Fíkovník

zde můžete probrat vše o pěstování fíků

Moderátor: Stanley_51

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 12 zář 2018, 15:43

Vypadá to hezky, ale když to takhle uschne na keři, tak je to často plné plísní - na první pohled to třeba není vidět, ale zblízka dost často ano.
Něco jiného je, když to schne někde na jihu, ale tady přeci jen v noci klesají teploty a padá rosa.
Pár kusů takto sušených fíků se dalo sníst z Veselského, který dozrával začátkem srpna během těch tropických teplot a nekonečného sucha.

Některé odrůdy mají k tomuto usychání na keři lepší předpoklady než jiné - např. maďarské Dry on Tree, Sal's, již zmíněný Veselský, zřejmě i Negronne a další.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 12 zář 2018, 18:21

Dost dobré Ivane. S6
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod ivan » 12 zář 2018, 19:38

moonvil píše:Vypadá to hezky, ale když to takhle uschne na keři, tak je to často plné plísní - na první pohled to třeba není vidět, ale zblízka dost často ano.
Něco jiného je, když to schne někde na jihu, ale tady přeci jen v noci klesají teploty a padá rosa.
Pár kusů takto sušených fíků se dalo sníst z Veselského, který dozrával začátkem srpna během těch tropických teplot a nekonečného sucha.

Některé odrůdy mají k tomuto usychání na keři lepší předpoklady než jiné - např. maďarské Dry on Tree, Sal's, již zmíněný Veselský, zřejmě i Negronne a další.

Centrum mesta, resp. lokality u nás na Zobori sa nedajú porovnávať takmer zo žiadnymi "bežnými" lokalitami v SR a ani v ČR...napr. druhá úroda dozrievala tento rok 14.8. ( tento rok je "unikátny")- porovnateľný s teplotami pri Jadrane! ( tieto sušené figy- 2 úroda- čo som odfotil sa sušia priamo na strome už od cca 20 augusta- čo boli teploty cez 30 °C:
viewtopic.php?f=23&t=21&start=8460
- v týchto uzavretých dvoroch v centre ( samé asfalty a betóny) nástup vegetácie figovníkov začína o 2 až 3 týždne skôr ako napr. u mňa- teplota dlho do noci klesá len veľmi pomaly- je to úplne iné ako v bežných záhradách, kde sú trávniky, ktoré držia vlhkosť a chlad...v centre je mimoriadne nízka vlhkosť aj v noci
- v auguste priemerná teplota podľa SHMU bola u nás 23,4 °C!( čidlo neni v meste, ale na trávnatom letisku mimo mesta)- v centre mesta min. o 2°C viac
- napr. v septembri bol iba jediný deň pod 25°C- ostatné cez 25 do 29°C- (v centre mesta opäť o min. 2°c viac)...a ak vyjde dlhodobá predpoveď tak iba v sobotu a v nedelu sa má u nás ochladiť na 25°C - a potom opäť oteplenie- takže aj u mňa dozreje možno úplne celá 2 úroda ešte v septembri čo sa mi ešte za cca 20 rokov nikdy nestalo- lebo neskôr- v októbri už kvalita plodov rýchlo klesá... samozrejme mám na mysli vonku vysadené figovníky
Braňo- aj ten u p. V..ej je už v takomto štádiu- končí druhá úroda
Naposledy upravil ivan dne 13 zář 2018, 09:04, celkově upraveno 3
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Brano70 » 13 zář 2018, 08:52

Je to tak ako pise Ivan, mikroklima TOP lokalit je uzasna a v takom roku ako je tento, maju take lokality takmer mediteranne podmienky S14
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 13 zář 2018, 10:36

Jo, Ivane, takové lokality jsou pro fíkovníky úžasné, ale pro většinu zdejších pěstitelů, kteří mají k dispozici průměrné či lehce nadprůměrné teplotní podmínky, jsou informace tohoto typu spíše taková perlička bez většího praktického významu. Je to ale zajímavé, vždy si to rád přečtu.
Nicméně zpátky do reality - při troše snahy by v této chvíli měla již skoro všem dozrávat letní násada, ty nejranější odrůdy by měly být již z větší části sklizené. Sezóna to byla pro fíkovníky opravdu vydařená, dalo by se říci, že přímo referenční - pokud má někdo tento rok problémy s dozráváním nebo kvalitou plodů, tak by měl provést nějaké změny v technice pěstování, výběru odrůd, apod.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod caver » 13 zář 2018, 11:12

moonvil: Red baron se Ti povedl, já na něm letos nemám nic, neb jsem matečnici spolu s několika dalšími rostlinami půjčil sousedovi na parádu...a on je nechal několikrát tak přeschnout, že i fíkovníky shodily listy :D17 Ale jinak dozrávaly cca o 3 týdny později.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Fíkovník

Příspěvekod Brano70 » 13 zář 2018, 13:42

moonvil píše:Jo, Ivane, takové lokality jsou pro fíkovníky úžasné, ale pro většinu zdejších pěstitelů, kteří mají k dispozici průměrné či lehce nadprůměrné teplotní podmínky, jsou informace tohoto typu spíše taková perlička bez většího praktického významu. Je to ale zajímavé, vždy si to rád přečtu.
Nicméně zpátky do reality - při troše snahy by v této chvíli měla již skoro všem dozrávat letní násada, ty nejranější odrůdy by měly být již z větší části sklizené. Sezóna to byla pro fíkovníky opravdu vydařená, dalo by se říci, že přímo referenční - pokud má někdo tento rok problémy s dozráváním nebo kvalitou plodů, tak by měl provést nějaké změny v technice pěstování, výběru odrůd, apod.


Michale, mne vsak stale nedozrel ani jeden plod letnej nasady na BT. Napriek tomu dufam, ze este nieco stihne dozriet. Moja nadmorska vyska skratka nepusti... E9
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Fíkovník

Příspěvekod moonvil » 13 zář 2018, 15:17

No, tak to jsi asi žhavý adept na výběr nějaké te ranější odrůdy.
Nevím jestli moje BT je totožné s tvým BT, ale taky mi nějak moc nezraje - v zimě jsem ho brutálně seřezal, dalo mu dost práce vyhnat nové výhony a vypadá to, že nejvíc užitku z něj bude až příští rok z breba násady.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 13 zář 2018, 16:15

Teď mi dozrává denně tak 5 SD, fakt jsou lahodné!!!!!!!
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 13 zář 2018, 21:45

francuesco píše:Teď mi dozrává denně tak 5 SD, fakt jsou lahodné!!!!!!!

Mě už sklizeň pomalu končí, letos byla násada slabší. Odhadem tak 150 ks, loni to bylo více jak 200. Ale když sníš denně 3 - 4 kousky po cca 100 gr. tak máš dost. K tomu samozřejmě révu, maliny, kiwi, nashi a když obejdu zahradu, jsem jak sud.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 15 zář 2018, 11:48

Každoroční výlet Zahrada Čech, bez fíkovníku jsem domu nejel.ObrázekObrázekObrázekObrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod francuesco » 15 zář 2018, 13:20

Každý druhý den takováto sklizeň:



Obrázek
Uživatelský avatar
francuesco
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1549
Registrován: 30 čer 2014, 20:18
Bydliště: Prostějovsko 214 m.n.m.

Re: Fíkovník

Příspěvekod Stanley_51 » 15 zář 2018, 22:14

Satan píše:Každoroční výlet Zahrada Čech, bez fíkovníku jsem domu nejel.

Vždy když vidím označení "mrazuvzdorný fík" a přitom tam není ani jméno odrůdy, otvírá se mi kudla v kapse. Nakopal bych tyto "prodejce" do prdele.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Fíkovník

Příspěvekod pavell » 15 zář 2018, 23:21

Bez označení odrůdy to může koupit jen magor a pokud prodejce neví co prodává tak je to celkem smutné. S13
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Fíkovník

Příspěvekod Satan » 16 zář 2018, 00:02

Vracím se ke koupi fíkovníku na Zahradě Čech , prodejce mi řekl jak je to z mrazu odolnosti, a myslím že každý pěstitel to dneska už ví jak zhruba fíkovník pěstovat , označení odrůdy je B.T. Fotka obrázku moc neodpovídá, já bych zase nakopal do prdele některé (české zahradníky ) překupníky to je to správné slovo .Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na FÍKOVNÍKY ( Ficus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků