tak aspoň 2 týždne pred očkovaním okolo stromu zavlažujem a to poriadne . Keď sa kôra neodlupuje , tak to ani neskúšam O tom mojom strome iba toľko že ho ani Dunaj nepriplavil a ani vtáci ho nesadili . Ja osobne som ho sadil pred rokom a teraz experimentujem. :)
Uživatelský avatar
juraj+
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 11 črc 2011, 17:57
Bydliště: Okres, Komárno

Re: Moru?e

Příspěvekod ZdenekCernoch » 21 čer 2018, 23:37

zajed do rakuska městečko Rust. Bol sem tam dneska a nařezal pár roubu. Už to zreje mnam S20 poloha je tady v rom vláknu už vícekrát napsaná. Ta moruše je vidět i na street wiev sferická fotka. :mrgreen: Ruce boly dobře zabarvené :mrgreen: A fíku je tam v zahradách něurekom S6
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

PředchozíDalší

Zpět na MORUŠE ( Morus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron