Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 28 črc 2018, 09:27

Už 51 let mne stále baví kolomikty pěstovat. Radím lidem, aby si to zasadili,i když kývnou, tak to neudělají.Píšu o tom, přednáším, nic nezabírá, lidé nekupují sazenice.
Jediné, co opravdu zabírá je přivést člověka k rostlině a nechat ho at si utrhne a ochutná, pak už to chce každý.mám to v kýblech a musím vysvětlit, že kýbl v zimě promrzne skrz naskrz a na jaře rozmrzne a nic se tomu nestalo.Pěstuje se to velmi snadno, pokud se sežene větší rostlina, to žel málokdy, jedině asi clematis.pl.
Menší rostlinu snadno zničí slimák nebo kočka, pletivo kolem menší na dva-tři roky to zachrání.
ve frýdku či těšíně se můžete zastavit. Kdo už to má, prosím ukazujte to lidem, lidi nikomu nevěří, žel ani tomu jedinému, komu se věřit má, Kristu. Většina lidí si ani nepřečte co On říká a dělají chytré.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod amy80 » 28 črc 2018, 14:24

Pane Kolo, nezlobte se, já Vás velmi oceňuji jako nadšence a průkopníka a bezesporu zasloužilého šlechtitele... ale některé Vaše příspěvky už v minulosti lehce zaváněly fanatismem, a ten náboženský fanatismus už tu myslím nemá vůbec co dělat.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 28 črc 2018, 17:33

Děkuji za upozornění, ale dejte si pozor, aby jste nepovažovala Ježíše za fanatika, lháře a podvodníka jen proto, že jste ho nečetla.Věřím raději Jemu než komukoli jinému.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod amy80 » 28 črc 2018, 17:40

Jezis tady neni ten koho hsem zmiňovala.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod moonvil » 28 črc 2018, 18:56

Přikláním se k názoru sem do diskuzí žádná božstva nezatahovat. Povolený by mohl být maximálně Haumia jakožto bůh ovoce a zeleniny, to by se ještě dalo tolerovat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod nene » 28 črc 2018, 19:32

S12
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod amy80 » 28 črc 2018, 20:14

moonvil píše:Přikláním se k názoru sem do diskuzí žádná božstva nezatahovat. Povolený by mohl být maximálně Haumia jakožto bůh ovoce a zeleniny, to by se ještě dalo tolerovat.

:lol:
To jsem ani nevěděla, díky za rozšíření obzorů :wink:
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Radim K » 28 črc 2018, 20:16

Tak už vím, ke komu se modlit za vláhu, díky, Michale :wink: :mrgreen: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 31 črc 2018, 10:06

Děkuji všem za mnohou podporu. Jinak doporučuji na mne se vykašlat, ale když všichni kašlou na Ježíše, tak tady musí být někdo kdo to nedělá a přečetl si ho.Je Víc důležitý pro všechny než si všichni dnes v období po komunismu myslí.Všichni podléháme všeobecnému post komunistickému ateizmu.Nechali jsme se ovlivnit a to je chyba.Nejsme normální, češi byli křesťanští a pak komunističtí a teď ateističtí, jsme blbí,ano a to mi nevyvrátí nikdo.Nepropaguji žádnou církev ani sektu,ale přečtení si toho nejdůležitějšího. Měl jsem tu chlapa, kterého si moc vážím, a on se každých 15 minut křižoval.Napřed jsem myslel, že to je stupidní naáboženství,ale pak jsem pochopil, že když člověk něčemu věří, tak to má dát najevo všem,at si s tím už dělají co chtějí.Tím chci skončit.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod moonvil » 31 črc 2018, 11:22

Pane Kola věřte, že existuje spousta slušných, inteligentních a společnosti prospěšných lidí, kteří to zvládají i bez toho, aby se každých 15 minut křižovali.
Ale chápu, že v tomto počasí je potřeba se křižovat mnohem častěji než obvykle.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Marek107 » 31 črc 2018, 15:19

Za déšť a ne bouřky :lol:
Marek107
oficír
oficír
 
Příspěvky: 574
Registrován: 28 srp 2008, 12:37
Bydliště: Veseli nad Morovou, 170 m.n.m

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod pavell » 01 srp 2018, 00:05

vrana píše:Děkuji všem za mnohou podporu. Jinak doporučuji na mne se vykašlat, ale když všichni kašlou na Ježíše, tak tady musí být někdo kdo to nedělá a přečetl si ho.Je Víc důležitý pro všechny než si všichni dnes v období po komunismu myslí.Všichni podléháme všeobecnému post komunistickému ateizmu.Nechali jsme se ovlivnit a to je chyba.Nejsme normální, češi byli křesťanští a pak komunističtí a teď ateističtí, jsme blbí,ano a to mi nevyvrátí nikdo.Nepropaguji žádnou církev ani sektu,ale přečtení si toho nejdůležitějšího. Měl jsem tu chlapa, kterého si moc vážím, a on se každých 15 minut křižoval.Napřed jsem myslel, že to je stupidní naáboženství,ale pak jsem pochopil, že když člověk něčemu věří, tak to má dát najevo všem,at si s tím už dělají co chtějí.Tím chci skončit.

Vážený pane, nevím o co vám tady jde, pokud by jste byl skutečně věřící tak by jste věděl že s tím křižováním se má šetřit.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Stanley_51 » 01 srp 2018, 11:19

Pánové, nechci vás tady nějak peskovat, ale už to nechte plavat. Toto je fórum o rostlinách a né o víře. Na to jsou jiné portály.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Ivi » 06 srp 2018, 05:43

U kolomikty mi moc vadí to opadávání plodů.I když má chutné plody,znovu bych ji už nevysadila,nechávám ji jen jako pastvu pro čmeláky. :D4 Není nad argutu :D .
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod vrana » 10 srp 2018, 20:21

Opadávání plodů: vůbec mi nevadí.Když si prohlédnete cedulku k vitakola od polské firmy clematis,tak tam vidíte doporučení jak ji sázet: k tyči! vyvazují pruty k tyči, to vyrostou výhony až nahoru svěsí se dolů a na nich to nádherně plodí.Na obrázku tam mají tyč vysokou 3-4m. Já to viděl jen 2,5m vysoké a na odrůdu u které to je to stačí.V dobré půdě to ale může vyrůst i více, pak by se tak vysoká tyč hodila.Nad zemí to je jen tyč a k ní přivázané pruty.Takže se tam dá pracovat, píchnout 4 tyčky asi 1,2x1,2m a nechat je asi metr vysoké a na ně natáhnout záclonu neb monofil a podobně. Krásně uzrálé plody do toho padají a každý den se jen shrábnou.
Pokud to mám zasazeno jinak, tak i já často sbírám plody na zemi a musím je na sítě opláchnout. Velmi často ale hledám, který je už zralý a ještě visí na větvích.Poznám to podle toho, že barva zralého plodu trošku ztmavne= je tmavěji zelená oproti nezralým plodům, a trochu zprůhlední.U takového plodu se pohmatem přesvědčím, jestli je měký, když ano je zralý a utrhnu ho bez tohco, aby mi spadl na zem.Když bereme v úvahu, že stačí jedno deko denně na potřebnou dávkuvitamínu C tak je zcela reálné si plod, neb dva neb tři utrhnout.Na zemi to klidně může i shnít, máme.li dost plodů na větvích.Slimáci to mají rádi a když položím okolo prkna tak ve dne pod nimi vyhubím slimáky. Sebrané zralé plody je nutno ihned spotřebovat neb konzervovat.Zralé plody nesmí zůstat při pokojové teplotě přes noc,mohly by se zkazit.Vždy je dávám do ledničky na noc.
Druhou námitkou proti kolomiktám ,kterou rádoby odborníci rádi a často používají je ta, že plody neuzrávají současně, ale postupně. V tom vidím velkou výhodu, protože když stačí dva-tři plody denně tak je výhodné, že plody uzrávají postupně.Jinak by to lidi sežrali a nebylo by nic.Vitamín C je potřeba dodávat tělu průběžně a pořád, tělo si ho neumí vyrobit.Tvrdé plody jsou naštěstí nejedlé.
Nevýhodu mohou vidět v postupném uzrávání ti, kteří už mají velkou úrodu a chtějí plody konzervovat.Konzervace je správný postup proto, aby C byl zachován pro postupnou spotřebu po delší období, ideálně po celý rok. V tom případě je potřeba aby spotřebitel věděl, že až uzraje prvních asi 10% plodů, tak může itrhat i tvrdé a ponechat to po dva dny na stole k dozrání, obvykle tak dozraje vše najednou a dá se to spotřebovat konzervací. Celkově-každá věc má svá specifika a člověk se jim musí přizpůsobit, tak dosáhne úspěšného čerpání bohatství z přírody.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník