tomel

zde můžete probrat vše o pěstování tomelů

Moderátor: Stanley_51

Re: tomel

Příspěvekod Brano70 » 14 kvě 2018, 08:40

ivan píše:Chcel by som poprosiť o pomoc- veľa ešte neotvorených kvetov mi opadáva .... akoby také malé vpichy, resp. vyžratá malá dierka a na haluziach ostávajú hnedé stopky - pravdepodobne od nejakého hmyzu ( tento rok je strašne veľa škodcov)- čo s tým?


Ivan, asi by som ich strekol nejakym sirokospektralnym insekticidom, kedze povodcu asi nebude lahke urcit...budu to mozno dvaja alebo aj viaceri skodcovia (napr. nosaniky a pod.)
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: tomel

Příspěvekod ivan » 15 kvě 2018, 21:10

Braňo dík, dnes som kúpil Decis- takže zajtra ich "nakŕmim" vitamínmi... dúfam, že to zaberie, nie som odborník cez "chémiu"
( lebo bolo by škoda, o úrodu prísť- už sa robia plody- sú cca 0,5 cm veľké)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod misoo83 » 26 srp 2018, 07:23

Today i had one ripe persimmon fruit, i don't know what is it Diospyros virginiana or Diospyros kaki? :oops: .
Dnes jsem měl jeden zralé tomel ovoce, nevím, co je to Diospyros virginiana nebo Diospyros kaki? :mrgreen: .

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
misoo83
ouško
ouško
 
Příspěvky: 67
Registrován: 28 dub 2016, 16:44
Bydliště: Serbia (Pancevo)

Re: tomel

Příspěvekod ivan » 26 srp 2018, 10:26

[quote="misoo83"]Today i had one ripe persimmon fruit, i don't know what is it Diospyros virginiana or Diospyros kaki? :oops: .
Dnes jsem měl jeden zralé tomel ovoce, nevím, co je to Diospyros virginiana nebo Diospyros kaki? :mrgreen: .
Misoo- podobá sa to veľkosťou plodov na Szukis- ja som mal už zrelé 3 plody na odrode Szukis, len listy a farba plodov sú trochu iné....a granátové jablká máš aké?
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: tomel

Příspěvekod Pavel_CZ » 28 srp 2018, 02:51

Nema tu nekdo na prodej tomelove podnoze? Dneska se nam ulici prohnala ozrala zenska (s policajtama v patach) a nez se vybourala, tak mne znicila nekolik pistacii a hlavne Giant Fuyu, co mam original z Italie. Snazim se zachrani co se da :(
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: tomel

Příspěvekod Milosmail » 28 srp 2018, 08:04

Ahoj Pavle, tak to je moc, takové klidmé místo.
Všechno nafoť a uplatňuj náhradu škody!
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

Re: tomel

Příspěvekod Radim K » 28 srp 2018, 10:30

To zní jak dost špatnej vtip :shock: . GF ze stejného zdroje máš u mě už naroubované. Podnože by taky měly být, v případě potřeby.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: tomel

Příspěvekod moonvil » 28 srp 2018, 13:31

Pavel_CZ píše:Nema tu nekdo na prodej tomelove podnoze? Dneska se nam ulici prohnala ozrala zenska (s policajtama v patach) a nez se vybourala, tak mne znicila nekolik pistacii a hlavne Giant Fuyu, co mam original z Italie. Snazim se zachrani co se da :(


Jednu nepoužitou podnož ve cca 20L kontejneru mám (roub v zimě odešel), mohu poskytnout.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: tomel

Příspěvekod Pavel_CZ » 28 srp 2018, 14:41

Diky vsem, moc si toho vazim! Nakonec asi vyuziju nabidky Radima. Radime, stavil bych se az nekdy v rijnu, nebo listopadu a vezmu to pres Fytos, mam tam brat asi 15 stromu a oni neposilaji. Stromek Giant Fuyu je teda na maderu, auto pristalo primo na nej. Ostrihal jsem co se dalo, takze kdyby chtel nekdo material na ockovani, tak se ozvete do soukrome s adresou a ja vam to poslu (samozrejme zadarmo). Jinak jeste ze uz je ted po devate tma, normalne si tam hravaji deckka z ulice, vcetne tech nasich.
Tady je foto, primo prd nasim domem, tu stranu sjela o auta po ceste
http://i63.tinypic.com/dcfmlh.jpg
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: tomel

Příspěvekod Milosmail » 29 srp 2018, 07:49

Děkujeme za fotku, ideální příležitost říct starostovi, ať Vám tam nechá postavit sloupy(palisádu) nebo betonové květináče.
Jinak dle stavu vozu toho paní evidentně stihla po cestě víc, než zaparkovala.

Jinak i pro všechny ostatní:

mám dotaz:
Když při havárce dojde k úhoně vzácná rostlina - strom, který se nedá jen tak koupit v zahradnictví, tudíž se nedá lehce odhadnout jeho hodnota, jaký by byl postup při požadavku náhrady škody?
Moc děkuji
Miloš

Ahoj,
V tomto případě dohoda mezi poškozeným a pojišťovnou, kolik si poškozený představuje náhradu škody a když se nedohodnou tak znalecký posudek a pripadne nakonec soud
Zdravím
Ma.
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

Re: tomel

Příspěvekod Radim K » 29 srp 2018, 11:29

Domluveno :wink: .

Je to teda masakr. Zařadit mezi další pěstitelské katastrofy něco takového, "to nechceš". Tak mě napadá, co může být šílenějšího. Možná nedávný pád úlomků meteoritů kousek od nás (na zahradu rodičů) a t.č. i údajně těsně vedle hlavy známého v Holýšově. Takový dobře mířený roj meteorů na zahradu by mohl předčit i mrazík či sucho :D15 :D11 .

Každopádně by mě zde zajímal znalecký posudek. Takový znalec podle mě neexistuje. Navíc nejde primárně o pořizovací cenu, ale spíš o čas a náklady spojené s dopravou sem. Nebylo to nic lehkého :? .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: tomel

Příspěvekod Milosmail » 29 srp 2018, 11:48

Radim K píše:Domluveno :wink: .

Je to teda masakr. Zařadit mezi další pěstitelské katastrofy něco takového, "to nechceš". Tak mě napadá, co může být šílenějšího. Možná nedávný pád úlomků meteoritů kousek od nás (na zahradu rodičů) a t.č. i údajně těsně vedle hlavy známého v Holýšově. Takový dobře mířený roj meteorů na zahradu by mohl předčit i mrazík či sucho :D15 :D11 .

Každopádně by mě zde zajímal znalecký posudek. Takový znalec podle mě neexistuje. Navíc nejde primárně o pořizovací cenu, ale spíš o čas a náklady spojené s dopravou sem. Nebylo to nic lehkého :? .


S tím oceněním je to přesně tak, dokonce zde má místo i citová újma atd.
Dobře (právickým jazykem) napsaný dopis na pojišťovnu celou situaci velmi urychlí :wink:

PS: podal bych to, jako nevyčíslitelnou hodnoutu a pak bych teprve slevnil - až by se cukali :-)
Jo a soudit se pojišťovna určitě nechce :-)
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

Re: tomel

Příspěvekod sasman » 29 srp 2018, 21:24

Znalecký posudek je téměř vždy schopna dodat univerzita zabývající se daným oborem. V tomto případě by to byla asi Zahradnická fakulta v Lednici apod. Ale náhradu za znalecký posudek (levné by to nebylo) bys asi získal jedině u soudu.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: tomel

Příspěvekod Pavel_CZ » 30 srp 2018, 11:39

Likvidator tu byl omrknout souseduv plot a rikal, ze jestli chci, muzu si ty stromky nacenit (do toho se mne nechtelo). Kazdopadne by chtel videt fakturu a rikal, ze se starim stromku cena roste. Jak rikam, nechtelo se mne to resit. Pistacie zatim neschne, takze vypada, ze to da.
Tady je jeste clanek (psalo o tom vic portalu)
https://brnensky.denik.cz/nehody/opila- ... 80829.html
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: tomel

Příspěvekod Pavel_CZ » 30 srp 2018, 11:41

Radime, uz se tesim! Na druhou stranu ty meteority bys mohl vydrazit na Ebay :D
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

PředchozíDalší

Zpět na TOMEL ( Diospyros )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků