Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moru?e

Příspěvekod Pavuk » 25 čer 2018, 02:27

Na mojom mladom Illimois everbearing sadenom na jesen 2017 je poslenych par bobul, vsetko uz dozrelo a bolo zozrane S6
Na to, aky je zatial mlady a maly, bolo plodov prekvapivo vela. S9
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Moru?e

Příspěvekod amy80 » 11 črc 2018, 11:05

Narazila jsem v jednom eshopu na kultivar který by měl být max dvoumetrový - Gerardi Dwarf.
Máte s ním už někdo zkušenosti, vyplatí se to koupit na plody nebo to bude spíš okraska? :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Moru?e

Příspěvekod radim » 11 črc 2018, 13:56

amy80 píše:Narazila jsem v jednom eshopu na kultivar který by měl být max dvoumetrový - Gerardi Dwarf.
Máte s ním už někdo zkušenosti, vyplatí se to koupit na plody nebo to bude spíš okraska? :-)


Mám Gerardi Dwarf od loňska z Limbachu. Jde o roubovanou rostlinu, roční přírůstky cca 30-40cm. Plody poměrně velké, 4cm. Dva metry má mít v dospělosti, uvidíme. Chuť nemám s čím porovnat, ale v plné zralosti je sladká a aromatická. Na zimu jsem chránil chvojím a textilkou a neomrzla.
Uživatelský avatar
radim
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 17
Registrován: 14 lis 2017, 20:22
Bydliště: Olomouc, 240 m.n.m. (6b)

Re: Moru?e

Příspěvekod amy80 » 11 črc 2018, 14:12

Díky Radime, to zní dost povzbudivě :-)
A jak velkou rostlinu jsi obdržel, že ti už letos zaplodila?

Já mám zatím jen moruši "alba pendula", kupovala jsem to s tím že půjde víceméně o okrasku a občas si zobnu nějakého toho plodu velikosti broku, a plody jsou velkým překvapením - větší a chutnější než jsem čekala, takže další moruše do zahrady mě dost láká, ale velký strom mít nemůžu...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Moru?e

Příspěvekod radim » 12 črc 2018, 07:14

amy80 píše:Díky Radime, to zní dost povzbudivě :-)
A jak velkou rostlinu jsi obdržel, že ti už letos zaplodila?

Já mám zatím jen moruši "alba pendula", kupovala jsem to s tím že půjde víceméně o okrasku a občas si zobnu nějakého toho plodu velikosti broku, a plody jsou velkým překvapením - větší a chutnější než jsem čekala, takže další moruše do zahrady mě dost láká, ale velký strom mít nemůžu...


Odhadem tak 50cm. Naroubovaný špičák. Letos se rozkošatila a poměrně příjemně zaplodila (ve dvou vlnách). Nevím odkud plánuješ koupit, viděl jsem i v nabídce za cca 150kč. To bych očekával cancourek co se bude 2 roky vzpamatovávat.
Uživatelský avatar
radim
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 17
Registrován: 14 lis 2017, 20:22
Bydliště: Olomouc, 240 m.n.m. (6b)

Re: Moru?e

Příspěvekod amy80 » 12 črc 2018, 11:11

radim píše: Odhadem tak 50cm. Naroubovaný špičák. Letos se rozkošatila a poměrně příjemně zaplodila (ve dvou vlnách). Nevím odkud plánuješ koupit, viděl jsem i v nabídce za cca 150kč. To bych očekával cancourek co se bude 2 roky vzpamatovávat.


Docela určitě to cancourek bude :lol: ale bohužel 38 euro plus poštovné do Čech z Limbachu se mi teď vydávat vůbec nehodí :cry: tak to risknu a uvidím jak rychle poroste...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Moru?e

Příspěvekod Radim K » 12 črc 2018, 11:49

Předloni jsme v Brně-Tuřanech koupili moruši trnavskou, jakože. Brzy bylo jasné, že to trnavská není. Loni jsem dostal podezření, že půjde právě o Gerardi Dwarf, protože už loni na ní zrály plody od června postupně až do listopadu! Zakrslý růst, krátká internodia a úplně stejný habitus, jako má mít Gerardi Dwarf. Jenže plody měly do 2 cm. Až letos mají plody do 3 cm a moje podezření se stále více naplňuje. Keř už má přes 2 metry teď a metr a půl šířku, po 2 letech po vysazení, ale zalévané moruše tu rostou všechny zběsilým tempem, klidně dvoumetrové přírůstky, "trpasličí" odrůdy i 80 cm, takže to asi souhlasí. Kažodpádně půjde o alba x rubra, ať už kvůli tomu, že je stáleplodící, tak i kvůli tomu, že plody jsou sladké už za červena. Pak jdou do levandulovo-fialové barvy a pak do černa. Je to neskutečně skvělá odrůda.

Za těch 150 korun z Kruhu půjde o "in-vitrovku". Jenže takto už jsme kdysi z Kruhu koupili rovněž Trnavskou a později Bzeneckou. Obě byly ty samé a dodnes nevím, o jaké moruše jde. Jsou velmi zakrslé a mají hluboce vykrajované listy, které jsou drsné. Vypadají jako Morus kagayamae, ale jsou pevnější. Pupeny jsou jako nigra a asi o nigru i půjde. Neví někdo, co je to zač? Loni jsme zkusili Bzeneckou z Ostrohu a je to úplně něco jiného, je to alba s obřími plody a listy a už teď má loni koupený stromek 3 metry.
Je vůbec skutečná Trnavská a Bzenecká nigra? Začínám o tom pochybovat.

Letos roubované alby a rubry mají přírůstky i přes metr, zatímco 3 pravé odrůdy nigry mají 20-30 cm. Až letos skutečně vidím ten rozdíl, je to úplně jiná rostlina. Všechno v Česku, co jsem zatím viděl, jsou alby. Dokonce i Morus macroura roste 3x rychleji, než nigra :D .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Moru?e

Příspěvekod amy80 » 12 črc 2018, 15:15

Tak to ze ji maji v Kruhu jsem si ano nevsimla, zahledla jsem ji Na Zazvorce za 129, s tim ze to nejspis bude jeden zakrslej proutek jsem uz smirena, a pravost odrudy asi jen tak zhodnoti nepujde... :lol:
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Moru?e

Příspěvekod radim » 13 črc 2018, 07:00

amy80 píše:Tak to ze ji maji v Kruhu jsem si ano nevsimla, zahledla jsem ji Na Zazvorce za 129, s tim ze to nejspis bude jeden zakrslej proutek jsem uz smirena, a pravost odrudy asi jen tak zhodnoti nepujde... :lol:


Záruku pravosti odrůdy dnes nemáš skoro nikde. Za 129 to stojí za pokus.
Uživatelský avatar
radim
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 17
Registrován: 14 lis 2017, 20:22
Bydliště: Olomouc, 240 m.n.m. (6b)

Re: Moru?e

Příspěvekod amy80 » 17 črc 2018, 14:48

Tak takhle vypadají Gerardi Dwarf ze Zázvorky, mladé řízkovance asi 30cm vysoké, vypadají velmi životaschopně, za ty peníze jsem spokojená.

Obrázek
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Moru?e

Příspěvekod pavell » 17 črc 2018, 16:16

Tak ty jsou fakt pěkné za ty prachy, vydřiduši z Limbachu chtějí za 40cm 38euro.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Moru?e

Příspěvekod Alena » 17 črc 2018, 22:36

Milá Amy, máš mě na svědomí. Právě jsem si dle tvého příkladu objednala tutéž moruši, abych na své mikrozahradě vyřešila problém, kam se svými dvěma stávajícími - když se tahle osvědčí, svoji albu a nigru věnuju někomu, kdo má velkou zahradu, a trpajzlík tu dostane trvalé bydliště!
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Moru?e

Příspěvekod amy80 » 18 črc 2018, 00:11

Alena píše:Milá Amy, máš mě na svědomí. Právě jsem si dle tvého příkladu objednala tutéž moruši, abych na své mikrozahradě vyřešila problém, kam se svými dvěma stávajícími - když se tahle osvědčí, svoji albu a nigru věnuju někomu, kdo má velkou zahradu, a trpajzlík tu dostane trvalé bydliště!


:lol: :lol:
Já popravdě do letoška moruši nikdy ani neochutnala, krom sušené, ale na jaře jsem koupila jednu pendulu s tím, že i když to nebude moc k užitku tak to bude pěkná okraska... pak jsem koupila druhou... na Zahradě Čech od Poláků za 300 když v zahradnictvích je vídám i přes 1000, no nekup to... a obě nasadily neuvěřitelné množství květů i plodů... a i když jsem to z nich škubala jak blázen, aby dávaly sílu do zakořenění a ne do plodů, tak něco dozrálo, a i když je jejich chuť možná pro někoho trochu fádní tím že je jen sladká, a ne třeba sladkokyselá, tak mně to fakt chutná.
A poměr velikost versus užitek u penduly je jedno z nevětších letošních překvapení... tak doufám, že ta Gerardi překvapí podobně :-)
Trochu se bojím jen záměny odrůdy, ale jak už tu někdo zmínil, jistotu nemá člověk asi nikde... tak nezbývá než doufat že to opravdu je to co jsme si objednaly, a nevyroste nám z toho řízku desetimetrovej strom :lol:
Ale jinak není co zkazit!
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Moru?e

Příspěvekod pavell » 18 črc 2018, 00:21

Já si ji taky objednal, asi jim je všechny vykoupíme :D
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Moru?e

Příspěvekod Brano70 » 18 črc 2018, 15:28

Ta cena je pomerne nizka preto, lebo Gerardi Dwarf nie je M. nigra, ktora sa cenovo pohybuje uplne inde...
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

PředchozíDalší

Zpět na MORUŠE ( Morus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků