Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod kroupi » 31 črc 2018, 22:27

palino79 píše:Nemáte fotky toho Duka?


Letos jsem focení zazdila, tak tady něco z loňska. Chuť je opravdu mírná, máme ještě Bluecrop, Hanku, Herbert a v květináči North Country a všechny jsou chuťově zajímavější (Spartan se už 2x neujal, teď ho zkouším taky v květináči). Na druhou stranu po pár dnech v ledničce se koná značné vylepšení, takže si vzhledem k plodnosti nestěžujeme :)

V květu:
Obrázek

Už se to chystá:
Obrázek

Úrodička 1
Obrázek

Úrodička 2
Obrázek

Detail
Obrázek

* Pokud bádáte nad zasazením, tak ano, je to plastový výlisek na jezírko. Prasklo a nikomu se nechtělo usazovat nové, tak jsme ho pokusně využili na něco jedlejšího než lekníny - doma mě za ten nápad již mnohokrát blahořečili :D
Uživatelský avatar
kroupi
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 18 črc 2018, 12:16
Bydliště: okr. Olomouc, 248 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 31 črc 2018, 23:49

Ker je to naozaj krásny, ale tých 10 kg je asi príliš optimistických. Tých 5-6 kg mu ale verím.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod kroupi » 01 srp 2018, 11:19

Věřte si čemu chcete, boruvky.com uvádí plodnost 5-12 kg z dospělého keře podle odrůdy, takže nereálné to asi není. My sklízíme většinou 3x velkou dávku cca 3 kg a k tomu se průběžně obírá přímo z keře. Loni jsme takhle navážili 12 kg (+nezdokumentovaný "ožer"), ale to už mi bylo keře vážně líto, nezvládl to uživit a poslední borůvky jsme sklízeli ještě v srpnu, takže letos jsem se to na jaře snažila zredukovat. Já sama moc nechápu, jak se to na jeden keř vejde, ale rok za rokem jsem při sklizni opět v šoku :)

Potřebovali bychom takové ještě další 4, abychom konečně měli dost, zbylé odrůdy v plodnosti bohužel značně zaostávají.
Uživatelský avatar
kroupi
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 18 črc 2018, 12:16
Bydliště: okr. Olomouc, 248 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 01 srp 2018, 11:50

10kg je opravdu reálných - nestíhám to obvykle vážit, ale provést na jednom dobře zaplozeném keři dva sběry do pětitilitrových nádob není nic neobvyklého.
Je to už ale opravdu na hranici přeplození a není to moc dobré pro nadcházející sezónu, kdy je to na tom keři poznat, že minulý rok dostal zabrat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod palino79 » 01 srp 2018, 12:24

No treba rozlišovať litre a kilogramy 1L = 0,6 kg . Takže áno 10l reálnych. Dokonca aj tých 12 kg môže byť reálnych, ale na 2,5 m kríku.
Uživatelský avatar
palino79
oficír
oficír
 
Příspěvky: 665
Registrován: 05 črc 2015, 20:28
Bydliště: Rajecké Teplice 440 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod kroupi » 02 srp 2018, 11:11

Souhlasím, litry nejsou kila. My sbíráme do 1l krabiček, kdy včetně 50 g krabičky váží jedna plná většinou 650-700 g. Takových máme na jeden sběr 5-6.

Pokud máte více keřů dostupných každý den a průběžně obíráte, možná ani nevíte, že i ty vaše plodí 5+ kg, ono se to sní fakt strašně rychle a člověk má pocit, že vlastně nic nebylo. :) My bydlíme v bytě, borůvka je 100 km daleko u mamky, ona sama až tolik nesní, takže sběr probíhá nárazově vždy o víkendu a může se zvážit 80 % úrody. Obrat a oddělit zvlášt úrodu z 2 keřů, které jediné plodí, se taky dá snadno (všechny ostatní odrůdy doteď dávaly jen tak na ochutnání, letos konečně několik krabiček dala i Hanka a Herbert)
Uživatelský avatar
kroupi
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 18 črc 2018, 12:16
Bydliště: okr. Olomouc, 248 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 08 srp 2018, 14:11

Tak jsme právě doobírali asi třicet obrovských (skoro 5cm), vzteklých a hnusných housenek zavíječe z Patriota.
Z listů zbyly jen stonečky, kterých se ty mrchy držely a nešly skoro sundat, cpaly se jak nezavřené - což je průšvih jak mraky, protože pokud žerou i kanadky se stejným apetitem jako buxusy, tak máme po radosti.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod dadlala » 08 srp 2018, 22:19

S8
a ty buxusy Vam rostou nekde pobliz kanadek (Patrot nejbliz?)? Nebo se tam objevily prestoze se v okoli zadne buxusy nevyskytuji?...Protoze ja se klidne bez buxusu v zahrade obejdu, ale soused pres silnici si je tam, myslim, vysazel... :D5 (je to dal, ale hmyz, zvlaste skodlivy, byva sikovny).
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 08 srp 2018, 22:46

Soused má buxusy, asi 50m od nás. Stříká je.
Ty housenky byly jak umanuté, běžně jsme zvyklí sbírat takové ty přežrané běláskové a podobné, ale tohle byla jiná liga.Nejen že se nechtěly nechat sundat, ale opravdu aktivně se bránily, chtělo to rukavice. A byly strašně rychlé. Naštěstí se nepouštěly a nepadaly dolů. Ještě je naděje, že jsme je špatně určili a byly to nějaké housenky něčeho jiného...dodám fotku. Bohužel ne na borůvkách, to nebyl foťák po ruce, sesbírali jsme je do kýblu a pak vysypali na zem a skoro jsme je nestihli vyfotit, protože se doslova rozeběhly po zahradě - no, neutekly, to ne. :twisted:
Tohle jsme teda ještě nikdy neviděli. :D1, natož na borůvce....
Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 10 srp 2018, 10:31

Má někdo nějakou borůvku, která ještě nezačala modrat?. U mne myslím koncem srpna již vše dozraje. Elisabeth je už ze 3/4 modrý. Letos jsem objednal Powder blue, ale ta v mrazech v únoru a březnu umrzla. Zajímalo mne, zda je tak vynikající, jak tu byla chválena, ale měl jsem smůlu. Snad mi její chuť popíše ten, kdo měl větší štěstí a přežila mu. Pan Mařan z Na Zázvorce mě utěšil, že chutná jako kterákoliv jiná borůvka.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 10 srp 2018, 12:05

My jsme dneska na jihu doobírali Eliota...a je to určitě Eliot...byl poslední, který měl ještě borůvky.
U těch borůvek vidíme rozdíl v chuti jedině ve smyslu dozrála, nedozrála, přezrála..., potom ve velikosti a konzistenci.
Pokud jde o dobu dozrávání, na Valašsku už máme sice skoro sklizenu Elizabeth, ale z nějakého důvodu se letos fláká jeden Chandler a začal zrát teprve před týdnem a zatím je obsypaný zelenýma kuličkama. No a na jihu jsou vlastně ještě plody na Brigitě - kvetla na několikrát a ty poslední plody ještě zdaleka nejsou zralé...ale to je spíš problém roku a ne odrůdy.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Eli » 12 srp 2018, 00:11

nene píše:Soused má buxusy, asi 50m od nás. Stříká je.
Ty housenky byly jak umanuté, běžně jsme zvyklí sbírat takové ty přežrané běláskové a podobné, ale tohle byla jiná liga.Nejen že se nechtěly nechat sundat, ale opravdu aktivně se bránily, chtělo to rukavice. A byly strašně rychlé. Naštěstí se nepouštěly a nepadaly dolů. Ještě je naděje, že jsme je špatně určili a byly to nějaké housenky něčeho jiného...dodám fotku. Bohužel ne na borůvkách, to nebyl foťák po ruce, sesbírali jsme je do kýblu a pak vysypali na zem a skoro jsme je nestihli vyfotit, protože se doslova rozeběhly po zahradě - no, neutekly, to ne. :twisted:
Tohle jsme teda ještě nikdy neviděli. :D1, natož na borůvce....
Obrázek



Nie je to "Zavíječ zimostrázový", s veľkou pravdepodobnosťou to bude "Vztyčnořitka lipová". Na zavíjača s úspechom používam Lepinox Plus, mohol by fungovať aj na vztyčnořitku.
Eli
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 39
Registrován: 27 čer 2017, 08:08
Bydliště: Jihočeský kraj 482 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 12 srp 2018, 11:19

Díky, to je moc dobrá zpráva. Doufali jsme, že se pleteme, byly trochu víc chlupaté než zavíječové. S6
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod dadlala » 15 srp 2018, 22:07

Tak nam poprve zaplodila Pink lemonade. Vyprodukovala dve bobule, ale krasne..... S7 nakonec jsem je zatim neochutnala, ze nebudou jeste zrale, tak se obavam, ze je sklidi ptactvo...chtela jsem se zeptat ostatnich, zda je jiz maji zrale...? A jsou vubec dobre?..

Obrázek
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod robo » 16 srp 2018, 21:14

Dadlo: Mě Pink lemonade skoro vůbec neplodní a to jí mám docela vzrostlou cca 120cm i na šířku. Vždy jí v zimě omrznou konce větviček a zaplodí velice málo letos asi tři bobule. Letos už ji budu zakrývat aby příští rok zaplodila víc a pokud nebude zase plodit tak zřejmě poletí. Jinak co se týče chuti je výborná.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků