Kamčatská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování kamčatek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 13 čer 2018, 21:11

Tibor, tak presne Tebou uvádzaná Jugana mi rastie najlepšie (ak nerátam Altaj, ale ten je v porovnaní s modernejšími odrodami nepoužiteľný, takže ten nepočítam). Okrem nej mi výborne ide aj Wojtek, ďalej krík, ktorý som kupoval ako Gordosť Bakčara, ale ten to na 90% nie je, takže neviem čo to je. Potom Morena rastie celkom slušne a Borealis (ten nestojí za veľa, ale predpokladám, že aj tie novšie kanadské by u nás mohli rásť dobre). Nymfa, Amfora a Sinička idú ako-tak stredne. Najväčší prepadák je Vostorg, ten nerastie vôbec, ak sa nepreberie, bude musieť preč. Škoda, plody má krásne veľké aj chutné. To je zatiaľ všetko. Nie je toho veľa, ale aspoň niečo na začiatok.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 18 čer 2018, 15:26

Zaujímavé, lebo u mňa sa Morene akosi moc rásť nechce.
Každopádne sa Moreny pre jej vynikajúce chuťové kvality odmietam vzdať, tak by ma určite potešilo keby sa spamätala.
V rokoch keď som mal možnosť to zalievať, to ako tak tá Morena aj rástla no ajtak nič moc. Bola sadená na jeseň 2013.
Posledné dva roky som to kvôli práci mimo Slovenska nemal možnosť poliať ani raz a dopadlo to tak že najdlhšie prírastky sú 2,5-3 cm výnimočne sem tam má nejaký prírastok 5 alebo 6 cm. 90% lisov ani nedorástla do typickej veľkosti. Proste na zaplakanie. Rovnako ten ako aj minulý rok.

Inak tá Jugana to je úplný masaker.
Bola sadená na jeseň 2014 a už teraz dosahuje rovnaké rozmery ako môj najstarší a doposiaľ najrozmernejší zemolez odrody Amur sadený na jeseň 2011. Ten má 120x120 cm. Ajtak je to dosť tragédia keď to má 120x120 cm po sedmich rokoch, ale ja som vďačný aj zato.
Takisto sa Amura nevzdám pre veľmi dobrú chuť. Zhodou okolností ten Amur z 2011 a Jugana(2014) rastú hneť vedľa seba takže sa veľmi dobre dajú porovnávať. A to ako som písal vyššie tak v rokoch 2017 a 2018 to nebolo poliaté, teda bolo ale až v polke júna keď to je už aj tak k ničomu.
Tá Jugana je proste zázrak.

U mňa je najväčší prepadák Fialka. Sadená v roku 2013 spolu s Morenou a Kola44. V rokoch 2014,2015,2016 intenzívna starostlivosť mulčovanie, hnojenie, pravidelná zalievka a veľkosť rastliny je od jesene 2013 napriek tomu len cca 50x50 cm.
Po piatich rokoch som z Fialky ešte neochutnal ani jeden plod lebo kvôli 15-tim plodom sa mi to nechcelo sieťovať, tak to všetko zožrali vtáky.
Naopak v rovnaký rok vysadený Kola44 pri rovnakej starostlivosti ako Morena a Fialka rastie krásne a hlavne aj bohato plodí. Výšku má teraz cca 110 cm.

Len ako perličku ešte dodám že najmladšie rastliny ktoré som kúpil na jeseň 2016 (Aurora, Bakčarskij velikán, Sibirjačka a Vostorg) tak nieže nič nenarástli, ale ešte sa dokonca za posledné dve sezóny zmenšili :D
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod palino79 » 18 čer 2018, 19:45

Môžem potvrdiť že jugana má aj u mňa najväčšie prírastky.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Alena » 19 čer 2018, 12:59

No, tak u mě neroste ani ta Jugana. A to jsem ji letos poctivě hnojila a zalévala (když bylo čím).
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod MartinS » 19 čer 2018, 21:04

Alena, tiež je možné že nemáš Juganu alebo ju nemáme my s Tiborom a Palinom. :D Možno máš nejakú slaborastúcu odrodu alebo nekvalitnú pôdu. Niektoré odrody som hnojil a polieval o život a narástli 20-30 cm, ale to len také tenučké slabučké výhonky. Iné pri rovnakej opatere narástli aj 1 meter (výhonky z bázy).

Tibor, veru tá Jugana je jednoznačne najbujnejšie rastúca (okrem Altaja), čo ma teší, lebo aj plody má velikánske a už v 3. roku priniesla v mojich podmienkach nadšandartnú úrodu. Niektoré silné výhonky Jugany ešte stále rastú, hoci väčšina odrôd ukončila rast už dávno (asi pred mesiacom). K tej Morene toľko, že u mňa rastie len vďaka tomu, že ju doslova topím (samozrejme aj ostatné kry). Bez závlahy u nás na juhu kamčatky živoria, nemá to ani význam ich pestovať bez výdatného zdroja vody. V období najintenzívnejšieho rastu dostávali okolo 50 litrov na krík každé 3-4 dni. Verte-neverte, môže sa to zdať veľa, ale u mňa to funguje, konečne sa mi rozbehli, doteraz som dával menej a nešli mi. V ťažkej ílovitej pôde by sa možno dusili korene, ale my máme priepustnú kvalitnú pôdu a v nej im to vyhovuje.

Mám otázku na vás, čo máte tú "boreal" sériu. Ako vám rastú? Je mi jasné, že v prvom roku sa to veľmi hodnotiť nedá, ale zaujímali by ma aspoň vaše prvé skúsenosti.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Tibor » 21 čer 2018, 11:45

Alena píše:No, tak u mě neroste ani ta Jugana. A to jsem ji letos poctivě hnojila a zalévala (když bylo čím).

Ono prvý rok, možno prvé dva roky už si to presne nepamätám sa tej Jugane nejako nechcelo rásť ani u mňa, ale potom sa rozbehla a v porovnaní s inými odrodami rastie neporovnateľne. Čiže zamulčovať, od konca marca do konca mája poctivo zalievať, trocha prihnojiť a verím tomu že ťa Jugana milo prekvapí. Teda ak máš naozaj odrodu Jugana.
Pôvod mojej rastliny je Limbach takže to je záruka asi tak 50 na 50 že mám naozaj to za čo som si zaplatil ale inak som s touto konkrétnou rastlinou veľmi spokojný, len škoda že dozrieva v neskoršom termíne, keď už sú aj jahody vo veľkom množstve.
Inak známy kúpil z Limbach Bakčarského velikána(sme to brali spolu na jednu objednávku) a veľmi si ho pochvaľuje. Ja som ho nechcel, lebo som niekde čítal že má miernu horčinu v chuti, ale on tvrdí že nemá vôbec žiadnu a celkove je veľmi chutný + bobule sú ozaj veľké. Dva roky roky do zadu som následne tiež kúpil Bak. velikána, ale z iného zdroja, tak som ozaj veľmi veľmi zvedavý či pôjde o rovnaké rastliny, ale to by mi najskôr musel začať rásť a plodiť.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod robo » 25 čer 2018, 19:30

Dovolil bych si zhodnotit chutě letošních plodů. Začnu od nejhorší a tou byla Morena, nebyla zase tak špatná,ale byla nejkyselejší, na druhou stranu měla druhé největší plody. Jen nepatrně byl sladší Altaj s příchutí malin, ten měl zase naopak plody nejmenší. Lesním borůvkám se chutí nejvíce podobá Strežewčanka a pak trochu Vostorg, který byl ještě o trošku sladší. Výborná byla Aurora s největšími plody, která byla ostře sladkokyselá a aromatická jak psal i Loni jen jsem v ní nenašel tu chuť švestek jak psal také Loni i Satan. Leningrad. V. byl samozřejmě opět nejsladší a měl letos příchuť lesních malin, loni chutnal zase po lesních jahodách. A úplná špička byla letos Jugana, která měla bohužel nejmenší úrodu, ale sladká chuť s mírnou hořčinkou byla výborná a odlišující se od ostatních kamčatek. Toto je pouze mé hodnocení chuti, protože se nikdo jiný do degustace nezapojil. :mrgreen:
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod Satan » 25 čer 2018, 20:23

Tak za mne favorit Aurora určitě není, ta švestková chuť nic moc od této odrůdy jsem čekal o hodně víc , Indigo Yum sladké s tropickým ovocem, je jasný vítěz letošní sezóny S9 , aspoň u nás.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod sasman » 19 srp 2018, 19:07

Tak jsem našel první květ na Volchově na sušším stanovišti :roll: Mám ale dotaz: Nové kanadské odrůdy (např. Aurora) by měly být odolné vůči podzimnímu kvetení. Jak jsou na tom s odolností vůči podzimnímu kvetení novější ruské odrůdy? Konkrétně by mě zajímal např. Vostorg, který můžu sehnat z relativně důvěryhodného zdroje.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 20 srp 2018, 07:39

sasman píše:Tak jsem našel první květ na Volchově na sušším stanovišti :roll: Mám ale dotaz: Nové kanadské odrůdy (např. Aurora) by měly být odolné vůči podzimnímu kvetení. Jak jsou na tom s odolností vůči podzimnímu kvetení novější ruské odrůdy? Konkrétně by mě zajímal např. Vostorg, který můžu sehnat z relativně důvěryhodného zdroje.

Odolnosť uvidíme až časom ako sa budú správať v našich podmienkach.
A kanadské tiež počas miernej a rozkolísanej zimy v mojich podmienkach nakvitajú.
Máš niekoho v Bakčare :?:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod sasman » 20 srp 2018, 10:22

V Bakčaru nikoho nemám, ale v této ovocné školce zatím to, co jsem koupil, bylo opravdu ono. Většinou to byly stromky, zimolezy jsem tam zatím nekupoval, ale potřebuji nahradit jen jednu rostlinu, která oproti ostatním rostlinám málo roste a na tak dobré stanoviště je jí škoda. A jednu rostlinu se mi nechce objednávat přes internet.
https://www.prodejstromku.cz/
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod nene » 20 srp 2018, 11:04

Davide, tady jsme koupili Leningradský Velikán a plody má úplně stejné jako Amur :roll: .
No a Vostorg jsme tady koupili na jaře...takže se ještě neví, co to bude :lol: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod sasman » 20 srp 2018, 11:55

Pěkné :roll: očividně je rozdíl mezi tím, co si produkují sami, a co nakupují. Třeba Pešek si to hlídá a např. zimolezy jsou označeny správně.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod paloo » 21 srp 2018, 09:38

Novinky:Blue Banana,Blue Treasure,Giant's Heart ,Strawberry Sensation S2
http://www.in-vitro.pl/oferta.php?m0=3&p=16
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kamčatská borůvka

Příspěvekod palino79 » 21 srp 2018, 10:26

A už si zasadil boreal sériu? :D
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na KAMČATKA ( Lonicera )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků