Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod hyks » 07 zář 2018, 17:42

tak letos prvni uroda... 3 roky stara rostlina, pravdepodobne Issai (nebylo to na listecku, co si pamatuju). Cca 5, mozna 8 kg plodu S3

Obrázek
Povltaví 500mnm, dost sluníčka a na kopci.
hyks
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 03 čer 2016, 13:44

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JančiZV » 09 zář 2018, 20:52

Dnes som odtrhol svoju prvú argutu. Kúpil som si na jar Issai, už mala nahodené kvety. Chcel som už mať nejaké plody kým ostatné odrody 1.x zarodia. Žerú mi ich slimáky, tak som zistil že už sú niektoré zrelé. Nechal som ju v črepníku, chcem ju dať do zeme, je lepšie na jeseň alebo až na jar?
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod antarian » 10 zář 2018, 07:06

Zdravim, nekdy v cervnu jsem sazel jednu issai a kozolupy (relativne velke exemplare aspon ty kozolupy)

Issai roste krasne a nove vyhony se krasne pnou po plotu (proste parada)
- je ohrabicena ztracenym obrubnikem, aby se lepe zalevala a zasypana mulcovaci kurou,zaroven je vice ve stinu. (U budovy). S konstrukci pak bude vrsek rostliny vetsinu dne na slunci a zbytek ve stinu. Do jara ten plot :-)

Pak mam odrudu kozolupy - listy se drzi zuby nehty, ale zadne nove vyhony nepozoruju, spis tak nejak preziva, mozna se objevilo par novych listku, ale zadne vyhony. Je fakt ze mam na jinem miste.
- slunce az na spodnich cca 30 cm rostliny pernamentne cely den (je v takove jame)
- mulcovacku nema ale pri zalevani neni problem zalejt poradne, jelikoz tam mam udelanou prohluben v ktere se drzi voda. (Je ve svahu)

O issai jsem tu vsemozne prispevky videl a cetl, ale chci se zeptat jestli ma nekdo zkusenost i s odrudou kozolupy?
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod robo » 10 zář 2018, 19:04

Také mám Issai a to je bojovník, letos přežil útok svilušek. Myslel jsem si, že usychá z veder a pak jsem objevil pavučinky. Svilušky jsem zlikvidoval a teď krásně odnožuje, prostě borec!
Pak mám Scarlet September a Bingo, ty jedou pěkně mají hodně delších šlahounů.
Nakonec samosprašné Kozolupy, ty jsou trochu zabržděnější, jen jeden delší šlahoun a základna kratších, ale neřekl bych, že se ji nedaří, spíše není tak vzrůstná což je u kiwi výhoda, si myslím.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JančiZV » 10 zář 2018, 20:49

Veľa som od Issai nečakal, po prečítaní fóra. Veľmi ma ale prekvapila chuť, boli fantastické, bomparová príchuť. Len neviem či je lepšie u argút keď dozrejú na rastline alebo je lepšie odtrhnúť skôr a dojdú doma.
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod antarian » 11 zář 2018, 08:06

Samosprasne kozolupy? Myslel jsem ze issai je samosprasny taktez ne?
No kazdopadme mam to asi 15m od sebe tak snad budou kozolupy fungivat jako opilovac a vzpamatujou se.

A pokud me mile prekvapi tak jeste nejake rostlinky pridam na drujou stranu zahrady, kde to tedy prazi fakt cely den
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod robo » 11 zář 2018, 19:17

No oni jsou dvě odrůdy Kozolup možná i víc.
Samosprašné: https://www.zahradnictvi-flos.cz/25674- ... olupy.html
A samice: http://www.zahradyart.cz/katalog-a-ceni ... y+p561.htm
Já právě sháněl tu samosprašnou.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JančiZV » 17 zář 2018, 20:40

V Lidli majú arguty, neodolal som a kúpil, za rok dva dúfam budem mať už svoje.
Obrázek
Aj v Anglicku predávajú v obchode
Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 19 zář 2018, 17:19

V LIDL MĚLI VLONI Z ITALIE, TY MI NECHUTNALY A TED SI NA ITALII DÁM pozor.pak jsem tam koupil nektarinky či broskve, byly malé a vůbec nešly od pecky,italie-samý šmejd,uznají odrůdy které nejdou od pecky a exportují to k nám. ta krabice negri ale už italská není, to už by mělo být dobré pokud nás nešidí.my máme lidl nejblíž,a dál se nám chodit nechce,škoda.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod amy80 » 19 zář 2018, 21:47

Mně by zajímalo jak je to s odolností samec versus samice, jak arguta tak kolomikta?
Opakovaně se mi stalo že jsem objednala (pravda z eshopu, ale vždy dorazily rostliny ok) samce a samici, a za stejných podmínek samice chcípla kdežto samce mám doteď.
Letos mi takto odešla 2x vitakola (ano pane Kolo, ač vůči vašemu náboženskému fanatismu mám výhrady tak vaší práce si vážím a oceňuji a jsem ochotna za ni zaplatit), kdežto samec kolomikty si spokojeně lebedí, obdobně arguta - dvě samice (jedna letos jedna loni, to nepočítám ty které prokazatelně zničily kočky) odešly d věčných lovišť kdežto samec se veselí dál...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod izi » 20 zář 2018, 05:49

No vidíš, a ja to mám presne naopak. Zatiaľ, čo u samice - Vitakola - mám pocit, ž e sa rozhodla vyhnať ma zo záhrady, samec - Adam iba živorí, a mám pocit,že sa na jar nepreberie. Štve ma to o to viac, že som si ho vyberal sám v záhradníctve. Žiadny e-shop.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod vrana » 22 zář 2018, 18:29

DĚKUJI AMY ZA NAPROSTO NEOPRÁVNĚNÉ OBVINĚNÍ Z NÁBOŽENSKÉHO FANATIZMU.
Honzo, tvůj příspěvek zde nemá co dělat, otázku víry či nevíry si nech v soukromí. Toto je fórum o pěstování rostlin. Prosím, respektuj to!!!
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod amy80 » 22 zář 2018, 21:21

Pane Kolo, nezlobte se, ale číst se to nedá, opravdu jsem to zkusila ale po třetím řádku jsem to vzdala, zkuste prosím vypnou CapsLock a slibuji že se o to pokusím znovu.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod moonvil » 22 zář 2018, 22:15

Pane Kola, když už máte potřebu něco takového sdělovat, tak by bylo aspoň dobré se s tím uchýlit do sekce Vše ostatní -> Povídání o ničem a nezasírat tohleto téma.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod nene » 23 zář 2018, 06:56

S našima argutama je to letos nějaké divné....plodů je spousta, keře jsou ověšeny plody, ale zrají nějak nezvykle chaoticky....už před měsícem padaly první zralé plody z rané Hejdukovy arguty - to bylo celkem normálka, letos je všechno dřív, že? Pak spadlo pár červených plodů purpurné, ale spousta jich je ještě tvrdých. Už asi čtrnáct dní se občas vyskytne měkký plod na MSU - to je naprostá paráda, plody jsou obrovské (na argutu),sladké, chutné, málo peciček. Ale většina ostatních plodů je jak beton - i na jihu, kde jsme vloni touhle dobou už měli skoro sklizeno.
Zajímavé je, že první zrají plody uvnitř keřů, ty nejzastíněnější.
Pokud náhodou opravdu bude mrznout , tak to s dozráním toho kvanta plodů bude problém.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků